• Význam, původ slova šulek - poradna, odpovědi na dotaz

    Na této stránce naleznete veškeré odpovědi na dotaz na téma: Význam, původ slova šulek. Hledáme pro vás ve více než 500 000 odpovědích. Dále zde naleznete další zajímavá související témata.

    Další informace

  • Další témata a dotazy - Význam, původ slova šulek

  • Znáte přenesený význam slova suchar a jeho původ? Suchaři - za socialismu ideální obyvatelé komunistického státu. Proč?

    Převzato z rozhlasové relace Okolo češtiny.Je zajímavé, že slovo suchar v přeneseném významu poprvé použil v r. 1953 komunistický politik Václav Kopecký, když v jednom projevu prohlásil, že suchaři jsou ideálními obyvateli komunistického státu.

    Další informace


    Setkání Sv. otce s prezidenty Izraele a Palestiny-slova,slova,slova? I když slibná - uskuteční se aspoň některé z nich?

    Doplňuji:KÉŽ BY se svět umoudřil!

    Další informace


    Původ slova KOŠER,v jaké souvisloti se má správně používat

    Slovo košer znamená řádný, čistý nebo akceptovatelný a jako takové je užíváno v anglickém jazyce. Samotná pravidla, zákony a nařízení košer však pocházejí z bible, konkrétně jsou uvedeny v talmudu a jiných židovských tradicích. Tyto zákony a nařízení jsou aplikovány po staletí, za všech podmínek a situací, stejně jako v dávných dobách i v době dnešní – moderní – pod stálým dohledemJistě znáte některá více či méně známá pravidla a požadavky, ale můžete být také překvapeni rozsahem zákazů a regulací, o kterých ani netušíte.Bible zná základní kategorie potravin, které nejsou košer. Mezi tyto kategorie patří určité druhy drůbeže, ryb (stejně tak jako vepř, králík, orel, sova, mečoun anebo žralok), veškeré dary moře, hmyz a dravci. Druhy, které jsou povoleny a jsou považovány za košer, pak musí být poraženy speciální technikou, to vše za přesně určených podmínek. Dále pak mezi základní pravidla patří, že maso a mléko nesmí být vyráběno ani konzumováno společně.Proč tedy tolik potravin potřebuje košer dohled při výrobě? Tak například: proč bramborové lupínky a obiloviny nejsou automaticky košer, když neobsahují maso, drůbež, rybu nebo hmyz? Odpověď je jednoduchá: Veškeré suroviny použité při výrobě musí být taktéž košer. Tak tedy: obiloviny nemusí být košer, protože mohou obsahovat dochucovadla, která mohou zahrnovat pižmo získané z lasicovité šelmy (která není košer). Bramborové lupínky pak nemusí být košer, pokud je rostlinný olej užitý při smažení dezodorizován na vybavení, kter

    Další informace


    Kde hledat původ slova fundus?

    Jde mi o fundus v divadle- což je prostor, kde jsou uložené na př. kostýmy, rekvisity a pod. (tento výraz existuje i v medicíně, ale o to mi nejde). Jak, či odkud se dostal tento pojem do souvislosti s divadlem? A z jakého jazyka? Podvědomě mi to zní snad jako z latiny- ale to je skutečně jen pocit- skutečnost je možná zcela jiná...

    Další informace


    Jaký má význam a původ gesto vztyčeného prostředního prstu v zatnuté pěsti?

    Pokud byla podobná otázka položená, omlouvám se, hledala jsem v liště, ale nenašla.Dnes se toto gesto považuje za vulgární ...

    Další informace


    Jaký je význam a původ příjmení Mastík? Děkuji

    Příjmení Mastík pochází z obecného jména původně ve významu tuk z nepravidelné zdrobněliny obecného jména mast upravené vlivem přirozeného rodu.Podobně Mastil, Mastník, Mastný.Můžete uvažovat, proč získal dotyčný toto příjmení.D. Moldanová: Naše příjmení

    Další informace


    Jaký je původ slova Forejt

    Nikde na internetu to nemůžu zjistit.

    Další informace


    Jaký je původ a význam příjmení Kouble?

    Dopracovala jsem se pouze ke katolickému knězi,který působil ve Vysokém nad Jizerkou.Děkuji.

    Další informace


    Co je to dýmějový mor? Jaký je význam a původ slova dýmějový?

    Při posledním výskytu moru v Peru v roce 1994 zemřelo 35 lidí. Dýmějový mor se přenáší kousnutím blech, plicní mor se přenáší vzduchem.

    Další informace


  • Původ slova lhostejný

    vrtá mi to hlavou už dost dlouho proč je v něm ten náznak lži ? Naráží to snad na skutečnost, že v 99% případů, kdy tvrdíme, že je nám něco jedno, zas tak úplně jedno nám to není? Jaký smysl ale potom dává věta typu (už nevím, z které knížky ji mám) bylo mi to tak lhostejné, že už to snad ani víc nešlo ?

    Další informace


    Puvod slova nakrknuty?

    Uz jsem se na to kdysi ptal. Vedel by nekdo trosku vice o puvodu?Vim, ze je to asi nastvany.Pokud ne, nevadi. :)

    Další informace


    Na tyto věci on je metr? Jaký je význam a původ tohoto rčení?

    Metr v našem rčení nemá s metrem jako délkovou jednotkou nic společného.Jde o téměř stejně znějící francouzské slovo maître (métr), které znamená mistr, učitel. Mělo by se vyslovovat dlouze, a skutečně se v několika případech dochoval pravopis odpovídající výslovnosti, tj. to je métr.S nástupem metrické soustavy izolované cizí slovo maître a měrná jednotka metr splynuly a dokonce v některých slovnících bylo rčení vyloženo jako přenesený význam slova metr.Takže napsal-li Karel Havlíček v Křestu sv. Vladimíra, že „pouštět hrůzu na sedláky, na to on je metr“, nemyslel tím nic jiného, že v pouštění hrůzy on je mistr, že to dobře umí.

    Další informace


    Jaký má původ a význam oslovení ty starý papriko!

    Výraz starý paprika vznikl koncem 19. století v Praze. Mohovití penzionovaní magistrátní úředníci, ministerští radové či vysloužilí advokáti, vyrojili se v dopoledních hodinách jako na povel a spěchali starobylými uličkami do útulných hospůdek a gábliček. Nejoblíbenějším jídlem bývalo telecí na paprice. Zámožný stařec se ovšem stával terčem zájmu povětrných dívek, které se pokoušely nabízet rozkoše zcela jiného druhu. Pokřikovaly na upalující dědouše a slibovaly jim chvíle vášnivé lásky. Marně. Drtivá většina penzistů odolávala vábení nevěstek a bez zpoždění dorazila do své restaurace, aby si pochutnala na papričce a dobrém pivečku. Není divu, že povětrné dámičky cítily k těmto mužům nenávist a posměšně o nich vykřikovaly, že to jsou staří paprikové. Staly se tak sice autorkami nového úsloví, ale v jejich obchodě jim to příliš nepomohlo.

    Další informace


    Jaký je původ slova dělat/nedělat?

    Předem děkuji za všechny odpovědi a přeji příjemný den :)

    Další informace


    Jaký je původ a význam slova elita?

    Etymologický slovník, J. Rejzka uvádí toto: elita ‘výkvět, vybraná společnost’. Z francouzského .élite od élire ‘vybírat’ z lat. ēligere z :ex- a legere ‘sbírat, číst’. -Z toho plyne, že původ slova je latinský, ale do češtiny se dostal z francouzštiny. Stejně angličtina převzala výraz ze starofrancouzského eslite. -K nám se slovo dostalo z francouzštiny, do francouzštiny přešlo z latiny.

    Další informace


    Jaký je původ a význam příjmení Týma? Děkuji za odpověď

    Wool si dělá zřejmě legraci, případně jen tak střílí .Vaše příjmení Týma pochází z domácké podoby křestního (osobního) jména Timotěj, které je řeckého původu a znamená toho, kdo ctí Boha.Varianty - Týma, Tůma, Tyml apod.Původ příjmení

    Další informace


  • Moc prosím,aby mi někdo napsal původ slova střída neboli pastouška.proč vzniklo toto slovo

    nevím,kde to mám hledat. byla bych strašně ráda,kdyby mi někdo,kdo se zabývá češtinou an to odpověděl

    Další informace


    Jaký je původ slova protektorát?

    Co na to Etymologický slovník J. Rejzka?Původ slova je z latiny. protekce, protekční, protektor, protektorát, protektorátní.Přes moderní evr. jazyky z pozdně lat. prōtēctiō ‘pokrytí, ochrana’ od lat. prōtegere ‘krýt, chránit’zprō-( :pro) a tegere‘pokrývat, chránit’ -Význam slova protektorát 1. zast. ochrana, kt. provádí vlivná osoba, záštita: starší měl p. nad mladším2. mezinár. práv. vztah daný nerovnoprávnou smlouvou mezi dvěma státy, podle níž jeden odevzdal druhému řízení svých zahraničních záležitostí země v takové závislosti3. p., p. Čechy a Morava úřední název čes. zemí za okupace v letech 1939–45 a href"http:/rirucka.ujc.cas.cz/?slovoprotektor%C3%A1t" rel"nofollow" http:/rirucka.ujc.cas.cz/ hellip /a

    Další informace


  • Kde vězí původ slova flatulence nebo flatulovat ??? :)

    Jedná se o slovo popisující plynatost nebo nadměrný odchod střevních plynů konečníkem. Prostě prdět :D Je to slovo přejaté z nějakého jazyku ? řekl bych že by to mohl být od flatulent což je myslím nadýmavý, ale nevím to jistě :)

    Další informace


    Chci znát význam slova pleť?

    Prosím o výklad slova pleť a ráda bych věděla, jestli synonem pro tento výraz je kůže, popř. pokožka či jak je to jinak?Doplňuji:Děkuji za tak obšírnou odpověď, ale možná, že jsem svou otázku formulovala nevhodně. Mě spíš zajímalo, jestli pleť je termínem pouze pro pokožku obličeje nebo můžeme termínem pleť označit kůži kdekoliv na těle?

    Další informace