• Jak a kde vzniklo rčení:To ti Véna písk? - poradna, odpovědi na dotaz

    Na této stránce naleznete veškeré odpovědi na dotaz na téma: Jak a kde vzniklo rčení:To ti Véna písk?. Hledáme pro vás ve více než 500 000 odpovědích. Dále zde naleznete další zajímavá související témata.

    Další informace

  • Další témata a dotazy - Jak a kde vzniklo rčení:To ti Véna písk?

  • Považujete za pravdivé staré rčení o neštěstí ve hře, které vyrovnává štěstí v lásce?



    Další informace


  • Všimli jste si,že už delší dobu neplatí rčení...jsem chudý a hladový jako herec?

    Tak ti nejlepší serialoví herci a hérečky mají těch 150 -200 000 měsíčně jenom za ty seriály plus těch 30 000 z divadla ,ale ti neznámí herci a hérečky na oblasti cca 20 000 kč ,a to všechny ansábly dostávají na provoz divadla státní dotace ,nevím proč ?když na to nevydělají tak at zaniknou jako každá soukromá firma ,jsou to firmy jako každá druhá ale normální živnostník žádně státní dotace nedostane

    Další informace


  • Proš se v bohoslužbách (katolických?) často ztrojnásobují různá rčení?

    Má to snad souvislost s Nejsvětější trojicí?

    Další informace


    Platí níže uvedené rčení také v naší domovině?

    V africkém Senegalu platí rčení, že když zemře stařec, je to stejné, jako když shoří knihovna. Platí to s některými výjimkami též u nás? Nebo se jen uleví státnímu rozpočtu a uvolní místo mladým?

    Další informace


    Jaké rčení vysvětlí příklad principu Základní mzdy?

    Jaké rčení se hodí k popisu... Příklad -vyděláváš-li nyní 3500 euro a dostáváš je od zaměstnavatele, v budoucnu bys od něj dostal jen 2000 eur a 1500 by přišlo od státu jako základní příjem.(nazory aktualne cz)

    Další informace


    Jaká kolečka jsou míněna ve rčení myslet na zadní kolečka?

    Vím, jaký je význam, ale zajímalo by mne, jak to vzniklo. Jestli v tom hrála roli nějaká skutečná kolečka.

    Další informace


    Jak vzniklo zemědělství? Asi se neví, jak to tenkrát člověka napadlo, že? Ví se aspoň, jak se vyvíjelo?

    To jeden pračlověk dal pračlověčce květinuta neměla svůj denkvětina letěla přes prazem na hlínua v pračase vyrostl křen...:o)Už si moc nepamatuji, kdy přesně nám říkali, že vědomosti člověka jsou v podstatě okoukané skutečnosti z jeho okolí. Oni tenkrát pozorovali okolí celkem dost. Nemohli si tedy nevšimnout jak a kdy a proč a co roste......více (min základy) v hodinách/ učebnicích dějepisu (myslím, že zhruba tak nejpozději 5.-6. třída)... nebo i zde v odkazech: a href"http://zemepis.gnj.cz/historie-zemedelstvi" rel"nofollow" http://zemepis.gnj.cz/ hellip /a -Zemědělství vzniklo v okamžiku, kdy lidé dokázali domestikovat rostliny a zvířata pro vlastní účely. a href"http://fle.czu.cz/~hejcman/Prednasky/Zemedelstvi1_Historie.pdf" rel"nofollow" http://fle.czu.cz/ hellip /a Jak přišli první lidé na to, že mají začít orat a sít? Zase to víme jen pravděpodobně: naučili se to postupně. Takovým mezistupněm mezi sběrem a zemědělstvím bylo „sklizňové hospodářství„. Lidé ještě kočovali, ale když našli místo, kde bylo hodně jedlých rostlin, usadili se tam do doby, než je mohli sklidit.Naučili se tak rostliny znát, pečovat o ně a naučili se i zásadní věc: uchovávat jejich semena přes zimu. A když jedno krásné jaro ty semínka zaseli – byli z nich zemědělci. a href"http://jinyproud.czocatky-zemedelstvi-na-morave/" rel"nofollow" http://jinyproud.cz/ hellip /a

    Další informace


    Existuje rčení ve smyslu něco zveličovat, ale v pozitivním smyslu?

    Něco jako dělat z komára velblouda, ale to je myšleno negativně např. u nějakého problému. Mně jde ale o rčení ve smyslu, ze třeba někdo udělá nějakou drobnou práci a pak se vychválí úplně do nebes, jak kdyby udělal bůhvíco a přitom to tak není.Doplňuji:Jo, v podstatě nasazuje růžové brýle, staví ty vzdušné zámky či spíš potěmkinovy vesnice.

    Další informace


    Co soudíte o dnes populárním rčení:takových jako ty,čekají před branou houfy!

    Mohlo by se v podstate definovat takto-vetsina z nas je nahraditelna,takze drz hubu a krok a pokud se ti neco nelibi,tak muzes jit.Na tvoje misto je fronta.

    Další informace


    A rčení pamatovat na zadní kolečka znamená.....?

    Ponechat si nějaké řešení v záloze.

    Další informace


  • Neznáte původ rčení Je neklidný jako hrách na bubnu?

    Některé jiné rčení v podobném významu?

    Další informace


    Kde se vzalo slovo torna ? Z čeho to vzniklo ?

    Torna torba. - uvádím význam pro vojenskou a sportovní brašnu na záda, tlumok.U všech slovanských národů i jiných národů včetně Maďarů se toto slovo objevilo.. Stsl. turbica má původ v maďarském nářečním slově t turba. Původ z tureckého torba. Ve stč. se užívalo i slovo: tanejstra tornistra, pytel, torba.Etymologický slovníkDoplňuji:Doplňuji, třeba se někdy objeví podobný dotaz. Zajímal mě ještě rozdíl mezi původem slovy torna a torba. Oba výrazy z maďarštiny, ale prapůvod těchto slov se liší, i když se nakonec jejicj význam sjednotil.Uvedla jsem, že ve stč. se užívalo slovo tanejstra. Po hláskových změnách tanister, tanistra, tornistra, zkráceně nářečně na torna torba, mošna.Slovo tanistra je hanlviý staroslověnský výraz., který byl přijatý do češtiny ze staršího maďarského tanyisztra, novějšího tarisznya,. přesmyk souhlásek z varianty tanyisztra, a to zřejmě z řečtiny - ve významu pytlík na potravu pro koně.Německý Tornister, z toho č. tornista i zkráceně torna, se má za přejaté z češtiny nebo přímo z maďarštiny. Tanister se užíval asi do 17. st., novější tornister pak od st. 18.

    Další informace


    Je nějaké rčení, že když se pro něco rozhodneme, není cesty zpět?

    Jako se třeba říká darovanému koni na zuby nehleď ve smyslu, že nemáme hledat chyby na něčem, co jsme dostali, tak by mě zajímalo, jestli je nějaké rčení na výše zmíněné?Něco, co by se dalo použít např. ve chvíli, kdy má někdo vystupovat před lidmi, někdo s ním stojí za oponou a vytrémovanému účinkujícímu chce říct, že teď už z toho vyycouvat nemůže. Je něco takového? Mě nic nenapadá :(Děkuju :)

    Další informace


    Jak vzniklo a kde má původ slovo ,,sígr ?

    sígr zlý člověk, darebák. Výraz uvádí Rippl v r. 1926, doslova pražský Pepík, velkoměstský zločinec, asi původně sýgr syčák - nadávka zdrůrazňující zločineckou povahu.V r. 1902 uvádí Juda - kdysi též syčoun, syčmon aj. původně žebravý tulák, pobuda. Při polohlasném žebrání bylo slyšet jen sykavky méně pravděpodobně jde o posměšné označení italských dělníků na stavbě železnice v Praze v 19, st. a to podle jejich sí, sí .Slovník nespisovné češtinyDoplňuji:Rejzkův etymologický slovník uvádí to, co jsem napsala.sígr - ob. expr. ‘lump, syčák’. Obvykle sehledá stejná motivace jako u :syčák.Spojení s něm. Sieger ‘vítěz’ brání význam.

    Další informace


    Co znamená rčení: Lidé ze skleněných domů nemají házet cihly?

    Přirovnejte to k nějaký situaci, kde se to dá použít.

    Další informace


    Co jsou to Šibřinky, jak tohle slovo vzniklo?

    Jaký má význam?Doplňuji:Ano, ale podle čeho se Masopustu nebo maškarnímu plesu říká šibřinky? Jak slovo vzniklo?

    Další informace


    Být zpocený jako myš, mokrý jako myš? Proč se zrovna myš dostala do těchto rčení?

    Nevím,kde a jak to rčení vzniklo,ale,protože hlodavci nemají potní žlázy,tak to asi nebude mít reálný základ.Možná,to bude tím,že je vidíme běhat po velkých deštích,kdy vlastně opouštějí svoje pelechy,protože jim je na krátkou dobu zaplaví voda.A jsou, mokré jak myš . :-))

    Další informace


  • Jak si vysvětlíte rčení-Hádat se o kozí chlup?

    Odpověď je v odkazu:

    Další informace


    Co nebo kdo je to močan a jak toto slovo vzniklo?

    sůl kyseliny močové. Slovo vzniklo regulérně podle pravidel chemického názvosloví - kyslíkaté soli se tvoří koncovkou -an od kyseliny (např. síran od kyseliny sírové, boritan od kyseliny borité - a stejně tak močan od kyseliny močové).

    Další informace


  • Jaký má význam/původ rčení Mluvit jako bible ?

    Záleží, jak se na bibli díváme. Původ se nedovíme. Někdo vyslovil a ujalo se.1. Bible je mistrovské literární dílo, které člověka seznamuje s historií, jazykem atd. Takže z tohoto pohledu plní bible funkci vzdělávací - různé citace, výroky atd.2. U věřících je možné toto rčení chápat, že někdo někoho přesvědčuje o stvoření světa, o zázracích, legendách atd. Bible plní funkci přesvědčovací. Obecně bych shrnula, že muvit jako bible přeneseně: být pro někoho autoritou, mluvit učeně, třeba nepřirozeně apod. .Ale dá se brát i ironicky, dělat ze sebe chytrého.České pořekladlo: sedlákovi vidle, knězi bible .

    Další informace