• Proč vzniklo úsloví ... horký brambor? - poradna, odpovědi na dotaz

    Na této stránce naleznete veškeré odpovědi na dotaz na téma: Proč vzniklo úsloví ... horký brambor?. Hledáme pro vás ve více než 500 000 odpovědích. Dále zde naleznete další zajímavá související témata.

    Další informace

  • Další témata a dotazy - Proč vzniklo úsloví ... horký brambor?

  • Uz sekate nate brambor?



    Další informace


    Odrudy brambor - jake pestujete?



    Další informace


  • Akutni problém 1,9 PD horký motor zdechá!



    Další informace


  • Okopáváním brambor se zamezuje vzniku zelených částí plných jedovatého solaninu?



    Další informace


  • Existuje nějakej automatickej přístroj na loupání brambor?

    Kromě škrabky a černocha jako domácího sluhy?

    Další informace


  • Znáte původ a význam úsloví Stojí jako Turek na Karlově mostě?

    Včera jsem zaslechla v jednom TV pořadu. Nikdo z dotázaných nevěděl. Já rovněž ne.

    Další informace


    Jaký má původ a význam úsloví lovit v kalných vodách?

    Tak já jen doplním,,,,,,,,,,,, význam spojení lovit v kalných vodách je,,,využívat zmatku, nepořádku, společenské krize, chaosu ap. k vlastnímu užitku. Slovní spojení kalit vodu, z něhož vzniklo i spojení lovit v kalných vodách, je určitě hodně staré. Citují se dva antické prameny, kde se, pokaždé trochu jinak, vyskytuje. Nejprve se objevuje v bajce, kterou napsal spisovatel Aisópos, jehož my známe pod jménem Ezop. Vystupují zde dva sousedi, jeden, rybář, prutem bičuje vodu, protože si všiml, že v kalné vodě ryby lépe berou. Když jeho soused protestuje, že nebude mít co pít, rybář kalí vodu dnes bychom řekli demagogickým výrokem: A z čeho mám žít já, když tu vodu nezkalím. Další bajku s kalením vody napsal asi o sedm let později římský spisovatel Phaedrus. Zde vystupují beránek a vlk. Vlk po chytrém beránku už dlouho pase a teď ho vidí pít vodu z potoka. Stoupne si proti proudu nad beránka a volá: Kalíš mi vodu. Beránek ví, že to nemůže být pravda, protože voda teče od vlka k beránkovi, ne naopak, ale vlk trvá na svém. Beránek je z toho celý zmatený a nechá se sežrat. Vlk svými nesmyslnými řečmi o kalení vody kalil vodu, dnes bychom řekli mlžil, a tím dosáhl svého cíle.Nakonec musím dodat, že nejstarší literární dílo, kde se mluví o kalení vody, je Starý zákon. Zde se, v Ezechielově proroctví, říká: ..jsi jako velryb v moři, když procházeje se v potocích svých, kalíš vodu nohama svýma, a kormoutíš potoky její.

    Další informace


    Jak vzniklo úsloví jen na skok, nebo se zdržíte?

    Jak a kdy vzniklo se přesně nedovíme. Ale spojení, které jste uvedla, je jistým způsobem nezdvořilé. Znamená to, že návštěva není vítaná, je nevhodná. . Hostitel by měl důvod vysvětlit.Spojení je možné použít jen u velmi dobrých kamarádů. -Jiné je to u návštěvy domluvené. -Víc se říká Nezastavíš se na skok ? Nebo opačně - Přišla jsem jen na skok, nezdržím se .Jen je možné odhadnout z významu slov. Skok přece trvá chvíli, takže přijít jen na skok zdržet se jen krátký čas.Každý host by měl umět včas odejít. Proto jsou návštěvy některých jedinců nevítané, obtěžující, z povinností, zvědavosti atd. Ne nadarmo se říká, že host a ryba třetí den smrdí ... takže opravdu někdy stačí přijít na skok . Při návštěvě některých lidí nás utěšuje jen naděje na jejich odchod. ( Marie Ebner-Eschenbachová)

    Další informace


    Jak chápete toto válečné úsloví?

    KULKA NIKDY NELŽE!

    Další informace


  • Jaké odrůdy brambor se pěstují v Krkonoších?

    Máme chalupu v Krkonoších a zoufale se nám stále nedaří nic vypěstovat.Prosím zkuste poradit.

    Další informace


  • Zajímá mě, jak vzniklo úsloví, že je někdo pod pantoflem?

    Otázka o významu spojení podpantoflák byla položena, ale není uvedený jeho původ.Doplňuji:Hanulko, děkuji za vyčerpávající odpověď.

    Další informace


    Když jste s někým či s něčím na štíru... Co to znamená a jaký je původ tohoto úsloví?

    Štír je v těchto obratech symbolem něčeho špatného, nepříznivého. Což není tím, že štír je živočich na pohled nepěkný, pro mnohé lidi dokonce zcela odporný, ani tím, že štírovo bodnutí je jedovaté a někteří velcí štíři jsou dokonce nebezpeční člověku. To všechno jen přispělo k obecnému rozšíření těchto úsloví. Jejich původ je však jiný, jak jsem říkal, astrologický. Astrologické znamení Štíra se totiž pokládá za nejméně příznivé ze všech, lidé narození ve znamení Štíra jsou pokládáni dokonce za potenciální zločince. Což je všechno prý z toho důvodu, že období, kdy je Slunce ve znamení Štíra, tedy konec října a skoro celý listopad, je čas, kdy se příroda chová k člověku nevlídně. Nevydává žádné plody, skoro žádné květy, je zima, lezavo, dnes bychom řekli depresívně.

    Další informace


    Kdyz vymyslime material z nulovou tepelnou vodivosti. Udrzi termoska z toho materialu caj nekonecne dloho horky?

    Ano, při dosažení této teoretické hodnoty by to platilo.

    Další informace


    Kde a proč vzniklo úsloví Je to těžký jako k...a (prostitutka)?

    Určitě jste slyšeli, když někdo něco táhnul a nadával , že je to zěžký jako ku...a. Jenže právě ta ku...a je slušně řečeno lehká děva a taky přeci prostitutka nemusí být tak horentně těžká, aby to bylo přirovnáváno právě k ní.Kde a proč tedy vzniklo toto úsloví?

    Další informace


    Jaký je původ a význam úsloví zatnout tipec?

    Používáte je?

    Další informace


    Jak vzniklo pojmenování voříšek-vořech pro (ne)známé křížence psů? Proč se tak těmto psům říká?

    a href"http://krizenec.hafici.cz/" rel"nofollow" http://krizenec.hafici.cz/ /a a href"http://www.pejskar.cz/krizenci-psu-vorisci-413/" rel"nofollow" http://www.pejskar.cz/ hellip /a Děkuji za odpovědi.

    Další informace


    Jak chápete úsloví o zakopaném psovi? Proč právě pes?

    Že je vtom problém.-Zakopaný pes.Proč totiž slovo pes v mnoha svých významech a odvozeních vystupuje jako něco špatného. Cituji z článku M. Vajdlové z loňské Naší řeči: „Středověká společnost byla velice silně ovlivněna biblickým názorem a Bible psa chápala a představovala jako stvoření nečisté, nízké, opovrženíhodné, jako symbol špatnosti a odchýlení se od víry, v lepším případě pak jako tvora nepatrného a bezvýznamného, trpěného a nezasluhujícího si větší pozornosti.“Staří Židé patrně měli v těch dávných dobách, kdy vznikal Starý zákon, se psy špatné zkušenosti, horší než máme dnes my. Tehdy to byla toulavá zvířata, která se většinou asi nepřátelsky pohybovala na okraji sídel starověkých Hebrejců. A Bible měla a vlastně dosud má takovou sílu, že její špatné hodnocení psů, byť evidentně v rozporu se současnou běžnou denní skutečností, dosud funguje v jazyce – v přenesených významech slova pes i v mnoha hanlivých slovních spojeních a úslovích. a href"http://old.myslivost.cz/media/clankyDetail.asp?IDCl13122 IDR10314 TypR3" rel"nofollow" http://old.myslivost.cz/ hellip /a

    Další informace


    Jak chápete tato úsloví? Jak se asi dostala do češtiny?

    Dej si to za čepici, utlučeme je čepicemi, má pod čepicí...Co se stalo se ženou, když se dostala pod čepec ?Čepice a čepec ...

    Další informace


    Jak a proč vzniklo slovní spojení ta by ho tam chtěla, když skutečnost je zcela jiná?

    Dnes jsem slyšel dva kluky, kteří viděli pěknou slečnu, jak jeden druhému povídá. Hmm, ta by ho tam chtěla .Pokud však nad touto větou zauvažuji, tak skutečnost je zcela opačná a spíš než ona, tak by ho tam chtěl mmít on.Jak a proč tedy vzniklo toto rozšířené slovní spojení?

    Další informace


  • Vzpomenete si na některá přísloví či jiná úsloví, která se ukázala ve vašem životě jako pravdivá?

    Uveďte prosím příklad na jakéhokoliv úsloví, které vyjadřuje vaši zkušenost a potvrzuje nadčasovou moudrost našich předků. Např. jste se přesvědčili, že platí Muviti stříbro, mlčeti zlato. Opět mě požádala o pomoc jedna známá. Dělá průzkum, jak často se úsloví používají.Děkuji za pomoc.

    Další informace