• Proč už není značený chleba PO - SO,jak tomu bylo před dnešním blahobytem ? - poradna, odpovědi na dotaz

    Na této stránce naleznete veškeré odpovědi na dotaz na téma: Proč už není značený chleba PO - SO,jak tomu bylo před dnešním blahobytem ?. Hledáme pro vás ve více než 500 000 odpovědích. Dále zde naleznete další zajímavá související témata.

    Další informace

  • Další témata a dotazy - Proč už není značený chleba PO - SO,jak tomu bylo před dnešním blahobytem ?

  • Plesnivý chleba



    Další informace


    Jaký chleba kupujete ?



    Další informace


    Jak nejlépe ukrojit chleba?



    Další informace


    Co si vegani dají na chleba?



    Další informace


  • Kolik žije v dnešním Volgogradu lidí, kteří toto město obývali i za 2. světové války?



    Další informace


  • Proč chleba plesniví do oranžova?

    Chleba vždy plesnivěl do zelena-do modra, nyní plesnivý do oranžova a ta plíseň hodně cítit. Nevíte čím by to mohlo být?Jedná se pořád o stejný druh chleba ,,z Tesca konzumní a uchováváme ho taky stejně.

    Další informace


    Kolik vody se nachází v 1 bochníku chleba?

    Kolem 50 %. Jestli nevěříš tady je návod na stanovení vlhkosti chleba .Doporučuji vyzkoušet a ověřit. a href"http://www.spspt.kvalitne.czrotokoly3/11.doc" rel"nofollow" http://www.spspt.kvalitne.cz/ hellip /a

    Další informace


    Je chleba karcinogenní?

    Četl jsem, že je chleba nezdravý a href"https://www.sanapekarna.cz/10-dulezitych-informaci-o-chlebu-ktere-musite-vedet.html" rel"nofollow" https://www.sanapekarna.cz/ hellip /a Karcinogenní začíná být pečení chleba a jeho kůrkaVaše názory? Je rohlík a houska zdravější?

    Další informace


    Jaký vliv mají na kvalitu chleba různé druhy mouky?

    Pekla jsem doma chleba dle snadného receptu, použila jsem místo obyčejné hladké mouky celozrnnou pšeničnou. Chleba byl dobrý, ale střídka trochu tuhá. Včera jsem použila špaldovou mouku celozrnnou, přidala mleté škvarky a výsledek je o moc lepší. Kamarádka dělala ten samý chleba z obyčejné hladké pšeničné mouky a dle fotek má její výrobek střídku víc pórovitou. Má na to vliv použitá mouka?popis receptu zde: a href"http://napady.iprima.czrima-napady/jak-se-pece-chleba-kdyz-jednou-ochutnate-svuj-vlastni-krajic-nebudete-uz-chtit-nic" rel"nofollow" http://napady.iprima.cz/ hellip /a Takže třetí pokus z hladké pšeničné, s přídavkem mletých škvarků, a chleba je takový, jak jsem si ho představovala... měkkoučký, pórovitý, ale foto sem už nedám.

    Další informace


    Jaký máte rádi chleba?

    Na trhu je dnes nepřeberné množství chleba- cibulový, kořenový, královský, tmavý, světlý, kmínový, lněný, bramborový a bůhvíjaký ještě...Oblíbila jsem si cibulový,bramborový a královský.Jakému dáváte přednost vy?

    Další informace


    Jak se vyrábí chleba?

    Od pšenice po bochník. Dopodrobna. K čemu jsou například mlýny?

    Další informace


  • Vy, kteří jste dříve narozeni, závidíte dnešním mladým lidem jejich budoucnost?

    Já,přes všechny vymoženosti dnešní doby nikoliv.Bohužel....

    Další informace


    O kterém dnešním jubilantovi se říká, že držel na jevišti krok naším králem komiků?

    Hrál v ND. Objevoval se ve filmu, kde hrál většinou nesympatické bručouny.Vzpomenete si na některou jeho filmovou roli?

    Další informace


    Kolika dnešním korunám přibližně odpovídala 1 Kč v roce 1995?

    Vím, že normalizační koruna je přibližně 10 dnešních korun, ale jak je to s korunou z roku 1995?

    Další informace


    Kdo to byl král Nabucodonosor? Co má společného s dnešním jubilantem?

    Slova Leť, myšlenko, na zlatých křídlech… ... se objevují v díle zmiňované osobnosti. Něco strhujícího...Doplňuji:Uveďte autorovy další skladby.

    Další informace


    Jak to funguje, či fungovala u vás? To mě napadlo, při dnešním (částečném) shlédnutí Výměny manželek.

    Podobné dirigování bych neunesla.

    Další informace


  • Proč v současnosti hodně mužů plešatí v mnohem mladším věku než tomu bylo dříve?

    Dříve byla holá hlava výsadou starců, dnes muži plešatí už i ve dvaceti letech. Nevěřím, že se jedná pouze o dědičnost.

    Další informace


  • Jak se říká správně co do češtinu tomu, když se použije slovo dnes ve větě tak, že tím není myšleno tento den...

    ...nýbrž v dnešní době ? Má to taky ňákej vlastní termín?

    Další informace


  • Píše se ve větě Není zač, a jsem opravdu rád, že to dokážeš ocenit čárka před a? A proč?

    Často je rozhodující kontext, který souvětí přechází. . Nebo zda jde o školní cvičení a na tom, co se ve škole probírá. Takže záleží na pochopení, čárka není vždy jednoznačná.Není zač . zřejmě reakce na poděkování nebo něco podobného.... a jsem opravdu rád .... zkuste si změnit spojku. Druhá věta v souvětí omezuje tvrzení ve větě první.Není zač, ale (avšak) jsem opravdu, rád, že to dokážeš ocenit. .Není zač, jsem však opravdu rád, že to dokážeš ocenit....Takže čárka před spojkou a bude.Doplňuji:Konzultovala jsem čárku s dvěma češtináři z fakulty. Opravdu záleží na pochopení, na předchozím kontextu., jak jsem napsala.Uvádějí obě možnosti - s čárkou i bez čárky. Takže je vidět, že někdy není interpunkce zcela jednoznačná.více diskuse

    Další informace


  • Co je cílem Světového dne zdraví, který je uveden v dnešním kalendáři?

    Světový den zdravíWHO vyzývá k větší podpoře pracovníků ve zdravotním sektoru7. dubna 2006 oslavilo mezinárodní společenství Světový den zdraví, který každoročně vyhlašuje Světová zdravotnická organizace (WHO). Tento rok se kampaň nazvaná „Spoluprací ke zdraví“ poprvé zaměřuje na pracovní sílu ve zdravotnictví a hodnotí její neocenitelnou roli, kterou hraje při záchraně a zlepšování zdraví milionů lidí. Světová zpráva o zdraví (World Health Report 2006), jež byla ke Světovému dni zdraví zveřejněna, vyzdvihuje krizi lidských zdrojů ve zdravotnických systémech po celém světě.Krize pracovní síly ve zdravotnictví představuje omezení pro rozvoj zdraví až 60 zemí světa. Zpráva odhaduje nedostatek až 4,3 milionů lékařů, sester a pomocných pracovníků po celém světě. Nedostatek se nejvíce projevuje v nejchudších zemích, kde jsou tito lidé právě nejvíce potřební. Přibližně 59 milionů lidí představuje celosvětovou pracovní sílu ve zdravotnictví. Každý třetí z tohoto počtu je zaměstnán v Americe – zejména v USA a Kanadě – kde se nachází více než polovina světových finančních zdrojů pro zdravotnictví. Oproti tomu v subsaharské Africe, kde se vyskytuje čtvrtina světových nemocí, jde do zdravotnictví méně než 1% světových finančních zdrojů a pracují zde pouze 4 ze 100 světových zdravotníků.Tento globálně chronický nedostatek lidských zdrojů ve zdravotnictví je výsledkem desetiletí podhodnocených investic do této oblasti. Výsledky jsou evidentní: kliniky, které nemají dostatek zdravotních pr

    Další informace