• Kolik a jakých významů má slovo šapo? - poradna, odpovědi na dotaz

    Na této stránce naleznete veškeré odpovědi na dotaz na téma: Kolik a jakých významů má slovo šapo?. Hledáme pro vás ve více než 500 000 odpovědích. Dále zde naleznete další zajímavá související témata.

    Další informace

  • Další témata a dotazy - Kolik a jakých významů má slovo šapo?

  • Víte z jakých slov je složeno slovo tchyně?



    Další informace


    Jakých 5 věci byste si vzali do vesmíru?(oblečení a kyslík se taky počítá!)



    Další informace


  • Kolik stojí prázdná 10 kilová propanbutanová láhev. Kolik kilo má prázdná a kolik kilo plná láhev.



    Další informace


  • Kolik a jakých peněz do Bulharska?



    Další informace


  • Na kterých českých rádiových stanicích a v kolik hodin ještě stále hrají na přání?

    Rock radio,český rozhlas Plzen a spousta dalších,stačí si dané rádio najít na netu a na jejich stránkách se zeptat nebo podívat zda tuto možnost mají.

    Další informace


  • Kolik piva, kolik vína a kolik vodky je 40 gramů alkoholu?

    Zajímá mne, jaké množství různých alkoholů se rovná 40 gramům nebo jestli je někde nějaká kalkulačka na výpočet. Děkuji

    Další informace


    Do jakých jídel lze použít čerstvý koriandr?

    má dost specifickou chuť... dostala jsem dva svazky, jeden už je v mrazáku, ale krom guacamole, kam se ho dává jen troška, mě nenapadá, kam ho můžu ještě šoupnout, je mi líto ho jen tak vyhodit..

    Další informace


  • Je ve 21. století spisovný tvar vnoci ve významu v noci? Pokud ne, byl někdy?

    V dnešní době rozhodně ne. To jenom dnešní mládež má občas nešvar psát předložky dohromady s podst. jmény, protože nečte.Zdroj: SSJČDoplňuji:Dr. Axl: dotaz byl zakončen tímto: ...byl někdy? Myšleno někdy před 21. stol.

    Další informace


    Je sloveso nadržovat (ve významu, že vyučující nadržuje studentovi)odvozené od slova nadržený?

    Sloveso na-drž-ovat je odvozené od kořene drž. Přídavné jméno na-drž-ený je odvozené od stejného základu jako sloveso, ale má vztah jen k jinému významu slovesa nadržovat (dnes již nepoužívanému), nikoliv k významu nadržovat ve škole.Nadržet dok. k nadržovat má významy:1. poskytovat výhody n. přednost přát (víc než jinému), být nakloněn, stranit - tedy i nadržovat někomu ve škole.2. n. vodu do rybníka n. vodu v přehradě3. (co) vůbec hromadit shromažďovat:Významy ad 2. a 3. jsou již dnes zastaralé, nepoužívají se. Ale přídavné jméno nadržený má významový vztah k těmto slovesům.Nadržený 1. nahromaděný, (zadržením odtoku vody. 2. expresívní mající potřebu vymluvit se, uplatnit nahromaděnou energii, zlost - je nadržený.SSC

    Další informace


  • Jakých tr.činů se týká amnestie

    Dobrý den chtěla jsem se zeptat,zda se vztahuje amnestie p.Prezidenta i na nepodmíněný trest v trvání 36 měsíců a to za neplacení výživného,Děkuji za odpovědDoplňuji:Týká se amnestie i podmíněného trestu za neplacení výživného?

    Další informace


  • znáte jazyk, ve kterém nemaj slovo významu boha?



    Další informace


    Proč zní slovo čarodějNICE mnohem více zle, než slovo čarodějKA?

    To je asi tím, co o nich máme zažité.Čarodějnice - ježibaba - stará, hrbatá, s kočkou na rameni, bradavicí na nose ve tvaru skoby, zanedbaná, zlá.Naproti tomu čarodějka - to je spíš taková tajemná bytost. Může být i hezká - většinou i sexy, vyzývavá dračice. Umí zacházet s magií, dovede si lidi podmanit a očarovat.Bohužel, jak už to bývá, čarodějkami samy sebe nejraději označují právě ty staré čarodějnice...:-)

    Další informace


    Proč se sloveso běžet používá i ve významu jít?

    Nejednou jsem v testech skloňované sloveso běžet překládal ve významu utíkat , ale mělo to být ve výzanmu jít .Docela naštve... :DPS: Je rozdíl mezi slovesy běžet a běhat ?

    Další informace


    Proč se peněžence říká prkenice ? Jaké má ještě slovo peněženka synonyma (slova podobného významu)?

    Etymologický a staročeský slovník uvádějí vztah k prknu - prkenice původně dřevěné desky na písemnosti. Odtud zřejmě původ - podobnost peněženky s deskami.Ještě náprsní taška, malá peněženka kešeně.

    Další informace


    Proletář,proletariát? Prosím o vysvětlení původu a významu.

    Slovo proletář znamenalo ve starém Římě občana, který neměl žádné pozemky. Název je od slova prólés – potomstvo. Proletáři dávali státu jen potomstvo. Politický význam dostalo fr. prolétaire od saint-simonistů. Podle něho pak i německé Proletarier (utvořené podle latiny). Odtud pak se dostalo do jiných jazyků, tedy i do češtiny - proletariát dělnická třída (v kapitalismu vykořisťovaná).Pamětníci si určitě vzpomenou na socialistické heslo: Proletáři všech zemí, spojte se.Etymologický slovníkAd Conchus, v odkazu, který jste uvedl, je jen význam slova, nikoliv původ slova.Tazatele(ku) zajímá rovněž etymologie. Sice se něco najde ve Wikipedii, ale občas se v ní objeví chyba.

    Další informace


    Pokud máme v jazyce českém slovo očividně, proč nemáme slovo uchoslyšně ?!

    Zajímý postřeh. Otázka, na niž není jednoznačná odpověď. Moje úvaha.Očividně (množné číslo) takže by mělo být ušislyšně.. Zřejmě analogii k tomu, co vidím na vlastní oči, se začal používat výraz ušislyšně, tedy to, co slyším vlastníma ušima.Proč se neužívalo v historii? Pravěký člověk dříve viděl, než se naučil mluvit. Slyšel sice zvuky, ale musel se orientovat nejen podle nich. Proto se domnívám, že dnešní ušislyšně vzniklo analogicky a souvsí s výrazem očividně - vnímám skutečnost nejen očima, ale i ušima. Čím více smyslů zapojím, tím lépe pochopím ...Napadá mně pohádka, když si posel jedné země vyžádal slyšení u krále jiné země. Ale nejdříve se navzájem viděli, pak teprve slyšeli. Síla slova je ve zvuku. Ale první dojem je někdy rozhodující stejně jako zabarvení hlasu.Když nebyla TV - rozhlas posluchače ovlivňoval a často s nimi manipuloval - 100x opakovaná lež se stává pravdou. Sila slova spočívá ve zvuku, takto se obsah dostává k lidskému uchu. Někdy ale platí, že jedna paní povídala ... nelze všemu věřit, i když existují věci, které jsem neviděla nebo neppznala ... vše souvisí s něčím ...Ale je pravda, že nejvíc vjemů přijímáme zrakem. Nejmocnější médium TV má jisté přednosti, ale někdy dominující obraz odvádí pozornost od vyřčených slov - třeba pohled na hlasatelku, její oblečení atd.Důležité je, abychom při každém vidění či slyšení byli pozorní, jednali slušně, dodržovali morální pravidla,, ať už jde o očividnou či ušislyšnou skutečnost. . Samozřejmě pokud nemá

    Další informace


    Kolik významů má slovo knedlík ?

    Dodám k Marci3. nekňuba, ňouma4. obtloustlý člověk_________________Šmarjááááááááá - pochopitelně, že to jsem nedodal k Marci - ale k tomu, co napsala...:-OČlověk napíše blbost, než by řekl švec ...-)))

    Další informace


    Jaká je etymologie slova fór ve významu vtip ?

    Původ ve významech ostatních je mi znám, jde vesměs o němčinu (vor-machen, vor-täuschen atd.)Jen význam vtip, anekdota se vymyká.

    Další informace


    Dá se slovo spíš použít podle spisovné češtiny i ve významu dřív?

    Např. Půjdeme tam radši spíš abychom nebyli úplně poslední.

    Další informace


  • Geografické znalosti- u jakých profesí se bez nich neobejdeme?

    1. Jaké jsou profese, v nichž se bez geografických znalostí neobejdeme?2. Kde se dají geograf.znalosti využít v praxi?

    Další informace