• Jak vzniklo bla ? - poradna, odpovědi na dotaz

    Na této stránce naleznete veškeré odpovědi na dotaz na téma: Jak vzniklo bla ?. Hledáme pro vás ve více než 500 000 odpovědích. Dále zde naleznete další zajímavá související témata.

    Další informace

  • Další témata a dotazy - Jak vzniklo bla ?

  • Jak a z čeho vzniklo slovo tchýně?



    Další informace


  • Fondue-jak toto jídlo vzniklo?

    Co znamená slovo Fondue? Jak se jídlo připravuje?

    Další informace


  • Jak vzniklo slovo BONBONIERA? Která firma je průkopníkem ve výrobě bonboniery?

    Kdy se začaly vyrábět?

    Další informace


    Jak vzniklo slovo - pozdrav AHOJ?

    Běžně používaný pozdrav Ahoj je zdánlivě bez významu, ale není tomu tak. Je to zkratka latinského spojení Ad Honorum Jezus, což přeloženo do češtiny znamená Ke cti Ježíše. Dříve byl používán námořníky jako pozdrav před vyplutím na nebezpečné moře. (až zjistím víc, doplním pokud máte někdo přesnější informace, napište mi :-) )Nedávno jsem na netu ( a href"http://www.katolik.cz" rel"nofollow" www.katolik.cz /a ) našel tento výklad pozdravu ahoj:Výklad pozdravu ahoj s křesťanskou motivací je sice docela populární, ale podle všeho mylný. Tento výklad předpokládá, že pozdrav ahoj vznikl ze zkratky latinského ad honorem Iesu, tedy „ke cti Ježíšově“.Ve skutečnosti tomu tak ovšem není.Tento pozdrav pochází z anglicky mluvícího prostředí, tedy z Britských ostrovů, kde je doložen k roku 1751. Vznik pozdravu jako zkratkového slova v té době je absurdní představa. K nám se dostal nejspíše přes Německo. Skutečně se tak zdravili (a dost možná ještě zdraví) námořníci, v našich zemích to převzali a rozšířili zvláště vodáci a trampové. Anglický původ vysvětluje i nezvyklý přízvuk na druhé, resp. poslední slabice.Dotyčný pozdrav bývá v angličtině zapisován pouze ahoy ypsilonem nikdy Ježíšovo jméno v transkripci nezačínalo. Možnosti výkladu jsou dvojí:Základem je pravděpodobně anglické slovo hoy, tedy „loď“ nebo „člun“, zvl. „menší nákladní loď“. Počáteční a- pak může být neurčitý člen a nebo prostě jen zvolací citoslovce. Druhá možnost je, že hoy je v angličtině pouze zvolací citoslovce, něc

    Další informace


    Jak vzniklo pojmenování pražských čtvrtí?

    Tak spojení město (Nové město, Staré město) je jasné, Vinohrady jsou také jasné, ale co takové Vršovice, Strašnice, Nusle? A novější Baba, Podbaba apod.?

    Další informace


    Jak to vzniklo?

    Když je něco levné, říká se -za pakatel- co to pakatel je?

    Další informace


  • Jak a z čeho vzniklo moje příjmení Lacina ?

    D. Moldanová: Naše příjmení Lacina - z příslovce lacino, v r. 1653 Matěj Lacino nebo zkr. z přídavného jména laciný. Jinak podrobně v odkazu a href"http://www.ptejteseknihovny.cz/dotazyuvod-jmena-lacina" rel"nofollow" http://www.ptejteseknihovny.cz / hellip /a

    Další informace


  • Jak vzniklo slovo ,,FÚRIE'?

    Furie (latinsky Furiae, j. č. Furia) jsou v římské mytologii bohyně pomsty a kletby. (wiki)

    Další informace


    Jak vzniklo slovo retardér?

    Retard, retardace, retardér atd.Původ je v latině, jde o složené slovo - re-tard-er.Stará francouzština měla stejný základ - retardér et tarder burgunsky retadai valonsky restargî prov. a španělsky retardar italsky ritardare.Vše od latinského re-tardāre, znovu, opět + tardāre, - z tardus pomalý viz opožděný. a href"http://www.dictionary.com/browse/retard" rel"nofollow" http://www.dictionary.com/ hellip /a a href"http://www.littre.org/definition/retarder" rel"nofollow" http://www.littre.org/ hellip /a Lékařský slovník - původ slvoa retardaceretardace – zpomalení. Mentální duševní r. re- lat. tardus pozdní.re- – lat. předpona označující opakování, znovu, zpět a href"http://lekarske.slovniky.czojem/retardace" rel"nofollow" http://lekarske.slovniky.cz/ hellip /a

    Další informace


    Jak vzniklo slovo nimrod?



    Další informace


    Jak vzniklo příjmení Remiáš?

    Několik možností:1. původem francouzské /voják v Napoleonové armádě pocházel z města Remeše). Podobně příjmení Remigi, Remigiáš, - Remiáš jazykovou úpravou, chybným zápisem v matrice, zkomolením apod.2. Odvozené od staročeského slovesa rem-tati- dnes hlodati, hrýzti. Např. příjmení Remek, Remeš, ale nakonec i Remiáš.3. Od biblického židovského jména Jeremiáš.Vlastní věd.o původu slov.

    Další informace


    Jak vzniklo příjmení Domanský? A je správně manželé Domanští?

    Příjmení je pravděpodobně jednou z variant odvozenou od podstatného jména doma - Domák, Domach, Doman, Domanec atd. Doman + přípona -ský Domanský. Ten, kdo byl či býval rád doma.Manželé Domanští je správný tvar. Doplňují inforamcí z Pravidel. Příjmení, které se skloňuje podle vzoru přídavných jmen, přijímá i jeho koncovky: přijeli k nám manželé Novotných, Čepických, Rathauských, Skotnických i manželé Novotní, Čepičtí, Rathauští, Skotničtí, potkali jsme manžele Novotných, Čepických, Rathauských, Skotnických i manžele Novotné, Čepické, Rathauské, Skotnické. Tvar druhého pádu, Novotných, Čepických, Rathauských, Skotnických, je běžnější. Staročeský slovník.

    Další informace


    Jak vzniklo přirovnání ,,klepe se jak drahej pes'? :)

    Jak a kdy vzniklo toto přirovnání se nedovíme. Osobně nepoužívám, ale procházela jsem net, najdou se různé varianty užití - třeba u pístu auta aj.Zřejmě na základě podobnosti.Šlechtěný pes s rodokmenem stojí hodně peněz. Nejčrastější příčinou je to, že malá a krátkosrstá či hladkosrstá plemena nejsou vyšlechtěna pro dlouhý pobyt v mrazu Chovají se zpravidla ve městech a v bytě.Jsou zimomřiví, je jim často chladno i v bytě, takže když jdou ven, nosí zimní obleček.Mohou být pro chvění psa i jiné důvody, ty je třeba zjistit, příopadně vyhledat veterináře. - Občejný pes, tzv. podvraťák je mnohem odolnější, spíš se chová na venkově, žije na dvoře v boudě, takže nepodléhá tolik výkyvům teplot.

    Další informace


    Jak vzniklo a odkud pochází přísloví fouká mu pod tašky?Děkuji.

    Neznám v tomto spojení. Našla jsem, že patří do slovníku mládeže ve významu, jiný, ujetý, bláznivý, předvádí se, až hloupý. . .Proti minulosti se význam posunul.Foukat (si) už ve staročeštině - býti pyšný, nadutý, nafukovati se, hráti si na pána. -Fouká pod tašky je metafora na člověka bláznivého na rozdíl od skutečného foukání pod tašky na střeše, což je realita. Řekla bych, že šel někdo s taškou, nesl ji prázdnou, takže když zafoukl vítr, dostal se i pod tašku, pohyboval jí,, mohla třeba spadnout, uletěl, takže ji dotyčný honil, utíkal za ní. Choval se legračně, bláznivě.Taška prázdná stejně jako hlava, člověk se chová bláznivě, je směšný, když honí tašku.Doplňuji:Ještě shrnutí:Když se dostane vítr pod tašky na střeše, může některou shodit, posunout, takže při dešti zateče do domu a vznikne škoda. Něco nahoře chybí ... .Když fouká vítr pod tašku, kterou někdo nese, hlavu mu vítr sice nezničí, snad jen rozcuchá, ale způsob jiné problémy. Např. škodu - odnese dotyčnému přijde o tašku, někdy i s penězi v ní uloženým. Když se za taškou honí, připadá ostatním směšně..Jedna možnost. Vítr je taškář, který krade, ale i odnáší tašky....Z toho plyne, že si dotyčný měl uvědomit, co vítr s lehkou taškou způsobí, způsobí, nepřemýšlel, tudíž mu něco chybělo v hlavě a vznikla škoda stejně jako na opravdové střeše.

    Další informace


    Jak a z čeho vzniklo slovo nohshled ?

    Význam znám, ale jak vzniklo ? Je to snad odvozeno z toho , že sleduje jeho kroky, tedy nohy ?

    Další informace


    Jak a kdy a z čeho vzniklo slovo mrakodrap ?

    Je to kalk podle am..-angl. skyscraper, tv. ze sky - nebe, obloha a scraper škrabač., to od scrape - škrábat se, drápat.J. Rejzek. Etymologický slovník !Název mrakodrap byl původně přezdívkou pro vysoký stožár na plachetnici. Nyní se tímto slovem myslí obyvatelná stavba, která má výšku přesahující 152 m. Kolébkou jsou USA - původ asi 19. st. a href"http://www.konstrukce.cz/clanek/usa-jsou-kolebkou-mrakodrapu/" rel"nofollow" http://www.konstrukce.cz/ hellip /a Takže mrakodrap se škrábe, drápe do výšky, dostává se těžko, pomalu někam, tedy až do nebe .

    Další informace


    Hovorově se používá slovo onehdá. Jak vzniklo? A kdy to přesně je ?

    Etymologický slovník uvádí, že první část složeného slova one - nelze doložit.Ale u příslovce ondy onehdy (kdy) uvádí význam nedávno, jednou.U všech slov není možné původ zjistit.Doplňuji:Ještě odpověď na další část otázky. Zminíila jsem se, že původ části slova nelze doložit stejně tak, jako se nedá zjistit, v kterém období slovo vzniklo - zda v pračeštině nebo až ve staročeštině.

    Další informace


  • Co nebo kdo je to močan a jak toto slovo vzniklo?

    sůl kyseliny močové. Slovo vzniklo regulérně podle pravidel chemického názvosloví - kyslíkaté soli se tvoří koncovkou -an od kyseliny (např. síran od kyseliny sírové, boritan od kyseliny borité - a stejně tak močan od kyseliny močové).

    Další informace


  • Jak vzniklo jméno pro výtah Páternoster?

    Zajímalo by mě, jak,z čeho vzniklo jméno pro výtah. takový ten, co jezdí neustále dokola,jmenuje se Páternoster?

    Další informace


  • Jak vzniklo jméno psí rasy Čau čau?

    Jak ke svému pojmenování přišel se doposud nepodařilo s jistotou prokázat. Možností se nabízí hned několik. Kořeny tohoto názvu však mohou být i v čínském slově chao-chao, který znamená něco jako velmi šikovné, velmi chytré, ostražité. Zvoláním chow-chow dálněvýchodní námořníci označovali každou kuriozitu. Kantonského výraz chow“ znamená „jídlo“. A čínský pozdrav ve volném překladu čau čauího pojmenování je něco jako „Jed jste dnes rýži?“ „Čau“ je možné v pietin-english jazyku možné přeložit i „a tak dále“, či „další drobnosti“. Nákladu z Orientu, který přivážely lodě, se údajně říkalo také „čau čau“.Písemnost pocházející z 12 století napsaná Shuo Wenem se zmiňuje o černých psech typu „Chiao“.Zdroj: a href"http://www.rancpohoda.cz/node/276" rel"nofollow" http://www.rancpohoda.cz/ hellip /a

    Další informace