• Jak a z čeho vzniklo slovní spojení železná zásoba? - poradna, odpovědi na dotaz

    Na této stránce naleznete veškeré odpovědi na dotaz na téma: Jak a z čeho vzniklo slovní spojení železná zásoba?. Hledáme pro vás ve více než 500 000 odpovědích. Dále zde naleznete další zajímavá související témata.

    Další informace

  • Další témata a dotazy - Jak a z čeho vzniklo slovní spojení železná zásoba?

  • z čeho vzniklo slovo lapiduch?kdo to je vím,ale proč se mu tak říka?



    Další informace


  • Slovni zasoba



    Další informace


  • Jak vzniklo slovní spojení bez okolků?

    okolky ´rozpaky, průtahy, nespisovně cavyky. Bez okolků - např. vyřídit přímo, bez průtahů, nedělat cavyky.Okolek kolem, okolo něčeho, okolo domu atd. často musel obcházet, význam i pro kruh. Původ od slova kolo.Takže okolky vytáčky, uhýbání od přímého jednání (zvl. v řeči) - někdo nešel přímo k věci., odbočoval, nejednal přímo atd.Tvar mn. čísla podle kmenového skloňhování.Slovo okolky se zachovalo ve spojení - bez okolků.Původ slova kolo kolo,kruh’,vše k ie. *ku̯el- ‘pohybovat se, otáčet se’Podle Staročeské mluvnice -Ještě jsem zapomněla na cavyky Etymologové říkají, že slovo cavyky je české a že jeho varianty se vyskytují v různých českých a moravských nářečích. Václav Machek ve svém slovníku uvádí tyto nářeční podoby našeho cavyky: cabiky, cafiky, cahoty a cahorty a také východočeské sloveso calikovat, dělat něco po kouskách. Podle Machka původní význam slova cavyk byl váda, hašteření, hluk, povyk , cavykovat prý znamenalo hulákat a hašteřit se. Jak podle Machka, tak i podle současných etymologů vznikla slova cavyk a cavyky spojením dvou jiných českých výrazů. Do jednoho slova se prý spojily výrazy cáry a povyk.Musím ale dodat, že jde o slovo cáry v dnes už nepoužívaném, ale například v Jungmannově slovníku zachyceném významu tohoto slova, totiž okolky. Takže cavyky by bylo - a žádná jiná teorie vzniku tohoto výrazu neexistuje - v jistém slova smyslu zkratkové slovo. atd. Ach jo, ještě odkaz a href"http://www.rozhlas.cz/regina/slova/_zprava/cavyky 78362" rel"nofollow

    Další informace


    Jak vnímáte slovní spojení nejlepší a nejlevnější?

    Nemyslíte, že se požadavky v 95% vylučují. Nebo ne?Doplňuji:Nemyslím, že to je vždy, a taky to píšu, a taky vím, že, když je to drahé,tak to neznamená,že je to kvalitní, ale i tady, na těchto stránkách často tázající se hledají nejlepší a nejlevnější.A tak mě jen napadlo, jaká je šance, že najdou to, co chtějí nejlevnější a nejlepší.

    Další informace


    Co znamená slovní spojení suchóčká jako komár?

    Z díla Maryša bratří Mrštíků

    Další informace


    Co znamená slovní spojení polib sojku na chvostu?

    Co vlastně tato myšlenka vyjadřuje? Mělo by se jednat o nějaký širší význam. Někde jsem slyšel pořekadlo, že políbení sojky na chvostu má splnit tři přání. Jak to tedy je ?

    Další informace


  • z čeho vzniklo příjmení Šušková?

    Příjmení Šušková - zřejmě ženská varianta k příjmení Šuška.D. Moldanová v knize Naše příjmení uvádí původ od slovesa šuškat šeptat nebo též ze slovesa šušňat vydávat šeptavé zvuky.Doplňuji:Ad isteron. To, že ve slovenském jazykovém zdroji je uvedené slovo šuška, neznamená, že z něj vzniklo české příjmení. Původ slovenského příjmení Šuška může být jiný než v češtiněI na Slovensku existuje sloveso šuškať.Některá příjmení jsou tzv. středoevropská, najdeme je v Čechách, na Moravě, na Slovensku, v Rakousku i v Polsku či Německu. Takže je těžké rozlišit, kde základ příjmení vznikl, uvádí sama autorka D. Moldanová.Např. kolik Čechů přišlo na Slovensko pro r. 1918 a zanechalo zde potomky. Nebo legionáři za 1. světové války atd. -Stejně jako D. Moldanová uvádí i V. Machek původ slova šuška od českého slovesa šuškat. Takže považuji za věrohodné.U nás existuje příjmení Šiška, které může mít původ ze šišky /(ehličňanů) nebo ze šišky - knedlíku dokonce z osobního jména Šimon.Navíc základem pro české slovo šiška je praslovanské *šišьka, to od podst. jména šíša označující různé věci nepravidelného, zužujícíhose tvaru, vzhledem k dvojitému š jde asi o útvar expresivní Tolik J. Rejzek: Etymologický slovníkvíce diskuse

    Další informace


  • Často se používá k označení množství slovo spousta. Kolik to přesně je? A z čeho toto vzniklo?

    Zajímavý je původ slova. Spousta něco velikého ohromné stavení.Dnes jde stále o označení velkého množství či značný počet. Kolik - záleží na představě. Kdybychom to brali podle ohromného stavení, kolik čeho se vejde dovnitř ....

    Další informace


    Z čeho vzniklo: Kouká jak sůva z nudlí?

    Potažmo: To jsem z toho jelen.

    Další informace


    Z čeho vzniklo slovo ošuntělý?

    Synunyma: ošumělý, obnošený

    Další informace


    Z jakého jazyka vzniklo nebo z čeho se odvodilo slovo kumbál?

    Původní slovo bylo kumbálek, později kumbál - malá, tmavá místnost. . zajímý plvod,.Slovo je přejaté nějaké zvláštní podoby střhněm. kammer (komora), snad z kamber nebo podobně.Nejblíž je české podobě litevské slovo kamburis, kambar(i)s - přemístění a-u za u-a, záměnou r za l dostaneme kumbál. z nějaké německé formy, jaká byla i předchůdkyní litevských slov. Další záměnu mm v mb připouští i několik badatelů.Etymologický slovníkDoplňuji:Ach jo.... Zajímavý původ, z nějaké zvláštní podoby ...

    Další informace


    Sbal si svých 5 švestek...podle čeho tohle pořekadlo vzniklo?

    Proč zrovna švestky?

    Další informace


    Poradíte jak vzniklo příjmení Růžička? Z čeho je odvozeno?

    Nestudoval jsem odbornou literaturu, ani nehledal v knize příjmení, ale myslím si že je to jednoznařné, od kytky. Nějaký předek třeba pšstoval růže, nebo se mu líbily, třeba měl na domě znamení růže.... tak nějak to zřejmě bylo.

    Další informace


    Podle čeho vzniklo pojmenování nadzvukové jednotky mach?

    Nemá s tím něco společného Mach a Šebestová?

    Další informace


    Jak vzniklo spojení krucinál fagot, nebo (krucinálfagot)?

    Je spojení slov krucifix - tedy náboženský výraz a fagot - hudební nástroj.Proč se neříká krucinál housle, nebo něco jiného? Děkuji.

    Další informace


  • Proč nemůže být násada železná, ale pouze dřevěná?

    V bývalém zaměstnání jsme měli velkou palici, ale jaksi furt odcházelo topůrko. Tak jsem říkal, že bychom mohli udělat-navařit železnou trubku a už by se nemuselo tak často měnit.Bylo mi jen odpovězeno, že se to nesmí. Když jsem říkal, že v nástrojárně je velké kladivo s železnou násadou, tak to prý být taky nesmí a kdyby to viděl bezpečák, tak by skákal.Proč teda nemůže být použito železné trubky místo dřevěné násady?Vyklouznout může i dřevěná násada z ruky, dalo by se přeci udělat nějaké vroubení apod.

    Další informace


    Jak si nejlépe vyhodit z kopýtka a z čeho toto slovní spojení vzniklo ?

    Třeba takto a href"http://www.kafe.cz/vtipy/video/jen-tak-si-vyhodit-z-kopytka-6816.aspx" rel"nofollow" http://www.kafe.cz/ hellip /a

    Další informace


  • jaký slovní druh je slovo jednou ve spojení : Jednou šli ....

    Příslovce??

    Další informace


    Z čeho vzniklo slovo UFON?

    Ufon je domnělý cestovatel v dopravním prostředku s názvem UFO - tj. v překladu neidentifikovaný nebo neidentifikovatelný létající objekt (předmět).

    Další informace


    Proč slovní spojení třídní učitel není obrazné pojmenování? Co potom to je? Díky:)

    Třídní učitel je souslouví - má platnost jako celek. U sousloví třídní učitel nejde o žádné přenesení významu. Stejně střední škola, základní škola. Mým učitelem je třeba p. Novák, ale mým třídním učitelem je pí Kohoutková.Obrazné pojmenování je pojmenování, které je nepřímé, obrazné - základní význam se přenáší na základě podobnosti, věcné souvislosti atd.Příklad přeneseného významu (obrazného pojmenování) - zlaté Slunce - podobá se zlaté barvě, město čeká - čekají lidé, kteří ve městě bydlí, perly rosy - kapky se podobají perlám atd.Vl. věd.

    Další informace