• Jak vzniklo slovo prázdniny? - poradna, odpovědi na dotaz

    Na této stránce naleznete veškeré odpovědi na dotaz na téma: Jak vzniklo slovo prázdniny?. Hledáme pro vás ve více než 500 000 odpovědích. Dále zde naleznete další zajímavá související témata.

    Další informace

  • Další témata a dotazy - Jak vzniklo slovo prázdniny?

  • Kde se levně ubytuji s kroužkem na prázdniny?



    Další informace


  • Jak vzniklo slovo Povídali že mu hráli?

    Povídali, že mu hráli, není slovo, ale slov několik - úsloví.Jak spojení vzniklo, se nedovíme. Jednotlivá slovesa má mnoho významů, souvisí s původem slov a jejich užíváním i v přeneseném slova smyslu. Jedním z významů slovesa povídat: hovořit bez vážného, opravdového obsahu, mnoho, zbytečně..Stejně tak sloveso hrát má jeden z významů: předstírat něco nebo někoho, stavět se nějakým, dělate ze sebe někoho. Někdo povídal o něčem neskutečném, nemožném, vymýšlel sis, takže dělal ze sebe to, co nebyl hrál si na něco.Jde vlastně o dvojí vyjádření téže věci (nesmyslu), její (jejího) zdůrazněníNěkdy se toto tvrzení uvádí takto: Povídali, že mu hráli, ale že mu netroubili (plesky třesky) plané, prázdné, nerozumné řeči, nikdo mu za ně netleská .Význam slov, etymologie atd.

    Další informace


  • Jak se zachovat,když otec dítěte nesdělí konkrétní termín na letní prázdniny podle rozsudku?

    Formulace otázky je nedostatečná a hrubě nesrozumitelná. Komu nesdělil? Jaký rozsudek? Termín čeho?

    Další informace


  • Z čeho vzniklo slovo čurbes?

    Zajímavé, že oficiální etymologický slovník od J. Rejzka, stejně tak SNČ uvádějí, že původ je NEJASNÝ.SSJC uvádí jen SNAD - z jidiš.K tomu se přiklání i Národní korpus českého jazyka.Oba výrazy - pajzl i čurbes POVAŽUJE za přejaté z jidiš. Jidiš, dnes už téměř zaniklý jazyk východoevropských chasidských štetlů, zanechal v dnešní češtině jen malou stopu: chucpe, mišpoche, košer a možná i čurbes, kibic, ksindl. -Německo-český slovník zmiňuje výraz čurbes jako hybridní slovo zlodějské hantýrky - herberk z čor (cikánsky zloděj) a z bajs (v hantýrce z jidiš) dům, krčma. Podobně jako pajzl. Stejně uvádí časopis Naše řeč. uvádí význam - čurbes zlodějská krčma.Takže co dodat - oficiální jazykové slovniky potvrzují, že není vždy jasný původ slov...

    Další informace


    Z čeho vzniklo a kde má původ slovo prak ?

    Prak - středověký přístroj k metání kamenů, dnes jenom práček na kamínky.Odvozené slovo prakovník, od něj práče mladší prakovník vrhající kameny ze stroje - vojenský slangJinak slovo je odvozené od základu pork 6 (6 jer), to od slovesa práti - stroj, jímž se do něčeho pere, bije. -prak - k střhěmeckého. bracke brakýř, malý lovecký honicí pes -Poznámka: ve staročeštině se házecím zbraním říkalo prak, např. oštěpu.Etymologický slovník.

    Další informace


    Z čeho a jak vzniklo slovo stodola?

    Stodola. Stejně jako praslovanské stodoła - přejato ze sthn. stadal tv. (dnes Stadel).Původní význam germ. slova byl ‘místo, kde se shromažďuje dobytek k dojení’, východiskem je indoevropské *stā-, *stƏ- ‘stát’.Srov. :stáj - místo, kde stojí dobytek. J. Rejzek - Etymologický slovník -Pozdějí se význam posunul - stodola hospodářská budova sloužící k ukládání nevymláceného obilí, slámy apod.Stáj místnost n. budova pro hospodářská zvířata,.Nářečně stáj půda pro seno a slámuPodle PSJC

    Další informace


    Kde se vzalo slovo torna ? Z čeho to vzniklo ?

    Torna torba. - uvádím význam pro vojenskou a sportovní brašnu na záda, tlumok.U všech slovanských národů i jiných národů včetně Maďarů se toto slovo objevilo.. Stsl. turbica má původ v maďarském nářečním slově t turba. Původ z tureckého torba. Ve stč. se užívalo i slovo: tanejstra tornistra, pytel, torba.Etymologický slovníkDoplňuji:Doplňuji, třeba se někdy objeví podobný dotaz. Zajímal mě ještě rozdíl mezi původem slovy torna a torba. Oba výrazy z maďarštiny, ale prapůvod těchto slov se liší, i když se nakonec jejicj význam sjednotil.Uvedla jsem, že ve stč. se užívalo slovo tanejstra. Po hláskových změnách tanister, tanistra, tornistra, zkráceně nářečně na torna torba, mošna.Slovo tanistra je hanlviý staroslověnský výraz., který byl přijatý do češtiny ze staršího maďarského tanyisztra, novějšího tarisznya,. přesmyk souhlásek z varianty tanyisztra, a to zřejmě z řečtiny - ve významu pytlík na potravu pro koně.Německý Tornister, z toho č. tornista i zkráceně torna, se má za přejaté z češtiny nebo přímo z maďarštiny. Tanister se užíval asi do 17. st., novější tornister pak od st. 18.

    Další informace


    Jak vzniklo slovo souchotiny, nebo souchotě?

    Doplňuji:annas: a suchá v jakým smyslu? to jako kvůli kašli nebo kvůli nějakýmu jinýmu příznaku?

    Další informace


    Jak vzniklo slovo somrovat? Má to něco společného se slovem Sommer - léto?

    Léto se řekne německy Sommer. Co znamená slovo somrovat? Například vysomrovat jídlo, peníze - tedy asi vyžádat, vyžebrat, vyptat. Ale mají tato slova něco společného, základ? Děkuji.

    Další informace


    Jak vzniklo slovo karbanátek?

    Karbanátek, také se dřív říkalo karbonátek a nářečně karbenátek, je podle slovníku smažený bochánek nejčastěji z mletého masa nebo zeleniny a z housky . Slovo karbanátek k nám přešlo z němčiny, kde slova Karbenatl a Karbonade jsou z francouzského carbonnade, což je z italského carbonata, které znamená ?pečené na uhlí?, protože italsky se uhlí řekne carbone. Italské slovo je ovšem z latiny, tam se uhlí a před tím jakékoli třeba dřevěné rozpálené uhlíky v ohni jmenovaly carbo. :-)) a href"http://www.rozhlas.cz/regina/slova/_zprava/karbanatek 145176" rel"nofollow" http://www.rozhlas.cz/ hellip /a

    Další informace


    Jak vzniklo slovo fabrika? Z jakého jazyka pochází?

    Původ slov fabrika a fabrikant:Do češtiny přešly z němčiny, pokud jde o fabrikanta zcela beze změny, v případě fabriky jsme si k německému Fabrik přidali samohlásku a. Do němčiny se ta slova dostala z latiny. Fabrica tam byla dílna, protože fabricare znamenalo vyrábět.

    Další informace


    Jak vzniklo slovo ,,FÚRIE'?

    Furie (latinsky Furiae, j. č. Furia) jsou v římské mytologii bohyně pomsty a kletby. (wiki)

    Další informace


    Jak vzniklo slovo šik jako šik oblek, tedy asi přídavné jméno?

    K šik obleku se vztahuje:1.šik - původně pravopisně chic i v češtině hovorové - vkusný, společensky bezvadný. Z fr. chic tv. (případně přes něm. schick) a to zase přejato přes dněm. z něm.d. Schick‘správnost, přiměřenost’ od schicken.Přídavné jméno nesklonné, může být i příslovce - vkusně, bezvadně.. Stejně tak podstatné jméno šik vkusnost, elegance, ladnost.2. šik - podst. jm. - ze slovenštiny, tam z maď. - falešné zlato n. stříbro, pozlátko takže i oblek může být v tomto směru šik - jen pozlátko, něco falešného ...3. šik - -příslovce - přísl. šikmo, napříč - základ - z němčiny - schiec - i takový může být oblek - šikmo, napříč střižený. -Poslední význam:4. šik - řada vojáků, pořádek vojenský, z něm. - doložené od 14. století - ze střhn. schick - způsob místo, kde je něco uspořádáno’, schicken ‘působit, pořádat, připravovatTakže jak uvádí Rejzek, šik 1 i šik 4 mají společný německý základ schicken.Etymologické slovníky

    Další informace


    Jak vzniklo slovo malicherný a pošetilý? A může být vtip japný?

    Malicherný - je zdrobnělina pocházející ze slova malý, jedná se o všeslovanský výraz, které souvisí s německým schmal.Pošetilý - pošetiti se zbláznit se, šeteliti blábolitZdroj: HOLUB, Josef. Stručný etymologický slovník jazyka českého. 1. vyd. Praha : SPN, 1967.Japný vtip dnes být asi nemůže, staročeské přídavné jméno jápný znamenalo pohotový nebo hbitý.

    Další informace


    Jak vzniklo slovo autogram?

    Má to něco společného s autem a váhovým gramem?

    Další informace


    Jak vzniklo a kde má původ slovo ,,sígr ?

    sígr zlý člověk, darebák. Výraz uvádí Rippl v r. 1926, doslova pražský Pepík, velkoměstský zločinec, asi původně sýgr syčák - nadávka zdrůrazňující zločineckou povahu.V r. 1902 uvádí Juda - kdysi též syčoun, syčmon aj. původně žebravý tulák, pobuda. Při polohlasném žebrání bylo slyšet jen sykavky méně pravděpodobně jde o posměšné označení italských dělníků na stavbě železnice v Praze v 19, st. a to podle jejich sí, sí .Slovník nespisovné češtinyDoplňuji:Rejzkův etymologický slovník uvádí to, co jsem napsala.sígr - ob. expr. ‘lump, syčák’. Obvykle sehledá stejná motivace jako u :syčák.Spojení s něm. Sieger ‘vítěz’ brání význam.

    Další informace


    Jak a z čeho vzniklo slovo žuvr a co přesně znamená?

    Ne, tak to není ono. Měl by to být asi kámen určitý velikosti. Je to tady teda hodně používaný slovo. Tady všichni mluví o žuvrech, nebo žubrech (většinou děti). Když jsem byl dítě já, také jsme říkali žubry, ale později se ukázalo, že správně to prej měli být žuvry.Žuvry by měly být asi trošku větší, protože vždycky, když jsem onehdá kamenem trefil kohokoli kamkoliv, tak se kroutil a vždycky řekl to samý- héééj, taký žubr?? A nebo- to se řekne, žubrama (žubrákama) se nesmíí!Tak víte někdo přesně? )))

    Další informace


  • Jak vzniklo slovo eurohujerství? Kdo je eurohujer?

    Módní slovo hujer je odvozeno od filmové postavy Viktora Hujera z filmu Marečku, podejte mi pero . Označuje povahu sice snaživou ale zároveň naivní a vysoce servilní, podlézavou.Jako eurohujera označují euroskeptici, poněkud málo salónně, člověka, který horuje pro EU, naivně přehlíží její nedostatky a podřizuje se zájmům jejích vlivných členů, a to i proti zájmům vlastního státu.

    Další informace


  • Jak vzniklo slovo kanimůra?

    Děkuji za odpověď.Doplňuji:tady je jeden obrázek a href"http://www.humanart.cz/user/1793/art/1793-1327016758-2.jpg" rel"nofollow" http://www.humanart.cz/ hellip /a tak nám říkala moje teta i babička,když jsme přišly domů víc ušmudlaný

    Další informace


    Jak vzniklo slovo eon/aeon?

    eon - převzaté slovo z americké angličtinyaeon - podle slova eon, [eón]Děkuji.

    Další informace