• Kdo myslí, je myslivec? Jaký je původ a význam tohoto slova? - poradna, odpovědi na dotaz

    Na této stránce naleznete veškeré odpovědi na dotaz na téma: Kdo myslí, je myslivec? Jaký je původ a význam tohoto slova?. Hledáme pro vás ve více než 500 000 odpovědích. Dále zde naleznete další zajímavá související témata.

    Další informace

  • Další témata a dotazy - Kdo myslí, je myslivec? Jaký je původ a význam tohoto slova?

  • Znáte někdo význam slova bulík? A co nebo kdo to vlastně je?



    Další informace


  • Jaký je původ slova Forejt

    Nikde na internetu to nemůžu zjistit.

    Další informace


    Jaký je původ a význam slova mumie?

    Víte o některých českých mumiích?

    Další informace


    Jaký je původ a význam slov Otevírat okno do Evropy?

    V Rusku vládl v letech 1689 - 1725 Petr I. Veliký Za jeho vlády se Rusko stalo absolutistickou monarchií, vyšlo ze své izolace a vstoupilo do Evropy jako mocnostRoku 1703 začal stavět nové hlavní město Sankt - Petěrburg a chtěl vytvořit z města okno do Evropy ,sezval k jeho stavbě významné západní architekty a umělce a v roce 1712 jej vyhlásil novým hlavním městem Ruského impéria. Tím pak zůstalo s výjimkou krátkého období až do roku 1918.

    Další informace


    Jaký je původ a význam jména Hynek? Doplníte příjmení jednoho významného nositele tohoto jména?

    ...tam na své pouti pozdravujte zemi.Ach zemi krásnou, zemi milovanou,kolébku mou i hrob můj, matku mou,vlasť jedinou i v dědictví mi danou,šírou tu zemi, zemi jedinou! Z které básně jsou jeho verše? Kterými slovy báseň končí?

    Další informace


  • Co znamená FAQ a jaká je výslovnost tohoto slova?

    Asi to nebude [fakjú], že...?A co to vlastně je? Je to na hodně webech.

    Další informace


  • jaký je původ slova smokvoň (fíkovník smokvoň) ?

    Podle všeho to má kořeny v jinejch slovanskejch jazycích, kde fík smokva, smokev nebo něco podobnýho...

    Další informace


    Měl by myslivec zakročit, spatří-li ptačí budku, která byla osídlena a zastavěna sršním hnízdem (viz obrázek v otázce)?

    Jako že by vyhodnotil jako utlačování ptáků, kteří přišli o domov díky přistehovalcům ve formě sršní, které místo toho, aby si vybudovaly vlastní hnízdo, tak si radši udělají bejvák z ptačí budky?Co může udělat? Co má udělat? Nechat to plavat? Nebo nějakým způsobem zakročit, aniž by se sám stal obětí sršňů?Obr.: a href"https:/ixabay.com/csta%C4%8D%C3%AD-budka-sr%C5%A1e%C5%88-sr%C5%A1n%C3%AD-hn%C3%ADzdo-b%C3%A1%C5%88-1721232/" rel"nofollow" https:/ixabay.com/ hellip /a

    Další informace


  • Původ slova IDENTITA (z jakého jazyka, původí tvar, původní význam)?

    Prosím přítomné znalce jazyků o pomoc viz otázka. Pokud by se někdo rozepsal i o podobném-odvozeném slovu-tvaru identifikace budu rád. Předem vám všem velmi děkuji! PetrDoplňuji:Děkuji za výbornou odpověď. Asi se poohlédnu po zmíněném etymologickém slovníku. Neexistuje náhodou v elektronické podobě?

    Další informace


    Nevíte, jaký má původ a význam úsloví odejít s kvíčalou?

    Odejít s kvíčalou odejít s prázdnouPtáčníkům,lidem,kteří se živili lovem ptáků a kterým se lov nepodařil,se říkalo,že odešli s kvíčalou -tedy s málem,nebo s ničím./kvíčala je malý ptáček/

    Další informace


    Jaký má původ a význam spojení panická hrůza (panický strach)?

    jestli to není třeba takhle,panický strach/hrůza - od Pan (řecky Πάν) je řecký bůh lesů, pastvin, stád a také pastýřů a lovců, kteří ho uctívali. V římské mytologii byl později ztotožněn s Faunem. Měl polozvířecí podobu: porostlý srstí, měl rohy, kozí kopýtka, bradu a ocas. - naháněl velký strach svým křikem a vzhledem tomu, kdo ho vyrušil ze spánku nebo při jeho toulkách lesem

    Další informace


    Jaký má původ a význam oslovení ty starý papriko!

    Výraz starý paprika vznikl koncem 19. století v Praze. Mohovití penzionovaní magistrátní úředníci, ministerští radové či vysloužilí advokáti, vyrojili se v dopoledních hodinách jako na povel a spěchali starobylými uličkami do útulných hospůdek a gábliček. Nejoblíbenějším jídlem bývalo telecí na paprice. Zámožný stařec se ovšem stával terčem zájmu povětrných dívek, které se pokoušely nabízet rozkoše zcela jiného druhu. Pokřikovaly na upalující dědouše a slibovaly jim chvíle vášnivé lásky. Marně. Drtivá většina penzistů odolávala vábení nevěstek a bez zpoždění dorazila do své restaurace, aby si pochutnala na papričce a dobrém pivečku. Není divu, že povětrné dámičky cítily k těmto mužům nenávist a posměšně o nich vykřikovaly, že to jsou staří paprikové. Staly se tak sice autorkami nového úsloví, ale v jejich obchodě jim to příliš nepomohlo.

    Další informace


    Jaký je význam a původ spojení koukol mezi pšenicí?

    Tak význam je takový, že je něco špatného mezi dobrým, užitečným a původ hledat zde,, a href"http://www.rozhlas.cz/strednicechy/slova/_zprava/174509" rel"nofollow" http://www.rozhlas.cz/ hellip /a Doplňuji:Přesně je to takhle. V českém překladu Matoušova evangelia si můžeme přečíst příhodu o tom, jak jeden člověk nasel na své pole obilí a v noci přišel nepřítel, který na oseté pole, v Novém zákoně se píše, nasál semena koukolu. Obilí vzešlo a mezi obilím se ukázal i koukol. Služebníci chtěli koukol vytrhat, ale pán jim to nedovolil, protože by prý s koukolem mohli vytrhat i pšenici, ať počkají do mlácení a teprve pak oddělí koukol od pšenice. Ta příhoda je podobenstvím a říká zhruba tohle: na třídění dobrého od zlého je dobré počkat, až se věc úplně vyjasní, když se to uspěchá, můžeme ublížit dobrému. V původní Bibli příhoda opravdu je, jenže se v ní nevyskytuje koukol. S koukolem je ostatně ta historka dost nesmyslná. Koukol se od pšenice dá rozeznat prakticky hned poté, co rostliny vzejdou, a jen slepý by s koukolem mohl vytrhat i pšenici. V původním znění Bible byla na poli mezi obilím rostlina zvaná zizanie, česky jílek mámivý. A to je rostlina, která než nasadí klas, je k nerozeznání podobná pšenici, jak se píše v knížce Zakopaný pes.

    Další informace


    Jaký je původ slova bojkot, jak vzniklo?

    Doplňuji:Díky Jančo za poklonu, ale byla to spíš náhoda, fakt jenom tipování :) Dumala jsem nad tím čtvrthodinku a sama se divím, že to vyšlo. Geniální nejsem, neboj. Ani já se toho nebojím :-))

    Další informace


    Jaký je původ a význam úsloví Jít do háje?

    podle Encyklopedie slovanských bohů a mýtů slovo háj původně označovalo vydělené místo určené k pobytu mrtvých předků, doslovně místo, kde žijí mrtví (původní výraz gaj). Později přešlo ve výraz svatý háj , nakonec ztratilo sakrální význam a stalo se označením pro malý, řidší les. Zdá se tedy, že posíláme-li někoho do háje, posíláme jej tím zřejmě k mrtvým předkům (neboli mu sdělujeme, že má umřít), což už nepůsobí vůbec mírně a slušně, ale naopak jako nelítostná kletba!

    Další informace


    Jaký je přesný význam slova skýtat?

    poskytovat

    Další informace


    Jak vysvetlit vyznam tohoto prislovi??

    Na každém šprochu pravdy trochu.

    Další informace


    tak musel bejt krom tý drahý duše docela nahej. Jaky vyznam maji slova tý drahý duše?

    Šlo by to vysvětlit takto.Jeden z významu příd. jména drahý v tomto kontextu mající velkou cenu, hodnotu (též vnitřní) cenný, vzácný.Dotyčný měl vzácnou duši, jinak neměl nic jiného, co stálo za zmínku.. Dobrá duše (někdy se říká i dobré srdce) bylo to nejcennější měl kladné vlastnosti, důstojnost, čest mu byla dražší než život.

    Další informace


  • ahoj, kdo mi zjistí význam a nebo původ příjmení (příjmení moje je --- Trapl. na internetu ho nemůžu najít. dík

    význam přijmení je zajímavé se dozvědět. Na internetu je spousta stránek, kde to najít. Zkus a href"http://cs.wikipedia.org/wiki/%C4%8Cesk%C3%A1_p%C5%99%C3%ADjmen%C3%AD" rel"nofollow" http://cs.wikipedia.org/ hellip /a Všechna přijmení jsou odvozena od nějaké činnosti, příd. jména atd. Tipuji, že Trapl bude od slova past (trap), možná. Nejlepší je zeptat se kronikářů či matrikářů v rodném městě. Já to takhle udělal a došel jsem až k prvnímu členovi z našeho rodu. Obešel jsem asi 5 matrikářů postupně, ale stojí to za to.

    Další informace


  • Zajímá mě původ slova všudy. Použití je jasné - různá rčení, jako se vším všudy nebo ve všem všudy. Ale původ?

    Vždy se totiž používá v spojení s běžným slovem, ale k tomuto slovu nevím o žádném podobném a ani si vlastně nedokážu představit, co to vlastně to všudy má být. Všudy přeci nemůže být všechno , protože když si něco užíváme se vším , je to stejné jako když si užíváme se vším všudy . Proč tam tedy pokládáme ještě to slovo všudy ? No, snad jsem otázku doplnil dostatečně a pokud se najde někdo, kdo mi tuto záhadu vyjasní, budu rád :)

    Další informace