• Jak se asi vyvíjely názvy číslovek, že jsou dost podobné i v jiných jazycích? - poradna, odpovědi na dotaz

    Na této stránce naleznete veškeré odpovědi na dotaz na téma: Jak se asi vyvíjely názvy číslovek, že jsou dost podobné i v jiných jazycích?. Hledáme pro vás ve více než 500 000 odpovědích. Dále zde naleznete další zajímavá související témata.

    Další informace

  • Další témata a dotazy - Jak se asi vyvíjely názvy číslovek, že jsou dost podobné i v jiných jazycích?

  • Bolak, vy uz jste jim poslal ty vyplnene dotazniky ? To uz je asi vysledek na ne. :-) Takhle to uz asi zustane ...,



    Další informace


  • proč jsou stropy v jiných budovách vyšší??



    Další informace


    poradi mi nekdo presne jak se natahuje je na sokl marmolit,sokl je dost hrbaty,jake jsou s nim zkusenosti



    Další informace


  • Znáte nějakou píseň, kde stejný interpret zpívá různé části textu v různých jazycích?

    Duety, kde jeden zpívá v jednom a druhý v jiném jazyce, ale každý používá jen jeden jazyk, se nepočítají

    Další informace


    Podobné filmy jako jsou tyhle.. neznáte?

    Zdravím potřeboval bych poradit ohledně filmů.Neznáte nějaké filmy podobným: V jako Vendeta, správci osudu, vyměřený čas. Neznáte nějaké filmy podobné tomuhle žánru?

    Další informace


  • Jak vznikají nesmyslné názvy jídel?

    Kuřecí kotlet, sekaná svíčková, pánev wok... Má vůbec kuře kotlety? Snad sekaná na smetaně ne? V té sekané těžko bude svíčka. Když je pánev wok název jídla, mohla by se všechna jídla vařená v hrnci jmenovat hrnec nebo pečené kuře by mohlo nést vznešený název: trouba . Připadá to na palici a nesmyslné jenom mně?

    Další informace


  • Jak to, že názvy ulic a náměstí po komunistických bratrů Synků přečkali až do dnešních dnů?

    nám. bří Synků

    Další informace


  • Jsou stravenky jako benefit i v jiných státech ve světě, nebo jen v ČR?

    Zajímalo by mě, jestli funguje tento nejoblíbenější a daňově výhodný benefit pro zaměstnance i v jiných státech ve světě, nebo jen v ČR. Děkuji

    Další informace


  • Jsou na internetu hry jako je dobyvatel.cz, podobné další vědomostní soutěže ?

    Pokud máte profil na Facebooku, naleznete tam hru TIXIK. Ta je založena na tom, že máte mapku zvoleného státu (ČR, ale i jiné) a podle popisu města a jeho názvu musíte správně kliknout na mapku. Taková poznávačka :-) Ukáže Vám to i správnou odpověď a spočítá o kolik km jste byla vedle.

    Další informace


  • Tvá slova jsou pro mě pouhým bzučením mouchy. Nezapomínají na to lidé příjímající fakta o jiných, byť neověřená?

    Citát jsou slova Egypťana Sinuheta. 1. Cítí mnozí zodpovědnost za to, co říkají, nikoliv za to, co slyší? Nevypovídá to jen a jen o nich, nikoliv o těch dotyčných?2. Karel Čapek: Představte si to ticho, kdyby lidé říkali jen to, co vědí. Slovem se přece dá nejen potěšit, ale i ublížit.3. Několikrát jsem se již zmiňovala, že při sdělování tzv. zaručených informací, často vytržených z kontextu, je třeba umět používat Sokratova síta - pravdu, dobro a potřebnost, tedy neupravovat pravdu ve vlastní prospěch a k manipulování s ostatními.Pokud se člověk doslechne něco „zaručeně pravdivého“ o někom, koho nějak zná a chce si udělat názor, tak by mu měl napsat a znát druhou stranu. Vše se dá překroutit, vytrhnout z kontextu...Jenže bohužel vyvracet lež je horší, než hájit pravdu Alexej Pludek Otázky týkající se pravdy se opakují, ale na pravdu se dá dívat z různých stran. Toto je jedna z možností.

    Další informace


  • Kdyby byly opice schopné mluvit lidskou řečí, vyvíjely by se rychleji?

    pokiaľ viem, ruka s protichodným palcom sa vyvinula skôr než hlasivky schopné rečiono tá manuálna práca celkom posilňuje mozogs dvoma ,,šikovnými rukami už naučili niektoré opice znakovej reči....jedna si vraj vyvinula samomluvu a nadávala znakom ,,špinavé na veci a situácie, ktoré sa jej nepáčiliopice sa rýchlo vyvíjajú tým, že sa ,,opičí - napodobňujú....najlepšie ľudí

    Další informace


    Kde na internetu hledat publikace o hebrejštině, féničtině a jím podobných jazycích?

    Poradíte? Hledám jakékoliv publikace, ať už učebnice jazyka, ať už obyčejné poznámky, slovíčka a jiné věci, abych se mohla něco o těchto jazycích, kulturách a civiliacích dozvědět? -Mohu vám říct, že já osobně znám už tři slova z féničtiny, i když je to poměrně starý vymřelý jazyk, začala jsem se o tyto kultury tak nějak zajímat.Jen tak pro zajímavost:Znáte slovo kvartýr? Byt? Fénická verze tohoto slova je Quart, v překladu znamená město.Další fénické slovo je kupříkladu arkadi, cž je zase zeď. Připomnělo mi to odkaz na arkádovky, tedy dvojrozměrné hry.Ale vůbec si k ničemu nedovedu přirovnávat slovo sünn, což znamená hlava. Teď mě napadlo, že se z tohoto slova mohl odvodit výraz pro slunce, protože v porovnání člověk - planeta nebo příroda by slunce odpovídalo hlavě.Řekněte, začalo vás to taky tak zajímat jako mě?Doplňuji:Díky všem. Nakonec se mi podařilo přeci jen ještě něco najít. a href"http://www.hebreu.org" rel"nofollow" www.hebreu.org /a Je to sice ve francouzštině, ale máme tu překladač google, tak proč toho nevyužít, že? o)

    Další informace


    Jsou si japonština a čínština podobné jako čestina a slovenština?

    Dorozuměl by se číňan s japoncem?

    Další informace


    Jak se tvoří mezinárodní názvy chemických sloučenin? mám na mysli univerzální názvy které unavají všechny státy.

    nikde jsen nenašel jak se tvoří, česky vím jak. Latinsky či mezinárodně ne. pro začátek stačí binární sloučeniny.

    Další informace


    Jak podobné si jsou chorvatština a slovinština?

    Lamalam: A ty nejsi pravá lama, to bys neuměla psát.

    Další informace


    Dá se někde najít seznam, od čeho dostaly prvky periodické tabulky své názvy v češtině?

    Jako kyslík, rtuť..atd.

    Další informace


  • Proč ve všech (snad?) jazycích začíná slovo máma na m?

    Proč?Existuje genetická přibuznost jazyků, tzv. teorie stromu, jazyky mají tedy stejný základ, dělí se na jednotlivé větve, skupiny, podskupiny atd. Znám jen u některých jazyků, které patří do jedné jazykové rodiny. Takže nemohu říct, že je to u všech.Určitě znáte jazyky slovanské - západo- východo- a jihoslovanské. Germánské, baltské atd.Nejlépe prozkoumanou jazykovou rodinou jazyky indoevropské.Např. rekosntrukce slovanských jazyků prokázala, že hláska m v postavení na začátku se objevuje ve velkém počtu v prapříbuzných slovech. jiných indoevropských jazyků, kde je rovněž hláska m ma začátku.čeština - matka, litevština - moté, gotština (germánština) - modar, latina - mater, řecky - meter, staroindicky - mata.Stejně med - medus, metu - methu - madhu atd.V jiných případ pak slovanským hláskám odpovídají hlásky jiné.Např.sedm - septyni - septem - hepta - sapta atd.Etymologové zkoumání příbuznosti jazyků neměli lehké.

    Další informace


    IUPAC oznámila oficiální názvy čtyř nových prvků: nihonium, moscovium, tennessin a oganesson. Jsou již v osnovách škol?

    IUPAC Mezinárodní unie pro čistou a užitou chemii.Myslíte, že je důležité seznámit s tím i mládež na školách v hodinách chemie?Nachází se některé z nich i v ČR?Více zde:

    Další informace


    Anglicke zemepisne nazvy



    Další informace


  • Jaká jsou nejužívanější psychofarmaka (názvy)?

    Nebo lépe - pokud je tu náhodou psychiatr, nebo lékárník, asi budou vědět - kdo jsou nejvýznamnější výrobci psychofarmak na našem trhu? Znám jen Janssen Cilag. Pomůže mi to v neziskovce Reset, která pomáhá uživatelům psychiatrické péče. DěkujiDoplňuji:arygnoc: jak víte, že mi ty informace budou k ničemu? Vždyť ani nevíte jak je chci využít. Vaše domněnka, že chci léky doporučovat je mimo realitu. Kdybyste pozorně četl/a můj dotaz, věděl/a byste že mi jde hlavně o výrobce léků, s nimiž potřebuji jednat. Samotné léky mě nezajímají.

    Další informace