• Dobrý den, zajímal by mě původ příjmení Topolský. - poradna, odpovědi na dotaz

    Na této stránce naleznete veškeré odpovědi na dotaz na téma: Dobrý den, zajímal by mě původ příjmení Topolský.. Hledáme pro vás ve více než 500 000 odpovědích. Dále zde naleznete další zajímavá související témata.

    Další informace

  • Další témata a dotazy - Dobrý den, zajímal by mě původ příjmení Topolský.

  • Dnem splatnosti faktury se rozumí den den,kdy peníze nejpozději odchází z účtu,nebo den,kdy nejpozději na účet přichází?

    Podle nového zákona nebo vyhlášky ( čert ví kterej papír to řeší) ve dnu splatnosti musí být peníze na cílovém účtu. Jestli se nemýlím tak totéž platí i pro daňové přiznání. Dříve se počítal den podání, dnes den kdy dorazí na určené místo.Jestli se mýlím opravte mě ať zde nejsou bludy.

    Další informace


  • Jak je to s některými vlastními jmény, jaký je jejich původ?

    Například Jaroslav - slaví jaro, Miroslav - slaví mír, Bohuslav - slaví Boha, ale Stanislav - ten slaví stany? Zná někdo původ jména? Děkuji.

    Další informace


    Dobrý den. Chci se zeptat na vznik příjmení Jašek. Ďekuji.

    Prosím ne Jaško, ale Jašek.

    Další informace


    Dobrý den, chtěl bych zjistit svůj původ. Děkuji, Václav Šťasta

    Existují firmy,které na základě Vašich informací vypracují rodokmen,zde jedna. a href"http://www.familyresearch.cz/cs/" rel"nofollow" http://www.familyresearch.cz/ hellip /a

    Další informace


  • Píše přijmení nebo příjmení?

    S dlouhým Í . Příjmení.

    Další informace


  • Jaký je původ příjmení Malíčková?

    Chtěla bych vědět, jaký je původ příjmení Malíčková.

    Další informace


    Jaký je původ příjmení Enekeš a Bäuchel?

    1.Původ příjmení Bäuchel je složitý. Cituji ze Ságy rodu Paichlů.U termínů se slovními kmeny Pai, Pai, Pay, Pei, Pou, Bay, Bai aj. nás může teoreticky zavést nejen až ke Keltům, názvy běličů plátna až k Římanům, ke Starogermánům vede i velikost lidského břicha nebo bříška tlapky jelenů a od nich se mohla přenést i do jazyků v někdejší říši Franků. Fantazie může termín Paichla spojovat i se staročeštinou, viz např. pauchl pouchle (vyfouknuté vejce). I když to nevíme s jistotou, je možné, že pojmenování Paichlů (Baichlů) v Čechách vznikalo v němčině někde ve Fransku, nejspíše v jeho východní část na západ od Chebska. Nejspíše to bylo se v době velké kolonizace Čech v dobách krále Přemysla Otakara II (1253-1278) a Paichlové imigrovali do různých míst.Varianta - Paichl, Baichl, Beuchl, Bäuchl, Beichl atd. Pravopisné úpravy, chyby při zápisu do matrik.2. Stejně tak příjmení Enekeš může mít původ:a) maďarský - zpěvákb) nebo - keš - z ang. cash r/v, pôvod bude v zaniknutom fr. casse, alebo v jeho východisku, tal. cassa lt lat. capsa. Viď KasaKasňa, Keser, Kesón. ...Předpona en - pak z latiny - hle, tam...En(e) - keš - složené slovo.Podle slovenského etymologického slovníku.Přesný původ příjmení vám nejlépe objasní Ústav pro jazyk český AV.

    Další informace


  • Zajímal by mě výsledek příkladu.. :)

    Panelák má sedm pater. V každém patře bydlí jedna teta - Anna, Božena, Cecílie, Darina, Helena, Františka a Gizela. Tyto tety se navzájem navštěvují, ale pouze ty, které jsou kamarádky. Na obrázku jsou čarou spojena počáteční písmenka všech kamarádek. V přízemí bydlí teta Žofie, jež se nekamarádí (tedy ani nenavštěvuje) se žádnou tetou z vyššího patra, ale zato je velká klevetnice a sleduje veškeré dění v paneláku. Když jede výtah (kterým tety jezdí vždy na návštěvu) Žofie poslouchá kolik poschodí projel a hned přesně ví, které dvě z nich se setkaly. Ví to díky tomu, že mezi žádnými dvěma dvojicemi kamarádek není stejný rozdíl poschodí. Od Žofie jsme se dozvěděli, že nejvíc kamarádek má teta, jež bydlí ve třetím patře. Dovedete určit, ve kterém patře bydlí teta Darina?H-A-B-D(B)-C-G-FDoplňuji:Helena se stýká s Annou, Anna se stýká s Helenou a Boženou, Božena se stýká s Annou, Darinou a Cecílií, Cecílie se stýká s Boženou a Gizelou, Gizela se stýká s Cecílií a Františkou, Františka se stýká s Gizelou.

    Další informace


    Význam/původ příjmení Brensa/Brenza?

    Brens/Brenza - původ příjmení - mohlo to tak být.1. možnost - slovník uvádí pravděpodobný původ příjmení z německého obecného pojmenování Bremze brzda, zarážka.2. možný původ v Kottově slovníku je od slovesa bremtiti bručeti. Takže česky bručoun.K záměně m/n mohlo dojít zápisem v matrice, chybnou výslovností apod. Nakonec i brzda vydává zvuky, sloveso i podst. jméno spolu souvisejí.

    Další informace


    Význam, původ příjmení Šmíra

    DěkujiDoplňuji:Vidíte, a já myslela, že nositel získal své příjmení, protože šmíroval lidi :-)

    Další informace


    Nevíte původ příjmení Oškera? Byl to můj dědeček.

    Příjmení Oškera pochází ze stč. slovesa oškeřit se zašklebit se, hněvivě vycenit zuby.D. Moldanová: Naše příjmení

    Další informace


    Měl nositel příjmení Řízek rád řízky? Nebo příjmení vzniklo od čeho?

    Možná máte rád řízky, ale původní nositel je ještě neznal, protože příjmení vzniklo mnoho dříve. Od čeho může pocházet toto příjmení?1. Z názvu ryby hrouzek, stč. hříz.2. z obecného slova řízek krátce seřezanámladá réva.3. z pojmenování kastrovaného skopce.Můžete si vybrat.D. Moldanová: Naše příjmení

    Další informace


    Jaký je původ příjmení Vašák?

    Příjmení Vašák příjmení odvozené z křestního jména Václav, jeho domácké podoby Váša. Vztah k Václavovi je zřejmě vyjádřený ironicky, protože příjmení Váša bylo původně obhroublé.Václav staročeské osobní jméno ve významu více slavný.D. Moldanová: Naše příjmení

    Další informace


    Co znamená a jaký má původ úsloví: Hoří mu za zadkem koudel?

    Proč ne třeba tráva?Co je vlastně koudel? K čemu se používá?

    Další informace


  • Zajímal by mě původ příjmení Střeštík. Víte?

    Toto příjmení je českého původu. Základem je slovo třeštit - dále ztřeštěný - podle výslovnosti střeštěný, případně z chybného zápisu do matriky. Ten, kdo byl z(s)třeštěný se nazýval ztřeštěnec - zkráceně Střeštík.Staročeský význam slova ztřeščiti, ztřeščeti, třeščiti - způsobit třesk, rámus.Staročeský slovník a vlastní zkušenosti.

    Další informace


  • Zajímá mě původ slova všudy. Použití je jasné - různá rčení, jako se vším všudy nebo ve všem všudy. Ale původ?

    Vždy se totiž používá v spojení s běžným slovem, ale k tomuto slovu nevím o žádném podobném a ani si vlastně nedokážu představit, co to vlastně to všudy má být. Všudy přeci nemůže být všechno , protože když si něco užíváme se vším , je to stejné jako když si užíváme se vším všudy . Proč tam tedy pokládáme ještě to slovo všudy ? No, snad jsem otázku doplnil dostatečně a pokud se najde někdo, kdo mi tuto záhadu vyjasní, budu rád :)

    Další informace


    Původ příjmení Vondra???

    Původ příjmení Vondra

    Další informace


    Odkud je slovo Vánoce? Co znamená? Nehledám jeho význam, ale původ.Proč v den narození Krista Vánoce?

    První křesťané neslavili žádný den jako památku Ježíšova zrození. Pojem Vánoce pochází z toho, že pohané v době, kdy jsou noci velmi dlouhé, slavili k poctě boha Slunce tzv. veliké posvěcené svaté noci. Církev pak dala pohanským posvátným nocem křesťanský význam. Na dobu posvátných nocí 25. prosince ustanovila slavnost narození Krista.O původu slova Vánoce se dočtete na:

    Další informace


    Jaký je původ příjmení Samek?

    Zdrobnělina od Samuela nebo je to odvozeno od samce.

    Další informace


    Co znamená slovo Boucheron, jaký má původ?

    Doplňuji:Ano, je to i firma, ale co znamená to slovo? Nebo je to jméno?

    Další informace