• Z čeho vzniklo a odkud pochází spojení roh hojnosti? - poradna, odpovědi na dotaz

    Na této stránce naleznete veškeré odpovědi na dotaz na téma: Z čeho vzniklo a odkud pochází spojení roh hojnosti?. Hledáme pro vás ve více než 500 000 odpovědích. Dále zde naleznete další zajímavá související témata.

    Další informace

  • Další témata a dotazy - Z čeho vzniklo a odkud pochází spojení roh hojnosti?

  • Znáte pojem Kupidova střela? Odkud pochází? Platí podle vás citát, který jsem uvedla?



    Další informace


    Z čeho vzniklo slovní spojení vzít roha?



    Další informace


    Odkud tak asi pochází tento skvost?



    Další informace


    Odkud pochází čerti?



    Další informace


    Odkud pochází a kde se vzalo slovo Fant



    Další informace


  • Vlhký roh po podřezání



    Další informace


    Roh se sousedem



    Další informace


    Mam krbova kamna a zajimalo by me,jak dostat teplo az za roh.Prosim Vas o radu a predem dekuji



    Další informace


    Jak udělat vnější roh na liště



    Další informace


  • Proč mají vojáci v Pyšné princezně na přilbách jen jeden roh?

    Povedení rádcové asi vytunelovali fond na přilby.Doplňuji:viz. a href"http://img.cas.sk/img/12/fullwidth/1077605_anton-dobias-zbrojnos-rozoravka-pysna-princezna.jpg" rel"nofollow" http://img.cas.sk/ hellip /a

    Další informace


    Neznáte nějaké jiné filmy z 50. let z rekreací ROH, než jsou Dovolená s Andělem a Anděl na horách?

    Co třeba Hudba z Marsu?Wariate, v té době, co se točily zmíněné filmy už byly kina!

    Další informace


  • Jak vzniklo slovní spojení mít kliku (Ty máš sakra kliku!) a má to nějakou souvislost s klikou od dveří?

    Záleží na tom, co klikou myslíte, záleži na kontextu, různé významy, různý původ, jde o homonyma. Podle SNČ1. mít kliku - brněnsky - mít peněženku, destikorunu - argotický výraz. Uvádí již Puchmajer v r. 1821 jako měšec, sáček l na peníze.2. mít kliku - mít motorový hřídel - z německého Klinke klika3. mít kliku - užívá se nejčastěji ve významu mít štěstí šťastná náhoda. Uvádí v r. 1929 Nováček. Původ z německého Glúck štěstí. -Mít kliku (za sebou) - Ještě jeden význam slova klika skupina lidí stejného zájmu - z fr. clique zájmová skupina lidí.

    Další informace


  • Jaky vyznam ma slovo prijmeni hnat a stekly a odkud pochazi?

    Hnát - 2 možnosti původu:a) z podst. jména hnát - kloub, kost, úd hnát - stsl. gnat (střněm. knote)b) ze slovesa hnáti - pronásledovati, poháněti - ze stsl. gnati (střněm. laufe, treiben).Steklý - stč. vsteklý, vzteklý, zteklý - zuřivý, divoký. Zápisem do matriky, hláskovými odměnami vznikla podoba Steklý.Podle staročeského slovníkuV odkaze Tamayo na vyhledání příjmení je napsané: Uvedená stránka, na kterou je zde link, už bohužel nefunguje.

    Další informace


  • Odkud pochází tato fráze?

    Dobrý den,ve filmech i v knihách, když bývá před svatbou, bývá fráze já budu ta v bílém . Odkud to pochází? Je to prostě jen hláška k filmům a do knih?Doplňuji:Chápu že je to kvůli šatům nevěsty, ale proč se to říká? Jaký to má smysl?

    Další informace


    Jak vzniklo slovní spojení ,,být/zůstat na ocet?

    Odkaz marci1 neotevřu, takže nevím, co je uvedené, a proto nemohu posoudit, o jaký jde zdroj. Ale věřím jazykovým zdrojům, které uvádějí toto: .Zůstat na ocet neprovdat se. Z pohedu jazykového původu jeden z významů sllovesa zůstat - objevit se jako zbytek něčeho - tedy z čeho, po kom, po čem ,zbýt.Neuvádí se srovnání s houbou, ale jde o jakýkoliv zbytek - třeba lívanečků na míse, , na Štědrý večer zbytek rybích kostí, které se zakopou atd. aby zbytky nezkysly.Zůstat na ocet - něco, co má jeho vlastnost - např. víno zkysne, stane se kyselé, časteo nežádoucí, nechtěné. Takže zůstat na ocet zkysnout - u muže zůstat starým mládencem - nezkysnout, u ženy neprovdat se stát se kyselým, nepříjemným atd.Podle Kotttova slovníka. a PSJCDoplňuji: u muže zůstat starým mládencem - zkysnout.Příklady z literatury: Rais. Čas svrchovaný, abych se oženil, nechci-li zkysati na ocet stát se starým mládencem.Šmil. Nevezme-li si Anýžka ženicha, kterého já jí našel, zbude na ocet neprovdá se. Nepovažuji za nějaký odpad ty, jedince kteří se neprovdají nebo neožení. Nemají třeba dostatek financí, kde bydlet, nemohou najít vhodného partnera,, dále kvůli zaměstnání, vyhovuje jim být sám atd.Někteří jsou spokojení, jiní třeba zatrpknou, chovají se nepřjemně, jsou nevlídní, nechutní, rozmrzelí - tváří se přeneseně kysele... .

    Další informace


    Co znamená bobřík mlčení a odkud tento výraz pochází?

    Děkuji za odpovědi

    Další informace


  • Škrondali jste na candrbál? Odkud pochází candr?

    Ptejte se knihovny odkazuje na ÚJCAV.SNČ mám, v něm je uvedená jedna možnost původu z německého slova Zigeunerball cikánský bál. I když předpoklad původu se vztahuje k celému slovu candrbálu. Časopis Naše řeč ˇUJCAV z r. 1939 vysvětluje české hláskové seskupení a význam.slova.Janko ukazuje, že tu běží o útvary onomatopoické s hlavním významem roztřepenosti a členitosti, a slova sem náležející dělí ve dvě hlavní skupiny: bez nosovky (cadr-) a s nosovkou (candr-). Z českých slov typu bez nosovky uvádí na př. čadra (ženské roucho na Východě), cadrna (rozcuchaná kudrna), cadrnáč (rozcuchaný), cadrnatý (chlupatý) a snad sem patří i královéhradecké cajdrnožka (chatrná spodní sukně). Typ nosovkový jest zastoupen v češtině dial. canda, candoň, candavý (tlachal, tlachavý), candát (tulák), candátovati (bez účelu choditi), zacandati (umokřiti), laš. candrat (šplechtati), mor. candra (otrhaná ženská), lašsky čandor s významem podobným, mor. candra (popruh u trakaře) a čandrůvka (druh jablek). Hlavní význam roztřepenosti (s „vodním“ odstínem mokroty, šplíchání) není jistě příliš vzdálen od významu nepořádnosti, rozcuchanosti a toulavosti. a href"http://nase-rec.ujc.cas.cz/archiv.php?art3351" rel"nofollow" http://nase-rec.ujc.cas.cz/ hellip /a -Určitě i v minulosti byl rozdíl mezi venkovským candrbálem (tancovačkou) a tanečky ve městě. -Poznámka - u příjmení Candr(a) uvádí Moldanová původ od křestního jména Alexandr.Druhá možnost původu souvisí s výrazem mokroty , tedy pojmenováním

    Další informace


    Z čeho/odkud/ vzniklo pojmenování šrajtofle?

    Pochází z německého slova Schreibtafel - byvala to pomůcka např. u školáčků psací tabulka, záznam dluhu u hokynáře atd.

    Další informace


    Roh hojnosti....

    Co to znamená, odkud pochází a jaká je jeho symbolika?

    Další informace


  • vlhký roh zdi v obýváku



    Další informace