• Jak vzniklo slovo nána? Má to něco společného s nanotechnologií? - poradna, odpovědi na dotaz

    Na této stránce naleznete veškeré odpovědi na dotaz na téma: Jak vzniklo slovo nána? Má to něco společného s nanotechnologií?. Hledáme pro vás ve více než 500 000 odpovědích. Dále zde naleznete další zajímavá související témata.

    Další informace

  • Další témata a dotazy - Jak vzniklo slovo nána? Má to něco společného s nanotechnologií?

  • Má výraz pochlebovat něco společného s chlebem? Jak vzniknul?



    Další informace


  • Z jakého slova vzniklo slovo bonbon?



    Další informace


    Jak vzniklo slovo kaiserka?

    Jde o pečivo.

    Další informace


  • Jak vzniklo u nas hanlive slovo buzerant.

    Kazdy dnes vi,ze se osoby orientovane jinak nez heterosexualove nazyvaji gay nebo lesba .Jaky puvod vsak ma v ceskych zemich ten hanlivy nazev?

    Další informace


    Jak vzniklo slovo solokapr?

    používá se především v novinařině,co znamená vím,ale jak to slovo vzniklo,proč se používá zrovna solokapr?

    Další informace


    Jak vzniklo slovo hňup?

    Doplňuji:no slunce si fakt mohl koupit jedině HŇUP!a budiž to té bábě španělské přáno.....

    Další informace


  • Jak vzniklo slovo vystrnadit?

    Snad z omylu, že se jich chtěli zbavit jako škůdce, když si je před tím objednali na hubení hmyzu.

    Další informace


  • Chci si najít kamaradky nebo kamarádku ktera by měla něco společného a aby bydlela ve stejném městě jak to mám udělat?

    Jak najít kamošku

    Další informace


  • Z čeho vzniklo slovo kafrati, kafrání?

    Význam slova kafrati je daleko jasnější než jeho původ. Nejprve jsme se domnívali, že je odvozeno od kafrovníku (východoindický vavřínovitý strom) a že vzniklo proto, že při dekorování vítězů vavřínovými věnci se mnoho žvanilo, tedy kafralo. Další stopa vedla do jižních Čech, kde jistý Kaubouš František, tedy KA. FR. s oblibou řečnil při pohřebních hostinách a jiných příležitostech. Jeho žvanivost byla proslulá a vyprávěly se o ní celé legendy.Nakonec jsme však zjistili, že vznik slovesa kafrati musíme hledat už ve starém Římě. Advokátství bývalo odjakživa a po celá tisíciletí výsadou mužů, ale právě ve starém Římě prolomila dávné tradice první advokátka světa, která se jmenovala Cafrania. Jako žena prahnoucí po emancipaci to pochopitelně neměla lehké. Muži - advokáti ji nebrali vážně, posmívali se jí a její obhajovací řeči nazývali posměšně kafráním. To se udrželo až do dnešních časů, ale měli bychom se zamyslet, je-li vhodné posmívat se statečné ženě i v dobách rovnoprávnosti.Doplňuji:Slovo kafrati má kulturně historický základ -ten je opravdu v latině. Odtud se pak dostalo do různých jazyků, jidiš, němčiny, nakonec i do češtiny atd. Ale nebylo to tak jednoduché. Přizpůsobilo se českému hláskosloví, hláskovým změnám atd.Jako vždy je několik verzí.V češtině pak slovo kafrat souvisí nejspíš se slovem kofroň zevloun, to je z německého Gaffer, případně Kaffer sedlák, hlupák, to z jidiš kafter nebo kafer, případně ze studentského koffern - žvanit, opět z jidiš.Holandští koloni

    Další informace


    Proč se policistům říká hovorově/slangově/argotově benga? Jak to slovo vzniklo? Jaký je jeho etymologický původ?

    Čert, ďábel se řekne romsky beng. Do argotu se dostal v přeneseném významu: ve španělštině bengui „ďábel“, ale též „policista“ (tento význam sice slovníky neuvádějí, objevil se však během našeho terénního výzkumu), v češtině benga, beng, bengo, bengóres, benka „policista“, bengaboys, bengové „policisté“. a href"http://clovek.ff.cuni.cz/view.php?cisloclanku2010051501" rel"nofollow" http://clovek.ff.cuni.cz/ hellip /a kapitola 8, víra, rituály, smrtJá osobně znám romské slovo beng ve významu, když třeba matka řekne, že její syn je baro beng, což je vlastně takový velký čertík, zlobidlo.

    Další informace


    Má slovo střevíce něco společného se střevem?

    Jak to vzniklo? Co mají boty společného se střevem?

    Další informace


    Jaké jsou všechny významy slova vytelit a jak to slovo vzniklo?

    1. PSJC - vyteliti dok. (co) (o krávě) přivésti na svět, poroditi. Někdy i otelit.J. Rejzek v Etymologickém slovníku uvádí původ slova tele*tel-, *tlē- ‘zvedat, vážit, nést snášet’. Původně tedy asi ‘co je nošeno’. K významovým souvislostem - gót. baíran nést’, barn ‘dítě’, angl. bear ‘nést’ i ‘rodit’ a dále i :březí, :těhotný, :gravidita.2. PřeneseněVytelit - prozradit, vyžvanit.Vytelit se -1. vyvinout se, ukázat se (o situaci )- vyvrbit se ´ Podle etymologa Václava Machka bylo sloveso vrbit se původně hanácké a znamenalo hýbat se, vrtět se. Vyvrbit se pak bylo vynořit se, nenadále vyjít z nějakého chumlu, z houští, z lesa. 2, vybarvit se - o člověku3. lehnout si, vyložit se - při opalováníSNČ, s. 471Souvisí samozřejmě s porodem telete, někdy trvá telení dlouho, tele kouk pomalu na svět,, lehne si, než se postaví na nohy atd. Doplnění k dotazu v diskuzi.Otelit, otelit se - jsou slova spisovná ve významu 1, sloveslo vytelit je knižní.Ve významu 2 - podle zkratky zdroje SNČ - celý název už zpravidla neuvádím - Slovník nespisovné češtiny - jde o slova nespisovná. .

    Další informace


    Jak vzniklo slovo pingl?

    Jako pingu, tak protože je číšník taky černobílej?

    Další informace


    Jak vzniklo slovo nimrod?



    Další informace


    Jak vzniklo slovo mrcasit se?

    Kdyby náhodou někdo nevěděl, tak se to používá ve smyslu poflakovat se, očumovat, potulovat se, bloumat. Nevíte, jak tohle nádherně zvukomalebný slovíčko vzniklo? :o)

    Další informace


    Jak vzniklo slovo malicherný a pošetilý? A může být vtip japný?

    Malicherný - je zdrobnělina pocházející ze slova malý, jedná se o všeslovanský výraz, které souvisí s německým schmal.Pošetilý - pošetiti se zbláznit se, šeteliti blábolitZdroj: HOLUB, Josef. Stručný etymologický slovník jazyka českého. 1. vyd. Praha : SPN, 1967.Japný vtip dnes být asi nemůže, staročeské přídavné jméno jápný znamenalo pohotový nebo hbitý.

    Další informace


    Jak by ste definovali nanotechnologii?

    Kde praktické využití.Odpovězte.

    Další informace


  • Jak vzniklo slovo Hlod mám tím na mysli hláška, vtip ??

    Nespisovné slovo hlod v přeneseném významu velmi vtipný nebo naopak velmi hloupý výrok.Pochází ze slova hlodati, hlod , stsl. glod - jinak slovo všeslovanské hryzání, kousání (především u zvířat) jinak další výnam vše podléhá změně. Pozdějí hlod trápení - souvisí se svědomím. Podobné slovo v laltině rödere.Jinak hlodání od zvířat se přeneslo na hlodání - okusování u člověka. Potíže např. s ohlodáváním kosti. Odtud - zase další asociace - posun do oblasti jednání - některá slova dovedou člověku ubížit, stalo se, že tehdy hlodaly dotyčného výčitky svědomí. Jinému nevadila - bral hlod jako vtip ... Dá se uvažovat různě, jak tvrdí odborníci .. mohlo to tak být ...Vše souvisí s něčím. Nikdy se už nedovíme, kdo první vyslovil.Dnes nejen různé hlody vypovídají jen a jen o tom, kdo je vysloví.Zaprášené a sterilní slovníky a vl. věd.

    Další informace


    Co je to perón? Jak tohle slovo vzniklo?

    a href"http://cs.wikipedia.org/wiki/Per%C3%B3n" rel"nofollow" http://cs.wikipedia.org/ hellip /a

    Další informace


    Co je to banální otázka a jak asi to slovo vzniklo?

    A do jaké kategorie mám tuto otázku zaradit? :-D

    Další informace