• Jak vzniklo : Je trapný až na půdu ?? Děkuji.. - poradna, odpovědi na dotaz

    Na této stránce naleznete veškeré odpovědi na dotaz na téma: Jak vzniklo : Je trapný až na půdu ?? Děkuji... Hledáme pro vás ve více než 500 000 odpovědích. Dále zde naleznete další zajímavá související témata.

    Další informace

  • Další témata a dotazy - Jak vzniklo : Je trapný až na půdu ?? Děkuji..

  • Jak a z čeho vzniklo pojmenování skůtr ?



    Další informace


  • Také vám přišel letošní SLAVÍK trapný co se týče moderace?

    Určitě ne, vůbec jsem se nedíval

    Další informace


  • Fondue-jak toto jídlo vzniklo?

    Co znamená slovo Fondue? Jak se jídlo připravuje?

    Další informace


  • Taky je vam trapne, kdyz je nekdo smesny a trapny ?

    Me hrozne ! Jelikoz ja mam velice vyvinuty smysl pro humor, coz mi naoko dal najevo i psychiatr, kdyz se zacal smat tomu co rikam.

    Další informace


    Starší lidé a nejen křesťané dodnes používají místo slova děkuji zaplať Pán Bůh , z čeho to vzniklo ?

    Pokud vím, tak Bůh nikdy nic neplatil.

    Další informace


    Jak vzniklo slovní spojení bez okolků?

    okolky ´rozpaky, průtahy, nespisovně cavyky. Bez okolků - např. vyřídit přímo, bez průtahů, nedělat cavyky.Okolek kolem, okolo něčeho, okolo domu atd. často musel obcházet, význam i pro kruh. Původ od slova kolo.Takže okolky vytáčky, uhýbání od přímého jednání (zvl. v řeči) - někdo nešel přímo k věci., odbočoval, nejednal přímo atd.Tvar mn. čísla podle kmenového skloňhování.Slovo okolky se zachovalo ve spojení - bez okolků.Původ slova kolo kolo,kruh’,vše k ie. *ku̯el- ‘pohybovat se, otáčet se’Podle Staročeské mluvnice -Ještě jsem zapomněla na cavyky Etymologové říkají, že slovo cavyky je české a že jeho varianty se vyskytují v různých českých a moravských nářečích. Václav Machek ve svém slovníku uvádí tyto nářeční podoby našeho cavyky: cabiky, cafiky, cahoty a cahorty a také východočeské sloveso calikovat, dělat něco po kouskách. Podle Machka původní význam slova cavyk byl váda, hašteření, hluk, povyk , cavykovat prý znamenalo hulákat a hašteřit se. Jak podle Machka, tak i podle současných etymologů vznikla slova cavyk a cavyky spojením dvou jiných českých výrazů. Do jednoho slova se prý spojily výrazy cáry a povyk.Musím ale dodat, že jde o slovo cáry v dnes už nepoužívaném, ale například v Jungmannově slovníku zachyceném významu tohoto slova, totiž okolky. Takže cavyky by bylo - a žádná jiná teorie vzniku tohoto výrazu neexistuje - v jistém slova smyslu zkratkové slovo. atd. Ach jo, ještě odkaz a href"http://www.rozhlas.cz/regina/slova/_zprava/cavyky 78362" rel"nofollow

    Další informace


    Jak vzniklo příjmení Padevět?

    Pade - od slovesa pásti (později padnouti), já padu,on pade- jeden z mnoha významů být svrženvět- od slovesa vieti, váti,já věju,ty věješ, vál, je vánDomnívám se, že význam příjmení je tento:doslova - být svržen (padnout) váním (větru)-jazykovými úpravami nejen v souvislosti s vývojem jazyka či zápisem do matriky došlo k úpravě tvarů.Etymologický a staročeský slovník

    Další informace


    Jak vzniklo pojmenování ostrova Kampa v Praze?

    Co název znamená?

    Další informace


    Jak vzniklo označení liliput pro malé lidi?

    Opýtala by som sa spisovateľa Jonathana Swifta, ktorý poslal svojho hrdinu Gulivera do krajiny Liliputcitát:Plavba, která začala 4. května roku 1699 však skončila tragicky, protože loď ztroskotala u neznámého ostrova. Jedinému Gulliverovi se podařilo na ostrov doplavat a zde vysílením ztratil vědomí. Když se probral, zjistil, že je zajatcem asi dvacet centimetů vysokých lidiček, obyvatel ostrova nazývaného Liliput.

    Další informace


    Co vlastně znamená, a jak vzniklo rčení?

    Vyvedlo ho to z míry .Dá se to chápat i tak,že - Něco dotyčného baflo za ruku a pomohlo mu dostat se z místa,které se jmenuje Míra?

    Další informace


  • Jak vzniklo regulované nájemné?

    Myslím, že spíše než otázkou jak , je potřeba ptát se proč? . Z výše nájemného v nájemních domech kdysi vyvlastněných komunisty a vrácených po roce 1989 původním vlastníkům, nebylo možné financovat opravy a údržbu bytových domů. Majitelé domů samozřejmě měli tendenci nájemné zvyšovat. Aby toto zvýšení nebylo skokové, mohou vlastníci nájem zvyšovat pouze o několik málo % ročně.Regulované nájemné je zásahem státu do trhu s bydlením, který stejně jako každá jiná regulace trhu neprospívá naší ekonomice.

    Další informace


  • Jak vzniklo slovo zblbnout ?? Děkuji..

    blbý, blbost, blb, blbec, blbeček, blbina,blbnout, zblbnout, oblbnout, vyblbnoutse, přiblblý aj. Jen č. (doloženood Komenského). Od onom. *bъlb-, srov. :blábolit, blebtat ap., tedy významovýposun ‘nesrozumitelně mluvící’hloupý’. -Rejzkův Etymologický slovníkDoplňuji:Mám problémy s kopírováním - včera jsem zmiňovala a zkoušela v diskuzi. Musím vkládat postupně.Zblbnout stát se blbým. Ten, kdo zblbne, hloupě jedná, mluví, ztrácí duševní schopnost, často špatně funguje.

    Další informace


    Jak vzniklo slovo holt ?? Děkuji

    z německého halt - inu , zrovna (Rejzek, J.: Etymologický slovník , Leda 2002: 211.)

    Další informace


    Jak vzniklo přísloví vytřít zrak?

    Nejde o přísloví, ale rčení. Samozřejmě základem je sloveso vytřít určitým pophybem se důkladně zbavit něco něčeho nežádoucího, otřít, vyčistit něco.Takže vytřít zrak protřít si oči, zbavit se něčeho nežádoucího. i.Přeneseně, pak když někomu někdo vytře zrak, tak na něho vyzraje, někdy ho i ošálí.. Překvapením dotyčný jen zíra .Podle PSJC

    Další informace


    Jak vzniklo přísloví sladký jak cecek?

    Sladký jako cecek – rčení, které se hojně používá v situaci, je-li něco opravdu sladké, až přeslazené. Dá se říct, že když je dítě kojené, tak první období je pro dítě ve znamení sladké chuti.Rčení zřejmě vzniklo jako pojem sladkosti a mateřského symbolu ňader..Cecek je lidové pojmenování pro struk. Opakování souhlásek - zvukomalebné. Původ z cecat sát, podobně cucat, cumlat - také mazlit se.Významy se posunuly a některé se staly i expresívními. Např. nacucat se - hanlivě pro pití alkoholu. Stejně ironicky sladký jako cecek přeslazené.Místy se užívá pojem kozí cecky, cecavky, druh sliv - přenesení významu na slívy, které jsou zřejmě sladké. Je to zřejmě krajové pojmenování, u nás se neužívá, takže neznám.Původ slova cecek ze Machkova Etymologického slovníku.

    Další informace


    Jak vzniklo a odkud pochází přísloví fouká mu pod tašky?Děkuji.

    Neznám v tomto spojení. Našla jsem, že patří do slovníku mládeže ve významu, jiný, ujetý, bláznivý, předvádí se, až hloupý. . .Proti minulosti se význam posunul.Foukat (si) už ve staročeštině - býti pyšný, nadutý, nafukovati se, hráti si na pána. -Fouká pod tašky je metafora na člověka bláznivého na rozdíl od skutečného foukání pod tašky na střeše, což je realita. Řekla bych, že šel někdo s taškou, nesl ji prázdnou, takže když zafoukl vítr, dostal se i pod tašku, pohyboval jí,, mohla třeba spadnout, uletěl, takže ji dotyčný honil, utíkal za ní. Choval se legračně, bláznivě.Taška prázdná stejně jako hlava, člověk se chová bláznivě, je směšný, když honí tašku.Doplňuji:Ještě shrnutí:Když se dostane vítr pod tašky na střeše, může některou shodit, posunout, takže při dešti zateče do domu a vznikne škoda. Něco nahoře chybí ... .Když fouká vítr pod tašku, kterou někdo nese, hlavu mu vítr sice nezničí, snad jen rozcuchá, ale způsob jiné problémy. Např. škodu - odnese dotyčnému přijde o tašku, někdy i s penězi v ní uloženým. Když se za taškou honí, připadá ostatním směšně..Jedna možnost. Vítr je taškář, který krade, ale i odnáší tašky....Z toho plyne, že si dotyčný měl uvědomit, co vítr s lehkou taškou způsobí, způsobí, nepřemýšlel, tudíž mu něco chybělo v hlavě a vznikla škoda stejně jako na opravdové střeše.

    Další informace


    Jak vzniklo nahečmané?

    Na-hečmané - . přídavné jméno odvozené předponou na - od slovesa hečmat moravské slovo , hanácky gečmat tlačiti, cpáti, mačkati. . Nahečmané - nacpané, namačkané, natlačené.. Slovo expresívní, jinak původ nejasný..Etymologický slovník

    Další informace


    Jak pro takový ty chuchvalce bavlny vzniklo slovo pucvol? Na co vše se takový pucvol používá?

    Já z pucwola viděl třeba deky, matrace, anebo plyšová zvířátka z chr. dílen. )

    Další informace


    To je ale cvok. Jak vzniklo toto úsloví? Děkuji

    Většina naší populace zná slovo cvok jen ve významu „pomatenec“ a skloňuje ho podle vzoru pán. Pouze starší generace ví, že původní platnost slova cvok, skloňovaného podle vzoru hrad, je „krátký hřebík se širokou hlavičkou“, používaný hlavně při výrobě bot. V současné době se boty vyrábějí jiným způsobem a obuvníci zpravidla mluví jen o cvočcích, protože nezdrobnělý tvar navozuje představu „něčeho velkého“. Původně byl cvok dosti velký, protože sloužil i k připevnění terče (byl uprostřed a zbarven černě). Kdo mířil přesně, trefil cvok, tj. v dnešní terminologii „trefil do černého“ (Jungmannův slovník dokládá toto spojení jako živé). Je zajímavé, že jde o germanismus regionální, vídeňský. Severní německé dialekty užívaly i v tomto významu tvaru Zweck (nagel), výslovnost s -o- je výsledkem německé úpravy. V češtině tvar cvek obvykle označuje „uzeninu“, kdežto cvok (v některých nářečích i cvek) „široký hřebík“. Původ slova průhledný, navíc je „zastřen“ různými nespisovnými a citově zabarvenými podvýznamy. Známe vazbu mám cvoky (peníze), jinde znamená cvok (kuří oko), výrobně hřebíků se říkalo cvokovna i cvokárna (když před lety někdo řekl, že pracuje ve cvokárně, myslel to vážně) atd. V oficiální mluvě či jako odborný termín není dnes slovo cvok v žádném (v běžném ani v zanikajícím) významu na místě. Krobotová – Zajímavosti o češtině. doc.Doplňuji:Quentosi, v podstatě totéž, i když v rozhlasové a psané ukázce jsou uvedeny příklady rozdílných výrazů, které s německým základem sou

    Další informace


  • Co nebo kdo je to močan a jak toto slovo vzniklo?

    sůl kyseliny močové. Slovo vzniklo regulérně podle pravidel chemického názvosloví - kyslíkaté soli se tvoří koncovkou -an od kyseliny (např. síran od kyseliny sírové, boritan od kyseliny borité - a stejně tak močan od kyseliny močové).

    Další informace