• Jaký původ má slovo pajtlovat? - poradna, odpovědi na dotaz

    Na této stránce naleznete veškeré odpovědi na dotaz na téma: Jaký původ má slovo pajtlovat?. Hledáme pro vás ve více než 500 000 odpovědích. Dále zde naleznete další zajímavá související témata.

    Další informace

  • Další témata a dotazy - Jaký původ má slovo pajtlovat?

  • Vystihuje slovo post-truth (postpravdivý) dnešní svět? Prestižní Oxford Dictionary vyhlásil výraz slovem r. 2016.



    Další informace


    Kde má slovo kurva původ?



    Další informace


    Jaký je původ slova



    Další informace


  • jaký původ má slovo enigma?

    Enigma - z latinského aenigma hádanka , to z řeckého ainigma (množné číslo ainigmata) temné řeči, hádanky, od ainissesthai mluvit nezřetelně, mluvit v hádankách, atd. a href"http://www.etymonline.com/index.php?allowed_in_frame0 searchenigma searchmodenone" rel"nofollow" http://www.etymonline.com/ hellip /a Doplňuji:Ad arygnoc - jsem na tom stejně. Prohledala jsem německý, italský, latinský, polský i řecký zdroj. Český etymologický slovník nemá původ zachycený, SSJC uvádí z řečtiny, Váš slovenský etymologický bez původu. Nevkládám odkazy, protože jsem otevřela mnoho stránek, překládala, takže bych musela procházet znova.Někde se uvádí původ z řečtiny, jinde ze starolatinského slova, polský zdroj uvádí stejně jako anglický - latinu - řečtinu.Italský etymologický slovník uvádí enigma, enimma - latina - řečtina. Připadá mně to tak, že záleží na tom, zda určitý jazyk převzal slovo z latiny nebo řečtiny, případně z řečtiny přes latinu. Výraz se objevil v obou jazycích. Našla jsem mapku, kde j vedle sebe vyznačen původ v latině i řečtině.Volala jsem do do ÚJCAV, pracovník potvrdil mou poslední domněnku. Slovo se dostalo do obou jazyků z prazákladu, ostatní jazyky výraz převzaly tak, jak jsem uvedla.V nejnovějším českém akademickém slovníku se uvádí, že enigma se k nám dostala z řečtiny.Takže je třeba se dívat na původ jinak, nikoliv, kde výraz vznikl, (v latině nebo řečtině - platí obě možnosti), ale odkud se např. do češtiny dostal.Mám tři české etymologické slovníky. Ne v

    Další informace


    Jaký je původ slova horentní?

    horní?

    Další informace


    Jaký je původ a význam jména Hynek? Doplníte příjmení jednoho významného nositele tohoto jména?

    ...tam na své pouti pozdravujte zemi.Ach zemi krásnou, zemi milovanou,kolébku mou i hrob můj, matku mou,vlasť jedinou i v dědictví mi danou,šírou tu zemi, zemi jedinou! Z které básně jsou jeho verše? Kterými slovy báseň končí?

    Další informace


    Jaký je asi původ pivního rituálu a v které době vznikl?

    Všimla jsem si nedávno hostů v restauraci. Ťukali sklenicemi s pivem (asi 2x) o sebe, pak dnem o stůl. Teprve pak se napili.

    Další informace


    Bude u vás při rozloučení se starým rokem švanda či prča? Jaký je původ těchto slov?

    Bude oboje, jak mnoho legrace tak i srandičky, neboť se v tento čas před půlnocí sleze u domu většina ještě vnímajícího osazenstva baráku. Právě proto i letos budou Silvouše trávit se svými starými a vetchými prarodiči naše předrahé vnučičky mající 12 a 14 roků. Očekávám, že již tradičně bude nejvíce řádit moje babuš.

    Další informace


  • Z čeho vzniklo a kde má původ slovo prak ?

    Prak - středověký přístroj k metání kamenů, dnes jenom práček na kamínky.Odvozené slovo prakovník, od něj práče mladší prakovník vrhající kameny ze stroje - vojenský slangJinak slovo je odvozené od základu pork 6 (6 jer), to od slovesa práti - stroj, jímž se do něčeho pere, bije. -prak - k střhěmeckého. bracke brakýř, malý lovecký honicí pes -Poznámka: ve staročeštině se házecím zbraním říkalo prak, např. oštěpu.Etymologický slovník.

    Další informace


    Vím, co je bambi vak. Vím i k čemu a jak se používá. Kde se však vzal tento název? Kde má to slovo původ?

    Tentokrát jsem se snažil hledat i na wiki, bohužel, nic jsem nenašel.

    Další informace


    Proč zní slovo čarodějNICE mnohem více zle, než slovo čarodějKA?

    To je asi tím, co o nich máme zažité.Čarodějnice - ježibaba - stará, hrbatá, s kočkou na rameni, bradavicí na nose ve tvaru skoby, zanedbaná, zlá.Naproti tomu čarodějka - to je spíš taková tajemná bytost. Může být i hezká - většinou i sexy, vyzývavá dračice. Umí zacházet s magií, dovede si lidi podmanit a očarovat.Bohužel, jak už to bývá, čarodějkami samy sebe nejraději označují právě ty staré čarodějnice...:-)

    Další informace


    Načurdili jste něco? Jaký má původ slovo čurdit?

    sloveso čurdit má romský původ - čhordel nebo čhurdel téci, sypat druhý význam expresívní obměna čurat.Významy v nespisovné češtině1. pršet2. močit3. kazitTakže lze dosadit některý z významů, který jsem uvedla - kromě toho prvního.SNČDoplňuji:Původ slova jsem vám uvedla. Nechápu, proč jste se ptal na význam, když máte ten svůj ..Ale u vínu patří třetí význam - kazit. Kazím víno vodou nebo míchám s horší kvalitou, něco do něho sypu.. Pokud jde o přesnost vyjádření, nemusí to být přímo ředění.Kousek ze SNČ je uvedený v odkazu, kde si výrazy můžete ověřit. a href"http://www.slangy.cz/SNC_Ukazky.html" rel"nofollow" http://www.slangy.cz/ hellip /a

    Další informace


    Jaký je původ slova kripl?

    Že to bude něco německýho? A jaké máte přezdívky vy?

    Další informace


    Jaký je původ slova hedvábí?

    1. J. Rejzek Etymologický slovník hedvábí, hedvábný. Slovenské hodváb, polské jedwab asi budou z češtiny.Vykládá se ze sthornoněmeckého gota-webbi ‘drahocenná tkanina’ (doslova ‘boží tkanina’,srov. něm. Gott ‘bůh’,weben‘tkát’,možná spíš‘tkanina sloužící k bohoslužebným účelům’), na cestě z germánštiny do č.eštiny však musíme předpokládat nepravidelné hláskové změny. 2. Niederle ve Slovanských starožitnostech ještě poukazuje na možnost, že známost hedvábí nemusela ke Slovanům přijít prostřednictvím germánštiny, ale přímo z Asie. Pak by se anglos. seolc, sev. silke, lit. szilkai, stpr. silkas daly považovat za deriváty stsl. šelkъ. Tuto teorii by prý potvrzovalo i to, že hedvábí u Slovanů zdomácnělo již před koncem pohanské doby a označováno bylo i názvem původu domácího – svila, od viti, sъviti. (Niederle 1913: 412-413) a href"https://webcache.googleusercontent.com/search?qcache:nZ2Oc4yYUqwJ:https://is.muni.cz/th/227030/ff_b/BAKALARSKA_PRACE_STRALKOVA.txt+ cd6 hlcs ctclnk glcz clientfirefox-b" rel"nofollow" https://webcache.googleusercon tent.com/ hellip /a Bakalářská práce MU FF Ústav českého jazykaStaročeské reálie – názvy textilních materiálů Simona Střalková2010 -V němčině existuje slovo Seide ´hedvábí, které se objevilo v 11. století.Takže možná verze 2. je pravděpodobnější., i kdy se uvádí původ z latiny. a href"https://de.wiktionary.org/wiki/Seide" rel"nofollow" https://de.wiktionary.org/ hellip /a a href"https://www.duden.de/rechtschreibung/Seide" rel"nofollow"

    Další informace


    Jaký je původ slova dupa?

    Ve slezské řeči je to prdel. Případně dupať - souložit. S dupáním to určitě nemá nic společného.

    Další informace


    Jaký je původ a významy slova baraba?

    Většina uvedených vysvětlení má svá opodstatnění. Jen ona časová souvislost, ano ostatní slova z italštiny se přejímala postupně v průběhu staletí v rámci kulturní a obchodní infiltrace. Důvod proč se baraba ocitl ve slovníku až v 19. století je ten, že během masivní výstavby páteřních železnic, jak správně uvádí dědapetr, byli po r. 1840 v tehdejším Rakouskouhersku povoláváni odborní dělníci, kteří měli zkušenosti s výstavbou tratí na alpských úpatích a hlavně ve skalnatých podložích uměli správně dávkovat a umisťovat dynamitové nálože. Ty byly hlavními prostředky při razicích pracích tehdejší doby.Čili v té souvislosti byl barab odborný tunelář (dělník, nádeník) s doprovodnou kvalifikací minéra. Teprve časem získal tento pojem pejorativní nádech a různé aplikace, jako ty na ostravsku.

    Další informace


    Jaký je původ a význam příjmení Daňko. Děkuji.

    Jsem slovák a často je zaměňováno za Daněk, ale slovensky Daněk je Daniel.

    Další informace


    Jaký je pravý význam slova Himl? Původ?

    himl hergot zkomolenina německých výrazů, jejichž spojení v překladu do češtiny nemá používaný ekvivalent der Himmel obloha der Herr pán der Gott bůhDoplňuji:Braník: ano, nedošlo mi to, dá se to volně přeložit jako Pane bože na nebi! . To vždycky říkávala moje babička jak v CZ, tak v DE znění :)

    Další informace


    Co znamená polské slovo dozobania a existuje vůbec nebo je to jenom smyšlené slovo do polských večerníčků?

    Dobrý večer teď mě napadlo jedno slovo které jsem když jsem se jako malý koukal na polský večerníček tolikrát slyšel jako pozdrav dvou těch postaviček a chci se teda zeptat jestli je polské slovo dozobania smyšlené nebo se používá i ve skutečnosti?

    Další informace


  • Zajímá mě původ slova všudy. Použití je jasné - různá rčení, jako se vším všudy nebo ve všem všudy. Ale původ?

    Vždy se totiž používá v spojení s běžným slovem, ale k tomuto slovu nevím o žádném podobném a ani si vlastně nedokážu představit, co to vlastně to všudy má být. Všudy přeci nemůže být všechno , protože když si něco užíváme se vším , je to stejné jako když si užíváme se vším všudy . Proč tam tedy pokládáme ještě to slovo všudy ? No, snad jsem otázku doplnil dostatečně a pokud se najde někdo, kdo mi tuto záhadu vyjasní, budu rád :)

    Další informace