• Jak vzniklo pojmenování pes? - poradna, odpovědi na dotaz

    Na této stránce naleznete veškeré odpovědi na dotaz na téma: Jak vzniklo pojmenování pes?. Hledáme pro vás ve více než 500 000 odpovědích. Dále zde naleznete další zajímavá související témata.

    Další informace

  • Další témata a dotazy - Jak vzniklo pojmenování pes?

  • Myslíte si, že pojmenování nečaj je vhodné pro ovocné a jiné čaje?



    Další informace


  • jak vzniklo pojmenování bohém?

    žít bohémský život?

    Další informace


    Používáte výraz holčina a zdá se Vám toto pojmenování v pořádku ?

    nepoužívám a nelíbí se mi ani výraz slečna, když ho používá mladej kluk, nejde mi nějak přes uši ..když jsem byla mladší říkala jsem jen holka a kluk :)Doplňuji:slečna je podle mě neprovdaná mladá žena ..když řeknu mám kluka v jakémkoliv věku to se mi zdá v pořádku, plácat, že jsem si našla muže se mi nelíbí :)) když se řekne mám holku vůbec mi to nepřipomíná lehkou děvu..ani výraz těhotná to jsem odbočila se mi tak protiví otvírá se mi kudla v kapse !! raději čekám miminko :)

    Další informace


    Nevíte,pro kterého panovníka byl vymyšlen bešamel a jak získal pojmenování?

    Děkuji.

    Další informace


    Má pojmenování Šalamounovy ostrovy biblický původ? Kdy byly ostrovy objeveny?

    Nějak se mně dnes nedaří hledat. Děkuji za případný odkaz.

    Další informace


    Jaký má původ pojmenování bílý kůň?

    Pojmenování bílý kůň je známé. Slangově se tak označuje osoba, která je nastrčená k páchání trestné činnosti, aby zakryla skutečného pachatele.

    Další informace


    Jak vzniklo pojmenování pražského chrámu Matky Boží před Týnem?

    Co byl Týn? Jak se také jinak nazývá? Co dnes?

    Další informace


    Jak a z čeho vzniklo moje příjmení Miklík ?

    Vaše příjmení je odvozené od křestního jména Mikuláš (původ v řečtině Nikoláos - vítěz, vítězný). Maďarská podoba tohoto jména je Miklós (Miklóš).Z této podoby vznikla příjmení Mikl, Mikla, Miklo, zdrobněle MIKLÍK.Podle slovenské Kultúry slova

    Další informace


  • BAN - jak to vzniklo ?

    Slovo BAN je na internetových diskuzích, chatech a poradnách asi všeobecně známé slovo.Jak ale vzniklo? Je to původně anglická zkratka anebo je to původní slovo, třeba z počítačového žargonu, které je až nyní vysvětlováno třeba jako Boundary Access Nodes?Doplňuji:Nojo, slovník, jak jednoduché, taky mě to mohlo napadnout.Díky všem !!!

    Další informace


  • Víte,jak a z čeho vlastně vzniklo pojmenování pro druh poštovní zásilky „rekomando“.

    Dneska se mi těmito slovy ohlásil pošťák: Nesu rekomando.

    Další informace


  • Jak a z čeho vzniklo moje příjmení Lacina ?

    D. Moldanová: Naše příjmení Lacina - z příslovce lacino, v r. 1653 Matěj Lacino nebo zkr. z přídavného jména laciný. Jinak podrobně v odkazu a href"http://www.ptejteseknihovny.cz/dotazyuvod-jmena-lacina" rel"nofollow" http://www.ptejteseknihovny.cz / hellip /a

    Další informace


  • Víte, jaký původ má pojmenování grázl?

    V jedné otázce se objevilo, že tazatelka si není jistá významem slova grázl.Poradíte ji?Doplňuji:Na svou otázku nemohu odpovědět sama. Proto jen doplňuji odpověď.V češtině se dnes jméno Grasel ve tvaru „grázl“ používá jako nadávka pro označení člověka lumpa, lotra, zloděje, násilníka, hrubiána či dokonce vraha.

    Další informace


    Proč se jméno sv. Víta, národního patrona, objevilo v pojmenování neurologické choroby - tanec sv. Víta? Kdy asi?

    Slavná katedrála v Praze. Mužské jméno - dnes jsem potkala jednu známou, má malého Vítečka.Špatně se mně načítají stránky, takže vyhledávání je velmi zdlouhavé. V liště jsem nenašla.Děkuji.Doplňuji:Nic proti Hanulce, ale její odpověď není odpovídající, mně nešlo o vznik tance, ale o původ choroby, jejíž vysvětlení je navíc převzaté z diskuze.Fcoop vložil odkaz na správnou odpověď. I když mě zlobí počítač, hledala jsem sama, našla stejnou jako fcoop.Vít vyléčil císařova chlapce z epilepsie, proto byla choroba po Vítovi pojmenovaná - podobala se tomu zběsilému tanci. Jenže kvůli pomalému načítání mně trvá vyhledávání dlouho, proto jsem to vzdala. Zatím jsem nenašla, v které době se toto pojmenování objevilo.Ad suwa, uplatňuji reciprocitu, to je pravda, ale nikoliv za každou cenu.Tedy Tvoje odpověď, stejně jako reakce Dr.Axl, že jsem dala body za špatnou, jsou neoprávněné. Ohodnotila jsem správnou odpověď. Hanulka by bod dostala kvůli tomu, že se snažila odpověď vyhledat. Všem odpovídajícím na svou otázku dávám bodyk pokud nejsou vyloženě špatné.Vaše věc, že jste se nepřesvědčili o správnosti fcoopovy odpovědi, navíc z věrohodnějšího zdroje.Menahrávám žádnému uživateli otázky ani nikdo mně. Každý má možnost odpovídat na původ úsloví a slov. Protože jde o můj obor, upřednostňuji jazykové otázky, na něž většinou odpovídám sama. Navíc otázky a odpovědi využívají i na odborných stránkách, např. Ptejte se knihovny.Nechápu, že někdo může takto reagovat, když mě nezná. Navíc neoprávněn

    Další informace


    Proč a kdy vzniklo pojmenování pomfrity?

    Hranolky pocházejí z Belgie.Říká se, že jako první si je začali dělat rybáři žijící na březích řeky Meusy mezi Sonantem a Lutychem. Rádi jedli malé smažené rybky. V zimě, kdy Meusa zamrzala, však měli smůlu. A tak přemýšleli, čím by svou oblíbenou pochoutku nahradili. Vyhrály brambory, které se v 18. století konečně prosadily i v Evropě. Název pomfrity úhledně nakrájeným a dozlatova osmaženým kouskům brambor ale dal až obchodník, který si v roce 1861 otevřel první stánek, ve kterém hranolky prodával. Jmenoval se Frits a pochoutku pojmenoval po sobě. Fritsovy brambory. Pommes Frits.

    Další informace


    Napadne vás pojmenování?

    Mám dnes nějak zatemněno. Přemýšlím, ale nemohu najít vhodné slovo pro pojmenování člověka, který nějakým způsobem v kladném slova smyslu vybočuje z řady. (Nejde o pojem génius či fenomén).Doplňuji:Děkuji všem. Všechno výrazy znám, ale jen si na ně vzpomenout.

    Další informace


    Jak zní nejčastější pojmenování ulice v České republice?

    Jak zní nejčastější pojmenování ulice v České republice?

    Další informace


    Jak a z čeho vzniklo slovo brynda?

    Brynda - výraz nespisovný.1. řídká kaše, břečka2. slabá káva3. nepříjemnosti, komplikace.Původ asi z moravského brýzgat kapat tekutinou, přeneseně tlachat, kecat (nluvit hloupě, zbytečně lhát, nemluvit zcela pravdu pokecat se popovídat pbryndat), nebo z brouzdat, které pochází rovněž z brýzgat. (Macehk). Další možnost z německého Brühe břečka. (Rejzek).Autoři Machek a Rejzek se názorem na původ liší - je vidět i v odpovědi.Ještě jsem se dívala na příjmení Brynda - Moldanová uvádí původ od špatného nápoje nebo od slvoesa bryndat, rozlévat.Doplňuji:Ještě jsem našla další. názory. Podle V. Machka slovo i jeho starší varianty (žbrynda, žbryndat) vznikly ze starého brýzgat (dosud živé na Valašsku) ve významu stříkat, šplíchat, slintat a přeneseně tlachat, kecat („bryndat“ slovy). Brynda či bryzga byla jen tak do talíře nalítá polévka, „našplíchaný nápoj“ (v obou případech nevalné chuti i kvality).Podle novější teorie není prvotní sloveso bryndat, ale podstatné jméno brynda, vzniklé přidáním citově zabarvené přípony -nda (viz i sranda, bžunda aj.) k původně německému Brühe (hovězí polévka, vývar). Přeneseně se slova užívá v němčině i ve významu „břečka“, a proto úsloví in der Brühe sitzen znamená „sedět v břečce“ (v něčem nepříjemném).Slovníček výrazů používaných v hotelové konverzaci Něco rovněž v rozhlasové relaci a href"http://media.rozhlas.cz/_audio/00532219.mp3" rel"nofollow" http://media.rozhlas.cz/ hellip /a jinak diskuze

    Další informace


  • Jaká znáte vtipná pojmenování běžných slov?

    např. já znám prsa-mňamňoule

    Další informace


  • Jaký původ má pojmenování manžela dcery zeť ?

    Rejzek a Etymologický slovník uvádí:zeť. Stč. zět ‘zeť, švagr’. Všesl. (kroměluž.) - p. zięć, r. zjat’, s./ch. zȅt, stsl.zętь. Psl. *zętь je příbuzné s lit. žéntas,lot. znuots tv. a dále s ř. gnōtós‘známý, příbuzný’, sti. j͘ňātí- tv., cožukazuje nejspíš na ie. *ǵen- ‘znát’ (viz:znát) (A1), původní význam by tedybyl ‘známý’ (nejde tu o pokrevní příbuzenstvo)(Ma2). Možné však je pomýšleti na homonymní *ǵen- ‘plodit,rodit’, pak by byl původní význam asi‘příbuzný’ či ‘ploditel (nové generace)’.

    Další informace


    Jak vzniklo úsloví, nebo věta tupá, jak štoudev ?? Děkuji

    Štoudev větší dřevěná nádoba, menší káď: (pochází z němčiny - der Wasserstiinder). Nádoba s jedním uchem, nabírala se jí (kromě jiného) voda ze studny, pak se v ní voda nesla do domu. Voda stříkala, špatně se nesla, také nabírání vody ze studny se bylo třeba naučit.Znám - blbý jako štoudev - špatná manipulace s nádobou. . Tupý svědčící o omezeném, pomalém chápání. Někdo se nenaučil vodu ze studny nabírat.Zase - těžko říct, kdo první vyslovil toto přirovnání.Doplňuji:Významy pro štoudev se postupem doby rozšiřovaly či zužovaly. Proto upřesňuji. Štoudev byla větši než vědro, měla dvě nebo jedno ucho, nahoře byla zúžená.Tak vypadaly štoudve, v nichž se nosila voda do chléva. V domácnosti byly větší, většinou měly nožičky a sloužily jako zásobárna vody pro vaření. Aby do nich nepadalo smetí, byl na nich poklop. Byly velmi těžké, když byly naplněné vodou, proto se nepřenášely a stály na místě. -Něco z literatury:Studna už nesloužila svému účelu.... a nikoho by nenapadlo tahat štoudve s vodou z takové hloubky. (M. Švandrlík).Původ a významy upraveny podle různých zdrojů - Etymologické slovníky, Staročeský slovník, Lidová určení, elektronická kniha apod.

    Další informace