• Jak vzniklo úsloví dračí setba a jaký má význam? - poradna, odpovědi na dotaz

    Na této stránce naleznete veškeré odpovědi na dotaz na téma: Jak vzniklo úsloví dračí setba a jaký má význam?. Hledáme pro vás ve více než 500 000 odpovědích. Dále zde naleznete další zajímavá související témata.

    Další informace

  • Další témata a dotazy - Jak vzniklo úsloví dračí setba a jaký má význam?

  • jaky je spravny vyznam slova prumer,a jak se vypocitava,muj penis meri15cm a sirka5cm je to prumer?staci to na uspokojen



    Další informace


    Má v současnosti stále platnost staré úsloví, že hladovému netřeba dát rybu, lépe je dát mu sítě a naučit ho rybařit?



    Další informace


  • Kde a proč vzniklo úsloví - káča hloupá?

    Proč zrovna káča, proč ne něco jiného? Kde a proč to vzniklo?

    Další informace


  • Pomůžete mně prosím? Odhadnete význam úsloví?

    Ptám se opět za svou sousedku.Má udělat průzkum a zeptat se několika známých, zda odhadnou význam přísloví či úsloví, která jim učitelka zadala. Možná je něco na netu, ale spíš učitelku zajímá vlastní pochopení. Já jsem některá neslyšela, odhaduji. Zkusíte? Děkuji za jakékoliv vysvětlení.1. Uťal kohout a ucho zazpívalo.2. Dej psu špatné jméno a můžeš ho pověsit.3. Kudy kovář s kleštěmi, tudy i rak s klepetem.4. Sám sobě ježek kadeřav.Doplňuji:Prosím, nechce se ještě někdo zamyslet nad významem úsloví?

    Další informace


    Nevíte, kde se vzalo úsloví dveře dokořán a v jakém významu se používá?

    S kořenem jako něčím základním souvisí i příslovce dokořánTo vzniklo ze staročeského do kořen, tedy do základů, zcela.Silná a působivá slovní metafora, to dokořán: dveře byly otevřeny dokořán, tedy do svých kořenů.Doplňuji:Dokořán, tedy úplně, mohou být otevřeny nejen dveře, vrata, brána, okna, ale i ústa, pusa a huba, možná by se dalo také říct, že žena dokořán otevřela své krásné oči.

    Další informace


    Máte občas něco za lubem? Jak vzniklo toto úsloví? Co je lub?

    No ještě abych neměl.slovo /“lub“/ může označovat obvodový dřevěný kruh u síta, také obednění mlecích kamenu (kdysi ve mlýně)./“Míti něco za lubem“/ znamená „mít něco schovaného pro sebe“ (mlynářovi zbylo vždy za lubem trochu mouky, i když mlečovi odevzdal zdánlivě všechnu), nyní přeneseně i „mít kromě obvyklého jednání ještě jiný, tajný úmysl“.Původně praslovanské slovo /“lubь“/ označovalo patrně podkorní vrstvu dřeva, pak lýko (význam „lýko“ má v některých pozdějších slovanských jazycích, má jej i latinské slovo /“liber“/ - zřejmě příbuzné – potom používané na označení knihy: dříve se psalo na onu vnitřní část korovou). /“Lubь“/ bylo přenášeno i dále: na korkovitou kůru břízy a jilmu, pak na kůru vůbec. Z nich se dělaly nádobky na jahody apod., mírky na obílí, někde snad i luby na síta (srov. moravsky /“lubovica“/ - „míra na obílí“, hanácky /“lóbek“/ - „nádoba na mouku nebo otruby“)./“Lub“/ jakožto mlýnský termín není původní: domácí ruční žernov býval zasazen v kadlubu vydlabaném v jednom kusu dřeva, mlýnský žernov byl obedněn dlužemi jako díž – zde staré /“kadlub“/ bylo vytlačeno rýmovým slovem /“lub“/.Zdroj:Machek, V.: Etymologický slovník jazyka českého. Praha: Nakladatelství Lidové noviny, 1997 a href"http://www.ptejteseknihovny.cz/uloziste/aba001/2007-2009/etymologicky-puvod-slova-lub" rel"nofollow" http://www.ptejteseknihovny.cz / hellip /a

    Další informace


    Jaký má původ úsloví honit vodu, které prý často používají Pražané?

    Říká se: honit si tričko, honit frajeřinu, parádu, módu...

    Další informace


    Jaký má původ a význam úsloví Máš máslo na hlavě?

    V 15. století se ve francouzských městech stalo zvykem, že trhovkyně, které šidily máslo, byly postaveny na pranýř a musely stát s hroudou másla na hlavě tak dlouho, až se máslo na slunci rozteklo. Mít máslo na hlavě znamenalo nepoctivost a veřejnou ostudu.Němci říkali: Máš-li máslo na hlavě, nechoď na slunce!

    Další informace


    Jaký má původ a význam úsloví Hádat se o kozí chlup?

    Nepoužívám je, neznám je, i když význam tuším.

    Další informace


    Jaký je význam slova pešek? Jak vzniklo pojmenování této hry?

    Chodí pešek okolo, nedívej se na něho. Kdo se na něj koukne, toho pešek bouchne.Je tato hra vůbec ještě známá?

    Další informace


    Jaký je původ a význam úsloví Každý sám nejlépe ví, kde ho bota tlačí?

    KAŽDÝ SÁM NEJLÍP VÍ,KDE HO BOTA TLAČÍ...Koupit si nové boty je pro někoho slavnostní obřad na který se těší,ale pro většinu lidí nepříjemná záležitost.Jednou vám nevyhovuje barva,podruhé tvar,jedny boty jsou příliš těžké,jiné se nehodí pro každou příležitost,tyhle už vyšly z módy a další jsou zase výstřední.Ovšem nejvyšším rozhodčím o tom,zda je bota dobrá,není ani vkus,ani barva ani móda,nýbž jen a jen noha a ta to naneštěstí prozradí pozdě.Tuhletu zkušenost měli podle všeho už i Římané,ale jenom jeden z nich,Aemilius Paullus,povýšil botu do básnického přirovnání.Paullus byl podle vyprávění Plutarchova zasloužilý státník a člověk všestranně vážený,zámožný a spořádaný,zřejmě šťastný i v manželství,protože jeho žena měla všech pět pé .Byla postivá, poslušná, pracovitá, pěkná a měla peníze .Všechno se zdálo v nejlepším pořádku,ale po několikaletém manželství se Paullus zničehonic rozvedl.Přátelé nevycházeli z údivu,a když se ho pak jednou opatrně ptali,co a jak a proč,natáhl Paullus nohu a řekl: tato bota je na pohled pěkná a jako nová,ale nikdo jiný než já sám nemůže vědět,kde mě tlačí -čímž naznačil,že v jeho manželství nebylo všechno takové,jak se to jevilo okolí.byl jsem pomalý

    Další informace


    Jaká je historie úsloví Znát své pappenheimské?

    Kho vlastně znáte či neznáte?

    Další informace


    Jak vzniklo rčení Máš řečí jak holič v sobotu?

    Souvisí s tím, že muži na vesnici, nevím, jak to bylo ve městech, se neholili pravidelně a zpravidla ani doma. Navštěvovali holiče ve středu nebo v sobotu, případně v oba dny.Samozřejmě se v provozovně sešli muži, povídalo se, holič reagoval, měl hlavní slovo. Někdo si uvědomil, že holič je ukecaný a už slova byla na světě a rozšířila se pro ukecaného člověka, který často plácá bez ladu a skladu. Zkrátka chlapské řeči. ..Pamatuji si z dětství na dědu, který se doma sám neholil. Začal až mnohem později.

    Další informace


    Jak vzniklo přísloví sladký jak cecek?

    Sladký jako cecek – rčení, které se hojně používá v situaci, je-li něco opravdu sladké, až přeslazené. Dá se říct, že když je dítě kojené, tak první období je pro dítě ve znamení sladké chuti.Rčení zřejmě vzniklo jako pojem sladkosti a mateřského symbolu ňader..Cecek je lidové pojmenování pro struk. Opakování souhlásek - zvukomalebné. Původ z cecat sát, podobně cucat, cumlat - také mazlit se.Významy se posunuly a některé se staly i expresívními. Např. nacucat se - hanlivě pro pití alkoholu. Stejně ironicky sladký jako cecek přeslazené.Místy se užívá pojem kozí cecky, cecavky, druh sliv - přenesení významu na slívy, které jsou zřejmě sladké. Je to zřejmě krajové pojmenování, u nás se neužívá, takže neznám.Původ slova cecek ze Machkova Etymologického slovníku.

    Další informace


    Jak vzniklo přirovnání ,,klepe se jak drahej pes'? :)

    Jak a kdy vzniklo toto přirovnání se nedovíme. Osobně nepoužívám, ale procházela jsem net, najdou se různé varianty užití - třeba u pístu auta aj.Zřejmě na základě podobnosti.Šlechtěný pes s rodokmenem stojí hodně peněz. Nejčrastější příčinou je to, že malá a krátkosrstá či hladkosrstá plemena nejsou vyšlechtěna pro dlouhý pobyt v mrazu Chovají se zpravidla ve městech a v bytě.Jsou zimomřiví, je jim často chladno i v bytě, takže když jdou ven, nosí zimní obleček.Mohou být pro chvění psa i jiné důvody, ty je třeba zjistit, příopadně vyhledat veterináře. - Občejný pes, tzv. podvraťák je mnohem odolnější, spíš se chová na venkově, žije na dvoře v boudě, takže nepodléhá tolik výkyvům teplot.

    Další informace


    Jak má původ a význam úsloví pro stromy nevidět les?

    Znáte nějaký výrok v souvislosti se slovem les?

    Další informace


    Hovorově se používá slovo onehdá. Jak vzniklo? A kdy to přesně je ?

    Etymologický slovník uvádí, že první část složeného slova one - nelze doložit.Ale u příslovce ondy onehdy (kdy) uvádí význam nedávno, jednou.U všech slov není možné původ zjistit.Doplňuji:Ještě odpověď na další část otázky. Zminíila jsem se, že původ části slova nelze doložit stejně tak, jako se nedá zjistit, v kterém období slovo vzniklo - zda v pračeštině nebo až ve staročeštině.

    Další informace


  • Je možné českou hru Dračí historie pustit v OS Android (v tel./tabletu)?



    Další informace


    Jak si vykládáte úsloví „kolik třešní, tolik višní“ ?

    Určitě je několik možností výkladu přeneseného významu. tohoto úsloví.Představme si třeba složitou životní situaci. „Kolik situací, tolik je možných řešení“Chce je řešit a uvědomit si, které řešení bude mít efekt. Je nutné poznat příčinu, jestliže se to podaří, dá se odstranit i následek. Višně jsou kyselé možná příčina, třešně sladké následek.Třešně či višně? . Záleží na tom, co v životě převažuje – radost, štěstí či smutek, nenávist. Měli bychom dělat lidi kolem sebe šťastné, oni udělají šťastné i nás. Pak dochází k rovnováze.Kolik třešní, tolik višní. Kolik nápadů, tolik šťastných lidí.Ale platí to i v životě? Reálný svět, narozdíl od světa pohádkového, není černobílý. Stává se, že zlo lidi spojuje , že višní je často mnohem víc ...

    Další informace


    Co nebo kdo je to močan a jak toto slovo vzniklo?

    sůl kyseliny močové. Slovo vzniklo regulérně podle pravidel chemického názvosloví - kyslíkaté soli se tvoří koncovkou -an od kyseliny (např. síran od kyseliny sírové, boritan od kyseliny borité - a stejně tak močan od kyseliny močové).

    Další informace