• Dobrý den, potřebuji znát původ příjmení Radník, pomůže mi někdo? Děkuji moc. Jana Radníková - poradna, odpovědi na dotaz

  Na této stránce naleznete veškeré odpovědi na dotaz na téma: Dobrý den, potřebuji znát původ příjmení Radník, pomůže mi někdo? Děkuji moc. Jana Radníková. Hledáme pro vás ve více než 500 000 odpovědích. Dále zde naleznete další zajímavá související témata.

  Další informace

 • Další témata a dotazy - Dobrý den, potřebuji znát původ příjmení Radník, pomůže mi někdo? Děkuji moc. Jana Radníková

 • význam a původ příjmení Rábek  Další informace


  Původ příjmení Machytka  Další informace


  Jak moc jste posedlí, když chcete na něco znát odpověď?  Další informace


 • Čau příjmení Maroušek je jaký původ země a jakého jazyka?? děkuju

  Maroš, Maroušek a další jsou varianty příjmení Marek. Je to jeden ze čtyř evangelistů pojmenování pochází z latinského osobního jména Marcus bojovník, zasvěcený bohu Martovi někdy se uvádí i odvození z osobního jména Martin, které je rovněž odvozené ze jména římského boha Marta a má stejný význam jako Marek.D. Moldanová : Naše příjmení

  Další informace


  Zná někdo původ příjmení Švec?

  Zajímal by mě přesný původ jména Švec. Údajně je židovského, o čemž pochybuji. Je zde na internetu k dispozici nějaká literatura, pramen, kde se o tom pojednává? Vše by mě zajímalo, co se týče jména Švec.

  Další informace


  Jaký je význam a původ příjmení Vokáč? Děkuji

  Vokáč - z obecného slova (v)oko - kdysi bylo v češtině tzv. protetické v. Dnes ještě v zůstalo v některých oblastech Přezdívka člověku, který měl velké a nápadné oči.D. Moldanová: Naše příjmeníDoplňuji:Dd Kelt, domníváte se, žese etymoložka Moldanová a její předchůdci mýlí?Oko/voko je slovo praslovanské.Kdyby vzniklo příjmení z latinského slovesa, i když to nepřichází v úvahu, mělo by příjmení docela jiný tvar. :-))Stačí si prostudovat etymologii jazyka, tedy původ slov, příjmení a jejich význam a seznámit s místem, kde žili.

  Další informace


  Jaký je význam a původ příjmení Mastík? Děkuji

  Příjmení Mastík pochází z obecného jména původně ve významu tuk z nepravidelné zdrobněliny obecného jména mast upravené vlivem přirozeného rodu.Podobně Mastil, Mastník, Mastný.Můžete uvažovat, proč získal dotyčný toto příjmení.D. Moldanová: Naše příjmení

  Další informace


  Jaký je původ příjmení Janicskovics?

  Na základě vlastních zkušeností a podle nauky o původu slov by mohlo Vaše příjmení vznikout asi takto:Jedno je jisté, že základem příjmení je křestní jméno Jan (Johannes), zdrobněle Jeník, Janík, Jeníček, Janíček.Zřejmě je příjmení psané i v původním spřežkovém pravopise - cs č. Za spřežkou cz je pravděpodobně vynechané e - tedy Janíč(e)k. Koncovka - ovič - ukazuje buď na slovenský nebo jihoslovanský původ (na Slovensku např. příjmení Markovič). Připona -ovič má význam - syn někoho. Tedy Janicskovics byl synem někoho, kdo se jmenoval Janícs(e)k Janíček.

  Další informace


  Jaký je původ příjmení Havlín?

  Jde o příjmení, které je odvozené od křestního jména Havel. Z něho vzniklo příjmení (ten, kdo nosí jméno Havel). Jméno Havel znělo původně Galus (obyvatel Galie), Samotné jméno Galus kohout.Vaše příjmení Havlín je odvozené od základu Hav(e)l + přípona -ín. Touto příponou se v češtině tvořila jména ve významu místa, kde se něco nachází (včel-ín, krav-ín).Takže pravděpodobně Vaše příjmení znamená, že v tom místě (domě)( havlínu ) žil Havel, tedy Hav(e)l-ín.

  Další informace


 • Dobrý den.Kolik mám prosím času na reakci výpovědi, kterou jsem dnes nesmyslně obdržela.?Děkuji moc, Petra

  Pracovní právo nezná termín nesmyslná výpověď. Pokud jsi dostala výpověď protiprávně, můžeš se odvolat a dát to k soudu. Jinak máš čas až do doby než si najdeš nové zaměstnání. Proti výpovědi, kterou dostaneš v mezích zákona namá smyslu se odvolávat. Nic s tím nenaděláš.

  Další informace


 • Jaký je původ příjmení Vymazalová?

  Vymazalová - od základu Vymazal přípona -ová. Původ je celkem jasný, od příčestí minulého slovesa vymazat, tedy od nějaké lidské činnosti. Ale možností je několik. Můžete si vybrat. Záleží i na oblasti, kde původní držitel příjmení získal.V době, kdy se formovaly přezdívky, pozdější základ příjmení, byl význam tohoto slovesa tento: Psl. *mazati souvisí s něm.machen, angl. make ‘dělat’ (původněasi ‘lepit z hlíny’), bret. meza ‘hníst’,. mássō ‘hnětu, zadělávám (těsto)’, (Rejzek: Etymologický slovník)Jedna z pravděpodobných možností: původní držitel pracoval s hlínou, jak uvádí význam Kottt v Česko-německém slovníku:vymazat kamna, stodolu, spotřebovat hlínu, vymáznout někomu facku, vymazat pekáč na buchty, vymazat mast, vymazat z lilstiny atd.Staročeský slovník: Vymazal mohl pracovat jako úředník a vymazal: (zápis o držbě majetku, povinnosti ap.) komu odkud (z úředních knih) výmazem učinit neplatným. Přeneseně pak koho odkud odepsat, vyloučit z nějaké skupiny, - V diplomové práci Příjmení ve třech obcích na Rousínovsku , autorka Bc. Zuzana Piňosová - odkaz marci1 - autorka uvažuje , že se mohlo jednat o přezdívku pro člověka, který holdoval alkoholu. Nechci zpochybňovat její úvahu, ale nesetkala jsem se s tím, že by se někdo vymazal alkoholem, ale spíš namazal , tedy opil.

  Další informace


 • Význam, původ příjmení Šmíra

  DěkujiDoplňuji:Vidíte, a já myslela, že nositel získal své příjmení, protože šmíroval lidi :-)

  Další informace


  Význam, původ příjmení Hros?

  Jde o slovenské příjmení. Jestli je používáno i v ČR českými občany, nevím. Děkuji

  Další informace


  Prosím moc o pomoc na matiku jsem celkem levá ale moc se snažím :D fakt moc prosím o vaši pomoc

  Pan Vlk čekal na zastávce před školou na autobus. Z okna slyšel slova učitele:„Jaký povrch může mít pravidelný čtyřboký hranol, víte-li, že délky všech jehohran jsou v centimetrech vyjádřeny celými čísly a že jeho objem je. . . ÿToto důležité číslo pan Vlk neslyšel, protože zrovna projelo okolo auto. Za chvílislyšel žáka hlásícího výsledek 918 cm2:Učitel na to řekl .„Ano, ale úloha má celkem čtyři řešení. Hledejte dál.ÿVíce se pan Vlk už nedozvěděl, neboť nastoupil do svého autobusu. Protože matematika byla vždy jeho hobby, vytáhl si v autobuse tužku a papír a po čase určil i zbylátři řešení učitelovy úlohy. Spočítejte je i vy.

  Další informace


  Nevíte původ příjmení Oškera? Byl to můj dědeček.

  Příjmení Oškera pochází ze stč. slovesa oškeřit se zašklebit se, hněvivě vycenit zuby.D. Moldanová: Naše příjmení

  Další informace


  Jaký je význam a původ příjmení Drahoš?

  Upřesňuji stylizaci marci1 z tištěné knihy Naše příjmení od D. Moldanové.Základem je příjmení Draha - jmenný tvar přídavného jména drahý.Příjmení Drahý vzniklo z osobního jména Draho-slav, Draho-mil apod.Draho-slav - komu je drahá sláva, Draho-mil - někdo je drahý, ale i milý.Z toho vznikly příponami další varianty - Drahan, Drahoň, Drahoš Drahuta td.Význam slova ve staročeštině1. drahý, nákladný, stojící mnoho peněz2. býti drah (o něčem) stát (kolik peněz), mít hodnotu3. drahý, cenný, vzácný‚ mající velkou hodnotu n. význam drahý kámen drahokam4. (o místě, období) vyznačující se drahotou5. expr. (o člověku, Bohu) drahý, milý, milovanýPodle Machkova slovníku je původ slova nejasný - snad od slovesa držet z indoevrpopského základu - být pevný, mít něco či někoho dlouho v oblibě, zakládat si na něčem či na někom atd. .

  Další informace


  Dobrý den,potřebuji poradit:kdo,kdy a jak vynalezl pohybovou neboli kinetickou energii? Děkuji za odpověd, Katka

  Kinetická energie

  Další informace


 • Jak nejlépe přeložit do angličtiny - Státní úředník, úředník, úředník finančního úřadu?

  Jsem z toho zmatený, našel jsem slovo clerk, ale nejsem si jistý. Brzy maturuji a nerad bych hned při ústní maturitě řekl nějakou hloupost. Děkuji moc a omlouvám se za banální dotaz:/

  Další informace


  Dobrý den , ráda bych věděla jaký původ má příjmení Bíma . Vůbec mě nenapadá z čeho toto příjmení mohlo mohlo vzniknout

  Bím, Bíma - německý nářeční výraz za Böhm Čech.Naše příjmeníDoplňuji:Dobrava Moldanová: Naše příjmení

  Další informace


 • Dobrý den prosím vás můžete mi vysvětlit, od doktora sem se toho moc nedozvěděl. Děkuji. L4/5 mediální pr

  Máte vadu na páteři - 4. a 5. bederní obratel. L značí o který obratel se jedná, ve vašem případě tedy o bederní. Pro přehled vkládám tabulku, která popisuje složení páteře dle názvu obratlů:Páteř má:7 krčních obratlů, označení C (vertebrae cervicales),12 hrudních obratlů, ozn. Th (vertebrae thoracicae),5 bederních obratlů, ozn. L (vertebrae lumbales),5 křížových obratlů, ozn. S (vertebrae sacrales),4–5 kostrčových obratlů, ozn. Co (os coccygis).

  Další informace