• původ příjmení - poradna, odpovědi na dotaz

    Na této stránce naleznete veškeré odpovědi na dotaz na téma: původ příjmení. Hledáme pro vás ve více než 500 000 odpovědích. Dále zde naleznete další zajímavá související témata.

    Další informace

  • Další témata a dotazy - původ příjmení

  • Jaký je přesný význam a původ přirovnání nohsled?

    Nohsled - patolízal, přisluhovač, stoupenec, následovník, spřeženec, příživník, lokajský, vlezdoprdelka, služebníček, poskok, podkuřovač,...

    Další informace


    Jaky je puvod prazskeho Jezulatka?



    Další informace


    Jak vznikla slova purkmistr a burmistr? Mají tato dvě slova společný původ?

    Podle mne obě slova vznikla nepřesností při přepisu německého slova (zatím je neuvedu, abych někoho případně nenasměrovala špatným směrem). Obě slova pojmenovávají obecního zastupitele či radního.Druhé slovo je výrazně zjednodušeno a zkráceno, může působit dojmem převodu z jiného původního výrazu. Protože jsem se právě setkala s tvrzením, že je slovo burmistr odvozeno z jiného slova, než které za jeho vznikem vidím já, rozhodla jsem se tu zeptat.Pro radního existovaly i jiné výrazy (můžete případně doplnit včetně uvedení původu/vzniku a vývoje).Předpokládám, že Annas (děkuji) bude vědět přesně.Podotázka:Jak jste na tom s četbou starých textů → matričních záznamů psaných kurentem, případně písmem Sütterlin?Zkontroloval (, případně i doplnil) by mi někdo přepis dvou textů?

    Další informace


    Dobrý den, chtěl bych zjistit svůj původ. Děkuji, Václav Šťasta

    Existují firmy,které na základě Vašich informací vypracují rodokmen,zde jedna. a href"http://www.familyresearch.cz/cs/" rel"nofollow" http://www.familyresearch.cz/ hellip /a

    Další informace


    Co znamená název novin Mladá fronta DNES? Jaký je původ tohoto názvu?

    Mladá fronta DNES:.někdy psaná také Mladá fronta Dnes, zkráceně MF DNES, MF Dnes nebo MfD) je jeden z nejprodávanějších českých deníků, před sametovou revolucí byly orgánem Ústředního výboru Socialistického svazu mládeže. Noviny jsou registrované pod kódem ISSN 1210-1168. Začaly vycházet 1. září 1990, zvolením podobného názvu navázaly na list Mladá fronta a převzaly i jeho redaktory, know how a čtenářskou základnu, avšak z právního hlediska jde o zcela jiný deník.

    Další informace


    Co jsou Hromnice? Jaký je původ a význam tohoto svátku?

    Znáte pranostiku, která se vztahuje k tomuto dni?

    Další informace


  • Můj 3letý syn má příjmení po otci s kterým žijeme odděleně.Chtěla bych mu příjmení změnit.Je to možné?

    Musí s tím souhlasit otec. Když souhlasit nebude, dejte návrh na změnu příjmení k soudu formou žaloby (chce to ale přichystat pádné argumenty ve prospěch změny)

    Další informace


  • Jaký je původ příjmení Unverdorbenová?

    Chtěla bych vědět, jaký je původ příjmení Unverdorbenová.

    Další informace


    Dobrý den,mohu ještě poprosit o rozbor příjmení-Crha a Hunkes.Také požádat o původ přijmení Hiirner.Děkuji.P/řeji hezký

    Dobrý den,mohu ještě poprosit o rozbor příjmení-Crha a Hunkes.Také požádat o původ přijmení Hiirner.Děkuji.P/řeji hezký den.

    Další informace


    Dobrý den zajímal by mě původ mého příjmení Sorokáčová. Můj táta je Slovák, ale já si myslím, že to Slovenské jméno není

    Vaše příjmení má základ v obecném jménu Soroka, česky Straka. Tvar Sorokáč je zdrobnělý - malá straka. Pojmenování vzniklo podle vlastností tohoto ptáka - pestrost, hlučnost, nenechavost nebo také podle znamení, případně podle strakatého dobytčete.Sorokáč + ová ženská podoba.Příjmení má keltský základ, bylo též ve praslovanštině. U nás, zřejmě i na Slovensku, toto slovo zaniklo, ale zůstalo v ruštině i ukrajinštině ve stejném významu. Zřejmě odtud se příjmení objevilo u nás. Pak zřejmě migrací i na Slovensko.Jen pro zajímavost: Bájnému praotci Krokovi se říkalo Soroka (Straka).V. v. + etymologie.Andělé i ocko, děkuji.Doplňuji:Ještě dodatek. V určitém období žili západní a východní Slované společně. U nás obecné pojmenování soroka zaniklo. Mohlo zůstat ojediněle i jako příjmení, nebo později se k nám vrátilo z východu. Těžko říct.

    Další informace


  • Význam, původ příjmení Kocián

    Děkuji

    Další informace


    Jaký je význam a původ příjmení Drahoš?

    Upřesňuji stylizaci marci1 z tištěné knihy Naše příjmení od D. Moldanové.Základem je příjmení Draha - jmenný tvar přídavného jména drahý.Příjmení Drahý vzniklo z osobního jména Draho-slav, Draho-mil apod.Draho-slav - komu je drahá sláva, Draho-mil - někdo je drahý, ale i milý.Z toho vznikly příponami další varianty - Drahan, Drahoň, Drahoš Drahuta td.Význam slova ve staročeštině1. drahý, nákladný, stojící mnoho peněz2. býti drah (o něčem) stát (kolik peněz), mít hodnotu3. drahý, cenný, vzácný‚ mající velkou hodnotu n. význam drahý kámen drahokam4. (o místě, období) vyznačující se drahotou5. expr. (o člověku, Bohu) drahý, milý, milovanýPodle Machkova slovníku je původ slova nejasný - snad od slovesa držet z indoevrpopského základu - být pevný, mít něco či někoho dlouho v oblibě, zakládat si na něčem či na někom atd. .

    Další informace


    Jaký je původ názvu města Tokio?

    Tokio Východní metropole (dříve Ústí)Podobně jako Číňané nejsou ani Japonci příliš nápadití, co se pojmenování svého hlavního města týče. Japonské Tōkyō se skládá ze dvou slov: tō (東) východ a kyō 京 hlavní město (kterým dříve bylo Kjótó, stejně jako Tokio se původně jmenovalo Edo, což v japonštině znamená ústí ). :-))Zdroj: a href"https://g.cz/36-svetovych-metropoli-a-jejich-skutecna-jmena-ii-dil/" rel"nofollow" https://g.cz/ hellip /a

    Další informace


    Jaký je původ jména Frankenstein? Nebo se jedná o příjmení?



    Další informace


    Jaký je původ a význam příjmení Daňko. Děkuji.

    Jsem slovák a často je zaměňováno za Daněk, ale slovensky Daněk je Daniel.

    Další informace


    Jaké je původ slova dimenze?

    Dimenzí (nebo také rozměrem) vektorového prostoru nazýváme počet prvků libovolné báze tohoto prostoru. Triviálnímu vektorovému prostoru 0, který nemá žádnou bázi, přiřazujeme dimenzi 0.Vektorový prostor V dimenze n zapisujeme jako Vn, popř. píšeme . Prostor Vn nazýváme n-rozměrným vektorovým prostorem. Pokud je dimenze konečná, příslušný vektorový prostor se označuje jako konečněrozměrný. Pokud prostor není konečně rozměrný, nazývá se někdy nekonečněrozměrný, neboli říkáme, že má nekonečnou dimenzi. Za předpokladu axiomu výběru má každý vektorový prostor bázi. Pak můžeme dimenzi příslušného prostoru definovat jako kardinalitu báze.

    Další informace


    Jaká je etymologie/původ/význam příjmení JÁGR?

    D. Moldanová uvádí:Příjmení Jäg(e)r je odvozené ze staršího přejatého obecného jména Jäger myslivec. Nebo jde o slangový význam lesák nebo lesník. .Doplňuji:Ještě jsem se dívala do etymologického slovníku. Ten uvádí, že jde o člověka, který měl nějaký vztah k lovu zvěře., používal různé návnady, pasti, stavěl sítě, kladl smyčky atd. Člověk, který byl lovec, ale při lovu myslel, byl tedy myslivý, přemýšlivý.Dnes myslivec musí nejen přemýšlet, ale především dobře mířit.Těžko říct, který význam pro překlad z němčiny autorka využila.

    Další informace


    Jak vzniklo a kde má původ slovo ,,sígr ?

    sígr zlý člověk, darebák. Výraz uvádí Rippl v r. 1926, doslova pražský Pepík, velkoměstský zločinec, asi původně sýgr syčák - nadávka zdrůrazňující zločineckou povahu.V r. 1902 uvádí Juda - kdysi též syčoun, syčmon aj. původně žebravý tulák, pobuda. Při polohlasném žebrání bylo slyšet jen sykavky méně pravděpodobně jde o posměšné označení italských dělníků na stavbě železnice v Praze v 19, st. a to podle jejich sí, sí .Slovník nespisovné češtinyDoplňuji:Rejzkův etymologický slovník uvádí to, co jsem napsala.sígr - ob. expr. ‘lump, syčák’. Obvykle sehledá stejná motivace jako u :syčák.Spojení s něm. Sieger ‘vítěz’ brání význam.

    Další informace


  • Původ příjmení Neuman??

    původ příjmení Neuman

    Další informace


    JAKY JE PUVOD SLOVA BODEJT (BY VAS VY MLADENCI CERTI VZALI ...)ATD ....

    a href"http://nase-rec.ujc.cas.cz/archiv.php?art145" rel"nofollow" http://nase-rec.ujc.cas.cz/ hellip /a Některá citoslovce (nevlastní) jsou však jiného původu jsou to různé tvary slovní ustrnulé (zpravidla zkomolené), vtištěné v platnost citoslovcí, na př. hle, hele (z hleď), viď, vida, bodejť, nešť a p. Toho původu jsou také lat. citoslovce age, quaeso, cedo, jež uvádíte ve svém dotaze. — 2. Příklonné -li se

    Další informace