• Jak vzniklo úsloví chlubit se cizím peřím? - poradna, odpovědi na dotaz

    Na této stránce naleznete veškeré odpovědi na dotaz na téma: Jak vzniklo úsloví chlubit se cizím peřím?. Hledáme pro vás ve více než 500 000 odpovědích. Dále zde naleznete další zajímavá související témata.

    Další informace

  • Další témata a dotazy - Jak vzniklo úsloví chlubit se cizím peřím?

  • Co znamená úsloví bez ztráty květinky?



    Další informace


  • jizda neprihlasenym vozidlem v cizim statu



    Další informace


  • Garáž na cizím pozemku



    Další informace


  • Pocit být v cizím těle

    Připádám si uvězněná v opačném pohlaví.Jak se toho pocitu zbavit nebo co dělat??

    Další informace


  • Platí ještě v současnosti úsloví Řekni mi, co čteš, a já ti řeknu, jaký jsi? Nebo jde o mýtus?

    1. Pomáhá četba formovat naše názory?2. Můžeme si vzít z četby ponaučení, nebo nás vede k černobílému vnímání světa?3. Okrádá nás kniha o čas, po který bychom mohli sledovat televizi nebo být u počítače?Děkuji za vaše názory.Doplňuji:Osobně se domnívám, že mladí čtou opravdu méně než starší generace, tudíž úsloví platí jen částečně.Jeden důvod, proč mladí nečtou, mě nepřekvapil: počítač. Trefně to napsala jedna studentka na blogu iDnes: Kdo by pak za mě postřílel všechny ty virtuální postavičky? Je důležitější zabít virtuálního nepřítele než se něco dovědět?Někdo řekne, že nemá čas. Najde si čas na něco jiného? Myslím si, že číst knihu je nejlepší prostředek k zabití času. Jak napsal Heinrich Heine.Jedni čtou, aby si zapamatovali, druzí proto, aby zapomněli.

    Další informace


    Jaký význam a původ má méně známé starší úsloví: Ty holka z Minervy, mi nervi mý nervy!

    Kdo a co byla Minerva? jaký je vztah mezi oběma pojmy?Já jsem nikdy tato slova neslyšela.

    Další informace


  • lze se dostat cizim lidem do pocitace?



    Další informace


  • Jak může pár cizích lidí rozhodovat o cizím státu?

    Kromě toho tedy, že stát je ohraničené území národ,a je hlavou státu prezident, pak je tu nějaká vláda (tvořena nějakou politickou stranou nebo více stranami) a ústavní soud. Pak jsou tu nějaké instituce, které mají své majitele a zaměstnance. Když někdo dluží státu, komu to vlastně dluží? Je někde v ústavě, kdo je tím státem a kdo už ne?(omluvte mou neznalost, asi jsem nedával pozor při výuce občanské nauky). :-)A pokud se změní strana, tak je potom stát někdo jiný (např. Babiš místo Sobotky)? :DA EU má neomezenou moc řídit tyto státy? A když neposlouchají, pokutovat je, nebo vojensky napadnout?

    Další informace


  • Znáte význam úsloví, která se týkají štěstí, i když je jasné, že štěstí je lepší prožívat než definovat?

    Podle jednoho staršího časopisu. Opět pomáhám známé studentce zjistit, zda jsou některá spojení známá. -K bodu za d) můžete vložit vlastní definici. Jinak k ostatním bodům prosím dopište, zda znáte či používáte. Obrázek: a href"https://cdn.pixabay.comhoto/2015/12/22/19/34/four-leaf-clover-1104648_960_720.jpg" rel"nofollow" https://cdn.pixabay.com/ hellip /a -1. Bohyni štěstí říkáme Štěstěna, cizím slovema) Fortnab) Fortunac) Fortunatac) Jinak2. O této bohyni se říká, že chodí světem a rozsévá štěstía) z děravé kapsyb) z rohu hojnostic) z ošatky humorud) z něčeho jiného3. Když je štěstí unavené, pak si sednea) na pařezb) na oslac) na latrínud) jinak5. Podle snáře vám štěstí přinese, jestliže ve snu vidítea) rozsypanou sůlb) zlatý pokladc) trus, exkrement, prostě něco ošklivéhod) něco jiného6. Klasický básník praví, že štěstí jea) lepší nežli rána pěstíb) jen muška zlatác) jako duhový motýld) něco jiného7. Karel Plíhal naopak zpívá, že štěstía) chodí bosé prachem cestb) létá vzduchem na pentli a volá nakálím ti!c) jezdí po světě na praseti s rolničkamid) něco jiného8. O tom, koho se štěstí drží, se říká, žea) ho zavřel doma do chlívkub) ho nosí po kapsáchc) si ho osedlald) něco jiného9. Podle jedné pohádky štěstí najde ten, kdo získáa) blechu, proto se říká „šťastný jako blecha“b) šupinu ze zlaté rybkyc) košili šťastného člověkad) něco jiného10. Podle lidové pověsti se štěstí drží toho, kdoa) nosí jako amulet brouka zlatohlávkab) najde zlaté kapradíc) se nemyjed) něco jin

    Další informace


    Vzniklo v Brně úsloví jezdit kolem komína?

    1. Zda frazém jezdit kolem komína necestovat nikam daleko, jezdit jen po okolí vznikl v Brně, se nedá zjistit. Je zahrnutý do české frazeologie, která souvisí s prostorem.Možná souvisí s Komínem, když někdo z centra Brna jel kolem této obce, tedy nikam daleko, jen do okolí.2. Jezdit kolem Komína nebo přes Komín, není frazém, ale skutečnost, která se týká nejen Brňanů, ale všech, kteří tuto část Brna navštíví.Místní jméno Komín x obecné jméno komín jsou homonyma. Název obce Komín není zcela objasněn, etymologové však vylučují jeho souvislost se stavebním zařízením na odvod kouře. Důvodem je skutečnost, že slovo komín je u nás doloženo mnohem později než jméno obce Komín. Navíc i poté, co k nám slovo komín z italštiny proniklo, jednalo se ještě dlouho o reálii typicky městskou, ve středověké zemědělské osadě prakticky neznámou.Má se za to, že pojmenování značí buď usedlost, patřící Komovi (či Komoňovi a pod.), nebo je odvozeno od slovanského základu kom- (strmě, svisle, kolmo). Název obce je u nás ojedinělý . a href"https://cs.wikipedia.org/wiki/Brno-Kom%C3%ADn" rel"nofollow" https://cs.wikipedia.org/ hellip /a Obecný výraz komin Stč. komín ‘pec, otvor pro odvádění kouře’ je přejato ze stejného zdroje jako :kamna, pouze cesta převzetí je jiná as ipřes střhn .kamīn‘ krb, komín ’z lat. camīnus ‘pec, krb’ zř.kámīnos‘ pec ,cihelna’.Význam slova se postupně zúži l z ‘pec’ na ‘dymník (otvor k odvádění kouře)’ až na pozdější ‘trouby k odvádění kouře. V. Machek: Etymologický slov

    Další informace


    Kterými slovy byste vyjádřili úslovi: 1. dívá se na někoho zvysoka. 2. kašle na někoho zvysoka?

    Děkuji.

    Další informace


    Kdy můžete dopadnout jako hubkař? Jak vzniklo toto úsloví?

    proč se říká, dopadl jak hubkařMožností, proč je tomu tak, se nabízí několik. Na Rožnovsku nesmí prý být na salaši jiného ohně nežli dřevěný, který si Valaši roznítí hned o poledni téhož dne, jak přijdou na salaš. Ve dveřích a naproti ve dřevěném sloupě vyvrtají díry. Do díry ve sloupu dají kousek „hubáně (hubky křesací), pak omotají o „kuladélko (tyčku) provaz a zastrčí kuladélko do obou protějších děr. Potom se jeden z valachů z koliby do dveří vší silou opře a druhý za provaz omotaný silně táhne. Kuladélko se točí a tím třením hubka zatlí. Pak se hubáň rozedmýchá a oheň v kolibě složí. Vyhasne-li oheň, je to zlým znamením, ihned musí se přinésti ze sousedního salaše.

    Další informace


    Kde a proč vzniklo úsloví Je to těžký jako k...a (prostitutka)?

    Určitě jste slyšeli, když někdo něco táhnul a nadával , že je to zěžký jako ku...a. Jenže právě ta ku...a je slušně řečeno lehká děva a taky přeci prostitutka nemusí být tak horentně těžká, aby to bylo přirovnáváno právě k ní.Kde a proč tedy vzniklo toto úsloví?

    Další informace


    Jaký má původ úsloví honit vodu, které prý často používají Pražané?

    Říká se: honit si tričko, honit frajeřinu, parádu, módu...

    Další informace


    Jaký je původ a význam úsloví Cesta do pekla je dlážděna dobrými úmysly?

    Občas se doplňuje - A cesta do nebe je z dobrých skutků...

    Další informace


    Tu máš, čerte, kropáč - úsloví, které občas uslyšíme, ale rozumíme mu?

    Znáte původ? Významy slova kropáč?Doplňuji:1. Kropáč je hlavice zahradní konve.2. Je to i historická zbraň: dřevěná palice s hřeby, čili palcát z husitských dob, nazývaný v anglické literatuře jitřenkou (morning star).3.Kropáč - kropenka, buď křtitelnice nebo její menší forma, ale i ruční či kapesní kovový předmět, používaný jako kropítko.Tu máš, čerte, kropáč znamená, že jde o rychlé nepříjemné překvapení ( jako z udělání ), smůlu apod.Já toto úsloví nepoužívám a neznala jsem je.

    Další informace


  • Čtete knihy ,nebo časopisy i v cizím jazyce?

    ano, vesměs knihy, originál nenahradí ani sebelepší překlad... Na VŠ jsme měli povinnou beletrii prakticky jen v angličtině, ale to mi ji nezprotivilo, naopak. Dočitám tu teď v originále Moby Dicka a největší sousto bude Tolstého War And Peace - Vojna a mír.

    Další informace


  • Proč chtějí zaměstnavatelé životopis v cizím jazyce?

    Logicky: každý chytrý to dá napsat kamarádovi, co cizí jazyk umí nebo si najde na netu nějakou šablonu a ve slovníku si najde anglický název pracovní pozice, i když některé pracovní pozice se už po anglicku jmenují, např. dělník u pásu se anglicky řekne operator production, mistr se řekne Team leader.Takže ten životpis nemá žádnou vypovídající hodnotu.

    Další informace


    Jak vzniklo úsloví, nebo věta tupá, jak štoudev ?? Děkuji

    Štoudev větší dřevěná nádoba, menší káď: (pochází z němčiny - der Wasserstiinder). Nádoba s jedním uchem, nabírala se jí (kromě jiného) voda ze studny, pak se v ní voda nesla do domu. Voda stříkala, špatně se nesla, také nabírání vody ze studny se bylo třeba naučit.Znám - blbý jako štoudev - špatná manipulace s nádobou. . Tupý svědčící o omezeném, pomalém chápání. Někdo se nenaučil vodu ze studny nabírat.Zase - těžko říct, kdo první vyslovil toto přirovnání.Doplňuji:Významy pro štoudev se postupem doby rozšiřovaly či zužovaly. Proto upřesňuji. Štoudev byla větši než vědro, měla dvě nebo jedno ucho, nahoře byla zúžená.Tak vypadaly štoudve, v nichž se nosila voda do chléva. V domácnosti byly větší, většinou měly nožičky a sloužily jako zásobárna vody pro vaření. Aby do nich nepadalo smetí, byl na nich poklop. Byly velmi těžké, když byly naplněné vodou, proto se nepřenášely a stály na místě. -Něco z literatury:Studna už nesloužila svému účelu.... a nikoho by nenapadlo tahat štoudve s vodou z takové hloubky. (M. Švandrlík).Původ a významy upraveny podle různých zdrojů - Etymologické slovníky, Staročeský slovník, Lidová určení, elektronická kniha apod.

    Další informace


    Co to znamená úsloví ,,je na tom práce jak na kostele?

    Co to znamená úsloví ,,je na tom práce jak na kostele ?

    Další informace