Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Mikrotik: RB433, Radio1>wifi klient, Radio2>AP-bridge pro wifi klienty, ether>LAN klienti

Stav:
Do RB433 jsem přidal druhou Atheros miniPCI wifi kartu (AR5213). Do této chvíle byl RB provozován s jedním rádiem (také AR5213) v módu WiFi klient, kterým jsem připojen k poskytovateli internetu. Na rozhraní LAN (ether1 až 3) jsou připojeni LAN klienti. V bridge1 jsem měl dříve ether1 až 3.
IP Addresses 192.168.1.129/24, Network 192.168.1.0, Broadcast 192.168.1.255
IP_Firewall-NAT: masquerade - srcnat, Src.Address 192.168.1.0/24, Out.Interface wlan1

Po instalaci druhé wifi karty, jsem tuto druhou kartu nastavil jako AP-bridge, 2,4GHz B/G, Frequency 2412, SSID: myAP, Security none, Country Czech, Antenna b (pigtail je připojen do konektoru na kraji karty - tedy "b"), dále Default Authenticate a Default Forward.
WDS disable, u Nstreme jen Frame Policy best fit a Frame limit 4000

Přidal jsem interface wifiAP do bridge1, ale z wifi karet notebooků (2ks) přístupový bod "myAP" jednoduše nevidím. Vše ostatní chodí jako dříve.

Díky za každou radu.

Předmět Autor Datum
a tvé notebooky umí nstreme?
touchwood 16.07.2014 06:35
touchwood
Uvedl jsem, ze na zalozce Nstreme je nastaveno pouze Frame Policy: best fit a Frame Limit: 4000, ted…
jeffos 16.07.2014 08:52
jeffos
Vyskusaj prehodit antenovy konektor. Pozicia oznacena na karte ako "b" sa nemusi zhodovat s tym, co…
KiloViktor 16.07.2014 15:13
KiloViktor
to KiloViktor > Neskutečná náhoda a shoda s Tvým nápadem - odpoledne mne napadlo totéž a už to jede,…
jeffos 16.07.2014 19:09
jeffos
Funkcia konektora sa moze lisit podla konkretneho modelu karty. Nie som si celkom isty, ale mam take…
KiloViktor 16.07.2014 20:33
KiloViktor
433 ma jednu obrovsku nevyhodu a to, ze karty sa naozaj rusia (je jedno, ci na 2.4 alebo 5GHz). Prob…
fleg 16.07.2014 20:48
fleg
to KolaViktor a fleg Tvrzení o alchymmii kolem wifi lze jen potvrdit. Můžete mi tedy poradit metod…
jeffos 16.07.2014 21:30
jeffos
Mozem ti prezradit ako sa meria ovlivnovanie wifi kariet, akurat mam take tusenie, ze na RB nieje zi…
KiloViktor 16.07.2014 22:03
KiloViktor
to KiloViktor: děkuju za informace a snad se to podaří alespoň přibližně nějak změřit a porovnat
jeffos 16.07.2014 22:09
jeffos
Teraz ma napadlo, ze existuje tam moznost zobrazenia ovlivnovania a vola sa to "frequency usage". Ne… poslední
KiloViktor 16.07.2014 22:47
KiloViktor
Pro úplnost uvádím nastavení Mikrotik RB433AH RouterOS. Nastavte přes Winbox. Já jsem nikde podobný…
jeffos 16.07.2014 19:58
jeffos

Vyskusaj prehodit antenovy konektor. Pozicia oznacena na karte ako "b" sa nemusi zhodovat s tym, co si mysli ovladac, ze je "b". Pichnut tam dalsiu kartu na 2.4G pasmo nieje zrovna stastne riesenie. Cele sa to ovlivnuje blizkostou anten.

to KiloViktor > Neskutečná náhoda a shoda s Tvým nápadem - odpoledne mne napadlo totéž a už to jede, heuréka.

Vycházel jsem totiž z informace uvedené na http://wiki.hkfree.org/Routerboard#Lok.C3.A1ln.C3. AD_zak.C3.A1z.C3.A1n.C3.AD_konkr.C3.A9tn.C3.ADho_u .C5.BEivatele a tam se píše: Ve Wireless vybereme libovolný interface a v menu Advanced je položka Antenna Mode. Tady se ovládá, který pin z miniPCI karty se bude používat (krajní pin je pro antenna b a ten pin více do středu karty je antenna a).

Ale dnes odpoledne jsem našel tady http://CM9.pdf informaci opačnou a ta se ukázala jako správná :-) Jsem z toho ovšem trochu zmatený, protože anténa wifi klienta (wlan1) má nastaveno také "antenna a", přesto, že kabel je připojen na vnitřní konektor karty (blíže do středu). Tedy jedna karta to má tak a druhá obráceně? Nebo to blbě řeší mikrotik? Nevím, jak je to možné. Že by to bylo také ovlivněno i konkrétním výrobcem dané karty? Moje první karta je v mikrotiku už 6let, tu druhou jsem koupil před týdnem.

Každopádně díky za odpověď.

Ještě k tomu rušení antén:
1.pro WiFi klienta je úzce směrová parabolická umístěná nad střechou nad domem
2.pro wifiAP je parabola, která je umístěná na půdě (4m pod tou 1.) a je otočená dolů k podlaze

Tak mne napadá - neví někdo, jak se dá dostupnými prostředky vlastně zjistit míra ovlivňování/rušení antén mezi sebou? Když jsou obě připojené k mikrotiku k samostatným miniPCI Atheros AR5213? Jedna karta je v módu 5GHz a druhá karta je v módu 2,4GHz.

Funkcia konektora sa moze lisit podla konkretneho modelu karty. Nie som si celkom isty, ale mam take tusenie, ze druha antena funguje len pri prijme vo funkcii diverzity. Nema to dva vysielace, ale je mozne, ze sa da prehodit funkcia konektora ak to ma firmware karty moznost obsluzit v spolupraci s funkciou v HAL (cast ovladaca). Blokovy diagram tej karty najdes tu: http://pharos.ece.utexas.edu/wiki/images/e/ef/Cm9- gp-datasheet.pdf

K ruseniu anten:
Ak mas parabolu na streche a druhu antenu v byte, tak este vzdy je to horsie ako dva oddelene zariadenia ak pouzivas obidve karty na 2.4G. Ak mas jednu kartu na 5G a druhu na 2.4G, tak sa to neovlivnuje. Pre 2.4G su tie karty vovnutri dost blizko seba aby sa ovlivnovali medzi sebou.
Meral som to na PCI kartach pichnutych do zbernice hned vedla seba. Bez anteny, alebo po zatazeni nahradnou impedanciou je mozne na zhodnom kanali prijimat signal druhej karty v urovni -50dBm.

433 ma jednu obrovsku nevyhodu a to, ze karty sa naozaj rusia (je jedno, ci na 2.4 alebo 5GHz). Problem nastane hlavne vtedy, ako v tvojom pripade, cize jedna karta sluzi ako AP a prijima packety a zaroven ich posiela druhej karte, ktora je vlastne gw celeho RB...vykon RB ide do haja, na 5GHz z priepustnosti 20Mb/s si zrazu na 2Mb/s a ping z 2ms mas na 200ms.
Riesenie je vyhodit 433 a pouzit 2 nezavisle RB, kamos este dokonca RB v krabiciach izoluje, co ja nerobim.
Nicmenej sam prevadzkujem par 433 a musel som to vsade riesit tak, ze aj ked su tam 2 karty (3 sa rusia nezavisle na zapojeni uz a je to blbost to takto mat) tak gw musi byt ethernet, vtedy RB funguje ako hodinky. Pokial to nie je mozne riesil som to na niektorych miestach tak, ze RB posielalo packety do routra a ten ich vracal spat do RB, cim som ziskal dostatocny delay a karty sa mi tak uz nerusili.
Stale tvrdim, ze wifi je alchymia a nemali by sa do nej montovat amateri, ja sam po 10 rokoch zazivam stale nove veci a vzdy ma nieco prekvapi.

to KolaViktor a fleg

Tvrzení o alchymmii kolem wifi lze jen potvrdit.

Můžete mi tedy poradit metodu jak prakticky ověřit informaci o silném ovliňování karet?

Tedy např. upload/download kam/odkud, jakého počtu a jak malých/velkých souborů atd., a za jakých podmínek - tedy co bude/nebude v RB zapnuto a připojeno na Ether1 a/nebo k wifiAP, který klient bude provádět upload/download a kde sledovat průběh testů.
Možná, že popsaný způsob je pitomost.

fleg to už řešil a proto bych požádal o radu, jak na to jít

Mozem ti prezradit ako sa meria ovlivnovanie wifi kariet, akurat mam take tusenie, ze na RB nieje ziadna funkcia, ktora by to vedela dostat z hardware. Ja mam k wifi karte napisany vlastny ovladac v ktorom som si to riesil. Kazda wifi karta tu funkciu obsahuje, pretoze je to sucastou CSMA, akurat som nevidel este ziadnu utilitu, ktora by vedela zobrazit hodnotu vysledku z tejto funkcie. Tudiz ak to chces aspon nejako odmerat budes to musiet robit nejakou nepriamou metodou sledovania priepustnosti a odozvy. Pravdepodbne ti presnejsi postup napise fleg. Inak TP-Linky tu funkciu pouzivaju na zistovanie rusenia a automaticku zmenu kanalu.

Teraz ma napadlo, ze existuje tam moznost zobrazenia ovlivnovania a vola sa to "frequency usage". Nevyhodou je to, ze to meria pri preladovani tunera, co nevytvara presny obraz o ovlivnovani. Ak by bola moznost nastavit kartu tak, aby zoznam kanalov obsahoval len jednu frekfenciu (kanal), tak by to bolo lepsie.
Funkcia, ktora je za to zodpovedna sa vola CCA (Clear Channel Assessment) - odhad volneho kanalu. Je to vlastne citac, ktory sa inkrementuje v pripade obsadeneho kanalu. Inak povedane cim vyssia hodnota, tym sa viac caka na odoslanie ramca, pretoze sa riesia kolizne stavy media.
Ako to cele funguje najdes v specifikacii 802.11, akurat na to, aby si tomu rozumel je nutna dostatocna priprava. Na zmiernenie ovlivnovania by sa mala dat na Atheros kartach nastavit "sumova brana" (Noise floor) a to na staticku hodnotu vyssiu ako cudzi signal. Standardne je NF nastavovany automaticky na najnizsiu hodnotu danu periodickou kalibracnou hodnotou.

Pro úplnost uvádím nastavení Mikrotik RB433AH RouterOS. Nastavte přes Winbox. Já jsem nikde podobný popis typu krok za krokem nenalezl, ale mýliti se je lidské.

1. Interfaces
1a) Radio1 = wifi klient k připojení internetu od poskytovatele (SSID AP poskytovatele)
- wlan1, nastavení podle údajů od poskytovatele - POZOR na zapojení antény na kartě miniPCI [tedy konektor a) nebo b)]
já mám Mode: Sation, Band 5GHz, frekvence 5180, SSID od poskytovatele, antenna a,

1b) Radio2 = můj vlastní wifi AP pro vykrytí domu signálem a jeho okolí pro připojení wifi zařízení
- wlan2 jsem přejmenoval na wifiAP,
- SSID "mujAP", vybrat frekvenci - já mám 2,4GHz B/G, country czech republic, antena "a" - opět pozor na správné zapojení antény [konketor a nebo b] /po zkušenostech doporučuji vždy odzkoušet, ať se netrápíte, jako já :-)

1c) na konetorech RJ45 Ether1 až 3 jsou LAN klienti v domě připojeni kabelem

2. Bridge
je vytvořen bridge1 a v něm Ports (Porty) Ether 1 až 3 a také wlan2 resp. v mém případě wifiAP, to je vše

3. IP Addresses (Address List)
dva řádky
a)IP adresa wifi klienta (Radio1) - adresu Vám sdělí Váš poskytovatel, interface "wlan1", ostatní se doplní automaticky
b)IP adresa 192.168.1.129/24, interface "bridge1" - ostatní se doplní automaticky

4. IP Pool
Pools: např. "dhcp_pool1" 192,168.1.21-192.168.1.30 omezení počtu adres pridělovaných DHCP serverem (zde 10 IP adres tj. 21 až 30 na konci IP)

5. DHCP Server
DHCP - přidáme jeden řádek - Name npř. "dhcp_LAN_wifiAP", Interface "bridge1", Address Pool "dhcp_pool1"
DHCP Network - 192.168.1.0/24, Gateway 192.168.1.129, DNS - napište všechny IP adresy DNS, které Vám sdělí poskytovatel

6. IP DNS
DNS Static - napište všechny IP adresy DNS, jež Vám sdělí poskytovatel

7. IP Firewall
NAT Rule
General: srcnat, Src. Address: 192.168.1.0/24, Out.Interface: wlan1

Test:
Zapneme wifi kartu na notebooku/mobilu a chvlíli prohledáváte okolí - měli byste vidět AP (SSID) "mujAP" dle bodu 1c) pokud jste v dosahu anteny.

Po odzkoušení si ještě nastavte ochranu sítě na WPA2PSK např. takto:

1. Wireless - Security Profiles, + , Name např. "myWPA2", vybrat WPAPSK - starší způsob pro zařízení, jež neumí novější způsob, kterým je WPA2PSK. Můžete tedy vybrat oba typy. Pak vyberte TKIP nebo AES nebo obojí - z vlastní zkušenosti - některá zařízení/mobily/ mají s TKIP potíže - vůbec se k AP nepřipojí.
Nakonec do příslušných řádků "WPA Pre-Shared Key" a/nebo "WPA2 Pre-Shared Key" doplňte hesla.

2. Interfaces, rozklikneme "mujAP", na záložce Wireless v řádku "Security Profile" vybereme "myWPA2", uložíme a je hotovo.

Pokud najdete v popisu nedostatky nebo chyby, dejte mi prosím vědět, opravím/upravím text.

Hodně zdaru všem :-)

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru