• Jak a z čeho vzniklo slovo tchýně? - poradna, odpovědi na dotaz

    Na této stránce naleznete veškeré odpovědi na dotaz na téma: Jak a z čeho vzniklo slovo tchýně?. Hledáme pro vás ve více než 500 000 odpovědích. Dále zde naleznete další zajímavá související témata.

    Další informace

  • Další témata a dotazy - Jak a z čeho vzniklo slovo tchýně?

  • Zajímá mě, jaké (které) slovo slovo může viset jen tak na rameni, jaké (které) slovo je dobré mít v autě atd.?



    Další informace


    Z čeho vzniklo slovní spojení vzít roha?



    Další informace


  • Zajímalo by mě, jak vzniklo nebo z čeho příjmení Kost?

    To jednou šla blondýnka a nějaký pacholek povídá fojtovi :to je ale KOST a tak vzniklo toto příjmení.

    Další informace


    Z čeho vzniklo slovo pedant?

    Snad: pes-pedis?

    Další informace


    Z čeho vznikl název Ostrava?

    Óoo-strava?!

    Další informace


  • Tchýně (tchán) a tykání... Můžu ho odmítnout?

    Mám přítele, chodíme spolu 4 roky. Jeho rodičům vykám, protože mi tykání nikdy nenabídli. S tchýní ale nemám dobrý vztah, od počátku vztahu mě nemá ráda, protože jsem údajně jejího chlapečka zkazila (odpoutala jsem ho od maminčiny sukně). Vzhledem k tomu, že jsi myslela že náš vztah nemá budoucnost, s oblibou nám škodila. Dnes ale věci směřují spíše ke svatbě než k rozchodu a proto tchýně obrací kartu (ze strachu, že bych jí to někdy vrátila). Mám takový dojem, že třeba na té svatbě by mohlo dojít k situaci, že by mi nabídla tykání, s tím že se nic neděje, máme vlastně super tchýně-nevěsta vztah. Můžu v takovém případě odmítnout? Co by to mohlo způsobit? Té osobě tykat nechci a navíc bych si užila pocitu, že bych jí tím dala najevo, že o toto její milostivé svolení nestojím...Doplňuji:Bolak: nejlepší odpověď, tvá možnost za B naprosto vystihuje jak to cítím a jak bych to nejradši udělala. Možnost C ještě lepší, ale nevím jestli na to mám koule... (nezlobte se na mě, ale ta ženská si tahá do baráku v naší přítomnosti partnerovu bývalou, protože jsou prý velké kamarádky).Každopádně ty seš můj člověk, přesně jsi to vystihl.

    Další informace


  • Z čeho vzniklo slovo kafrati, kafrání?

    Význam slova kafrati je daleko jasnější než jeho původ. Nejprve jsme se domnívali, že je odvozeno od kafrovníku (východoindický vavřínovitý strom) a že vzniklo proto, že při dekorování vítězů vavřínovými věnci se mnoho žvanilo, tedy kafralo. Další stopa vedla do jižních Čech, kde jistý Kaubouš František, tedy KA. FR. s oblibou řečnil při pohřebních hostinách a jiných příležitostech. Jeho žvanivost byla proslulá a vyprávěly se o ní celé legendy.Nakonec jsme však zjistili, že vznik slovesa kafrati musíme hledat už ve starém Římě. Advokátství bývalo odjakživa a po celá tisíciletí výsadou mužů, ale právě ve starém Římě prolomila dávné tradice první advokátka světa, která se jmenovala Cafrania. Jako žena prahnoucí po emancipaci to pochopitelně neměla lehké. Muži - advokáti ji nebrali vážně, posmívali se jí a její obhajovací řeči nazývali posměšně kafráním. To se udrželo až do dnešních časů, ale měli bychom se zamyslet, je-li vhodné posmívat se statečné ženě i v dobách rovnoprávnosti.Doplňuji:Slovo kafrati má kulturně historický základ -ten je opravdu v latině. Odtud se pak dostalo do různých jazyků, jidiš, němčiny, nakonec i do češtiny atd. Ale nebylo to tak jednoduché. Přizpůsobilo se českému hláskosloví, hláskovým změnám atd.Jako vždy je několik verzí.V češtině pak slovo kafrat souvisí nejspíš se slovem kofroň zevloun, to je z německého Gaffer, případně Kaffer sedlák, hlupák, to z jidiš kafter nebo kafer, případně ze studentského koffern - žvanit, opět z jidiš.Holandští koloni

    Další informace


    Z čeho vzniklo slovo špetka?

    Z písmen, já vím, myslím ty etymoulogický tentononce..

    Další informace


    Nějak tomu nerozumím. Proč se píše tchán s dlouhým á, ale tchyně bez dlouhého y.

    Omlouvám se. Mám prázdný žaludek a tak mi to nemyslí.Měl jsem za to, že inteligenti to pochopí, ale spletl jsem se. :-D

    Další informace


    Kde se vzalo slovo torna ? Z čeho to vzniklo ?

    Torna torba. - uvádím význam pro vojenskou a sportovní brašnu na záda, tlumok.U všech slovanských národů i jiných národů včetně Maďarů se toto slovo objevilo.. Stsl. turbica má původ v maďarském nářečním slově t turba. Původ z tureckého torba. Ve stč. se užívalo i slovo: tanejstra tornistra, pytel, torba.Etymologický slovníkDoplňuji:Doplňuji, třeba se někdy objeví podobný dotaz. Zajímal mě ještě rozdíl mezi původem slovy torna a torba. Oba výrazy z maďarštiny, ale prapůvod těchto slov se liší, i když se nakonec jejicj význam sjednotil.Uvedla jsem, že ve stč. se užívalo slovo tanejstra. Po hláskových změnách tanister, tanistra, tornistra, zkráceně nářečně na torna torba, mošna.Slovo tanistra je hanlviý staroslověnský výraz., který byl přijatý do češtiny ze staršího maďarského tanyisztra, novějšího tarisznya,. přesmyk souhlásek z varianty tanyisztra, a to zřejmě z řečtiny - ve významu pytlík na potravu pro koně.Německý Tornister, z toho č. tornista i zkráceně torna, se má za přejaté z češtiny nebo přímo z maďarštiny. Tanister se užíval asi do 17. st., novější tornister pak od st. 18.

    Další informace


    Jak vzniklo slovo vesměs?

    Jedná se vůbec o slovo české, případně spisovné?

    Další informace


    Jak vzniklo slovo somrovat? Má to něco společného se slovem Sommer - léto?

    Léto se řekne německy Sommer. Co znamená slovo somrovat? Například vysomrovat jídlo, peníze - tedy asi vyžádat, vyžebrat, vyptat. Ale mají tato slova něco společného, základ? Děkuji.

    Další informace


    Jak vzniklo slovo brigáda ?(etymologický slovník doma nemám)

    Slovo brigáda se k nám dostalo z ruštiny. V ruštině byly tzv. artěly, skupiny, brigády, v nichž pracovali jako jedni z prvních burlaci.V latině existovalo slovo brigant vlastně člen brigády.Doplňuji:Brigant - původní výzam: darebák, lupič, loupežník, vyvrheľ.Dnes brigáda: vyšší vojenský zväzok medzi plukom a divíziou dobrovoľnáspoločensky užitočná práca, skupina pracovníkov, najmä dobrovoľných - Slovník.sk.Etymologický slovník a Naše řeč.

    Další informace


    Jak vzniklo slovo šik jako šik oblek, tedy asi přídavné jméno?

    K šik obleku se vztahuje:1.šik - původně pravopisně chic i v češtině hovorové - vkusný, společensky bezvadný. Z fr. chic tv. (případně přes něm. schick) a to zase přejato přes dněm. z něm.d. Schick‘správnost, přiměřenost’ od schicken.Přídavné jméno nesklonné, může být i příslovce - vkusně, bezvadně.. Stejně tak podstatné jméno šik vkusnost, elegance, ladnost.2. šik - podst. jm. - ze slovenštiny, tam z maď. - falešné zlato n. stříbro, pozlátko takže i oblek může být v tomto směru šik - jen pozlátko, něco falešného ...3. šik - -příslovce - přísl. šikmo, napříč - základ - z němčiny - schiec - i takový může být oblek - šikmo, napříč střižený. -Poslední význam:4. šik - řada vojáků, pořádek vojenský, z něm. - doložené od 14. století - ze střhn. schick - způsob místo, kde je něco uspořádáno’, schicken ‘působit, pořádat, připravovatTakže jak uvádí Rejzek, šik 1 i šik 4 mají společný německý základ schicken.Etymologické slovníky

    Další informace


    Jak vzniklo a kde má původ slovo ,,sígr ?

    sígr zlý člověk, darebák. Výraz uvádí Rippl v r. 1926, doslova pražský Pepík, velkoměstský zločinec, asi původně sýgr syčák - nadávka zdrůrazňující zločineckou povahu.V r. 1902 uvádí Juda - kdysi též syčoun, syčmon aj. původně žebravý tulák, pobuda. Při polohlasném žebrání bylo slyšet jen sykavky méně pravděpodobně jde o posměšné označení italských dělníků na stavbě železnice v Praze v 19, st. a to podle jejich sí, sí .Slovník nespisovné češtinyDoplňuji:Rejzkův etymologický slovník uvádí to, co jsem napsala.sígr - ob. expr. ‘lump, syčák’. Obvykle sehledá stejná motivace jako u :syčák.Spojení s něm. Sieger ‘vítěz’ brání význam.

    Další informace


    Hovorově se používá slovo onehdá. Jak vzniklo? A kdy to přesně je ?

    Etymologický slovník uvádí, že první část složeného slova one - nelze doložit.Ale u příslovce ondy onehdy (kdy) uvádí význam nedávno, jednou.U všech slov není možné původ zjistit.Doplňuji:Ještě odpověď na další část otázky. Zminíila jsem se, že původ části slova nelze doložit stejně tak, jako se nedá zjistit, v kterém období slovo vzniklo - zda v pračeštině nebo až ve staročeštině.

    Další informace


    Dělám na vlastní pěst, z čeho tohle vzniklo, proč zrovna pěst?

    zřejmě to vychází z toho, že když se to dělání pos..e, neodskáče to nikdo jiný, ale boj povedeš pěkně sám..

    Další informace


  • Jak vzniklo slovo brva a co to znamená?

    Existuje rčení, že někdo ani brvou nehnul . Dá se pochopit z kontextu, že se nehýbal, že se nepohnul, ale co to znamená ta brva? Je to hlava, ruka a jak to vzniklo, resp, jakého je to původu? Děkuji.

    Další informace


    Co nebo kdo je to močan a jak toto slovo vzniklo?

    sůl kyseliny močové. Slovo vzniklo regulérně podle pravidel chemického názvosloví - kyslíkaté soli se tvoří koncovkou -an od kyseliny (např. síran od kyseliny sírové, boritan od kyseliny borité - a stejně tak močan od kyseliny močové).

    Další informace


  • Jak vzniklo slovo Hlod mám tím na mysli hláška, vtip ??

    Nespisovné slovo hlod v přeneseném významu velmi vtipný nebo naopak velmi hloupý výrok.Pochází ze slova hlodati, hlod , stsl. glod - jinak slovo všeslovanské hryzání, kousání (především u zvířat) jinak další výnam vše podléhá změně. Pozdějí hlod trápení - souvisí se svědomím. Podobné slovo v laltině rödere.Jinak hlodání od zvířat se přeneslo na hlodání - okusování u člověka. Potíže např. s ohlodáváním kosti. Odtud - zase další asociace - posun do oblasti jednání - některá slova dovedou člověku ubížit, stalo se, že tehdy hlodaly dotyčného výčitky svědomí. Jinému nevadila - bral hlod jako vtip ... Dá se uvažovat různě, jak tvrdí odborníci .. mohlo to tak být ...Vše souvisí s něčím. Nikdy se už nedovíme, kdo první vyslovil.Dnes nejen různé hlody vypovídají jen a jen o tom, kdo je vysloví.Zaprášené a sterilní slovníky a vl. věd.

    Další informace