• Rozbor slova - poradna, odpovědi na dotaz

  Na této stránce naleznete veškeré odpovědi na dotaz na téma: Rozbor slova. Hledáme pro vás ve více než 500 000 odpovědích. Dále zde naleznete další zajímavá související témata.

  Další informace

 • Další témata a dotazy - Rozbor slova

 • Psychologie-rozbor osobnosti


  Doplníte správně význam slova kalobiotika?


 • Kolik přibližně stojí rozbor vody ze studně?


 • Definice slova je


 • Setkání Sv. otce s prezidenty Izraele a Palestiny-slova,slova,slova? I když slibná - uskuteční se aspoň některé z nich?

  Doplňuji:KÉŽ BY se svět umoudřil!
  Jak vznikla slova purkmistr a burmistr? Mají tato dvě slova společný původ?

  Podle mne obě slova vznikla nepřesností při přepisu německého slova (zatím je neuvedu, abych někoho případně nenasměrovala špatným směrem). Obě slova pojmenovávají obecního zastupitele či radního.Druhé slovo je výrazně zjednodušeno a zkráceno, může působit dojmem převodu z jiného původního výrazu. Protože jsem se právě setkala s tvrzením, že je slovo burmistr odvozeno z jiného slova, než které za jeho vznikem vidím já, rozhodla jsem se tu zeptat.Pro radního existovaly i jiné výrazy (můžete případně doplnit včetně uvedení původu/vzniku a vývoje).Předpokládám, že Annas (děkuji) bude vědět přesně.Podotázka:Jak jste na tom s četbou starých textů → matričních záznamů psaných kurentem, případně písmem Sütterlin?Zkontroloval (, případně i doplnil) by mi někdo přepis dvou textů?
  Co je to dýmějový mor? Jaký je význam a původ slova dýmějový?

  Při posledním výskytu moru v Peru v roce 1994 zemřelo 35 lidí. Dýmějový mor se přenáší kousnutím blech, plicní mor se přenáší vzduchem.
 • Chlap křičí z okna sprostá slova

  Jsou tady čtyři paneláky a žádné dětské hřiště. Děti si tedy chodí hrát na travnatou plochu mezi panelákama. Občas si hrají i s naším Zlatým retrývrem, kterýmu hází míček a pak ji honí. Je to parta asi 12 malích dětí ve věku od 3. do 9.let. Samozřejmě můj pes je pro ně velkým zpestřením a tak u toho hodně pískají a křičí.A v prvním patře bydlí už od pohledu divnej chlap ( je hrozně tlustej a smrdí) a ten , jak začnou děti křičet tak začne hrozně sprostě nadávat. Včera a dnes už to bylo do nebe volající( parchanti držte hu.y. Vy krá.y, vy svi.ě. Já vezmu toho čokla, já ho nakopu) . Dokonce vykřikoval, že nás všechny postřílí. Podle mě je nějakej nemocnej. Dětem to nevadí, protože na ně takto křičí pořád, tak už si toho nevšímají. Jenže to vadí mě, protože nevím čeho je schopný.Dnes jsem měla chuť zavolat policii, ale nechtěla jsem se pouštět do žádných větších akcí. Podle mě je to blázen. Co by jste mi radili?Doplňuji:Drap : a můžu to udělat tak, aby se nedozvěděl, že jsem to byla já?
 • Potřebuji udělat rozbor věty

  Přál si, aby se stal slavným malířem, jehož štětec by zdobil chrámy i paláce avytvářel krásu, kterou by uznával celý svět.Potřebuji jen grafickou stavbu. Děkuji :)Doplňuji:grafická stavba věty ! :)
  Existuje kořen slova (dále nedělitelný morfém), končící samohláskou? A pokud ano, jak se k němu připojují koncovky?

  Existuje kořen s kmentovornou příponou: běha-cí. Rovněž i u slova hra je kořen s koncovkou, jak je vidět při odvozování prohrát - prohr-a.Doplňuji:Neznázornila jsem členění slov graficky, proto doplňuji..Slovo běh je odvozené od slovesa běh-a-t, stejně jako běh-a-cí. Jde tedy o kořen běh s kmenotvornou příponou a , tvarotvornou příponou koncovkou t .,Běh-a-cí,, kde - cí je přípona.Z praktických důvodů se koncovka zpravidle spojuje s příponou.Rovněž i u slova hra je kořen s koncovkou. Hr-a - kořen + tvarotvorná přípona koncovka. Pro-hr-a - předpona - kořen - koncovka.
  Co to jsou nebo je kopice? Vysvětlíte význam slova? Děkuji

  To jsem četl v jedné knize. Co to jsou kopice?Kde se používají?Doplňuji:Ano je to tak, ale taky jsem našel, že to jsou punčochy z houně.
  Co jsou to výstelková slova?

  Já to jakoby nechápu ..dopředu děkuji )
 • Co znamená v ostravské mluvě cyp?

  Podle ostravského slovníkucyp - .pohlavní orgán, v hornickém slangu havíř-nemotora. Velmi frekventované slovo v hovorové mluvě, kde slouží jako přirovnání v okamžiku, kdy se těžko hledá vhodný výraz. Příklady : Zyma jak cyp“ – velký mráz. „Bylo tam vody do cypa - v řece byla vysoká hladina.Doplňuji:Kozel je moravsky cap, stejně v laštině i polštině. Možná typickou jazykovou úpravou vznikl cyp, ale čepám ze slovníků, kde je uvedený cap.Ještě jsem hledala ve SNČDnes se výraz používá (po ostravsky)i ve významu hlupák týpek. Jinak jako cyp je specifické hodnocení typické pro současný ostravský dialekt, analogie (dnes už nejen brněnsky ) jak sviňa .Původní význam - nevyučený havíř pochází z německého Zipf, nezajímavý muž, trouba, v hovorové němčině mužské přirození, slovo je přibuzné s českým cíp. - německy Zipfel,( Zipf )ve staré němčině), označuje výčnělek, špičku, cíp.víc diskuse
 • Nefinitní verbální formy a rozbor slova

  Prosím, dokáže mi někdo poradit a vysvětlit, co jsou to nefinitní verbální formy a co mají společného? A ještě jednu otázku bych měla, pokud má slovo strukturu [[[kořen]téma]koncovka] a je volba ze tří slov, máváme, dáme, mámě, je správně máváme ( rozbor máv-á-me, dá-me, mám-ě) ?
  Které je antonymum ke slovu běžet? Jak udělat rozbor slova sluníčko - předpona, kořen slova, přípona a koncovka?

  Nevíte někdo, prosím, antonymum ke slovesu běžet? Myslím si, že to bude stát, nebo jít, ale nejsem si jistý. Dále bych se rád zeptal, jestli je správně, pokud u slova sluníčko určím, že s je předpona, lun je kořen, íčk je přípona a o je koncovka. Předem děkuji za odpovědi.
  Jak na slovotvorný rozbor z polední?

  Proč rozbor z polední? Máte na myslí polední přídavné jméno, nebo 2. p. mn. č. bez polední od podst. jmén poledne. Je třeba se vyjadřovat přesně, koncovka u podst. či příd. jména je jiná.Jak víte, slovo se skládá ze slovotvorného základu (část slova bez koncovky, která je společná všem příbuzným slovům) + slovotvorného prostředku - předpony, přípony či koncovky (tvarotvorné nebo ohýbací).Napovím:Co je poledne? Je to polovina dne, tedy půll dne. Napište si příbuzná slova, zjistíte základ, který je všem slovům společný a přidáte příponu či koncovku podle toho, zda jde o podst. nebo příd. jméno.
 • rozbor pitné vody

  Můžete prosím poradit, jak postupovat a kterou instituci je nejlepší požádat o klasický rozbor parametrů vody z vlastní studny.Řešením asi je adresa nejbližší hydienická stanice. Ovšem při dnešních cenách jejich služeb mám pocit, že dobrá rada od přátel je nad zlato!
  Rozbor krve - kde se najde soupis zkratek pro rozbor krve a co znamenají? Např. ALP, GGT...

  Lékaři nás posílají na odběr krve. Je nám dán výsledek nebo je poslán přímo lékaři. U tohoto rozboru je uveden název požadované metody. My rozumíme názvům jako: Kreatin, Urea, Chloridy a pod. Vyskytují se tam ale i názvy jako: AST, ALP, CRP, GGT a jiné. Může někdo odpovědět, kam nahlédnout nebo kde jsou souhrnně sepsány tyto názvy a co znamenají? Některé jsem po dlouhém hledání našel, ale jedná se mi o soupis všeho, z čeho např. vychází lékař, pokud vypisuje žádanku o vyšetření krve. Prosím, neodpovídejte ti, kdo to neví. Prosím o konkrétní odpověď nebo internetovou adresu. Děkuji za informaci.
  Můžu jít s podezřením na chlamýdie k obvoďačce? Sídlí v nemocnici, kde jsou i laboratoře na rozbor krve atd....?

  Doplňuji:Nebo kam mám jít?
  Co všechno nám ukáže rozbor slin?

  Co všechno z něj vyčteme/v něm najdeme.