• Jaký má původ a význam úsloví houby s octem? - poradna, odpovědi na dotaz

    Na této stránce naleznete veškeré odpovědi na dotaz na téma: Jaký má původ a význam úsloví houby s octem?. Hledáme pro vás ve více než 500 000 odpovědích. Dále zde naleznete další zajímavá související témata.

    Další informace

  • Další témata a dotazy - Jaký má původ a význam úsloví houby s octem?

  • význam a původ příjmení Rábek



    Další informace


    Houby a zase houby



    Další informace


  • Znáte původ a význam výrazů používaných v souvislosti s námořními neštěstími?

    Zkratka SOS a siréna?Doplňuji:Dimitriji a Led, děkuji. Ještě k siréně jsme našla toto:Siréna - podle Slovníku spisovného jazyka českého zařízení vydávající pronikavý zvuk, táhlý nebo kolísavý, užívané k signálním účelům a jako další význam slovník uvádí: svůdná, svádivá žena, svůdnice . Na otázku, co mají krásné ženy a zařízení vydávající pronikavý zvuk společného, je jednoduchá odpověď. Mytologické dcery řeckého říčního boha Acheóla a Múzy tance Terpsichory jménem Sirény. Tyto sestry vynikaly krásným hlasem, byly na to patřičně pyšné, a tak se rozhodly soutěžit se samotnými Múzami. Jednak prohrály, jednak byly k tomu ještě potrestány na zjevu. Od té soutěže byly Sirény nahoře krásné ženy a dole ptáci. Z hanby se pak přestěhovaly na ostrov nedaleko Skylly a Charibdy, kde svou krásou a svým pronikavým zpěvem lákaly námořníky na břeh. Když se jim to podařilo, a podařilo se jim to skoro vždycky, plavce zardousily a vysály mu krev. Ubránili se jim jen Argunati a pak také Odysseus.ČR Regina

    Další informace


    Pomůžete mi někdo objasnit význam úsloví???

    Úsloví zní: Táhne se jako červená nit.

    Další informace


    Jaký má původ a význam úsloví lovit v kalných vodách?

    Tak já jen doplním,,,,,,,,,,,, význam spojení lovit v kalných vodách je,,,využívat zmatku, nepořádku, společenské krize, chaosu ap. k vlastnímu užitku. Slovní spojení kalit vodu, z něhož vzniklo i spojení lovit v kalných vodách, je určitě hodně staré. Citují se dva antické prameny, kde se, pokaždé trochu jinak, vyskytuje. Nejprve se objevuje v bajce, kterou napsal spisovatel Aisópos, jehož my známe pod jménem Ezop. Vystupují zde dva sousedi, jeden, rybář, prutem bičuje vodu, protože si všiml, že v kalné vodě ryby lépe berou. Když jeho soused protestuje, že nebude mít co pít, rybář kalí vodu dnes bychom řekli demagogickým výrokem: A z čeho mám žít já, když tu vodu nezkalím. Další bajku s kalením vody napsal asi o sedm let později římský spisovatel Phaedrus. Zde vystupují beránek a vlk. Vlk po chytrém beránku už dlouho pase a teď ho vidí pít vodu z potoka. Stoupne si proti proudu nad beránka a volá: Kalíš mi vodu. Beránek ví, že to nemůže být pravda, protože voda teče od vlka k beránkovi, ne naopak, ale vlk trvá na svém. Beránek je z toho celý zmatený a nechá se sežrat. Vlk svými nesmyslnými řečmi o kalení vody kalil vodu, dnes bychom řekli mlžil, a tím dosáhl svého cíle.Nakonec musím dodat, že nejstarší literární dílo, kde se mluví o kalení vody, je Starý zákon. Zde se, v Ezechielově proroctví, říká: ..jsi jako velryb v moři, když procházeje se v potocích svých, kalíš vodu nohama svýma, a kormoutíš potoky její.

    Další informace


    Jak vzniklo úsloví jen na skok, nebo se zdržíte?

    Jak a kdy vzniklo se přesně nedovíme. Ale spojení, které jste uvedla, je jistým způsobem nezdvořilé. Znamená to, že návštěva není vítaná, je nevhodná. . Hostitel by měl důvod vysvětlit.Spojení je možné použít jen u velmi dobrých kamarádů. -Jiné je to u návštěvy domluvené. -Víc se říká Nezastavíš se na skok ? Nebo opačně - Přišla jsem jen na skok, nezdržím se .Jen je možné odhadnout z významu slov. Skok přece trvá chvíli, takže přijít jen na skok zdržet se jen krátký čas.Každý host by měl umět včas odejít. Proto jsou návštěvy některých jedinců nevítané, obtěžující, z povinností, zvědavosti atd. Ne nadarmo se říká, že host a ryba třetí den smrdí ... takže opravdu někdy stačí přijít na skok . Při návštěvě některých lidí nás utěšuje jen naděje na jejich odchod. ( Marie Ebner-Eschenbachová)

    Další informace


    Jak chápete toto válečné úsloví?

    KULKA NIKDY NELŽE!

    Další informace


    Co je to dýmějový mor? Jaký je význam a původ slova dýmějový?

    Při posledním výskytu moru v Peru v roce 1994 zemřelo 35 lidí. Dýmějový mor se přenáší kousnutím blech, plicní mor se přenáší vzduchem.

    Další informace


  • Rostou ještě houby? Nevadí, když jsou houby přešlé mrazem?

    Doplňuji:Četla jsem, že mykologové chodí na houby celý rok, ale nejde mi to na rozum.

    Další informace


  • Význam/původ příjmení Brensa/Brenza?

    Brens/Brenza - původ příjmení - mohlo to tak být.1. možnost - slovník uvádí pravděpodobný původ příjmení z německého obecného pojmenování Bremze brzda, zarážka.2. možný původ v Kottově slovníku je od slovesa bremtiti bručeti. Takže česky bručoun.K záměně m/n mohlo dojít zápisem v matrice, chybnou výslovností apod. Nakonec i brzda vydává zvuky, sloveso i podst. jméno spolu souvisejí.

    Další informace


    Význam, původ příjmení Pustka

    Děkuji.

    Další informace


    Význam, původ příjmení Melicher?

    Děkuji

    Další informace


    Jaký má význam a původ slovo kalvárie?

    Jak souvisí s Ježíšem?

    Další informace


    Jaký má původ úsloví honit vodu, které prý často používají Pražané?

    Říká se: honit si tričko, honit frajeřinu, parádu, módu...

    Další informace


    Jaký je význam a původ úsloví dostat se na koráb, být na korábě?

    Používáte je někdo?Doplňuji:Já toto úsloví rovněž neznám, slyšela jsem je včera v rozhlase poprvé.

    Další informace


    Jaký je původ a význam příjmení Týma? Děkuji za odpověď

    Wool si dělá zřejmě legraci, případně jen tak střílí .Vaše příjmení Týma pochází z domácké podoby křestního (osobního) jména Timotěj, které je řeckého původu a znamená toho, kdo ctí Boha.Varianty - Týma, Tůma, Tyml apod.Původ příjmení

    Další informace


  • Nevíte někdo kde rostou na Moravě houby??? Za 20 min. chci jít na houby a nevím kam.

    Doplňuji:Moc Vám děkuji na to bych nepřišel.

    Další informace


    Jaký význam a původ má moje příjmení Frátrik?

    Frater bratr se objevuje již ve staročeštině, jinak původ indoevropský - bhrátar. . Latina frater. Stejně i v jiných jazycích.Slovo mělo význam ve stč.,1. bratr, sourozenec mužského pohlaví2. pokrevný příbuzný, zvl. syn otcova bratra, bratranec (od otcova bratra),3. stoupenec Kristova učení, zvl. prvotní stoupenec Krista4. řádový bratr, mnich, kněz5. člen husitské obce6. řemeslník sdružený v cechuTakže dnes těžko říct, který význam se stal základem příjmení.Frátrik je varianta příjmení Fráter - přípona -ík (zřejmě přepisem v matrice -ik) vyjadřuje nositele určité vlastnosti. Druhá možnost, , že příjmení Frátrik nositele ironizovalo.Staročeský a etymologický slovník

    Další informace


    Jak vzniklo úsloví....

    .... lítají pečení holubi ?

    Další informace


    Jak roztáhnu koženou obuv do délky? Tlačí mi na palcích. Jednou jsem takto boty roztahoval octem a pomohlo to.

    Pokud ti to jednou pomohlo ...udělej to znovu. Mě se tedy obuv nikdy do délky neroztáhla. Raději kupuji číslo které mám a ne menší.

    Další informace