• Kdy zanikla Persie, jaké bylo hlavní město a kdo byl hlava říše? - poradna, odpovědi na dotaz

  Na této stránce naleznete veškeré odpovědi na dotaz na téma: Kdy zanikla Persie, jaké bylo hlavní město a kdo byl hlava říše?. Hledáme pro vás ve více než 500 000 odpovědích. Dále zde naleznete další zajímavá související témata.

  Další informace

 • Další témata a dotazy - Kdy zanikla Persie, jaké bylo hlavní město a kdo byl hlava říše?

 • v roce 2030 prý bude Brno hlavní město ČR. to se dá tak jednoduše změnit?  Další informace


 • Kdybyste si měli vybrat město ve Středočeském kraji, které by to bylo? Kde by se vám líbilo?  Další informace


 • Víš jake ma hlavni mesto Řecko??  Další informace


 • Proč téměř zanikla móda klobouků? Většině lidí slušela.

  Navíc prvorepublikové snímání klobouku na výraz úcty nebo pozdravu. Některé dámy je zase uměly setsakra vynést.

  Další informace


 • Víte co byl tzv. „augsburský mír“ a kdy byl uzavřen?

  Byl uzavřen 29. 9. 1555 k ukončení dlouholetých náboženských a ústavních bojů v říši. Luteránství přinesl říšskoprávní uznání a zajištění majetku, kalvinismus však z něho byl vyloučen. Německým zemským pánům bylo přiřčeno právo rozhodovat o náboženství svých poddaných. Ti sice měli, pokud nebyli nevolníky, právo opustit svou zemi při změně vyznání, ale museli prodat svůj majetek a zaplatit zvláštní daň.

  Další informace


  Ve starověkém Egyptě... Vzdělání bylo v rukou koho? Kdo byl nejdůležitějším úředníkem ve starověkém Egyptě?

  Nejdůležitější úředník byl vezír,řídil státní správu.Vzdělání - o to starali kněží.Čím to je,že mám takový pocit,že to velmi dobře víš?

  Další informace


  Měla Chetitská říše někdy území, který někdy patřilo Mezopotámii?

  Vím, že u vás nejde o domácí úkol, ale o zájem o historii, film atd. Zkuste si oživit historii starověku.Staroorientální státyMezopotámie, Egypt, Malá Asie a href"http://www.dejepis.com/ucebnice/uvod-do-staroveku/" rel"nofollow" http://www.dejepis.com/ hellip /a 1. Mezopotámie se rozprostírala mezi řekami Eufrat (dnes Furád) a Tigris (dnes Tidžlid), na severu měla hornatý povrch, z hor na ní útočily horské kmeny, průsmyky procházely obchodní cesty. Jih Mezopotámie tvořil Perský záliv, odkud bylo snadné obchodní spojení s Indií. V šestém tisíciletí před Kristem bylo na severu Mezopotámie založeno zemědělství, v pátém tisíciletí před Kristem zde vznikla malá sídliště, která se postupně vyvíjela v města. Bohatství měst a výhodné přírodní podmínky lákaly kočovné kmeny, proto zde často docházelo k politickým změnám. atd. a href"http://www.dejepis.com/ucebnice/mezopotamie/" rel"nofollow" http://www.dejepis.com/ hellip /a 2. Malá AsieTeprve kolem roku 1650 před Kristem se v Malé Asii začala tvořit mocná říše Chetitů, která svou moc přechodně rozšířila až do Mezopotámie. Chetité ovládli Sýrii, kde zastavili postup Egypta (v bitvě u Kadeše, 1274 př.n.l.), načas ovládli i Babylon. a href"http://www.dejepis.com/ucebnice/mala-asie/" rel"nofollow" http://www.dejepis.com/ hellip /a Autor, revidující: Václav Němec, Petr Beran

  Další informace


  Kdy bylo v českých zemích zrušeno otroctví a kdo jej zrušil?

  Dne 1. listopadu 1781 byl vydán tzv. Patent o zrušení nevolnictví, jímž bylo nevolnictví zrušeno a nahrazeno mírnějším poddanstvím a nadále byla zachována robota (až do roku 1848), čímž byli poddaní vyvázáni z přímé závislosti na své vrchnosti, ať šlechtické či církevní. Tato změna mj. znamenala, že poddaní nepotřebovali souhlas vrchnosti, když se chtěli odstěhovat z panství (např. do města, nebo na panství jiné vrchnosti), když chtěli uzavřít sňatek s osobou žijící mimo panství, když chtěli dát své děti vyučit řemeslu či studovat, což dříve bez souhlasu vrchnosti učinit nesměli. Z poddanství rovněž bylo možné se vykoupit.- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -Otroci - v pravém slova smyslu tady existovali snad před příchodem Cyrila a Metoděje.Otroctví bylo,je a bude - záleží na úhlu pohledu.Úpící otroky,klesající pod otrokářovým bičem,ti,kteří se prodávali jako dobytek - ti snad dnes nejsou.Jsou ale jiné formy.Mrkněte se pod povrch věcí.

  Další informace


  Kdy byla Osmanská říše v nějaké bitvě poprvé poražena?

  Pokud pomineme prakticky bezvýznamné boje, tak první význanou katastrofální prohru utrpěli Osmané u Ankary v roce 1402. Zdrcující porážku jim připravil pravděpodobně nejkrvelačnější válečník všech dob - Tímur Lenk (Tamerlán). Zajal v bitvě samotného osmanského sultána Bajazida a (jak měl ve zvyku) pustošivě vyplenil celou Malou Asii.(Tímur Lenk údajně ve svém trůnním sále držel Bajazida v kleci pro své pobavení a jako ukázku jak dopadnou ti, kteří se mu postaví. Bajazid na následky zacházení zemřel. [1403] Nicméně vyjma samotného data úmrtí přesnou příčinu sultánovy smrti neznáme.)Následovalo desetileté bezvládí a boje o trůn, od roku 1413 konsolidace. Tato bitva oddálila definitivní pád Byzantské říše přinejmenším o 20-30 let. (dobytí Konstantinopole 1453)

  Další informace


  Kdo podle bible založil 1. město na světě??  Další informace


  Je pravda, že kdyby se Byzanc a Persie spojily proti mohamedánům, tak by je porazily?

  To už dnes nikdo nezjistí.

  Další informace


  Jaké jméno a kdy bylo naposledy přidáno do kalendáře svátků v CZ?

  Na každý den připadá alespoň jedno jméno a mne by zajímalo, kdy a jaké jméno bylo přidáno naposled.

  Další informace


 • Rise and Fall na Windows 7

  Ahoj, mám takovej malej problémek s instalací hry Rise and Fall. Po extrahování dám spustit jako správce, po chvíli (přece jenom to má skoro 3 GB) naběhne instalačka ALE- když se kouknu do složky v C:/ tak vidím, že nainstaloval jen 2 MB a hra tudíž nejede. Akorát jednou se mu podařilo nainstalovat asi 1 GB, ale to tomu stejně moc nepomohlo....četla jsem nějaký fóra a tam psali, že jim to normálně jede, tak já nevím kde je chyba....někdo radu, zkušenost? mám windows 7 professional x32.

  Další informace


  Jaký program potřebuji k tomu, abych si upravila fotku tak, aby tělo bylo moje, a hlava např. lva?

  To umí každý slušný grafický editor. Zdarma a dost povedený je např. Gimp.

  Další informace


 • Kdy začíná hlavní soutěž Ligy mistrů?

  Už dávno začala, další kolo je za 3 dny gt a href"http://www.liga.cz/fotbal/evropa/liga-mistru/rozlosovani/" rel"nofollow" http://www.liga.cz/ hellip /a

  Další informace


  Jste potěšeni hrdinnou výhrou olympijských atletů z Ruska nad potomky iniciátorů Třetí říše a likvidačních sankcí?

  Zřejmě jste ten název chybně přeložil, hokejisté totiž nejsou atleti.

  Další informace


 • Má anglický název Osmanské říše Ottoman empire něco společného s českým slovem otoman?

  Ano.Původ slova otoman - ‘pohovka bez opěradla na jedné straně vyvýšená’.Z fr. ottomane (od 18. st.), vlastně ‘osmanská (turecká) pohovka’ od ar. Othmān (v tur. výslovnosti Osman), jména zakladatele osmanské říše zač. 14. st. Jiří Rejzek: Etymologický slovníkI anglický výraz souvisí s otomanem, pohovkou - pojmenovanou od názvu zakladatele říše, stejně jako v češtině..Empire je označení pro říši, imperium, království, nejvyšší orgán atd. a href"http://www.etymonline.com/index.php?allowed_in_frame0 search+Ottoman+empire+" rel"nofollow" http://www.etymonline.com/ hellip /a

  Další informace


  Kdo první použil český název prvoci a kdy to bylo?

  Pravděpodobně prvním člověkem, který pozoroval prvoky, byl s pomocí svých mikroskopů Holanďan Antoni van Leeuwenhoek. Popsal a zakreslil především nálevníky (Ciliophora) a nazýval je Animalcula („zvířátka“). V 18. století pak byli nazýváni Animalcula Infusoria, čili „zvířátka z nálevů“. Tyto a mnohé další klasifikace byly postaveny na víře, že prvoci jsou živočichové. Prvním, kdo vyčlenil jednobuněčné heterotrofy zvlášť, byl v roce 1848 Rudolf Leuckart. V průběhu druhé poloviny 19. století vznikaly další nové termíny, jako Protoctista a Protista, které zahrnují nejen prvoky, ale i mnohé jiné organismy.[2]Český název prvoci použil v roce 1821 Jan Svatopluk Presl jako český ekvivalent k termínu Infusoria.

  Další informace


 • jak se jmenuje hl.město byzantské říše dnes a v které zemi leží?

  Děkuju za ospověď.. A prosila bych aby jste mi tu zase psali to co vždycky.. díky :(

  Další informace


  co ma symbolizovat nazev svate rise rimske?  Další informace