• Jaký je význam a původ slova náglovství ? - poradna, odpovědi na dotaz

    Na této stránce naleznete veškeré odpovědi na dotaz na téma: Jaký je význam a původ slova náglovství ?. Hledáme pro vás ve více než 500 000 odpovědích. Dále zde naleznete další zajímavá související témata.

    Další informace

  • Další témata a dotazy - Jaký je význam a původ slova náglovství ?

  • Znáte někdo původ slova dokořán:



    Další informace


    Puvod slova: nába



    Další informace


  • Jaký má původ a význam měrná jednotka uherský rok?

    Jak dlouho trvá uherský rok?

    Další informace


    Jaký je původ slova lobovat?

    Co slovo lobovat značí a jaký je jeho původ?

    Další informace


    Jak vzniklo slovo kostka? Kolik má slov významů? Od kterého slova je původ odvozený?

    Se slovem kost určitě souvisejí slova kostlivec, kostnice, zkostnatělý, kostice, vykostit a do příbuzenstva patří i název rostliny kostival, dále dnes už nepoužívaný termín kostík a také asi pro mnohé překvapivě kostka.Ano, ta, se kterou hrajeme třeba Člověče, nezlob se, když mám jmenovat tu nejnevinnější z kostkových her, i ta, která se vyskytuje třeba na kostkované sukni.

    Další informace


  • Význam, původ příjmení Kocián

    Děkuji

    Další informace


    Původ slova harmonogram v ČJ

    Zdravím, zjistil jsem, že toto slovo sice existuje i v AJ, avšak významově se velice liší. Tak by mě zajímalo, má to české slovo s tím anglickým nějaký společný významový základ? Děkuji!

    Další informace


    Pomůžete mně najít původ, případně význam slova kučera(y)?

    Někde jsem něco četla,ale nemůžu znova najít.Nejde totiž jen o vlasy.Děkuji.

    Další informace


    Platíte za některé služby jako mourovatí? Jak je původ a význam tohoto rčení?

    Mourem rozumíme dnes nejčastěji jemné, prachové uhlí vedle toho znamená i „jemnou sazovitou usazeninu ze spáleného dříví nebo uhlí“ atd. Běžné naše etymologické příručky nás poučují, že slovo mour pochází z latinského Maurus, t. j. Maur, podle černé barvy.V negativním smyslu ( platím jako mourovatý - pořád, stále, nekompromisně, bez okolků) lze základ slova MOUR přirovnat i k těžké (např.havířské) práci, vytrpění si nejhoršího, těžkých chvil apod.Od našeho slova chmour třeba odlišit slovo chmura, chmuřiti se, pochmurný, pošmourný.Pokud bych měl tipnout nějaký vhodný opis tohoto výrazu, tak bych zkusil asi:platím jak negr (bez jakékoliv urážky)i slovo mouřenín pochází z tohoto základuvíc me nenapadá :-)))

    Další informace


    Neznáte původ slova palladium a jeho odvozenin?

    Znám prvek palladium a obchodní centrum v Praze téhož názvu. Setkal jsem se ním i v několika jiných souvislostech. Co to slovo ale vlastně znamená? Kdo byli palladinové?

    Další informace


    Na tyto věci on je metr? Jaký je význam a původ tohoto rčení?

    Metr v našem rčení nemá s metrem jako délkovou jednotkou nic společného.Jde o téměř stejně znějící francouzské slovo maître (métr), které znamená mistr, učitel. Mělo by se vyslovovat dlouze, a skutečně se v několika případech dochoval pravopis odpovídající výslovnosti, tj. to je métr.S nástupem metrické soustavy izolované cizí slovo maître a měrná jednotka metr splynuly a dokonce v některých slovnících bylo rčení vyloženo jako přenesený význam slova metr.Takže napsal-li Karel Havlíček v Křestu sv. Vladimíra, že „pouštět hrůzu na sedláky, na to on je metr“, nemyslel tím nic jiného, že v pouštění hrůzy on je mistr, že to dobře umí.

    Další informace


    Jaký má původ a význam úsloví Hádat se o kozí chlup?

    Nepoužívám je, neznám je, i když význam tuším.

    Další informace


    Jaký je původ slova rekomando ?

    Překvapilo mě, že již ve staročeštině je zachyceno sloveso rekomendovati, -uju, -uje ipf. - koho přěd kým, komu doporučovat.Není ale uvedené, kde se slovo vzalo.

    Další informace


    Jaký je původ slova dupa?

    Ve slezské řeči je to prdel. Případně dupať - souložit. S dupáním to určitě nemá nic společného.

    Další informace


    Jaký je původ slova dobrodružný?

    Nějak mi nedává smysl, že slovo dobrodružný jsou vlastně slova dobro a družit. vždyť to nemá s významem slova nic společného.

    Další informace


    Jaký je původ slova prézlové knedlíčky do polévky?

    Název mě zaujal u jednoho z receptů v programu Prostřeno.Děkuji. a href"http://www.iprima.czrostreno/soutezici/jitka-petrickova" rel"nofollow" http://www.iprima.cz/ hellip /a Doplňuji:Děkuji za všechny odpovědi.Viděla jsem přípravu,strouhanka je i v receptu.Zajímal mě spíš původ slova.Nabízí se dvě možnosti,alovenská a německá a já v tom plavu ))

    Další informace


    Jaký je původ a význam části plex ve složeném slově multiplex?

    multiplex může znamenat mnoho věcí:- označuje uskupení signálů přenášených po jednom médiu- vícesálové kino, multikino- druh dřevěného materiálu o vysoké pevnostiNicméně ten plex mi nedá spát. Prosím o radu.

    Další informace


  • Dobrý den , chtěl bych zjistit původ a význam příjmení Ureš. Děkuji

    Příjmení Ureš je odvozené z německého osobního jména Ulrich (Uldrich) nebo z osobního jména hebrejského původu pův. Uriáš světlo boží, mé světlo je bůh. Někdy se mylně uvádí původ ze jména zaniklé osady Horní Ureš u Vyššího Brodu.Naše příjmení

    Další informace


  • Jaký má význam/původ rčení Mluvit jako bible ?

    Záleží, jak se na bibli díváme. Původ se nedovíme. Někdo vyslovil a ujalo se.1. Bible je mistrovské literární dílo, které člověka seznamuje s historií, jazykem atd. Takže z tohoto pohledu plní bible funkci vzdělávací - různé citace, výroky atd.2. U věřících je možné toto rčení chápat, že někdo někoho přesvědčuje o stvoření světa, o zázracích, legendách atd. Bible plní funkci přesvědčovací. Obecně bych shrnula, že muvit jako bible přeneseně: být pro někoho autoritou, mluvit učeně, třeba nepřirozeně apod. .Ale dá se brát i ironicky, dělat ze sebe chytrého.České pořekladlo: sedlákovi vidle, knězi bible .

    Další informace


    Jaký je původ slova protektorát?

    Co na to Etymologický slovník J. Rejzka?Původ slova je z latiny. protekce, protekční, protektor, protektorát, protektorátní.Přes moderní evr. jazyky z pozdně lat. prōtēctiō ‘pokrytí, ochrana’ od lat. prōtegere ‘krýt, chránit’zprō-( :pro) a tegere‘pokrývat, chránit’ -Význam slova protektorát 1. zast. ochrana, kt. provádí vlivná osoba, záštita: starší měl p. nad mladším2. mezinár. práv. vztah daný nerovnoprávnou smlouvou mezi dvěma státy, podle níž jeden odevzdal druhému řízení svých zahraničních záležitostí země v takové závislosti3. p., p. Čechy a Morava úřední název čes. zemí za okupace v letech 1939–45 a href"http:/rirucka.ujc.cas.cz/?slovoprotektor%C3%A1t" rel"nofollow" http:/rirucka.ujc.cas.cz/ hellip /a

    Další informace