• Jak (případně kdy) vzniklo úsloví o 106? - poradna, odpovědi na dotaz

    Na této stránce naleznete veškeré odpovědi na dotaz na téma: Jak (případně kdy) vzniklo úsloví o 106?. Hledáme pro vás ve více než 500 000 odpovědích. Dále zde naleznete další zajímavá související témata.

    Další informace

  • Další témata a dotazy - Jak (případně kdy) vzniklo úsloví o 106?

  • Slyšeli jste někdy úsloví Lepší vyhořet než se stěhovat z úst člověka, kterému někdy vyhořel dům?



    Další informace


  • Peugeot 106 1,4 1993 - zadrhává se a cuká



    Další informace


    Peugeot 106 - nejde startovat



    Další informace


    Oprava peugeot 106



    Další informace


    Mám v chladiči auta Peugeot 106 maglajs asi vody a oleje.Myslíte si,že je příčinou těchto problému těsnění pod hlavou?



    Další informace


  • Kdy vzniklo, proč se uplatňovalo a kdy zaniklo

    právo prvni noci?

    Další informace


    Jaký má původ a význam úsloví lovit v kalných vodách?

    Tak já jen doplním,,,,,,,,,,,, význam spojení lovit v kalných vodách je,,,využívat zmatku, nepořádku, společenské krize, chaosu ap. k vlastnímu užitku. Slovní spojení kalit vodu, z něhož vzniklo i spojení lovit v kalných vodách, je určitě hodně staré. Citují se dva antické prameny, kde se, pokaždé trochu jinak, vyskytuje. Nejprve se objevuje v bajce, kterou napsal spisovatel Aisópos, jehož my známe pod jménem Ezop. Vystupují zde dva sousedi, jeden, rybář, prutem bičuje vodu, protože si všiml, že v kalné vodě ryby lépe berou. Když jeho soused protestuje, že nebude mít co pít, rybář kalí vodu dnes bychom řekli demagogickým výrokem: A z čeho mám žít já, když tu vodu nezkalím. Další bajku s kalením vody napsal asi o sedm let později římský spisovatel Phaedrus. Zde vystupují beránek a vlk. Vlk po chytrém beránku už dlouho pase a teď ho vidí pít vodu z potoka. Stoupne si proti proudu nad beránka a volá: Kalíš mi vodu. Beránek ví, že to nemůže být pravda, protože voda teče od vlka k beránkovi, ne naopak, ale vlk trvá na svém. Beránek je z toho celý zmatený a nechá se sežrat. Vlk svými nesmyslnými řečmi o kalení vody kalil vodu, dnes bychom řekli mlžil, a tím dosáhl svého cíle.Nakonec musím dodat, že nejstarší literární dílo, kde se mluví o kalení vody, je Starý zákon. Zde se, v Ezechielově proroctví, říká: ..jsi jako velryb v moři, když procházeje se v potocích svých, kalíš vodu nohama svýma, a kormoutíš potoky její.

    Další informace


    Jak vzniklo úsloví - Účel světí prostředky?

    A od kdy se pouziva.

    Další informace


    Jak vzniklo úsloví jen na skok, nebo se zdržíte?

    Jak a kdy vzniklo se přesně nedovíme. Ale spojení, které jste uvedla, je jistým způsobem nezdvořilé. Znamená to, že návštěva není vítaná, je nevhodná. . Hostitel by měl důvod vysvětlit.Spojení je možné použít jen u velmi dobrých kamarádů. -Jiné je to u návštěvy domluvené. -Víc se říká Nezastavíš se na skok ? Nebo opačně - Přišla jsem jen na skok, nezdržím se .Jen je možné odhadnout z významu slov. Skok přece trvá chvíli, takže přijít jen na skok zdržet se jen krátký čas.Každý host by měl umět včas odejít. Proto jsou návštěvy některých jedinců nevítané, obtěžující, z povinností, zvědavosti atd. Ne nadarmo se říká, že host a ryba třetí den smrdí ... takže opravdu někdy stačí přijít na skok . Při návštěvě některých lidí nás utěšuje jen naděje na jejich odchod. ( Marie Ebner-Eschenbachová)

    Další informace


    Pokaká vás letos na Velikonce beránek? Používá se úsloví u vás? Znáte jeho význam a původ?

    Dnes jsem toto úsloví slyšela v rozhlase.

    Další informace


  • Odkud pochází zvyk sypat si popel na hlavu a jaký má toto úsloví význam?

    Sypat si popel na hlavu, vyhazovat hlínu k nebi, válet se v popelu – to vše bylo u primitivních národů výrazem smutku, bolesti, lítosti. Strach před smrtí velel člověku, aby se posypal popelem z oběti nebo hlínou z hrobu, aby se uchránil před duchem zemřelého. Člověk se za maskou z popelu a hlíny cítil bezpečně. A když v Sýrii utíkali pozůstali sednout si na hromadu popela před branou města, znovu to byl útěk a hledáni bezpečí před duchem mrtvého, který mohl sídlit v domě, kde předtím dotyčný žil.Jiné národy, které neznaly strach před smrti, se naopak snažily s mrtvými spojit, dokonce se nechávaly popelem z mrtvého očkovat, aby přijaly jeho dobré vlastnosti. Takové zvyky jsou nám dnes cizí avzdálené

    Další informace


    Koupíte za facku, když máte něco v pácu? Jaký je původ a význam těchto úsloví?

    Jaký je původ a význam těchto úsloví?Když chceme říct, že máme něco vyhlédnutého, že něco chceme, máme to v pácu.Pác je původem německý a dříve měl podobu pajc, což bylo z německého Beize, mořidlo.Odtud je i dosud běžně užívané sloveso pajcovat, mořit, nakládat, mazat mastí. V pácu, v pajcu, v mořidle mívali koželuhové výrobky a suroviny, se kterými měli další úmysly. A od koželuhů se úsloví rozšířilo do celého jazyka.Koupit něco za facku, má původ v pojmenování drobné mince, která u nás obíhala v 16. a 17, století. Mince se jmenovala podle německého názvu dnešního Bernu - batzen.Lidé si to zkrátili na bac, bác a později zkomolili na pác, pac, fac, případně fat.Šlo o drobný peníz a výraz- koupil jsme to za pác, za fac, za fatku s významem- koupil jsem lacino.Jde tedy o zkomoleninu starého úsloví koupil jsem za fatku.

    Další informace


    Kdy použít výraz žena a kdy ženská a kdy oba dva?

    Kněžna v Babičce říká: Šťastná to žena. Vem si ňa Juro za ženu, budeš mď dobrú gazděnu. Včera jsem viděl pěknou ženskou. A mohl bych pokračovat. Ale jsou v tom nějaká pravidla, kdy použít který výraz? Nemyslím ženská jako přídavné jméno. Děkuji předem.

    Další informace


    Kdy končí ráno? Kdy začína dopoledne? Kdy končí odpoledne? Kdy začína a kdy končí podvečer?

    Kdy končí večer a začíná noc?

    Další informace


    Jak vzniklo spojení zlom(te) vaz, kde a kdy se často používá?

    Doplňuji:Omlouvám se, kontrolovala jsem, ala zadala do lišty původ a otázka se neobjevila.Takže ptám se navíc na původ.

    Další informace


    Jak chápete úsloví o zakopaném psovi? Proč právě pes?

    Že je vtom problém.-Zakopaný pes.Proč totiž slovo pes v mnoha svých významech a odvozeních vystupuje jako něco špatného. Cituji z článku M. Vajdlové z loňské Naší řeči: „Středověká společnost byla velice silně ovlivněna biblickým názorem a Bible psa chápala a představovala jako stvoření nečisté, nízké, opovrženíhodné, jako symbol špatnosti a odchýlení se od víry, v lepším případě pak jako tvora nepatrného a bezvýznamného, trpěného a nezasluhujícího si větší pozornosti.“Staří Židé patrně měli v těch dávných dobách, kdy vznikal Starý zákon, se psy špatné zkušenosti, horší než máme dnes my. Tehdy to byla toulavá zvířata, která se většinou asi nepřátelsky pohybovala na okraji sídel starověkých Hebrejců. A Bible měla a vlastně dosud má takovou sílu, že její špatné hodnocení psů, byť evidentně v rozporu se současnou běžnou denní skutečností, dosud funguje v jazyce – v přenesených významech slova pes i v mnoha hanlivých slovních spojeních a úslovích. a href"http://old.myslivost.cz/media/clankyDetail.asp?IDCl13122 IDR10314 TypR3" rel"nofollow" http://old.myslivost.cz/ hellip /a

    Další informace


    Tu máš, čerte, kropáč - úsloví, které občas uslyšíme, ale rozumíme mu?

    Znáte původ? Významy slova kropáč?Doplňuji:1. Kropáč je hlavice zahradní konve.2. Je to i historická zbraň: dřevěná palice s hřeby, čili palcát z husitských dob, nazývaný v anglické literatuře jitřenkou (morning star).3.Kropáč - kropenka, buď křtitelnice nebo její menší forma, ale i ruční či kapesní kovový předmět, používaný jako kropítko.Tu máš, čerte, kropáč znamená, že jde o rychlé nepříjemné překvapení ( jako z udělání ), smůlu apod.Já toto úsloví nepoužívám a neznala jsem je.

    Další informace


  • Jak vzniklo úsloví....

    .... lítají pečení holubi ?

    Další informace


  • Vzpomenete si na některá přísloví či jiná úsloví, která se ukázala ve vašem životě jako pravdivá?

    Uveďte prosím příklad na jakéhokoliv úsloví, které vyjadřuje vaši zkušenost a potvrzuje nadčasovou moudrost našich předků. Např. jste se přesvědčili, že platí Muviti stříbro, mlčeti zlato. Opět mě požádala o pomoc jedna známá. Dělá průzkum, jak často se úsloví používají.Děkuji za pomoc.

    Další informace


    Kdy a kde vzniklo povolání zákonodárce?

    Již v nejstarší civilizaci, v Sumeru, existovaly zákony, takže museli být i zákonodárci. Tehdy ovšem zákony stanovovali králové nebo bohové.Nejstarší zákonodárný parlament v moderním pojetí je islandský Althing.

    Další informace