Předmět Autor Datum
Analog z vinylu 8-).
mif 26.09.2010 10:31
mif
Nečti mi myšlenky.....
jirka44 26.09.2010 10:32
jirka44
Radoby chytra a vtipna odpoved, na kterou se ale tazatel neptal. kvalitu formatu urcuje v prvni rad…
sektor 7G 26.09.2010 10:54
sektor 7G
Ptáte se jen na teorii, nebo to chcete někde použít? Ono totiž záleží taky na člověku, jestli to poz…
shark.jd 26.09.2010 10:52
shark.jd
Bezstratový - Flac Bezstratová kompresia zvuku * flac - najbežnejší formát, malý kompresný pomer,…
pme 26.09.2010 11:23
pme
Děkuji všem za odpověď. Samozřejmě mp3 není špatný formát, záleží také na bitrate. Ale přesto, když…
Dieesels 26.09.2010 12:25
Dieesels
Ano, záleží na uchu. Sice mi táhne na tři křížky na hřbetě, ale zjistil jsem, že uši už nejsou to, c…
Prasak 26.09.2010 13:48
Prasak
Jojo, věkem ucho utrpí :-). Dá se říct, že VBR-320 je slušný a rozumný formát, i když na bezeztrátov…
mif 26.09.2010 15:09
mif
kvalitně nahraný (a vylisovaný )a uložený vinyl přehrávaný na kvalitním audiořetězci je oproti jakém…
Joseph 26.09.2010 15:56
Joseph
Ten zvuk je naozaj super, krásne mäkky, ako starý calvados Přesně tak. Hezké přirovnání. Nechci za…
mif 26.09.2010 16:17
mif
Což mě přivádí na myšlenku, že až se spousta lidí pídí po kvalitních formátech, tak to přehrávají na… poslední
Prasak 26.09.2010 17:15
Prasak

Radoby chytra a vtipna odpoved, na kterou se ale tazatel neptal.

kvalitu formatu urcuje v prvni rade to zda je ztratovy, nebo ne.

Wave neni zadna komprese, takze zvuk je bez ztraty v te nejlepsi kvalite, ale s nevyhodou velkeho mnozstvi dat.

Z kodeku patri skutecne mezi nejlepsi Flac, nebo Wavpack protoze pouzivaji bezstratovou kompresi. Zvuk tedy neni nijak degradovan, presto ze je jeho velikost snizena. Tam se tedy neda hledat ten nejlepsi. Kvalitou se vsechny rovnaji originalu.

AAC, MP3, Ogg... jsou kodeky ztratove. Tzn. ze behem komprese se ze zvuku oreze velke mnozstvi frekvenci, ktere jsou pro lidske ucho mene podstatne a nenavratne je zahodi. Proto jsou ty soubory nenarocne na obsah dat. Takze i po zpetne dekompresi uz zvuk originalu dosahnout nemuze.

Ptáte se jen na teorii, nebo to chcete někde použít? Ono totiž záleží taky na člověku, jestli to pozná. Mně osobně bohatě stačí MP3, protože rozdíl nepoznám. Co se týče kvality na tom bude dobře WAV, protože je nekomprimovaný.

Bezstratový - Flac

Bezstratová kompresia zvuku

* flac - najbežnejší formát, malý kompresný pomer, veľmi nenáročný na dekódovanie; z bezstratových kodekov najlepšia podpora v počítačových i prenosných prehrávačoch; vzork. frekvencia 1 Hz - 1048.57 kHz
* wav - (waveform – audio formát); veľmi veľké súbory
* APE - nazývaný Monkey's Audio, výbornú kompresia, nemá dobrú rýchlosť dekódovania ako flac; vzork. frekvencia 8 Hz – 48kHz
* TAK - nový formát, uverejnený v roku 2007; výborná kompresia APE, nenáročnosť dekódovania formátu flac.
* WavPack - má tiež hybridnú a stratovú kompresiu, technologicky veľmi pokročilý formát.
* Lossless Audio (LA)
* True Audio (TTA)
* OptimFROG

Stratová kompresia zvuku

* MP3 - kompresný algoritmus je odvodený z algoritmu MPEG pre kompresiu videa; celým názvom MPEG-1/2/2.5 layer 3; vďaka kodeku LAME pri správnom nastavení dosahuje výbornú kvalitu zvuku, vhodný pre bit rate 128-256 kbps; oproti formátu WAV môže obsahovať tzv. ID3 TAG; vzorkovacia frekvencia 8- 48kHz; 5min. pesnička sa koduje cca 10min. kompresný pomer 12:1
* VQF - vyvinuté v Japonsku; dosahuje lepších kompresné pomery ako MP3.Najpoužívanejší bitrate u MP3 je 128kb/s u VQF zodpovedá bitrate 80kb/s; ešte lepšie je na tom VQF pri bitrate 96kb/s, ktorá kvalitou prekoná 256kb/s u MP3, čo je v podstate CD kvalita; VQF súbory sú asi o 30% menšie ako MP3 pri ešte lepšej kvalite; kódovanie je pomalé; 5min pesničkainút trvá s VQF enkóderom trvá cca 45 minút.
* WMA - formát Microsoftu; veľmi nízka kvalita v porovnaní s vyššie uvedenými kompresiami, nepoužíva sa.
* Ogg Vorbis - favorit medzi stratovými kompresiami hudby; je zdarma; špičková kvalita zvuku, široká podpora v prehrávačoch, kvalitné prenosné prehrávače Ogg Vorbis podporujú, vhodný pre bit rate 64-500 kbps; pri 96 kbps dosiahne kvalitu 128 kbps MP3; kopíruje pôvodný záznam a od istej frekvencie, závislej na použitom bitrate, veľmi rýchlo klesá zastúpenie frekvencie; vzork. frekvencia 1 Hz - 200 kHz
* WMA Pro - vylepšená verzia WMA; veľmi dobrá kvalita, porovnateľná s AAC, problém s vytváraním WMA Pro súborov a s ich prehrávaním; minimálna podpora v SW i HW prehrávačoch.
* AAC - celým názvom MPEG-4 AAC; pôvodná verzia Atrac3; vzork. frekvencia 8 Hz - 192 kHz
* MPC - veľmi kvalitný formát, vyvíjaný veľmi pomaly, veľmi málo známy; dobrá podpora SW, HW podpora minimálna; zaujímavá alternatíva k Ogg Vorbisu a MP3.
* AC3 - alebo Dolby Digital; používanie výhradne na DVD, slabá kvalita pri nižšom bit rate, ideálne je 192-256 kbps (u sterea).
* MP2, DTS - ďalšie formáty používané takmer výhradne na DVD, nemajú veľký význam

Špeciálny prípad

* MIDI - komunikácia prebieha pomocou digitálnych správ na 1 až 16 kanáloch; vlastnosti midi stôp sú zapísané v textovej podobe; súbory majú malinkú veľkosť (rádovo desiatky kB; sú vhodné pre web, prezentáciu a pod. Zvuková karta je kľúčové miesto celého reťazca, lebo tá určuje výstupnú kvalitu MIDI súboru (mala by mat GM).

Děkuji všem za odpověď. Samozřejmě mp3 není špatný formát, záleží také na bitrate. Ale přesto, když uslyšíte nějakou skladbu v té nejlepší kvalitě a poté si poslechnete mp3 skladbu nebo v jiném formátě, kde došlo ke kompresi, ten rozdíl je opravdu výrazný. Jsem docela hudební fajnšmekr. Také záleží na věku, čím starší jsme, tím hůře slyšíme a potom nám stačí i to mp3..;-)

Jojo, věkem ucho utrpí :-). Dá se říct, že VBR-320 je slušný a rozumný formát, i když na bezeztrátové kompresní formáty to nikdy mít nebude (nejlépe FLAC). To maskování tam prostě slyšet je. Totéž platí pro jakýkoliv digital versus analog (má první odpověď - nechtěl jsem tě nasrat, pouze upozornit): kvalitně nahraný (a vylisovaný) vinyl přehrávaný na kvalitním audiořetězci je oproti jakémukoliv kvantizovanému digitálu nebe a dudy. Už jsem přelezl čtyřicítku (tudíž hluchý pes), ale tohle ti odpřisáhnu.

kvalitně nahraný (a vylisovaný )a uložený vinyl přehrávaný na kvalitním audiořetězci je oproti jakémukoliv kvantizovanému digitálu nebe a dudy

Plne súhlasím, no ako vždy je v tom háčik.

Kto má dnes kvalitně nahrané (a vylisované )a uložené LP z čias keď sa hudba šírila na viniloch ? Pár ľudí.

Zvyšok je v stave ...no hroznom. Prehrával som, keďže som plánoval digitalizovať cca 100 LP, náhodne získaných, z rokov 70-90, na archívnom stroji v super stave NZC 431, diamantová ihla. Ten zvuk je naozaj super, krásne mäkky, ako starý calvados / druh liehoviny z jablk ktorá sa má piť až keď je uležaná 5 a viac rokov / niečo totálne iné ako zvuky ostré ako britva z digitálu. NO šum, škrabance, pazvuky z opotrebenia v pasážach s vyšším vybudením.
Netvrdím že sa nedá zohnať kvalita, prípadne reedície z pôvodných master. No za cenu absolútne neprimeranú.

Záver ? Obyčajným smrtelníkom bohate postačí 192 kbit. Celkový vnem čo sa týka kvality je na hodne lepšej úrovni ako bol vinyl prehrávaný na v minulosti bežných zariadeniach.

Ten zvuk je naozaj super, krásne mäkky, ako starý calvados

Přesně tak. Hezké přirovnání.

Nechci zakládat flame a taky nemluvím o ceně "médií" (a ani o ceně za místo při jejich skladování). Prostě popisuju dogma. 192kbps jistě stačí do přenosných krabiček (v tandemu se sluchátky pochybné kvality a provenience). I pro poslech skrz (i relativně kvalitní) PC audio sestavu je to vhodné. Hlavně musí být audio dostatečně nekvalitní, aby zamaskovalo nedostatky tohoto formátu...

Což mě přivádí na myšlenku, že až se spousta lidí pídí po kvalitních formátech, tak to přehrávají na integrovaných zvukovkách (ač dnes už slušných), reprácích Genius a se sluchátkama do litru.
A to mě přivádí na další myšlenku a to takovou, že bych potřeboval nový sluchátka, Kossy si zpět uzmul bratr (kdysi jsem mu je dal pod stromek a pak jsem si je dlouhodobě vypůjčil), ale už uši nejsou co bývaly, takže asi to vyhrají Porta Pro. Nejspíš si o ně řeknu pod stromeček manželce :-)

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru