• Moc prosím,aby mi někdo napsal původ slova střída neboli pastouška.proč vzniklo toto slovo - poradna, odpovědi na dotaz

    Na této stránce naleznete veškeré odpovědi na dotaz na téma: Moc prosím,aby mi někdo napsal původ slova střída neboli pastouška.proč vzniklo toto slovo. Hledáme pro vás ve více než 500 000 odpovědích. Dále zde naleznete další zajímavá související témata.

    Další informace

  • Další témata a dotazy - Moc prosím,aby mi někdo napsal původ slova střída neboli pastouška.proč vzniklo toto slovo

  • Puvod slova: nába



    Další informace


    Kdo napsal toto: A přece se točí!



    Další informace


  • Jakému typu obydlí se říká pastouška?



    Další informace


  • Kdy se na Islandu střídá polární den s polární nocí?



    Další informace


  • Znáte přenesený význam slova suchar a jeho původ? Suchaři - za socialismu ideální obyvatelé komunistického státu. Proč?

    Převzato z rozhlasové relace Okolo češtiny.Je zajímavé, že slovo suchar v přeneseném významu poprvé použil v r. 1953 komunistický politik Václav Kopecký, když v jednom projevu prohlásil, že suchaři jsou ideálními obyvateli komunistického státu.

    Další informace


    Prosím vás, jaká slova se rýmují na slovo: pruh. Děkuji

    Doplňuji:Díky, všemmoc děkuji :-)

    Další informace


    Jak vzniklo slovo pacient a proč?

    Co na to náš Jiří Rejzek a Etymologický slovník?pacient, pacientka, pacientský.Z lat.patiēns (gen. patientis), původně ‘snášející, trpící, trpělivý’, vlastně přech.přít. od patī ‘snášet, trpět’.Stejný plůvod má slovo pasiáns ‘karetní hra pro jednu osobu’. Z fr. patience tv., vlastně ‘trpělivost, vytrvalost’,.z lat. patientia tv.Proč? Na to se dá odpověďět jen to, že slovo není původem české. Objevilo se u nás v barokní lékařské terminologii ve spise lékaře MUDr. Ferdinanda Částky ze Šternšteina. Stejně jako některé názvy chorob.U slova patient, které Částka také užívá, se výrazně projevuje vliv původní latinské grafiky (z lat. patiens, -tis snášející, trpělivý shovívavý, povolný vytrvalý v čem) .autor Vladimír Koblížek a href"http://www.historie.hranet.cz/heraldika/etc/nemoce.pdf" rel"nofollow" http://www.historie.hranet.cz/ hellip /a

    Další informace


    Jak a proč vzniklo toto téměř nesmyslné rčení?

    PIC KOZU DO VAZU.Už jste TO někdy použili?

    Další informace


  • Prosím poraďte mi prosím program na vytváření videí z fotek kterej se dá stáhnout zdarma! Moc prosím je to nutné ;)

    Program

    Další informace


    Moc prosím, neví někdo o někom kdo by mi byl schopen pomoci získat zpět přístup do emailových schránek? Moc prosím.

    Dobrý den, včera se mi někdo dostal do mých emailových schránek a u všech změnil přístupová hesla.Jsou pro mě velmi důležité, protože jsem tam měl i kompletní adresář, ke kterému již nemám přístup.Prosím Vás pokud někdo znáte nějakého schopného člověka který by mi byl ochoten pomoci, tak Vás snažně prosím o kontakt na něj.Pokud by si někdo myslel že je to nějaká bouda tak ať dotyčný navrhne záruku kterou budu muset poskytnout a já to udělám. Protože se do těch mailovek fakt potřebuji dostat.Předem moc děkuji.

    Další informace


  • Jsou v Rusku, Kanadě a na Aljašce místa, kde je celoročně sníh, nebo se to střídá jako v Česku?

    Jsou v těhle částech světa delší zimy než u nás? A jsou teplejší tropy nebo subtropy? Prosím o zdroj. Děkuji

    Další informace


  • Kupujete si pikador? Neznáte někdo, jak toto (zřejmě) jihočeské slovo vzniklo?

    V Českých Budějovicích se užívá jako synonymum pro párek v rohlíku. Přivezla je známá z návštěvy v Českých Budějovicích, kde je uvedené i v nabídce na stánku.

    Další informace


    Je původ slova pád ve významu případ, záležitost, věc, událost stejný jako ve významu pád- pohyb, úpadek a pod.?

    Je toho trochu víc, jak je vidět, vývoj nebyl jednoduchý. Základ pro všechna slova je stejný, jen význam se pozměňoval za různých okolností. Okopírovala jsem od J. Rejzka v první části slova, která uvedl. Dnes podl PSJCPád na zem, pobybem dopředu (např. kůň) ztráta moc, spád (verše), mravní úpadek, zahynutí, pád města (dobytí), případ (záležitost, věc) atd. J. Rejzek: Etymologický slovník padat, padnout, padací, pád, pádný, padák, padavka, zapadat, západ, západní, odpadat, odpad, odpadní, napadat, nápad, propadat, propad, připadat, případ, případný,spadat, spad, spád, rozpadat se, rozpad, upadat, úpadek, vypadat, vypadnout, výpad, přepadnout, přepadení, vpadnout, vpád ajMísto padnout bylo stč. pásti, 1 .os. přít. padu, podobné tvary i v jiných slov. jazycích.Všesl. - p. padać, stsl. padatiPraslovanské *padatia* pasti (z*pad-ti )je příbuzné se sthněmeckým gifezzan a stindickým pádyatē ‘padá, hroutí se’ , to od indoevropského . *ped- ‘padat’, které je možná totožné s *ped- ‘noha’Slovanský. tvar je možná i výsledkem kontaminace s ie. kořenem *pōl- tv., který je v lit. pùlti a něm. fallen. Etymolog V. Machek uvádí takto:1. padati od pasti, já padu. Už ve starší češtině za padu, tvar padnu, padl.Tvar pád - ((ale pádem - ležet pod puklinou), spád, vpád atd.Od slovesa padat jsou odvozena slova - padlí, padavka, listo-pad, vodo-pád, přídavná jména pádný, nápadný, případný. .Od starého tvaru pasti pak slova past, propast atd. -Novočeské napadnouti učinit útok nápad - napadla mě

    Další informace


    Jaký je původ slova slátanina?

    Hovorový výraz, který se užívá ve významu - dílo nevalné kvality.Původ slova - Jiří Rejzeklátat, látací, zalátat, slátat,s látaninaPraslovanské *latati není zcela jasné. Snad z původního*lap-tati, jež by souviselo s litetvským lópyti tv., lõpas ‘hadr, záplata’ Původně přišívat, přidávat nenáležitě (jako nevzhlednou záplatu) co (k komu/čemu): zplácěti, (později s), oplácěti. - spravovat záplatami.Záplata - Psl. *zaplata je odvozeno od *platiti ‘látat, záplatovat’ a to od *platъ ‘kus látky’, stejně jako platito - protože látka sloužila nejen k opravě, ale i jako platidlo.Zřejmě vzniklo době, když se oblečení opravovalo zálatami. Dnes jsou často záplaty i ozdobou, jindy i kalhoty s dírami bez záplat.Později se samozřejmě výraz přenesl i do oblasti umění atd.

    Další informace


    Jaký je původ a různé významy slova shodit?

    Nahodit, rozhodit shodovat, rozhodovat ...

    Další informace


    Jaký je pravý význam slova Himl? Původ?

    himl hergot zkomolenina německých výrazů, jejichž spojení v překladu do češtiny nemá používaný ekvivalent der Himmel obloha der Herr pán der Gott bůhDoplňuji:Braník: ano, nedošlo mi to, dá se to volně přeložit jako Pane bože na nebi! . To vždycky říkávala moje babička jak v CZ, tak v DE znění :)

    Další informace


    Chutný - mohlo toto slovo vzniknout ze slova čatní?

    Chutný a chutney.

    Další informace


  • Prosim pomozte mi :) ze kterého jazyk apochází tyto slova?text, monitor, editovat, disketa, efektivita :) dekuju moc

    Ještě dodám:Sketa - stč. původně zvíře zbabělec - z střněm. Thier a Feigling.Di - mně tvar di! připomíná rozkaz. způsob od slovesa jíti (iti)(překlad z německého gehen). Při výslovnosti i psaní se vynechávalo j-. Dnes tvary du, deš, di! - zůstaly v některých nářečích.Stč. slovník

    Další informace


    Jaký je asi původ slova detto?

    Nemohu to zjistit. Zkratka dto, význam rovněž.Doplňuji:Nemohu to zjistit. Zkratka: dto význam: rovněž.

    Další informace


  • Vzniklo slovo vepř od slova vepřové maso nebo naopak?

    Slovo vepř bylo dříve. Kromě pojmenování pro divokého kance se používalo pro démona řek, jehož vídali staří Slované v podobě vepře.Později se od kmene (kořene) slova vepř příponami odvodila další slova - vepřový, vepřovina, vepřovice atd.Přídavné jméno vepřový vyjadřuje vztah k vepři (podst. jménu), takže nejdříve vepř, pak třeba maso z vepře, tedy vepřové.

    Další informace