• dvě přijmení - poradna, odpovědi na dotaz

    Na této stránce naleznete veškeré odpovědi na dotaz na téma: dvě přijmení. Hledáme pro vás ve více než 500 000 odpovědích. Dále zde naleznete další zajímavá související témata.
  • Další témata a dotazy - dvě přijmení

  • Jak zjistím příjmení?



    Další informace


    Jak donutit exmanželku ke změně příjmení



    Další informace


    Chcete vědět, kolik lidí Vašeho jména/příjmení žije v ČR?



    Další informace


  • Jaký je původ příjmení Čolić?

    Zřejmě jde o chorvatské příjmení, které se do češtiny přeložilo jako Kolika. Stejně tak i do angličtiny, srbštiny, bulharštiny, ruštiny či turečtiny.Podle Rejzkova Etymologického slovníku slovo kolika má původ v latině - od kolika ‘křečovité bolesti’,, ze střlat. colica a to z řečtiny od. kōlikós, odvozeného od kōlon ‘úd, člen, střeva’ - do některých jazyků se slovo dostalo přes francouzské colique.Takže nositel příjmení mohl trpět zažívacími problémy.Je to jedna z možností, vycházím ze srovnání s ostatními jazyky.Ale mohlo to být jinak.

    Další informace


    Jaký je původ a význam příjmení Kouble?

    Dopracovala jsem se pouze ke katolickému knězi,který působil ve Vysokém nad Jizerkou.Děkuji.

    Další informace


    Jak na příjmení Porybný?

    Tož byl jsem dneska ve špitále pozvaný k MuDr. Porybnýmu. Když se mě sestřička zeptala kam jdu, tak mě tím zaskočila že jsem odpověděl k panu Porybnému./Tak k Porybnýmu nebo Porybnému? Aby mě neutopil jako jackrusselteriér koťata.

    Další informace


    Dobrý den. Chci se zeptat na vznik příjmení Jašek. Ďekuji.

    Prosím ne Jaško, ale Jašek.

    Další informace


    Dobrý den, chtěla bych zjistit původ příjmení Freml, ale nedaří se mi. Pomůžete? Děkuji. Martina

    Příjmení Freml, Framl, Fremmer, Frommer jsou příjmení německého původu. Zřejmě souvisejí s německou kolonizací poč. 18. st. V příjmeních jde o jazykovou úpravu překladu německého slova FROMM nebo FRÖMMELN - souvisí se zbožností. To znamená, že nositelé tohoto příjemní byli zřejmě nábožensky založení.Podle rodopisné společnosti z r. 1937

    Další informace


  • Jaký má význam příjmení Karasová?

    Karas + ová.Příjmení Karas je odvozené od názvu ryby, nebo z osobního jména Karelkaras byl i název pro pletené pečivoD. Moldanová: Naše příjmení Takže můžete uvažovat, proč první nositel toto příjmení získal.

    Další informace


  • Jak zjistím jméno a příjmení člověka, který se mnou byl na hotelu a letěl stejným letadlem?

    Velmi jsme si rozuměli a byli si navzájem blízcí, ale bohužel nevím jeho jméno a příjmení. Tak bych ho našela na facebooku. Jsem zoufalá a už nevím, co dělat.

    Další informace


  • Jaký je význam a původ příjmení Drahoš?

    Upřesňuji stylizaci marci1 z tištěné knihy Naše příjmení od D. Moldanové.Základem je příjmení Draha - jmenný tvar přídavného jména drahý.Příjmení Drahý vzniklo z osobního jména Draho-slav, Draho-mil apod.Draho-slav - komu je drahá sláva, Draho-mil - někdo je drahý, ale i milý.Z toho vznikly příponami další varianty - Drahan, Drahoň, Drahoš Drahuta td.Význam slova ve staročeštině1. drahý, nákladný, stojící mnoho peněz2. býti drah (o něčem) stát (kolik peněz), mít hodnotu3. drahý, cenný, vzácný‚ mající velkou hodnotu n. význam drahý kámen drahokam4. (o místě, období) vyznačující se drahotou5. expr. (o člověku, Bohu) drahý, milý, milovanýPodle Machkova slovníku je původ slova nejasný - snad od slovesa držet z indoevrpopského základu - být pevný, mít něco či někoho dlouho v oblibě, zakládat si na něčem či na někom atd. .

    Další informace


    Jaký je původ příjmení Kubín?

    Náš Kubín tedy patří do kategorie ze jmen osobních (křestních), biblických, a to původem hebrejských (židovských). Z naší varianty Jakub vypustili předkové první slabiku, ponechali prostřední a přidali k ní příponu -ín.

    Další informace


    Jaká jsou pravidla psaní koncovek ovi a ovy u příjmení? předem děkuji za odpověď

    Na této stránce máte vše podrobně vysvětlené.

    Další informace


    Dobrý den, zajímá mne vznik příjmení Hruša. Děkuji za odpověď.

    Vaše příjmení pochází od staročeského slova (g)hrušě,které se hláskovou obměnou (a - ě a g - h) změnilo na(G)Hruša.Mohlo dojít i k přepisu v matrice.Jinak ve staročeštině byl hrušový strom, hrušové ovoce,takže dotyčný buď bydlel u stromu hrušě (to spíš),nebo měl rád ovoce hrušě. Až později vzniklo pojmenování hruška.Pozn. stejně v ruštině - gruša - hruš(k)a.Etymologie a Stč.slovník.

    Další informace


    Dobrý den, chtěl bych se zeptat jaký je význam a vznik příjmení Batelka Předem děkuji z odpověď

    význam a vznik

    Další informace


  • ahoj, kdo mi zjistí význam a nebo původ příjmení (příjmení moje je --- Trapl. na internetu ho nemůžu najít. dík

    význam přijmení je zajímavé se dozvědět. Na internetu je spousta stránek, kde to najít. Zkus a href"http://cs.wikipedia.org/wiki/%C4%8Cesk%C3%A1_p%C5%99%C3%ADjmen%C3%AD" rel"nofollow" http://cs.wikipedia.org/ hellip /a Všechna přijmení jsou odvozena od nějaké činnosti, příd. jména atd. Tipuji, že Trapl bude od slova past (trap), možná. Nejlepší je zeptat se kronikářů či matrikářů v rodném městě. Já to takhle udělal a došel jsem až k prvnímu členovi z našeho rodu. Obešel jsem asi 5 matrikářů postupně, ale stojí to za to.

    Další informace


    Dobrý den , chtěl bych zjistit původ a význam příjmení Ureš. Děkuji

    Příjmení Ureš je odvozené z německého osobního jména Ulrich (Uldrich) nebo z osobního jména hebrejského původu pův. Uriáš světlo boží, mé světlo je bůh. Někdy se mylně uvádí původ ze jména zaniklé osady Horní Ureš u Vyššího Brodu.Naše příjmení

    Další informace


  • Jaký je původ příjmení Rohel?

    Rohel - z přídavného jména rohatý, tj. nesnášenlivý člověk rorýs na Moravě rohlík.Varianty příjmení1. Rohlík - podle pečiva podle domovního znamení nář. rorýs.2. Rohla, Rohlena na Královéhradecku nepořádná a neobratná žena u Jevíčka žena, která se ráda porouhá posmívá.Tak uvádí D. Moldanová ve své knize Naše příjmení.

    Další informace


    Jak skloňovat mužské příjmeni Dítě.Skloňuje se - panu Dítěti nebo panu Dítětovi. Dekuji

    Příjmení, která vznikla z obecných podstatných jmen skloňovaných podle vzoru kuře (Poupě, Hrabě, Dítě), můžeme skloňovat podle vzoru „soudce , ale na základě jejich původu je lze v nepřímých pádech rozšířit o kmenotvornou příponu -et- Způsob skloňování záleží zejména na rodinné tradici. Podle toho pak použijete kratší nebo delší tvar - oba vaše uváděné tvary jsou správné.Česká mluvniceDoplňuji:Barnajko, váš odkaz je na pravidla z r. 1930, ta se od těch dob změnila. Současná pravidla zmiňují jen tvary, které jsem uvedla.

    Další informace


  • dobrý den,před časem jsem se rozvedla a vrátila jsem se ke svému rodnému přijmení.nyní přišla dcerka ,je 14 let s tím ,že by chtěla používat přijmení mé i bývalého manžela. je toto možné ?? děkuji



    Další informace