• co je posvícení - poradna, odpovědi na dotaz

    Na této stránce naleznete veškeré odpovědi na dotaz na téma: co je posvícení. Hledáme pro vás ve více než 500 000 odpovědích. Dále zde naleznete další zajímavá související témata.

    Další informace

  • Další témata a dotazy - co je posvícení

  • Posvícení - drží se u Vás tento zvyk? Jak? A pečete doma Vy? Co?



    Další informace


  • co je posvícení

    co je tradice posvícení

    Další informace


    Kdy se drží posvícení a drží se ještě někde ?

    Posvícení je vzpomínková slavnost posvěcení kostela a slaví se ve výroční den jeho posvěcení. Na rozdíl od poutě, kterou se připomíná světec, kterému je kostel zasvěcen.V mé rodné obci bývala jen pouť - kostel byl zasvěcen sv. Kunhutě. Posvícení se u nás neslavilo. Určitě se nedrží všude, ale místně.Více se dovíte v odkazu. a href"http://www.ceske-tradice.cz/tradiceodzimosviceni-a-hody" rel"nofollow" http://www.ceske-tradice.cz/ hellip /a Doplňuji:Dnes pouť, posvícení, či hody splývají , pokud jde o určité akce. I když poutě, jak jsem uvedla, jsou v podstatě záležitostí církevní nebo duchovní, protože to byla pouť k patronu nebo do farního kostela.Posvícení se stalo záležitostí vysloveně světskou se vším veselím a s tanečními zábavami, s průvody, které k tomu patří. A jaká je tedy tradice posvícení a hodů? Je asi velmi dlouhá a má hluboké kořeny. Hody sahají hodně do minulosti, protože víme z literatury, že císař Josef II. se v roce 1786 snažil určitým způsobem omezit posvícenské slavnosti, které se tenkrát zřejmě konaly velmi okázale, tím způsobem, že se snažil sjednotit termín posvícení na třetí neděli říjnovou po sv. Havlu. Od té doby někde slaví císařské nebo také havelské hody. Ve skutečnosti to ovšem bylo tak, že oni je sice podle císaře slavili, ale slavili také podle sebe. Takže někde máme dodnes hody dvoje, letní a císařské. Jinde se těch císařských později zbavili a zůstali u těch původních. Takže hody se konají řekl bych od poloviny srpna až do konce listopadu, t

    Další informace


    Co má společného posvícení a svícení?

    Podle Rejzkova Etymologického slovníku jsou původem oba výrazy z indoevropštiny, ale od jiného základu. posvícení ‘tradiční výroční slavnost’. Stč. posviecenie i posvěcenie, původně ‘výroční slavnost s hody na památku posvěcení místního kostela.Odvozené od výraz svatý, světec, svěcený atd. Všeslovanský výraz - např. polsky. święty, stsl. svętъ. Psl. *svętъ .od ie *k̸u̯en-‘ sti. śuná-‘úspěch, štěstí’.Původní význam tedy byl asi ‘slavný, mocný’ svítit svícení, svíce atd. Všesl. - např. polsky świecić, rrusky svetít’, stsl. světiti. z ie. *k̸u̯ei-t, *k̸u̯ei-d- ‘svítit světlý, bílý. Střídání samohlásek a/ě/í - svatá. světit, posvícení, stejně jako ě/í je daná historická - souvisí jednak se zánikem jerů, a vlivem přehlásky a v e/ě.

    Další informace


  • co znamená Nemá kocour pořád posvícení, Není každý den neděle., Neříkej hop, dokud jsi nepřeskočil.,

    A ještě Nepvybírej ať nepřebereš.

    Další informace