• Jaký je původ a význam slova mumie? - poradna, odpovědi na dotaz

    Na této stránce naleznete veškeré odpovědi na dotaz na téma: Jaký je původ a význam slova mumie?. Hledáme pro vás ve více než 500 000 odpovědích. Dále zde naleznete další zajímavá související témata.

    Další informace

  • Další témata a dotazy - Jaký je původ a význam slova mumie?

  • význam a původ příjmení Rábek



    Další informace


    Znáte někdo původ slova dokořán:



    Další informace


  • kdo videl film Mumie a zna songy co tam hrajou

    v te mumii jak ti uprchli trestanci jdou do mesta tak k večeru jdečernoch souložit a u toho hraje husta hudba prosim potreboval bych vedet jak se menuje

    Další informace


    http://www.dvdedice.cz/dvd-fil my/dobrodruzny/mumie-i-71402/

    KDyž si ten film pustíte tak tam máte vězně...a oni přijdou do městečka a usednou do baru a k večeru si dou někteři vězni užit s děvkama a potom bude ukázka na slunce jak zapadá a potom začne hrát hudba.. Prosím nevíte jak se menuje???Doplňuji:A telefon s androidem nemám

    Další informace


    Film mumie.. S Billy Drago... kukněte prosím



    Další informace


  • Kde hledat původ slova fundus?

    Jde mi o fundus v divadle- což je prostor, kde jsou uložené na př. kostýmy, rekvisity a pod. (tento výraz existuje i v medicíně, ale o to mi nejde). Jak, či odkud se dostal tento pojem do souvislosti s divadlem? A z jakého jazyka? Podvědomě mi to zní snad jako z latiny- ale to je skutečně jen pocit- skutečnost je možná zcela jiná...

    Další informace


  • Znáte význam slova rabuše (raboša)? Jaký má slovo původ?

    Chodit na rabošo, připsat na rabošo - co znamená?Mám pocit, že jsem toto slovo nikdy neslyšela ani v nářečí.

    Další informace


    Význam, původ spojení parta hyc

    Už několikrát jsem se s tímto spojením setkala, ale vlastneě nevím, co přesně znamená, z čeho, z jaké situace(?) vzniklo? V jaké souvislosti se používá?.... Díky

    Další informace


    V hanáčtině je spojení Te se ale ochechula. Jaký je jeho význam a původ?

    Užívá se i u vás?

    Další informace


    Souvisí výraz vir a od toho odvozené výrazy virový, od latinského slova vir - Muž?, nebo to má jiný původ?

    Latinské slovo vir - muž, je základem výrazů, jako například triumvirát a pod. Běžně se setkváváme s pojmem vir, jako bacil a od toho virový a pod.Je zde souvislost, nebo ne? Jak je to? Děkuji.

    Další informace


    Původ slova flašinet?

    Doplňuji:Hledal jsem, jestli to není zkomolenina nějakého cizího slova ... flashinet (z francouzštiny ap.), ale zatím jsem nic kalého nenašel...zajímavý je překlad flašinetu právě do francouzštiny: orgue de Barbarie (varhany nevzdělanců)..zajímavé.

    Další informace


    Původ slova Žůrek

    Moje babička se za svobodna jmenovala Žůrková. Vyrostla a žila na zlínsku, kde se vyskytují i další členové rodiny/lidé, kteří nosí stejné jméno. Bohužel, dnes už nevíme původ jména žůrek . Slyšela jsem rodinnou historii, že je to zkomolené jméno francouzského vojáka, který za napoleonských válek u nás zůstal a založil rodinu. Zjistila jsem, že jméno je hojně zastoupeno v Polsku.

    Další informace


    Jaký je původ slova probendit?

    Prohýřit majetek ...

    Další informace


    Jaký je původ slova klumprt?

    Používá se jako slovní náhrada pro malé, drobné udělátko, malou věc potřebnou pro výrobu něčeho může to být šroubek, ... (Googel)

    Další informace


    Jaký je původ slova dobrodružný?

    Nějak mi nedává smysl, že slovo dobrodružný jsou vlastně slova dobro a družit. vždyť to nemá s významem slova nic společného.

    Další informace


    Jaký je původ slova slátanina?

    Hovorový výraz, který se užívá ve významu - dílo nevalné kvality.Původ slova - Jiří Rejzeklátat, látací, zalátat, slátat,s látaninaPraslovanské *latati není zcela jasné. Snad z původního*lap-tati, jež by souviselo s litetvským lópyti tv., lõpas ‘hadr, záplata’ Původně přišívat, přidávat nenáležitě (jako nevzhlednou záplatu) co (k komu/čemu): zplácěti, (později s), oplácěti. - spravovat záplatami.Záplata - Psl. *zaplata je odvozeno od *platiti ‘látat, záplatovat’ a to od *platъ ‘kus látky’, stejně jako platito - protože látka sloužila nejen k opravě, ale i jako platidlo.Zřejmě vzniklo době, když se oblečení opravovalo zálatami. Dnes jsou často záplaty i ozdobou, jindy i kalhoty s dírami bez záplat.Později se samozřejmě výraz přenesl i do oblasti umění atd.

    Další informace


    Jaký je původ slova bochník?

    bochník, bochníček, bochánek. Stč. i bochnec ze střhn. vochenz(e) ‘bílý, chléb, druh koláče’ a to z lat. focātia od focus ‘pec, krb’. Srov. :fokusfokus ‘ohnisko’, fokální. Z lat. focus ‘ohniště’ iří Rejzek Etymologický slovník -Václav Machek uvádí navíc, že bochník, stč. bochnice - pokrutiny - zbytek pp vytlačení oleje ze semene ve tvaru bochníku. Pokruta placka,, koláč.Vše se souvisí se slovem krutý, ve významu tuhý, Původní pečivo bylo zřejmě tuhé na rozdíl od pozdějšího kvasnicového.Různé nářeční názvy - bochánek, bochan, atd. Bochnec - původ z německého fochenz - druh koláče, bílý chléb, to z latinského focacius -, od fokus.

    Další informace


    Jaký je původ a významy slova baraba?

    Většina uvedených vysvětlení má svá opodstatnění. Jen ona časová souvislost, ano ostatní slova z italštiny se přejímala postupně v průběhu staletí v rámci kulturní a obchodní infiltrace. Důvod proč se baraba ocitl ve slovníku až v 19. století je ten, že během masivní výstavby páteřních železnic, jak správně uvádí dědapetr, byli po r. 1840 v tehdejším Rakouskouhersku povoláváni odborní dělníci, kteří měli zkušenosti s výstavbou tratí na alpských úpatích a hlavně ve skalnatých podložích uměli správně dávkovat a umisťovat dynamitové nálože. Ty byly hlavními prostředky při razicích pracích tehdejší doby.Čili v té souvislosti byl barab odborný tunelář (dělník, nádeník) s doprovodnou kvalifikací minéra. Teprve časem získal tento pojem pejorativní nádech a různé aplikace, jako ty na ostravsku.

    Další informace


    Jaký je původ a význam slova elita?

    Etymologický slovník, J. Rejzka uvádí toto: elita ‘výkvět, vybraná společnost’. Z francouzského .élite od élire ‘vybírat’ z lat. ēligere z :ex- a legere ‘sbírat, číst’. -Z toho plyne, že původ slova je latinský, ale do češtiny se dostal z francouzštiny. Stejně angličtina převzala výraz ze starofrancouzského eslite. -K nám se slovo dostalo z francouzštiny, do francouzštiny přešlo z latiny.

    Další informace


    Jak má původ a význam úsloví pro stromy nevidět les?

    Znáte nějaký výrok v souvislosti se slovem les?

    Další informace