• Jaký etymologický původ má slovo prošvihnout? - poradna, odpovědi na dotaz

    Na této stránce naleznete veškeré odpovědi na dotaz na téma: Jaký etymologický původ má slovo prošvihnout?. Hledáme pro vás ve více než 500 000 odpovědích. Dále zde naleznete další zajímavá související témata.

    Další informace

  • Další témata a dotazy - Jaký etymologický původ má slovo prošvihnout?

  • Má něco společného slovo bombardér a slovo bombarďáky?



    Další informace


    Jaký je původ slova



    Další informace


  • Co mají společného dukátové buchtičky s dukáty, jaký je původ tohoto pokrmu?

    Dnes byly k obědu dukátové buchtičky s krémem. Tak mě napadlo proč se jim vlastně říká dukátové buchtičky? Co mají společného s dukáty?Neměly by být tedy ve tvaru penízků než malých buchet?Jaký má původ tento pokrm?Máte je rádi?

    Další informace


  • Jaký původ má slovo džuzna - ve smyslu džuzna např. v míči, v zemi, v pneumatice...

    Doplňuji:Pro annas a Jikra:Překvapuje mne, že hantec a kratkyzobak . Já se s tím setkávám taky po Čechách, a celkem běžně...

    Další informace


    Jaký je původ ,,démonů'?

    Na YouTube a internetu je velká spousta důkazů o duších a démonech, třeba jak jsou zachyceni na videokamere. Vím, jaký jaký je původ duchů (zemřelí lidé podle všeho), ale nikde jsem nenašel ani neslyšel nic o tom, jaký je původ démonů. Jestli jste o tom něco slyšeli, tak mi to prosím napište

    Další informace


  • Jaký je původ příjmení Pernický?

    U nás na Hané se používá pernice ve významu velké hliněné nádoby, která se používá jako květináč.Tuto možnost uvádí D. Moldanová v knize Naše příjmeníPříjmení Pernica, Pernice je odvozené od hliněné nádoby , velké mísy druhá možnost od čepice, vroubené kožešinou.Z tohoto příjmení vznikly varianty Pernický, Pernička.I když to svádí k odvození od pečiva perník, přípona -ický ve významu pernický od pernice má jiný význam než perníkový od perník.Od perníku jsou odvozená příjmení Perník, Perníček, Pernikář.

    Další informace


  • Znáte význam slova rabuše (raboša)? Jaký má slovo původ?

    Chodit na rabošo, připsat na rabošo - co znamená?Mám pocit, že jsem toto slovo nikdy neslyšela ani v nářečí.

    Další informace


    Je slovo budižkničema spisovné a má to stejný význam jako slovo lenoch? Jak se to skloňuje?

    Budižkničema se ve slovníku nenalézá, ale budižkničemu se ve Slovníku spisovného jazyka českého nachází a neskloňuje se.budižkničemu zprav. neskl. m., ž., s. (1. mn. m. -ové, ž. -y) expr. neschopný člověk darmošlap, lenoch, nemotora: nic neumí, je hrozný (hrozné) b., vzal si takovou b.

    Další informace


    Jaký původ má slovo jímat?

    Dojímat, pojímat, rozjímat, ujímat, vyjímat, zajímat ...

    Další informace


    Jaký je původ slova dupa?

    Ve slezské řeči je to prdel. Případně dupať - souložit. S dupáním to určitě nemá nic společného.

    Další informace


    Jaký je původ slova pštros?

    1. Emu ‘australský pštrosovitý pták’. Přes moderní evropské . jazyky z portugalského ema ‘pštros’, přeneseného na druh podobného vzhledu. Původem asi z jihovýchodní AsieUvádí Jiří Rejzek2. Etymolog Václav MachekStaročeský štrus i štros. Asi ze středohornoněmeckého struz (nyní Strauß) to pak přejato z latinského struthio - odtud i italský a francouzský název .- z avis struthio pták pštros, což je z řečtiny.V češtině bylo přidané p - např. příjmení Šptsros. - přechodné vývojové stadium.

    Další informace


    Jaký je původ slova kořalka?

    Kořalka pochází z polštiny.Slovo pochází z polského výrazu gorzalka a jeho původ je prostý i snadno odůvodnitelný – odvozeno bylo od gorzec, což znamená „hořet“. a href"http://styl.instory.cz/ostatni/522-koralka-salam-nebo-omeleta-neuverite-z-ceho-pochazi-nazvy-znamych-jidel.html" rel"nofollow" http://styl.instory.cz/ hellip /a

    Další informace


    Jaký je původ dnešního obrazného spojení český tunelář?

    S tímto pojmem se setkáváme na každém kroku...

    Další informace


    Jaký je původ a významy slova baraba?

    Většina uvedených vysvětlení má svá opodstatnění. Jen ona časová souvislost, ano ostatní slova z italštiny se přejímala postupně v průběhu staletí v rámci kulturní a obchodní infiltrace. Důvod proč se baraba ocitl ve slovníku až v 19. století je ten, že během masivní výstavby páteřních železnic, jak správně uvádí dědapetr, byli po r. 1840 v tehdejším Rakouskouhersku povoláváni odborní dělníci, kteří měli zkušenosti s výstavbou tratí na alpských úpatích a hlavně ve skalnatých podložích uměli správně dávkovat a umisťovat dynamitové nálože. Ty byly hlavními prostředky při razicích pracích tehdejší doby.Čili v té souvislosti byl barab odborný tunelář (dělník, nádeník) s doprovodnou kvalifikací minéra. Teprve časem získal tento pojem pejorativní nádech a různé aplikace, jako ty na ostravsku.

    Další informace


    Jaký je etymologický původ jména Vyšvařil? Děkuji.

    Určitě je to příjmení slovesného původu, tvar minulého času - někdo něco udělal - vy-svařil.Podle etymologického slovníku to vypadá, že základem je sloveso svářiti se - hubovati, vaditti se. Změna s a š mohla vzniknout třeba přepisem v matrice, oblastní jev atd. Zřejmě ten, kdo někoho vyhuboval.

    Další informace


    Jak vzniklo slovo brigáda ?(etymologický slovník doma nemám)

    Slovo brigáda se k nám dostalo z ruštiny. V ruštině byly tzv. artěly, skupiny, brigády, v nichž pracovali jako jedni z prvních burlaci.V latině existovalo slovo brigant vlastně člen brigády.Doplňuji:Brigant - původní výzam: darebák, lupič, loupežník, vyvrheľ.Dnes brigáda: vyšší vojenský zväzok medzi plukom a divíziou dobrovoľnáspoločensky užitočná práca, skupina pracovníkov, najmä dobrovoľných - Slovník.sk.Etymologický slovník a Naše řeč.

    Další informace


    Co znamená polské slovo dozobania a existuje vůbec nebo je to jenom smyšlené slovo do polských večerníčků?

    Dobrý večer teď mě napadlo jedno slovo které jsem když jsem se jako malý koukal na polský večerníček tolikrát slyšel jako pozdrav dvou těch postaviček a chci se teda zeptat jestli je polské slovo dozobania smyšlené nebo se používá i ve skutečnosti?

    Další informace


  • Jaký je původ přijmení Kyselka - Kysilka?

    Dobrý den, rád bych se zeptal, jaký původ má přijmení Kyselka - někdy bývá též uvedeno Kysilka. Předem vám moc děkuji za odpověď. :)

    Další informace


  • Je slovo: oprať - nářečí nebo cizí slovo?

    Myslí, že neni ani nářečí a ani cizí slovo. Je to české nepoužívané slovo. Oprať je řemen od koňského postroje, pomocí kteréhp řídil kočí koně.Doplňuji:Správnějšé by bylo místo nepouživané, napsat málo používané slovo

    Další informace


    Jaký je asi původ slova detto?

    Nemohu to zjistit. Zkratka dto, význam rovněž.Doplňuji:Nemohu to zjistit. Zkratka: dto význam: rovněž.

    Další informace