• Kde má původ ( jak vzniklo) slovo privatizace ? - poradna, odpovědi na dotaz

    Na této stránce naleznete veškeré odpovědi na dotaz na téma: Kde má původ ( jak vzniklo) slovo privatizace ?. Hledáme pro vás ve více než 500 000 odpovědích. Dále zde naleznete další zajímavá související témata.

    Další informace

  • Další témata a dotazy - Kde má původ ( jak vzniklo) slovo privatizace ?

  • Jak vzniklo slovo Dovolená?



    Další informace


  • Privatizace všech OB do r. 2017



    Další informace


  • Jaký původ má slovo vycibrat-cibrání?

    Snad je to vyšplíchat?!

    Další informace


    Jak vzniklo slovo kasárna??

    historie slova kasárnaDoplňuji:PROSÍM NEPIŠTE, CO SLOVO KASÁRNA ZNAMENÁ, TO SNAD VĚDÍ VŠICHNI. ZAJÍMÁ MĚ, JAK VZNIKLO z jakého jazyka (zřejmě z němčiny, ale chtěla bych to vědět přesně). Odpověď typu, že kasárna je obytná budova mi připadá primitivní.

    Další informace


    Jak vzniklo slovo MEJDAN? Z čeho pochází? Význam znám...

    slovo mejdan znamená zápas, původně zápasiště (což je význam dnes málo užívaný), v hovorové řeči zábavu, flám. Pochází ze srbochorvatského mejdan a to z arabského majdánvolné prostranství

    Další informace


  • Jaký původ má slovo jímat?

    Dojímat, pojímat, rozjímat, ujímat, vyjímat, zajímat ...

    Další informace


    Jaký původ má slovo veta? (Je po něm veta.)

    Od veto snad ne?

    Další informace


    Jaký je význam slova matrimoniologie, jak slovo vzniklo? matrimoniologie

    Čím se věda zabývá?

    Další informace


    Jaký etymologický původ má slovo prošvihnout?

    údajně tak slovo vzniklo podle jména někoho kdo přišel pozdě k nějakému panovníku

    Další informace


    Jaké jsou všechny významy slova vytelit a jak to slovo vzniklo?

    1. PSJC - vyteliti dok. (co) (o krávě) přivésti na svět, poroditi. Někdy i otelit.J. Rejzek v Etymologickém slovníku uvádí původ slova tele*tel-, *tlē- ‘zvedat, vážit, nést snášet’. Původně tedy asi ‘co je nošeno’. K významovým souvislostem - gót. baíran nést’, barn ‘dítě’, angl. bear ‘nést’ i ‘rodit’ a dále i :březí, :těhotný, :gravidita.2. PřeneseněVytelit - prozradit, vyžvanit.Vytelit se -1. vyvinout se, ukázat se (o situaci )- vyvrbit se ´ Podle etymologa Václava Machka bylo sloveso vrbit se původně hanácké a znamenalo hýbat se, vrtět se. Vyvrbit se pak bylo vynořit se, nenadále vyjít z nějakého chumlu, z houští, z lesa. 2, vybarvit se - o člověku3. lehnout si, vyložit se - při opalováníSNČ, s. 471Souvisí samozřejmě s porodem telete, někdy trvá telení dlouho, tele kouk pomalu na svět,, lehne si, než se postaví na nohy atd. Doplnění k dotazu v diskuzi.Otelit, otelit se - jsou slova spisovná ve významu 1, sloveslo vytelit je knižní.Ve významu 2 - podle zkratky zdroje SNČ - celý název už zpravidla neuvádím - Slovník nespisovné češtiny - jde o slova nespisovná. .

    Další informace


    Jak vzniklo slovo zblbnout ?? Děkuji..

    blbý, blbost, blb, blbec, blbeček, blbina,blbnout, zblbnout, oblbnout, vyblbnoutse, přiblblý aj. Jen č. (doloženood Komenského). Od onom. *bъlb-, srov. :blábolit, blebtat ap., tedy významovýposun ‘nesrozumitelně mluvící’hloupý’. -Rejzkův Etymologický slovníkDoplňuji:Mám problémy s kopírováním - včera jsem zmiňovala a zkoušela v diskuzi. Musím vkládat postupně.Zblbnout stát se blbým. Ten, kdo zblbne, hloupě jedná, mluví, ztrácí duševní schopnost, často špatně funguje.

    Další informace


    Jak vzniklo slovo pingl?

    Jako pingu, tak protože je číšník taky černobílej?

    Další informace


    Jak vzniklo slovo kefír?

    Původ slova kefír není zcela jasný. Zrodem mohlo být staro-turecké slovo köpür, což znamená pěna. Dle druhé teorie může pocházet z arabsko-perského slova keyf značícího opiát, opojení, požitek, potěšení, dobrý pocit.Opravdu názory jazykovědců na původ slova se občas liší.

    Další informace


    Jak vzniklo slovo holt ?? Děkuji

    z německého halt - inu , zrovna (Rejzek, J.: Etymologický slovník , Leda 2002: 211.)

    Další informace


    Jak vzniklo slovo fabrika? Z jakého jazyka pochází?

    Původ slov fabrika a fabrikant:Do češtiny přešly z němčiny, pokud jde o fabrikanta zcela beze změny, v případě fabriky jsme si k německému Fabrik přidali samohlásku a. Do němčiny se ta slova dostala z latiny. Fabrica tam byla dílna, protože fabricare znamenalo vyrábět.

    Další informace


    Jak asi vzniklo slovo solidně?

    Pojďme vesele polemizovat. Je možné, že má základ v měně v Konstantinopoli jménem Solidus? Měna měla znaky kvality a trvalivosti a navíc byla dlouho používaná.

    Další informace


    Jak a kdy a z čeho vzniklo slovo mrakodrap ?

    Je to kalk podle am..-angl. skyscraper, tv. ze sky - nebe, obloha a scraper škrabač., to od scrape - škrábat se, drápat.J. Rejzek. Etymologický slovník !Název mrakodrap byl původně přezdívkou pro vysoký stožár na plachetnici. Nyní se tímto slovem myslí obyvatelná stavba, která má výšku přesahující 152 m. Kolébkou jsou USA - původ asi 19. st. a href"http://www.konstrukce.cz/clanek/usa-jsou-kolebkou-mrakodrapu/" rel"nofollow" http://www.konstrukce.cz/ hellip /a Takže mrakodrap se škrábe, drápe do výšky, dostává se těžko, pomalu někam, tedy až do nebe .

    Další informace


  • Moc prosím,aby mi někdo napsal původ slova střída neboli pastouška.proč vzniklo toto slovo

    nevím,kde to mám hledat. byla bych strašně ráda,kdyby mi někdo,kdo se zabývá češtinou an to odpověděl

    Další informace


    Jak vniklo slovo namále, kde má svůj původ ??

    Ve staročeštině existovalo zpodstatnělé přídavné jméno málo, který vzniklo z jmenného tvau přídavného jména malý, které klesalo na význam příslovce. Takže toto podstatné jméno se skloňovalo - např. přišel na málo - na krátkou chvíli, měl na mále - zbývalo mu málo času.Pozůstatek podstatného jména je ve tvaru - dobrého po málu i pomálu.Tvaru na mále, na málo, namále, namálo - se začalo užívat jako příslovce. . Dnes je tvar namále - ve významu málo - má namále - má málo času.Historická mluvnice

    Další informace


    Co znamenáimrvére to vím, ale proboha jak tohle slovo vzniklo?

    Je to složenina z něčeho převzatá, nebo co?

    Další informace