• Dá se slovo spíš použít podle spisovné češtiny i ve významu dřív? - poradna, odpovědi na dotaz

    Na této stránce naleznete veškeré odpovědi na dotaz na téma: Dá se slovo spíš použít podle spisovné češtiny i ve významu dřív?. Hledáme pro vás ve více než 500 000 odpovědích. Dále zde naleznete další zajímavá související témata.

    Další informace

  • Další témata a dotazy - Dá se slovo spíš použít podle spisovné češtiny i ve významu dřív?

  • Přeložíte slovo zatrnulo do češtiny ?!



    Další informace


    Myslíte že má tazatel šanci spíš dozvědět se odpověď na svou otázku, když ji vytvoří s neurčitým titulkem:



    Další informace


  • Koupit lednici se šuplíkovým mrazákem spíš na soukromý inzerát na netu nebo v bazaru, který nabízí lednice repasované??



    Další informace


  • Kdo byl svatý Valentýn? Je pravda, že tento svátek všichni nepříjímají a že jde spíš o svátek komerční?

    K položení dotazu mě inspirovala otázka od anonyma - co svým blízkým k tomu svátku koupíte? Kdy je sv. Valentýna?

    Další informace


    Jak se jmenuje český židovský spisovatel a publicista světového významu,autor celé řady děl s tématikou holocaustu?

    Přežil koncentrační tábory,ale dnes nad ránem prohrál boj s rakovinou...Znáte některá jeho díla,třeba i zfilmovaná?Doplňuji:Děkuji za odpovědi.Body došly,dodám zítra.

    Další informace


  • V jaké zemi mimo ČR a SR je největší zájem o výuku češtiny a v jaké zemi je největší znalost češtiny (opět mimo ČR a SR)

    Otazník se mi do otázky nevešel :).

    Další informace


    Převedete větu do spisovné češtiny?

    Dej si majzla, ať ti někdo něco nečmajzne (nešmajzne) a rychle s tím nevymajzne!Jaký je asi původ těchto slov?Doplňuji:Jde o slova obecné češtiny, tedy nespisovná, která mají původ většinou v němčině - majznout - z něm. march, šmajznout - ze schmiesen, dát si majzla - mäuseln, pak z českého mysl, rozmyslit si to. Takže když si dáváme majzla, aby nám někdo něco nečmajznul, myslíme na tuto možnost, máme ji na mysli.Podle ČR

    Další informace


    Nevíte, kde se vzalo úsloví dveře dokořán a v jakém významu se používá?

    S kořenem jako něčím základním souvisí i příslovce dokořánTo vzniklo ze staročeského do kořen, tedy do základů, zcela.Silná a působivá slovní metafora, to dokořán: dveře byly otevřeny dokořán, tedy do svých kořenů.Doplňuji:Dokořán, tedy úplně, mohou být otevřeny nejen dveře, vrata, brána, okna, ale i ústa, pusa a huba, možná by se dalo také říct, že žena dokořán otevřela své krásné oči.

    Další informace


    Najdou se nějaké rozdíly ve významu skutečnosti mezi generovaným, vygenerovaným a náhodným obsahem/systémem a podobně?

    Něco je generováno.Něco je vygenerováno.Něco je náhodně vytvořeno.Jaké budou v těchto pojetích rozdíly pokud se jedná o stejnou věc a ve stejném množství?

    Další informace


    Kdo rozhoduje o tom, co je spisovné a co ne a jak zavádí do praxe změny?

    Ústav pro jazyk český akademie věd.. Změny zavádí postupně.

    Další informace


    Je původ slova pád ve významu případ, záležitost, věc, událost stejný jako ve významu pád- pohyb, úpadek a pod.?

    Je toho trochu víc, jak je vidět, vývoj nebyl jednoduchý. Základ pro všechna slova je stejný, jen význam se pozměňoval za různých okolností. Okopírovala jsem od J. Rejzka v první části slova, která uvedl. Dnes podl PSJCPád na zem, pobybem dopředu (např. kůň) ztráta moc, spád (verše), mravní úpadek, zahynutí, pád města (dobytí), případ (záležitost, věc) atd. J. Rejzek: Etymologický slovník padat, padnout, padací, pád, pádný, padák, padavka, zapadat, západ, západní, odpadat, odpad, odpadní, napadat, nápad, propadat, propad, připadat, případ, případný,spadat, spad, spád, rozpadat se, rozpad, upadat, úpadek, vypadat, vypadnout, výpad, přepadnout, přepadení, vpadnout, vpád ajMísto padnout bylo stč. pásti, 1 .os. přít. padu, podobné tvary i v jiných slov. jazycích.Všesl. - p. padać, stsl. padatiPraslovanské *padatia* pasti (z*pad-ti )je příbuzné se sthněmeckým gifezzan a stindickým pádyatē ‘padá, hroutí se’ , to od indoevropského . *ped- ‘padat’, které je možná totožné s *ped- ‘noha’Slovanský. tvar je možná i výsledkem kontaminace s ie. kořenem *pōl- tv., který je v lit. pùlti a něm. fallen. Etymolog V. Machek uvádí takto:1. padati od pasti, já padu. Už ve starší češtině za padu, tvar padnu, padl.Tvar pád - ((ale pádem - ležet pod puklinou), spád, vpád atd.Od slovesa padat jsou odvozena slova - padlí, padavka, listo-pad, vodo-pád, přídavná jména pádný, nápadný, případný. .Od starého tvaru pasti pak slova past, propast atd. -Novočeské napadnouti učinit útok nápad - napadla mě

    Další informace


    Jak se spisovně nazývá bordelmáma? Majitelka nevěstince?

    Kuplířka.

    Další informace


    Jak se slova hudlař - břídil a melouchář objevila v češtině a v kterém významu se dnes používají?

    To vysvětluje pan Novotný v českém rozhlase tady a href"http://www.rozhlas.cz/regina/slova/_zprava/51825" rel"nofollow" http://www.rozhlas.cz/ hellip /a jinak to sedí i na mě.

    Další informace


    Jak došlo k posunu významu slova zřejmě?

    Tohle je věc, která mi fakt vrtá hlavou. Když je něco zřejmé, tak je to jasné, když se v matematice řekne: zřejmě platí , znamená to, že to je na první pohled jasné, neboli zřejmé a není to potřeba nijak zvlášť dokazovat. No ale když to řekne někdo v běžné mluvě, tak význam je: možná, asi ... čili dá se říct, že úplný opak (z absolutní jistoty se stala nejistota). Jak tohle vzniklo? Neznáte ještě nějaký podobný případ?

    Další informace


    Filmová věta: Já musím každý ráno a každej večer vyvenčovat Gregora. Je mluvena spisovně?

    Jde o to slovo: vyvenčovatZazní to ve scéně, kterou můžete vidět zde: a href"https://www.youtube.com/watch?viei-p2OCl-Q" rel"nofollow" https://www.youtube.com/ hellip /a

    Další informace


  • Jak se jmenoval zločinec který hlásal něco o významu : Zločincem jsem se stal proto, abych se nestal obětí.

    Ve hře MAfia 2 je jeho myšlenka (citát)

    Další informace


    Co je spisovně správně a co nikoliv?

    Jak se napíše správně věta,že smlouva začíná bÝt platná při podpisu.Jaké varianty je možné použít a jaké ne?1.Smlouva nabude platnosti při podpisu.2.Smlouva pozbývá platnosti při podpisu.Je možné použít i místo platnosti SPLATNOSTI ?

    Další informace


  • Jsou slovesa vytrhnout a sehnout podle vzoru mine nebo podle jiného? A lhal podle maže?

    Vzor poznát i podle rozkazovacího způsobu:vytrhnout - vytrhni - jako tiskni - tiskl, vytrhsehnout - sehni . jako tiskl - sehlAle v minulém čase se tato slovesa sbližují se vzorem minout. Tedy kolísání mezi vytrhl(vytrhnul sehl/sehnul.Lhát - lži, lhal - se časuje podle vzoru mazat - změna kmen. souhlásky h/ž. Ve staré češtině byl rozkazovací způsob u s slovesa mazati - maži, stejně jakko trpi, prosi, u lži tvar zůstal.Doplňuji:Samozřejmě patří - poznat, minulý čas pak vytrhl.

    Další informace


    Jak se píše slovo mysl v 7.p. mn. číslo ve významu procházení - procházení myslemi?

    a href"http:/rirucka.ujc.cas.cz/?slovomysl HledejHledej" rel"nofollow" http:/rirucka.ujc.cas.cz/ hellip /a Вы получили это право.

    Další informace


    10 významů slova OKO

    Vím jen 3 a to párový orgán, u polévky a na ponožce

    Další informace