Avatar uživatele
anonym

je pravdivé přísloví"nic jim není svaté"?

http://www.bles­k.cz/clanek/zpra­vy-udalosti/180869/re­ziser-pornofilmu-s-bartakem-pronikl-do-svatovitske-katedraly.html
Doplňuji:
myslíte že když skládali rytířský slib že se budou také jako rytíři chovat?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 6Pro koho je otázka zajímavá? annas, iceT, fcoop, Tom20, david22, anonym před 4220 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Pájo

Každé lidové přísloví obsahuje obecně platné zásady nebo zkušenosti mravoučné povahy… ale v tomhle případě dodám: nenechte se krmit bulvárem!

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
annas

Svatý, posvátný – slova vyjadřovala vztah k bohu nebo k náboženství. I některá zvířata byla považovaná za posvátná. Dá se říct, že šlo i o vztah k tomu, čeho si lidé velmi vážil: k vlastnímu životu, jednání i konání.
Měřítko hodnot se ovšem mění. Jestliže změny přinášejí poškození věci, zneužití vztahu, často i o prospěch aj. (není jim nic svaté), těm slušným to často způsobuje šok…

Když si přečteme níže citovaná slova, divíme se… Všichni jsme si rovni, ale někteří jsou si rovnější – Orwellovo heslo, které vstoupilo do lidové slovesnosti, platí v současné době v různých oblastech…

" Kaple svatého Václava je chráněna zábranami a nikdo za ně nemůže, přesto se tam František Jílek se svým podivným řádem dostal. Na provoz v kapli existují předpisy, pokud to kustodi neuhlídali, tak je to opravdu hrubá chyba,“ řekla Ivana Kyzourová z památkové péče správy Pražského hradu.

Citace: http://tn.nova­.cz/zpravy/do­maci/reziser-jilek-spojeny-s-chlipnym-doktorem-bartakem-pronikl-do-svateho-vita.html

Není co dodat.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
anonym

Pájo replikoval lapidárně.
Spíše ale zůstává s podivem, že zarytá jazyková puristka nejprve rozepisuje nesouvisející obsáhlé slovní rozbory, aby zakončila „Není co dodat“, ač právě v tomto bodě měla profesionálně uvést na pravou míru hluboký omyl, že se nejedná o přísloví, ale rčení.
Těm, co dosud nerozeznají rozdíl, viz průkazný odkaz:
Přísloví tvoří celé formalizované věty, které nelze rozdělit, přeformulovat, skloňovat či časovat.
Rčení a pořekadla se stávají částmi vět, rčení lze časovat.
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/R%C4%8Den­%C3%AD
Samotná rčení lze posuzovat v souvislosti s jejich použitím. Jeho přiměřenost v daném případě vyplývá už se samotného opsání z odkazu na Novu.
Přísloví je možno posuzovat co do pravdivosti, kdežto rčení podle relevance (odpovídající vhodnosti použití).

před 4219 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek