• Jak vzniklo úsloví, nebo věta tupá, jak štoudev ?? Děkuji - poradna, odpovědi na dotaz

    Na této stránce naleznete veškeré odpovědi na dotaz na téma: Jak vzniklo úsloví, nebo věta tupá, jak štoudev ?? Děkuji. Hledáme pro vás ve více než 500 000 odpovědích. Dále zde naleznete další zajímavá související témata.

    Další informace

  • Další témata a dotazy - Jak vzniklo úsloví, nebo věta tupá, jak štoudev ?? Děkuji

  • Slyšeli jste někdy úsloví Lepší vyhořet než se stěhovat z úst člověka, kterému někdy vyhořel dům?



    Další informace


  • Znáte původ a význam úsloví Stojí jako Turek na Karlově mostě?

    Včera jsem zaslechla v jednom TV pořadu. Nikdo z dotázaných nevěděl. Já rovněž ne.

    Další informace


    Zajímalo by mě, jak nebo z čeho vzniklo příjmení Filsoch. Děkuji.

    Neobvyklé příjmení. Určitě je složené ze dvou slov - fil a soch. První část ukazuje na řecký původ od slovesa filein mít rád, toužit po něčem.Druhá část je česká, 2. p. mn. č. od slova socha (soch) - původní staročeský význam tohoto slova je hůl, tyč, kůl sloup, stožár.Příjmení pravděpodobně vzniklo spojením fil + soch - milovat to, co jsem uvedla, nebo již v rozšířeném významu umělecké dílo - milovat sochy... Může to však být i docela jinak.Vl. věd. za použití etymolog. a staročeského slovníku.

    Další informace


    Kde a proč vzniklo úsloví - káča hloupá?

    Proč zrovna káča, proč ne něco jiného? Kde a proč to vzniklo?

    Další informace


    Jaký je význam úsloví : ,,Paridův soud'?

    Ahoj :) Jak co nejstručněji vysvětlit úsloví ,, Paridův soud'?Díky moc:))

    Další informace


  • Nevíte kde se vzalo úsloví

    nemít šajn(šajna),které znamená,že někdo nemá ani potuchy,ponětí,prostě že něco neví o té které věci nebo třeba problému?

    Další informace


    Máte občas něco za lubem? Jak vzniklo toto úsloví? Co je lub?

    No ještě abych neměl.slovo /“lub“/ může označovat obvodový dřevěný kruh u síta, také obednění mlecích kamenu (kdysi ve mlýně)./“Míti něco za lubem“/ znamená „mít něco schovaného pro sebe“ (mlynářovi zbylo vždy za lubem trochu mouky, i když mlečovi odevzdal zdánlivě všechnu), nyní přeneseně i „mít kromě obvyklého jednání ještě jiný, tajný úmysl“.Původně praslovanské slovo /“lubь“/ označovalo patrně podkorní vrstvu dřeva, pak lýko (význam „lýko“ má v některých pozdějších slovanských jazycích, má jej i latinské slovo /“liber“/ - zřejmě příbuzné – potom používané na označení knihy: dříve se psalo na onu vnitřní část korovou). /“Lubь“/ bylo přenášeno i dále: na korkovitou kůru břízy a jilmu, pak na kůru vůbec. Z nich se dělaly nádobky na jahody apod., mírky na obílí, někde snad i luby na síta (srov. moravsky /“lubovica“/ - „míra na obílí“, hanácky /“lóbek“/ - „nádoba na mouku nebo otruby“)./“Lub“/ jakožto mlýnský termín není původní: domácí ruční žernov býval zasazen v kadlubu vydlabaném v jednom kusu dřeva, mlýnský žernov byl obedněn dlužemi jako díž – zde staré /“kadlub“/ bylo vytlačeno rýmovým slovem /“lub“/.Zdroj:Machek, V.: Etymologický slovník jazyka českého. Praha: Nakladatelství Lidové noviny, 1997 a href"http://www.ptejteseknihovny.cz/uloziste/aba001/2007-2009/etymologicky-puvod-slova-lub" rel"nofollow" http://www.ptejteseknihovny.cz / hellip /a

    Další informace


    Jaký má význam a původ úsloví - když nechám někoho ve štychu?

    Co je to štych?

    Další informace


    Jaký má původ a význam úsloví Máš máslo na hlavě?

    V 15. století se ve francouzských městech stalo zvykem, že trhovkyně, které šidily máslo, byly postaveny na pranýř a musely stát s hroudou másla na hlavě tak dlouho, až se máslo na slunci rozteklo. Mít máslo na hlavě znamenalo nepoctivost a veřejnou ostudu.Němci říkali: Máš-li máslo na hlavě, nechoď na slunce!

    Další informace


    Jak vzniklo úsloví chlubit se cizím peřím?

    Vzpomínám si na jednu bajku(myslím,že to byla bajka)malý šedivý ptáček se chtěl vyrovnat těm barevnějším a sbíral poztrácená peříčka,až jich měl dost,ozdobil se jimi a rázem byl tím nejzdobnějším a nejkrásnějším ptákem.Ovšem taková ozdoba dlouho nevydržela a tak měl potom z ostudy kabát.

    Další informace


    Jak vzniklo a co znamená úsloví chovat se jako lumík?

    Kdo je lumík?

    Další informace


    Jak se přeloží do angličtiny tato věta: Jaká je tato fráze?

    Bez kontextu nelze přesně přeložit. Nevíme, ptáte-li se na vlastnost fráze, či na nějakou konkrétní frázi.Opakuju už asi posté, když chcete něco přeložit, dodejte maximální možný kontext.

    Další informace


    Aka je nejtezsi veta na svete?

    Za pravděpodobně vůbec nejtěžší jazykolam na světě je pokládána věta v jazyku Xhosa používaném v jižní Africe, která znamená, že Skunk spadl dolů a zlomil si hrtan . Přiznám se, že je pro mne tato věta v originále naprosto nevyslovitelná, já ji nedokážu přečíst, natož vyslovit - pokud to někdo z vás dokáže třikrát rychle za sebou, nahrajte to ve formátu mp3 a pošlete mi to na mejl. jsem velmi zvědavý a rád si to poslechnu. Moc děkuji.A jakže vlastně vypadá celá ta věta napsaná v originále?Iqaqa laziqikaqika kwaze kwaqhawaka uqhoqhoqha.

    Další informace


  • Jsem šťastný - věta jednočlenná nebo dvojčlenná?

    Kdo co? Já - nevyjádřený podmět. Co dělám? - jsem šťastný - přísudek jmenný se sponou.Je to tedy věta dvojčlenná.

    Další informace


    Je věta Když to stihnu, pošlu dopis zítra, když ne tak v pondělí. napsaná správně? Nebo má před tak být čárka?

    Napsala bych tam čárku.

    Další informace


    Jak utvořím ze souvětí větu jednoduchou, když věta vedlejší je přívlastková?

    Doplňuji:Když věta zní : Prodavači nabízeli své zboží prvním zákazníkům, kteří brzy ráno přišli do městské tržnice pro čerstvou zeleninu a ovoce??

    Další informace


    Jak správně napsat uvozovky ve větě: Když nevíte kudy kam, zavolejte právě nám. ? Věta bude použita na leták.

    Jak správně napsat uvozovky ve větě: Když nevíte kudy kam, zavolejte právě nám. Věta bude použita na leták. Monohokrát děkuji za odpověď.

    Další informace


    Hlavní věta nebo věta jednoduchá?

    Zdravím, chtěl bych se Vás zeptat, když určuji druhy souvětí a ve větě není žádná čárka, je to vždy věta hlavní nebo jen věta jednoduchá???Např. Koupil si kožich z pravých sobolích kožešin.

    Další informace


    Co znamená věta : Veni vidi vici ?

    Přišel jsem, viděl jsem, zvítězil jsem. Těmito slovy oznámil Caesar své poměrně snadné vítězství ve válce proti pontskému králi Farnakovi II.

    Další informace


    Anglická věta - jakou vhodnou spojku použít?

    Ahoj.Potřebuju přeložit tento název do angličtiny: Motivační videoexperimenty z mechaniky a akustiky . Je to název pro mou bakalářskou práci. Přeložila bych to takto: Motivational videoexperiments from(on,of,..) mechanics and acoustics. Zkrátka nevím, jakou vhodnou předložku tam zvolit.Dále se chci poradit, zda je formulace videoexperimenty a videoexperiments vhodná, nebo by se tam hodila mezera?Díky moc.

    Další informace