• Jaký je význam a jak vzniklo příjmení Tauch nebo Tauš ? - poradna, odpovědi na dotaz

    Na této stránce naleznete veškeré odpovědi na dotaz na téma: Jaký je význam a jak vzniklo příjmení Tauch nebo Tauš ?. Hledáme pro vás ve více než 500 000 odpovědích. Dále zde naleznete další zajímavá související témata.

    Další informace

  • Další témata a dotazy - Jaký je význam a jak vzniklo příjmení Tauch nebo Tauš ?

  • Jak vzniklo příjmení Krchák?



    Další informace


  • význam příjmení

    význam příjmení Marečková

    Další informace


    význam a původ příjmení Toms ? :)

    Příjmení Toms je odvozené z křestního jména Tomáš, a to z aramejského théoma dvojče, blíženec.D. Moldanová: Naše příjmení

    Další informace


    Zítra bude neděle? Jak toto slovo vzniklo, jaký je jeho původ?

    Někde jsem slyšel, že to byl poslední den v týdnu, kdy bůh tvořil svět a v tento poslední den měl již hotovo a tak nic nedělal. Je to pravda?Jaký má význam neděle? Vzniklo to slovo takto?

    Další informace


    Význam příjmení Dobřichovský

    Nositel příjmení žil v obci Dobřichov. Jinak základ Dobří+chov+ský - přídavné jméno dobří + chov - např. dobře vychovaný, pěstovaný. Těžko říct.Etymologický slovník

    Další informace


    Nevíte, jak vzniklo příjmení Roštek?

    Dobrý den. Nevíte jak vzniklo příjmení Roštek? Jo a slyšela jsem že nějaký praprapředek byl rytíř na Moravě. Nevíte jestli je to pravda? Děkuji. F.

    Další informace


    Jaký význam nebo původ má příjmení Tribula/Tribulová ?

    Tribula, někdy také Trybula je příjmení, které je odvozené od slovesa trybulovati nebo tribulovati, z lat. tribu-lare trápiti, sužovati.Do češtiny se přeložený výraz tribulation soužení dostal z bible - pronásledování svatých (Daniel 7, Zjevení 13).Kottův slovník.

    Další informace


    Jaký je původ příjmení Havlín?

    Jde o příjmení, které je odvozené od křestního jména Havel. Z něho vzniklo příjmení (ten, kdo nosí jméno Havel). Jméno Havel znělo původně Galus (obyvatel Galie), Samotné jméno Galus kohout.Vaše příjmení Havlín je odvozené od základu Hav(e)l + přípona -ín. Touto příponou se v češtině tvořila jména ve významu místa, kde se něco nachází (včel-ín, krav-ín).Takže pravděpodobně Vaše příjmení znamená, že v tom místě (domě)( havlínu ) žil Havel, tedy Hav(e)l-ín.

    Další informace


  • Jaký je původ příjmení Pernický?

    U nás na Hané se používá pernice ve významu velké hliněné nádoby, která se používá jako květináč.Tuto možnost uvádí D. Moldanová v knize Naše příjmeníPříjmení Pernica, Pernice je odvozené od hliněné nádoby , velké mísy druhá možnost od čepice, vroubené kožešinou.Z tohoto příjmení vznikly varianty Pernický, Pernička.I když to svádí k odvození od pečiva perník, přípona -ický ve významu pernický od pernice má jiný význam než perníkový od perník.Od perníku jsou odvozená příjmení Perník, Perníček, Pernikář.

    Další informace


    Jak vzniklo příjmení Čandová?

    D. Moldanová: Naše příjmeníČanda - možností je několik.1. Z příjmení Čan, Čáň - to z osobního jména čán očekávaný nebo z osobního jména Čáslav, Častolov.2. Též z nářečního slovese čančit neslušně mluvit, mluvit mnoho okrašlovat (podobně hovorové činčat)3. Čáňa - 13. století také neupravená, nepořádná, velká žena valašsky nářečně kočka.4. Čanda může být kromě uvedeného také ze staročeského čán čáp.Záleží na tom, v které oblasti vaši předkové žili.

    Další informace


    Jak vzniklo příjmení Gerneš?

    Viděl bych to na rostlinný a ještě latinský původ geranium

    Další informace


    Dobrý den, chtěl bych se zeptat na význam příjmení SOLNAŘ.Děkuji

    O původu vašeho příjmení uvádí D. Moldanová v knize Naše příjmení toto:Solnař byl ten, kdo se zabýval obchodem se solí, její dopravou, případně byl dozorcem nad solním obchodem apod.

    Další informace


  • Původ, význam příjmení Tejček

    Moc děkuji. Hledala jsem, ale nenašla...Doplňuji:Annas, děkuji, na tohle bych nepřišla, nalistovala bych ve slovníku Tejček a když by tam nebylo, s hledáním bych skončila... Ještě bych se chtěla zeptat - vtýkání - to je něco jako vtéct, téct nebo co vtýkání, týkati znamená? Děkuji

    Další informace


    Poradíte,z čeho vzniklo příjmení Buna/Bunová?

    Příjmení Buna pochází z osobního jména Budivoj nebo nářečního buna vřes případně buňa hlupák.Ženská varianta Bun(a)+ová. Dnes už jen můžete usuzovat, co platilo pro vašeho předka.Poznámka: příjmení se objevuje již v r. 1146D.Moldanová: Naše příjmení

    Další informace


    Poradíte jak vzniklo příjmení Růžička? Z čeho je odvozeno?

    Nestudoval jsem odbornou literaturu, ani nehledal v knize příjmení, ale myslím si že je to jednoznařné, od kytky. Nějaký předek třeba pšstoval růže, nebo se mu líbily, třeba měl na domě znamení růže.... tak nějak to zřejmě bylo.

    Další informace


    Nevíte, jak vzniklo pojmenování kinderhulán a jaký je jeho význam?

    Děkuji.Doplňuji:Pájo, nachytal jste mě na hruškách. Děkuji za odkaz.

    Další informace


    Neporadíte,kde najít původ a význam příjmení Podolan?

    Díky.

    Další informace


    Jaká je etymologie/původ/význam příjmení JÁGR?

    D. Moldanová uvádí:Příjmení Jäg(e)r je odvozené ze staršího přejatého obecného jména Jäger myslivec. Nebo jde o slangový význam lesák nebo lesník. .Doplňuji:Ještě jsem se dívala do etymologického slovníku. Ten uvádí, že jde o člověka, který měl nějaký vztah k lovu zvěře., používal různé návnady, pasti, stavěl sítě, kladl smyčky atd. Člověk, který byl lovec, ale při lovu myslel, byl tedy myslivý, přemýšlivý.Dnes myslivec musí nejen přemýšlet, ale především dobře mířit.Těžko říct, který význam pro překlad z němčiny autorka využila.

    Další informace


  • Je v knize od Moldanové příjmení Kruba??

    Rád bych znal jeho význam.

    Další informace


  • Jaký význam má slovo reálné v názvu reálné gymnázium? Jaký je rozdíl mezi obyčejným gymnáziem? Děkuji

    Pro definici musíme jít do minulosti. Podstata škol zůstává stejná, jenže se obměnily např. jazyky či se objevily další předměty.Základní charakteristiky jednotlivých škol:Gymnázium středoškolský vzdělávací ústav, jehož účelem bylo na základě studií historických, spoléhajících hlavně na jazyky (latinu a řečtinu) a klasickou literaturu i přírodní vědy, podávati vzdělání vyšší a zvláště připravovati studenty pro univerzitní studium.Reálné gymnázium středoškolský vzdělávací ústav, který stál mezi klasickým humanistickým gymnáziem a reálnou (dnes odbornou) školou. Studenti měli přírodovědné předměty, menší rozsah latiny než na klasickém gymnáziu, větší počet hodin přírodopisu - převažují přírodovědné předměty.Jinak reálné(ý) ve výrznamu školy pověcná škola .Podle Naší řeči.

    Další informace