• Fáma je stále živá... Jaký má původ pojmenování fáma? - poradna, odpovědi na dotaz

    Na této stránce naleznete veškeré odpovědi na dotaz na téma: Fáma je stále živá... Jaký má původ pojmenování fáma?. Hledáme pro vás ve více než 500 000 odpovědích. Dále zde naleznete další zajímavá související témata.

    Další informace

  • Další témata a dotazy - Fáma je stále živá... Jaký má původ pojmenování fáma?

  • je bývalý most,spojující srí lanku s indií, fáma?



    Další informace


  • Už v několika starých filmech jsem slyšela výraz titěra. Asi ironické pojmenování člověka. Ale co to znamená?

    Doplňuji:Dotyčný byl Jindřich Plachta. Nazvali ho tak v nedávno uvedeném filmu Sňatková kancelář.

    Další informace


    Podle kterého zvířete a kdy vzniklo pojmenování bidet?

    myšleno je hygienické zařízení

    Další informace


    Jaký je původ a význam slova alhambra? Kde se s tím pojmenováním můžeme setkat?



    Další informace


    Jaký je původ a význam příjmení Kouble?

    Dopracovala jsem se pouze ke katolickému knězi,který působil ve Vysokém nad Jizerkou.Děkuji.

    Další informace


  • Jaký má původ pojmenování pampeliška pro rostlinu smetánka lékařská?

    Pojmenování smetánka je snad jasné...

    Další informace


  • Děti a pojmenování přirození

    Dobrý den, zajímalo by mě, jak u vás doma říkáte dětsky ženskému a mužskému přirození?

    Další informace


  • Vyslovuje se jméno loutkové postavy Hurvínek všude ve světě stejně nebo má i jiné pojmenování?

    Hurvínek je česky, ale vyslovuje se takto i jinde ve světě? Nebo je znám i pod jiným jménem?

    Další informace


    Točí se Země stále stejným směrem a ve stále stejném úhlu, či je to něčím ovlivňováno?

    Směr otáčení je stále stejný, ale úhel zemské osy vůči ekliptice (rovině oběhu Země kolem Slunce) se pomalu mění. Mluvíme o precesi - zemská osa vykresluje na obloze kruh, který se uzavře asi jednou za 26 000 let. V současnosti je úhel zemského rovníku k ekliptice 23,5 st. a severní pól směřuje přibližně k Polárce. Za pár tisíc let bude vše úplně jinak. a href"https://cs.wikipedia.org/wiki/Precese_zemsk%C3%A9_osy" rel"nofollow" https://cs.wikipedia.org/ hellip /a -Doplněno: velikost precese je ovlivňována Měsícem. Jak se od Země pořád vzdaluje, precese neustále narůstá a rozdíly mezi ročními dobami také. To je ale hodně dlouhodobý výhled v řádu stamiliónů let a více.

    Další informace


    S čím nebo s kým souvisí pojmenování cereálie a jaký mělo původní význam?

    Slovo cereálie je výraz odvozený od jména Ceres, což byla řecká bohyně sklizně a zemědělství. Označuje všechny obilniny a výrobky u nichž je hlavní složkou obilí. Mezi obilí patří běžně u nás pěstovaná pšenice, ječmen, žito, oves nebo kukuřice. Patří sem taky dnes už celkem zapomenuté druhy jako jáhly (proso) nebo pohanka

    Další informace


    Pomůžete mi najít, jaký má původ a rozlišení pojmenování pro sochu a obraz?

    Někde jsem slyšela, že název obraz se používal i pro sochu.

    Další informace


    Jaký je původ a význam úsloví Jít do háje?

    podle Encyklopedie slovanských bohů a mýtů slovo háj původně označovalo vydělené místo určené k pobytu mrtvých předků, doslovně místo, kde žijí mrtví (původní výraz gaj). Později přešlo ve výraz svatý háj , nakonec ztratilo sakrální význam a stalo se označením pro malý, řidší les. Zdá se tedy, že posíláme-li někoho do háje, posíláme jej tím zřejmě k mrtvým předkům (neboli mu sdělujeme, že má umřít), což už nepůsobí vůbec mírně a slušně, ale naopak jako nelítostná kletba!

    Další informace


    Jaký etymologický původ má slovo prošvihnout?

    údajně tak slovo vzniklo podle jména někoho kdo přišel pozdě k nějakému panovníku

    Další informace


    Jak spolu souvisí pojmenování slepice a slepého střeva?

    název slepice, slípka, stč. slepicé je slovo známé už Josefu Jungmannovi, u kterého je od mhourání očíma, jako slepý činívá . Slepice tedy pochází od slova slepý, protože slepice za šera nevidí. Slepicím totiž v jejich zrakovém ústrojí chybí zrakový purpur, tzv. rhodopsin.Výraz slepý je praslovanský a všeslovanský - slep´. Podle Etymologického slovníku jazyka českého (V.Machek . Praha : LN 1997),slép´ znamenalo slabý na zrak (tento obrat je běžný v češtině, tedy slabozraký), ale později bylo rozšířeno ve významu na úplnou slepotu.Po- stránce formální byl vývoj asi ten, že k slép´ bylo přitvořeno adjektivum se stupněm -o- v kořeni, tedy sekundárním oi (ě), slěp.Slepé střevo : Aristoteles popsal tento orgán u zvířete jako cosi slepého (nepravého, lichého) u střeva.Toto označení již ve starověku bylo přeneseno na člověka a udrželo se. a href"http://www.ptejteseknihovny.cz/uloziste/aba001/2011uvod-slova-slepice" rel"nofollow" http://www.ptejteseknihovny.cz / hellip /a

    Další informace


    Existuje české jednoslovné pojmenování hráče na lyru?

    Mám dojem, že v současnosti se používá jen hráč na lyru . V 19. století existovalo jednoslovné pojmenování lyrant , nebo lyrista . :-))Pojmenování lyrista (hráč na lyru) uvádí Slownjk Česko-německý Josefa Jungmanna z r.1836.

    Další informace


    Co vlastně znamená, jaký má původ slovo setsakramentsky?

    Občas jej používáme asi každý...

    Další informace


  • O jaké se jedná obrazné pojmenování?

    Dobrý den,potřebuji poradit, o jaké se jedná obrazné pojmenování u následujících slovních spojení.1. kamaráda smažili ve vlastní šťávě2. krve by se v ní nedořezal3. držel jsem zobák (pusu)4. položil svou tlapu na rameno (velkou ruku)5. cítí se pod psa6. ohnivá voda (pivo)7. smaragdově zelená8. nasadil brouka do hlavy9. elektrický měsíc na stropěDěkuji a přeji hezký zbytek dne :)

    Další informace


    Jaký je etymologický původ slova polopatický?

    Že by to bylo opravdu od spojení po lopatě , jak uvádí slovnik-cizich-slov.abz.cz, mi přijde krajně nepravděpodobné. Jiné online slovníky mlčí a doma žádný nemám.

    Další informace


    Baví vás stále odpovídat na otázky jaký význam, nebo původ mají příjmení?

    Ne, ale občas se takhle člověk dozví, jak se někteří uživatelé skutečně jmenují. :-) Možná jim začnu místo odpovědí psát informace, které jsem o nich zjistil na internetu.

    Další informace


  • Píchnutí o jehlu v autobuse- je to fáma?

    Tento vzkaz jsem našla na internetu, je to výmysl?Před několika týdny si sedla jedna dívka v kině na něco píchajícího na sedadle. Když vstala,aby zjistila, co to bylo, našla zapíchnutou jehlu do sedadla, na které byl připevněn vzkaz: Právě jsi byl(a) nakažen HIV .Kontrolní středisko chorob zaznamenalo v poslední době mnoho podobných případu v mnohadalších městech, hlavně v Praze.Všechny testované jehly byly HIV pozitivní nebo obsahovaly zhoubný typ žloutenky.Středisko taktéž udává, že takovéto jehly byly nalezeny i na veřejných bankomatech ahlavně v dopravních prostředcích MHD. Je více než pravděpodobné, že jehly nastrkávajíHIV nakažení narkomani.Žádáme každého, aby byl v takových případech obezřetný. Měli byste si pozorněprohlédnout každé veřejné sedadlo židli s největší opatrností. Starostlivý vizuální pohledby měl stačit.Zároveň vás žádáme, abyste tuto zprávu podali co nejvyššímu počtu vašich blízkých, přátel iznámých, které tak upozorníte na toto nebezpečí.Je to velmi důležité! Můžete zachránit život jen tím,že odešlete tuto zprávu dále.Prosím, věnujte pár sekund vašeho času na odeslání tohoto odkazu přátelům a známým, ale isousedům a kolegům v práci.

    Další informace