• Význam, původ příjmení Kocián - poradna, odpovědi na dotaz

    Na této stránce naleznete veškeré odpovědi na dotaz na téma: Význam, původ příjmení Kocián. Hledáme pro vás ve více než 500 000 odpovědích. Dále zde naleznete další zajímavá související témata.

    Další informace

  • Další témata a dotazy - Význam, původ příjmení Kocián

  • význam a původ příjmení Rábek



    Další informace


  • Jaký význam nebo původ má příjmení Tribula/Tribulová ?

    Tribula, někdy také Trybula je příjmení, které je odvozené od slovesa trybulovati nebo tribulovati, z lat. tribu-lare trápiti, sužovati.Do češtiny se přeložený výraz tribulation soužení dostal z bible - pronásledování svatých (Daniel 7, Zjevení 13).Kottův slovník.

    Další informace


    Jaký má původ a význam měrná jednotka uherský rok?

    Jak dlouho trvá uherský rok?

    Další informace


    Jaký je původ příjmění Sobkuliak?

    Když už se tady probírají původy příjmění, chtěla bych taky poprosit, snoubenec je původem ze Slovenska, o jehoi příjmění však nemůžu nic nalézt.. Předem děkuji za odpověď..!

    Další informace


    Jaký je původ a význam slova překabátit a v kterém období u nás docházelo k převlékání kabátů?

    Máte zkušenosti s tímto jevem?

    Další informace


    Jaký je asi význam a původ slov člověčenství a z života čistého v uvedené vánoční písni?

    Narodil se Kristus Pán, veselme se,...Člověčenství naše, veselme se,ráčil vzíti na se, radujme se.Jak slovům rozumíte?Z života čistého, z rodu královského,nám, nám narodil se.

    Další informace


    Dobrý den, hledám původ příjmení Budina.

    I když kolegyně uvedla původ příjmení od podst. jména Budín, neuvedla význam tohoto slova.Na dotaz se nedá jednoznačně odpovědět, protože Budín je část Budapešti (maďarsky Buda), obec v Čechách i na Slovensku. Těžko říct, z které oblasti předek pocházel. Jinak význam slova budin - z německého offen - otevřený, volný, širý.

    Další informace


  • Před svatbou jsem do žádosti o společné příjmení uvedla příjmení Nováková. Lze to ještě 5 dní po svatbě změnit na NOVÁK?

    Ach jo, proc? Kvuli tomu se mi cestina libi. Nicmene: ano, jiste to pujde. Otazka je, jak moc rychle. Pokud nemate jeste zmenenou obcanku, apod., pak budete-li rychle reagovat, mozna to pujde rychle vyresit.Vychazim z toho, ze clovek si muze zmenit oficialne sve jmeno, ale je u toho samozrejme spousta papirovani.Doplňuji:tom004: bohuzel, pokud zijete v zahranici, tak obcas vypada hloupe, kdyz se jmenujete jinak, nez manzel. Ale i tak - me se to proste libi.[A jinak nemusite davat zavorky k me prezdivce - normalni ji s klidem prosim sklonujte :)]

    Další informace


  • Jaký je původ příjmení Smazal?

    Já bych spíš pátral po jméně Navrátil. Jako by neexistoval...

    Další informace


  • Znáte význam slova rabuše (raboša)? Jaký má slovo původ?

    Chodit na rabošo, připsat na rabošo - co znamená?Mám pocit, že jsem toto slovo nikdy neslyšela ani v nářečí.

    Další informace


    Zajímalo by mě,jaký je původ příjmení Hric a Minát. Děkuji za odpověď.

    Příjmení Hric, Hricz atd. z nářečního názvu pohanky, polsky gryka, gryczka.Příjmení Minát – z Minart z osobního jména Meinhart: magin moc, síla, hart tvrdý.D. Moldanová: Naše příjmení

    Další informace


    Význam/původ příjmení Brensa/Brenza?

    Brens/Brenza - původ příjmení - mohlo to tak být.1. možnost - slovník uvádí pravděpodobný původ příjmení z německého obecného pojmenování Bremze brzda, zarážka.2. možný původ v Kottově slovníku je od slovesa bremtiti bručeti. Takže česky bručoun.K záměně m/n mohlo dojít zápisem v matrice, chybnou výslovností apod. Nakonec i brzda vydává zvuky, sloveso i podst. jméno spolu souvisejí.

    Další informace


    Víte, jaký má význam a původ sloveso ostrakizovat?

    Ostrakizovat je tedy vylučovat, ale slovo, z něhož výrazy ostrakizovat a ostrakizace vznikly, s vylučováním nemá nic společného. Ta slova vznikla z řeckého výrazu óstrakon, který znamená - hliněná střepina. Což vypadá opravdu záhadně. Co mají hliněné střepiny společného s vylučováním... Historii.

    Další informace


    Platíte za některé služby jako mourovatí? Jak je původ a význam tohoto rčení?

    Mourem rozumíme dnes nejčastěji jemné, prachové uhlí vedle toho znamená i „jemnou sazovitou usazeninu ze spáleného dříví nebo uhlí“ atd. Běžné naše etymologické příručky nás poučují, že slovo mour pochází z latinského Maurus, t. j. Maur, podle černé barvy.V negativním smyslu ( platím jako mourovatý - pořád, stále, nekompromisně, bez okolků) lze základ slova MOUR přirovnat i k těžké (např.havířské) práci, vytrpění si nejhoršího, těžkých chvil apod.Od našeho slova chmour třeba odlišit slovo chmura, chmuřiti se, pochmurný, pošmourný.Pokud bych měl tipnout nějaký vhodný opis tohoto výrazu, tak bych zkusil asi:platím jak negr (bez jakékoliv urážky)i slovo mouřenín pochází z tohoto základuvíc me nenapadá :-)))

    Další informace


    Měl nositel příjmení Řízek rád řízky? Nebo příjmení vzniklo od čeho?

    Možná máte rád řízky, ale původní nositel je ještě neznal, protože příjmení vzniklo mnoho dříve. Od čeho může pocházet toto příjmení?1. Z názvu ryby hrouzek, stč. hříz.2. z obecného slova řízek krátce seřezanámladá réva.3. z pojmenování kastrovaného skopce.Můžete si vybrat.D. Moldanová: Naše příjmení

    Další informace


    Jaký původ má příjmení NEŘOLD?

    Je to oříšek. D. Moldanová neuvádí, na netu jsem nenašla.Vzhledem k hláskovým změnám mohlo dojít ke změně hlásek, někdy komolení.Uvažovala jsem nad podobností s Heroldem, ale tam je jiná předpona. Herold sředověký šlechtický obřadník’. Stč. herolt. Přejato přes střhn. heralt ze střfr. heraut, hiraut, to pak je z germ. (frk.) *heriwald, doslova ‘vládce vojska’ (srov. něm. Heer ‘vojsko’ a walten ‘vládnout’). Stejnou motivaci mají i jména Harold ,Harald. Uvádí J. Rejzek. Řekla bych, že není jasná ani část slova ner, původem nr, která se vokalizovala a dalšími změnami mohlo vzniknout neř.Neř – old - starý - z němčiny. Starý, který žije v bídě, způsobuje trápení - první slovo zkrácené.Původní ner vytořilo slova neřest, neřestný. Ve starší č. i ve významech ‘soužení, neštěstí, bída’, ‘obtížný hmyz’, ‘trní a bodláčí’, ‘neduh, vyrážka’ (Jg).Stč. neřest však znamená v dalším významu i ‘tření ryb. Ale jiný původ - z litevského pářit se, třít.Zkusím ještě pátrat.V Úvodu do etymologie existuje ještě tvar ner- nořit se, vnikat. Staročesky - n6ro - takže opět vokalizací mohl vzniknout nový tvar - srovnání s jinými slovanskými jazyky.Mohlo to být docela jinak, ale nemám samozřejmě dostatek zdrojů, takže je to jen moje úvaha. Ještě mně napadlo slovo žold - místo řold. Kdy se vysloví slovo žold nedbale, může znít jako ř. K tomu pak předpona ne-. žold1. dř. plat vojáka, pův. žoldnéře: sloužit, najímat za žold2. voj. slang služné3. expr. odměna, mzda za nečestnou službu: sloužit za žold každé

    Další informace


    Jaký mají původ a význam rčení, která pojmenovávají zimu?

    Např. Zima jako na viddrholci, mráz jako samec, venku je žabárna.Znáe ještě některé jiná pojmenování pro mrazivé dny?

    Další informace


    Jaký je původ příjmení Říšský? Děkuji.

    Příjmení Říšský jsem ještě neslyšela, ale vyhledala. D. Moldanová ve své knize Naše příjmení, uvádí původ z místního jména Říště u Blatné, případně z Nové a Staré Říše u Dačic a Třeště. Další možnost: z přídavného jména říšský režný. Řížšské pole režné pole. Během vývoje došlo k jazykovým úpravám.

    Další informace


    Jaký je původ příjmení Vráždil, Vraždil?

    V současné databázi příjmení není uvedený Vraždil, ale Vráždil. a href"http://www.kdejsme.czrijmeni/Vra%C5%BEdil/hustota/" rel"nofollow" http://www.kdejsme.cz/ hellip /a Jinak tvar příjmení odpovídá minulému času od slovesa vraždit.Pokud by příjmení získal první nositel podle toho, že někoho zavraždil, tedy úmyslně způsobil něčí smrt, někoho zamordoval, zahubil, udávil či usoužil, není příliš lichotivé.Jinak zavraždit - ve vztahu k němu - mohl dotyčný pocítit k někomu nepřátelství. Uvádí Kottův slovník.I podle Rejzkova slovníku to byl původně utlačitel, pronásledovatel, podle druhého možného původu pak psanec, zločinec, davič, škrtič. -Možná, že příjmení Vráždil bylo změněné z Vraždil. Nepůsobí tak děsivě.Nebo od slovesa vrázet - starší staroslověnské vrázdit z vrastit - jít jedním vrzem, - přesmyk tort v trat způsobil, že vzniklo sloveso vříti, které se odloučilo od vr6zti. Nebo zvukomalebnému vrzati. Mohlo dojít k hláskové změně.V. Machek: Etymologický slovník

    Další informace


    Dobrý den, zajímalo by mě, jaký je původ příjmení Pešina. Děkuji za odpověď.

    Příjmení Pešina souvisí s domáckou podobou Peš jména Petr. Petr jméno apoštola, který se stal zástupcem Kristovým na zemi z řeckého obecného jména petros skála, skálopevný.Možný je též původ od obecného jména pešek obušek.D. Moldanová: Naše příjmení

    Další informace