• Z čeho vzniklo slovo ošuntělý? - poradna, odpovědi na dotaz

    Na této stránce naleznete veškeré odpovědi na dotaz na téma: Z čeho vzniklo slovo ošuntělý?. Hledáme pro vás ve více než 500 000 odpovědích. Dále zde naleznete další zajímavá související témata.

    Další informace

  • Další témata a dotazy - Z čeho vzniklo slovo ošuntělý?

  • Jak a z čeho vzniklo slovo tchýně?



    Další informace


  • Z čeho vzniklo, že se při zvednutí telefonu říká haló ?

    Proč se to říká? Někdy vidím i situace, kdy člověk říká kdo je? , ale v drtivé většině je to haló. Proč?

    Další informace


    Jak vzniklo slovo hňup?

    Doplňuji:no slunce si fakt mohl koupit jedině HŇUP!a budiž to té bábě španělské přáno.....

    Další informace


    Jak vzniklo slovo pošuk a co vlastně znamená?

    Pošuk je ten,kdo je zmatený,zbytečně pobíhá z místa na místa,nemusí to být blázen,i když tak někdy působí. Je to tedy člověk,který je zbrklý-původní význam se zachoval,i když se posunul.Slovo je odvozeno ze staročeského slova šukati - pohybovat se z místa na místo,vykonávat drobné práce.Stč. slovník

    Další informace


    Jak a z čeho vzniklo moje příjmení Miklík ?

    Vaše příjmení je odvozené od křestního jména Mikuláš (původ v řečtině Nikoláos - vítěz, vítězný). Maďarská podoba tohoto jména je Miklós (Miklóš).Z této podoby vznikla příjmení Mikl, Mikla, Miklo, zdrobněle MIKLÍK.Podle slovenské Kultúry slova

    Další informace


    Chtěla bych se zeptat z čeho vzniklo příjmení Talůžkovi. Děkuji

    Příjmení

    Další informace


  • z čeho vzniklo přímení HALAMA

    Uvedu původ na pravou míru.Příjmení Halama se objevilo již v r. 1496. Vzniklo z obecného jména halama mladík mamlas sedlák v příbramské hornické mluvě nováček velké postavy. Tak uvádí D. Moldanová v knize Naše příjmení.Máte na výběr.

    Další informace


  • Z čeho vzniklo slovo holínka ?

    Má to něco společného s holení ?

    Další informace


    Z jakého jazyka vzniklo nebo z čeho se odvodilo slovo kumbál?

    Původní slovo bylo kumbálek, později kumbál - malá, tmavá místnost. . zajímý plvod,.Slovo je přejaté nějaké zvláštní podoby střhněm. kammer (komora), snad z kamber nebo podobně.Nejblíž je české podobě litevské slovo kamburis, kambar(i)s - přemístění a-u za u-a, záměnou r za l dostaneme kumbál. z nějaké německé formy, jaká byla i předchůdkyní litevských slov. Další záměnu mm v mb připouští i několik badatelů.Etymologický slovníkDoplňuji:Ach jo.... Zajímavý původ, z nějaké zvláštní podoby ...

    Další informace


    Sbal si svých 5 švestek...podle čeho tohle pořekadlo vzniklo?

    Proč zrovna švestky?

    Další informace


    Kdy asi tak vzniklo slovo podniknout?

    Koukal jsem, že ve starejch filmech pro pamětníky ho ještě nepoužívaj, a místo co podnikneme o víkendu říkají už máš vymyšlený nějaký podnik na víkend ?

    Další informace


    Kde se vzalo slovo torna ? Z čeho to vzniklo ?

    Torna torba. - uvádím význam pro vojenskou a sportovní brašnu na záda, tlumok.U všech slovanských národů i jiných národů včetně Maďarů se toto slovo objevilo.. Stsl. turbica má původ v maďarském nářečním slově t turba. Původ z tureckého torba. Ve stč. se užívalo i slovo: tanejstra tornistra, pytel, torba.Etymologický slovníkDoplňuji:Doplňuji, třeba se někdy objeví podobný dotaz. Zajímal mě ještě rozdíl mezi původem slovy torna a torba. Oba výrazy z maďarštiny, ale prapůvod těchto slov se liší, i když se nakonec jejicj význam sjednotil.Uvedla jsem, že ve stč. se užívalo slovo tanejstra. Po hláskových změnách tanister, tanistra, tornistra, zkráceně nářečně na torna torba, mošna.Slovo tanistra je hanlviý staroslověnský výraz., který byl přijatý do češtiny ze staršího maďarského tanyisztra, novějšího tarisznya,. přesmyk souhlásek z varianty tanyisztra, a to zřejmě z řečtiny - ve významu pytlík na potravu pro koně.Německý Tornister, z toho č. tornista i zkráceně torna, se má za přejaté z češtiny nebo přímo z maďarštiny. Tanister se užíval asi do 17. st., novější tornister pak od st. 18.

    Další informace


    Jak vzniklo slovo karbanátek?

    Karbanátek, také se dřív říkalo karbonátek a nářečně karbenátek, je podle slovníku smažený bochánek nejčastěji z mletého masa nebo zeleniny a z housky . Slovo karbanátek k nám přešlo z němčiny, kde slova Karbenatl a Karbonade jsou z francouzského carbonnade, což je z italského carbonata, které znamená ?pečené na uhlí?, protože italsky se uhlí řekne carbone. Italské slovo je ovšem z latiny, tam se uhlí a před tím jakékoli třeba dřevěné rozpálené uhlíky v ohni jmenovaly carbo. :-)) a href"http://www.rozhlas.cz/regina/slova/_zprava/karbanatek 145176" rel"nofollow" http://www.rozhlas.cz/ hellip /a

    Další informace


    Jak vzniklo slovo dron? Z čeho je odvozeno?

    Že by to mělo jakousi souvislost se slovem android ? Ovšem ne ve smyslu názvu OS, ale jako člověku podobného robota, který už známe ze sci-fi několik desítek let.

    Další informace


    Jak asi vzniklo slovo solidně?

    Pojďme vesele polemizovat. Je možné, že má základ v měně v Konstantinopoli jménem Solidus? Měna měla znaky kvality a trvalivosti a navíc byla dlouho používaná.

    Další informace


    Jak a z čeho vzniklo slovo brynda?

    Brynda - výraz nespisovný.1. řídká kaše, břečka2. slabá káva3. nepříjemnosti, komplikace.Původ asi z moravského brýzgat kapat tekutinou, přeneseně tlachat, kecat (nluvit hloupě, zbytečně lhát, nemluvit zcela pravdu pokecat se popovídat pbryndat), nebo z brouzdat, které pochází rovněž z brýzgat. (Macehk). Další možnost z německého Brühe břečka. (Rejzek).Autoři Machek a Rejzek se názorem na původ liší - je vidět i v odpovědi.Ještě jsem se dívala na příjmení Brynda - Moldanová uvádí původ od špatného nápoje nebo od slvoesa bryndat, rozlévat.Doplňuji:Ještě jsem našla další. názory. Podle V. Machka slovo i jeho starší varianty (žbrynda, žbryndat) vznikly ze starého brýzgat (dosud živé na Valašsku) ve významu stříkat, šplíchat, slintat a přeneseně tlachat, kecat („bryndat“ slovy). Brynda či bryzga byla jen tak do talíře nalítá polévka, „našplíchaný nápoj“ (v obou případech nevalné chuti i kvality).Podle novější teorie není prvotní sloveso bryndat, ale podstatné jméno brynda, vzniklé přidáním citově zabarvené přípony -nda (viz i sranda, bžunda aj.) k původně německému Brühe (hovězí polévka, vývar). Přeneseně se slova užívá v němčině i ve významu „břečka“, a proto úsloví in der Brühe sitzen znamená „sedět v břečce“ (v něčem nepříjemném).Slovníček výrazů používaných v hotelové konverzaci Něco rovněž v rozhlasové relaci a href"http://media.rozhlas.cz/_audio/00532219.mp3" rel"nofollow" http://media.rozhlas.cz/ hellip /a jinak diskuze

    Další informace


    Jak a kdy vzniklo slovo tučňák?

    Proč se tučňák jmenuje právě takhle, je evidentní, je takový kolébavě zavalitý, tučný. Ostatně jinak se tučňákům také říká pingvini a latinské pinguis znamená nejen úrodný, ale také tlustý a tučný.

    Další informace


    Co znamená spojení kuli kuli kuli? Z čeho vzniklo?

    Jaký je význam těchto slov?

    Další informace


  • Jak vzniklo slovo brva a co to znamená?

    Existuje rčení, že někdo ani brvou nehnul . Dá se pochopit z kontextu, že se nehýbal, že se nepohnul, ale co to znamená ta brva? Je to hlava, ruka a jak to vzniklo, resp, jakého je to původu? Děkuji.

    Další informace


  • Jak se říká slovo, které vzniklo spojením dvou či více různých slov???

    Například jako je slovo DODNES Do + Dnes

    Další informace