• Jaký původ má asi slovo plahočit? - poradna, odpovědi na dotaz

    Na této stránce naleznete veškeré odpovědi na dotaz na téma: Jaký původ má asi slovo plahočit?. Hledáme pro vás ve více než 500 000 odpovědích. Dále zde naleznete další zajímavá související témata.

    Další informace

  • Další témata a dotazy - Jaký původ má asi slovo plahočit?

  • Vystihuje slovo post-truth (postpravdivý) dnešní svět? Prestižní Oxford Dictionary vyhlásil výraz slovem r. 2016.



    Další informace


    Jaky je původ smrtky?



    Další informace


  • Mohl by mě někdo vysvětlit slovo ,,buznaPro mne to bylo vždy urážlivé a sprosté slovo.

    Doplňuji:Proč tedy vysoce vzdělaný člověk tímto slovem označil katolíky a nikdo krom prezidenta se nad tím nazamýšlí?

    Další informace


    Jaký původ má slovo vycibrat-cibrání?

    Snad je to vyšplíchat?!

    Další informace


    Jaký má význam a původ slovo ornament? Je to jen ozdoba, nebo má v sobě něco vědeckého?

    Četla jsem někde, že začátkem století byl zatracován. Dnes?

    Další informace


    Jaký má původ slovo loutka a marioneta? Historie loutek?

    Dne 16. 1. 1892 se narodil Josef Skupa, významný český loutkoherec. Určitě znáte jeho postavičky.

    Další informace


    Jaký je původ a význam slova mumie?

    Víte o některých českých mumiích?

    Další informace


    Jaky je puvod prazskeho Jezulatka?



    Další informace


  • Jaký je původ příjmení Malíčková?

    Chtěla bych vědět, jaký je původ příjmení Malíčková.

    Další informace


  • Slovo kotleta, co znamená a jaký má původ?

    Čtu-li kotleta sbíhají se mi sliny.Kotleta je označována jako druh vepřového masa.Doplňuji:Samozřejmě že nejen vepřové,jak uvedla Hanulka a taky se říkává kotletka,které byly součásti vousu či účesu.

    Další informace


    Proč zní slovo čarodějNICE mnohem více zle, než slovo čarodějKA?

    To je asi tím, co o nich máme zažité.Čarodějnice - ježibaba - stará, hrbatá, s kočkou na rameni, bradavicí na nose ve tvaru skoby, zanedbaná, zlá.Naproti tomu čarodějka - to je spíš taková tajemná bytost. Může být i hezká - většinou i sexy, vyzývavá dračice. Umí zacházet s magií, dovede si lidi podmanit a očarovat.Bohužel, jak už to bývá, čarodějkami samy sebe nejraději označují právě ty staré čarodějnice...:-)

    Další informace


    Jaký původ má slovo jímat?

    Dojímat, pojímat, rozjímat, ujímat, vyjímat, zajímat ...

    Další informace


    Jaký je původ slova prézlové knedlíčky do polévky?

    Název mě zaujal u jednoho z receptů v programu Prostřeno.Děkuji. a href"http://www.iprima.czrostreno/soutezici/jitka-petrickova" rel"nofollow" http://www.iprima.cz/ hellip /a Doplňuji:Děkuji za všechny odpovědi.Viděla jsem přípravu,strouhanka je i v receptu.Zajímal mě spíš původ slova.Nabízí se dvě možnosti,alovenská a německá a já v tom plavu ))

    Další informace


    Jaký je původ a významy slova baraba?

    Většina uvedených vysvětlení má svá opodstatnění. Jen ona časová souvislost, ano ostatní slova z italštiny se přejímala postupně v průběhu staletí v rámci kulturní a obchodní infiltrace. Důvod proč se baraba ocitl ve slovníku až v 19. století je ten, že během masivní výstavby páteřních železnic, jak správně uvádí dědapetr, byli po r. 1840 v tehdejším Rakouskouhersku povoláváni odborní dělníci, kteří měli zkušenosti s výstavbou tratí na alpských úpatích a hlavně ve skalnatých podložích uměli správně dávkovat a umisťovat dynamitové nálože. Ty byly hlavními prostředky při razicích pracích tehdejší doby.Čili v té souvislosti byl barab odborný tunelář (dělník, nádeník) s doprovodnou kvalifikací minéra. Teprve časem získal tento pojem pejorativní nádech a různé aplikace, jako ty na ostravsku.

    Další informace


    Jaký je původ a význam slova elita?

    Etymologický slovník, J. Rejzka uvádí toto: elita ‘výkvět, vybraná společnost’. Z francouzského .élite od élire ‘vybírat’ z lat. ēligere z :ex- a legere ‘sbírat, číst’. -Z toho plyne, že původ slova je latinský, ale do češtiny se dostal z francouzštiny. Stejně angličtina převzala výraz ze starofrancouzského eslite. -K nám se slovo dostalo z francouzštiny, do francouzštiny přešlo z latiny.

    Další informace


    Jaký je etymologický původ jména Vyšvařil? Děkuji.

    Určitě je to příjmení slovesného původu, tvar minulého času - někdo něco udělal - vy-svařil.Podle etymologického slovníku to vypadá, že základem je sloveso svářiti se - hubovati, vaditti se. Změna s a š mohla vzniknout třeba přepisem v matrice, oblastní jev atd. Zřejmě ten, kdo někoho vyhuboval.

    Další informace


    Jak vzniklo slovo šik jako šik oblek, tedy asi přídavné jméno?

    K šik obleku se vztahuje:1.šik - původně pravopisně chic i v češtině hovorové - vkusný, společensky bezvadný. Z fr. chic tv. (případně přes něm. schick) a to zase přejato přes dněm. z něm.d. Schick‘správnost, přiměřenost’ od schicken.Přídavné jméno nesklonné, může být i příslovce - vkusně, bezvadně.. Stejně tak podstatné jméno šik vkusnost, elegance, ladnost.2. šik - podst. jm. - ze slovenštiny, tam z maď. - falešné zlato n. stříbro, pozlátko takže i oblek může být v tomto směru šik - jen pozlátko, něco falešného ...3. šik - -příslovce - přísl. šikmo, napříč - základ - z němčiny - schiec - i takový může být oblek - šikmo, napříč střižený. -Poslední význam:4. šik - řada vojáků, pořádek vojenský, z něm. - doložené od 14. století - ze střhn. schick - způsob místo, kde je něco uspořádáno’, schicken ‘působit, pořádat, připravovatTakže jak uvádí Rejzek, šik 1 i šik 4 mají společný německý základ schicken.Etymologické slovníky

    Další informace


    Jak souvisí slovo kocovina s kočičinou? Co dříve slovo znamenalo?

    Slovo kocovina původně znamenalo výtržnost a vzniklo obměnou slova kočičina, kterým se označovaly výtržnosti proti mladoboleslavskému hejtmanovi Kotzovi v roce 1848. Ve druhé polovině 19. století začalo slovo kocovina pod vlivem německého výrazu Kater, které označuje kocoura i stav po alkoholovém opojení, nabývat dnešního významu. Dříve se také říkalo Katzenjammer (kočičí nářek).[5] Z němčiny čerpala obdobným způsobem také polština: kac, kacenjamer, kociokwik (česky kočičí kvik).

    Další informace


    Co znamená polské slovo dozobania a existuje vůbec nebo je to jenom smyšlené slovo do polských večerníčků?

    Dobrý večer teď mě napadlo jedno slovo které jsem když jsem se jako malý koukal na polský večerníček tolikrát slyšel jako pozdrav dvou těch postaviček a chci se teda zeptat jestli je polské slovo dozobania smyšlené nebo se používá i ve skutečnosti?

    Další informace


  • Jak vniklo slovo namále, kde má svůj původ ??

    Ve staročeštině existovalo zpodstatnělé přídavné jméno málo, který vzniklo z jmenného tvau přídavného jména malý, které klesalo na význam příslovce. Takže toto podstatné jméno se skloňovalo - např. přišel na málo - na krátkou chvíli, měl na mále - zbývalo mu málo času.Pozůstatek podstatného jména je ve tvaru - dobrého po málu i pomálu.Tvaru na mále, na málo, namále, namálo - se začalo užívat jako příslovce. . Dnes je tvar namále - ve významu málo - má namále - má málo času.Historická mluvnice

    Další informace