• Jak vzniklo slovo hippie? - poradna, odpovědi na dotaz

    Na této stránce naleznete veškeré odpovědi na dotaz na téma: Jak vzniklo slovo hippie?. Hledáme pro vás ve více než 500 000 odpovědích. Dále zde naleznete další zajímavá související témata.

    Další informace

  • Další témata a dotazy - Jak vzniklo slovo hippie?

  • Zajímá mě, jaké (které) slovo slovo může viset jen tak na rameni, jaké (které) slovo je dobré mít v autě atd.?



    Další informace


    Má něco společného slovo bombardér a slovo bombarďáky?



    Další informace


  • Z jakého slova vzniklo slovo bonbon?



    Další informace


  • Z čeho vzniklo slovo pedant?

    Snad: pes-pedis?

    Další informace


    Jak vzniklo slovo pacient a proč?

    Co na to náš Jiří Rejzek a Etymologický slovník?pacient, pacientka, pacientský.Z lat.patiēns (gen. patientis), původně ‘snášející, trpící, trpělivý’, vlastně přech.přít. od patī ‘snášet, trpět’.Stejný plůvod má slovo pasiáns ‘karetní hra pro jednu osobu’. Z fr. patience tv., vlastně ‘trpělivost, vytrvalost’,.z lat. patientia tv.Proč? Na to se dá odpověďět jen to, že slovo není původem české. Objevilo se u nás v barokní lékařské terminologii ve spise lékaře MUDr. Ferdinanda Částky ze Šternšteina. Stejně jako některé názvy chorob.U slova patient, které Částka také užívá, se výrazně projevuje vliv původní latinské grafiky (z lat. patiens, -tis snášející, trpělivý shovívavý, povolný vytrvalý v čem) .autor Vladimír Koblížek a href"http://www.historie.hranet.cz/heraldika/etc/nemoce.pdf" rel"nofollow" http://www.historie.hranet.cz/ hellip /a

    Další informace


    Jak vzniklo slovo BONBONIERA? Která firma je průkopníkem ve výrobě bonboniery?

    Kdy se začaly vyrábět?

    Další informace


  • Nevíte,kde vypnout to okýnko,jak vyskakuje po najetí kurzoru na slovo a chce mě to konkrétní slovo přeložit ? ?



    Další informace


  • Z čeho vzniklo slovo čurbes?

    Zajímavé, že oficiální etymologický slovník od J. Rejzka, stejně tak SNČ uvádějí, že původ je NEJASNÝ.SSJC uvádí jen SNAD - z jidiš.K tomu se přiklání i Národní korpus českého jazyka.Oba výrazy - pajzl i čurbes POVAŽUJE za přejaté z jidiš. Jidiš, dnes už téměř zaniklý jazyk východoevropských chasidských štetlů, zanechal v dnešní češtině jen malou stopu: chucpe, mišpoche, košer a možná i čurbes, kibic, ksindl. -Německo-český slovník zmiňuje výraz čurbes jako hybridní slovo zlodějské hantýrky - herberk z čor (cikánsky zloděj) a z bajs (v hantýrce z jidiš) dům, krčma. Podobně jako pajzl. Stejně uvádí časopis Naše řeč. uvádí význam - čurbes zlodějská krčma.Takže co dodat - oficiální jazykové slovniky potvrzují, že není vždy jasný původ slov...

    Další informace


    Vzniklo slovo zahrada podle místa za hradem?

    Odpověď vám dá Jilří Rejzek ve svém Etymologickém slovníku. zahrada, zahrádka,, zahrádkářský, zahrádkářství atd.Takto jen čeština, srov. však polské ogród tv., ruské ogoród ‘zahrádka (na zeleninu)’. Původně ‘ohrazené místo’, viz :hrad. hrad, hrádek, hradní, hradiště, hradba, hradební, hradlo, hradit, hrazení,ohradit, ohrada, přehradit, přehrada, zahradit ,zahrada, vyhradit,výhrada, nahradit, náhrada, náhradník, přihrádka aj.Všeslovanské slovo, polsky gród, rusky górod, staroslověnsky gradъ.Praslovanské *gordъ ‘ohrazené sídliště’, odtud ‘hrad’ v západní slovanštině, ‘město’ ve východní sl. v jihosl. je obojí význam.Příbuzné je např. litevské gardas ‘ohrada pro dobytek’, gótské gards ‘dům, dvůr’ (něm. Garten ‘zahrada’, angl. yard ‘dvůr’), stindické. grhá- ‘dům’ a snad i chetitské. gurta- ‘pevnost, hrad’, vše k indoevropskému ghordho-‘ohrazené místo, blízké je i latinské hortus ‘zahrada’, řecké chórtos ‘ohrada, dvůr’ (ie. *ghorto-).

    Další informace


    Kupujete si pikador? Neznáte někdo, jak toto (zřejmě) jihočeské slovo vzniklo?

    V Českých Budějovicích se užívá jako synonymum pro párek v rohlíku. Přivezla je známá z návštěvy v Českých Budějovicích, kde je uvedené i v nabídce na stánku.

    Další informace


    Je frnda sprosté slovo? A z čeho to vzniklo?

    1. frnda ve význam ženské přirození je výraz vulgární.2. frnda je dále hanlivě dívka,, žena. Jde o tezv. synekdochu - záměna části za celek nebo naopak. Dříve dívka, která se ráda fintila, byla nafrčená atd.Původ .českého slova uvádí V. MachekČeská slova s počátečním f jsou buď cizího původu, nebo expresívně ikonická - psřenesená, metaforická, obrazná atd.Slovo je odvozené od frčet, původně frndat, je to slovo zvukomalebné, podle zvuku fr + připona k. Přeneseně zvuku vrabců nebo po rychlém letu vůbec.Třeba koule, nebo házení kotoučku (frčky) při hře. Další slovo - frnda knoflík.Na Moravě frča byl kotouč z pantlí, smyčka, která se vázala na ženském kroji. Takže dívka nafrčená, nafrnděná, naparáděná atd.Takže v různých oblastech, záměnou hlásek vznikla frinda, frindola, frndula atd. -Podobně sloveso frčet . - prudce se pohybovat, se dnes pooužívá jako slang, fungovat („ať to frčí/ běží/ ubejvá/ péruje“)Takže pěkná dívka byla frnda, záměnou části za celek, se pojmenovala její část těla. Více podrobnostsí najdete vv odkazu a href"http://www.ptejteseknihovny.cz/dotazy/vyznam-slova-frinda-x-frynda" rel"nofollow" http://www.ptejteseknihovny.cz / hellip /a

    Další informace


    Jak vzniklo slovo vesměs?

    Jedná se vůbec o slovo české, případně spisovné?

    Další informace


    Jak vzniklo slovo pitomec?

    J. Rejzek v Etymologickém slovníku uvádí:pitomý, pitomost, pitomec, pitomina.Stč.pitomý ‘krotký,ochočený,krmený’ od praslovanského .*pitati ‘krmit’ ),přeneseně pak ‘tupý, hloupý’Slovo stejný původ jako píce psl. *pit’a je odvozeno od *pitati ‘krmit’, stindické pitú‘jídlo, pití’, vše z ie. *pei-tu-, *pī-tu‘ strava, pití’ od *pei- ‘být tučný, plný’. Přeneseně to mohlo být nějak tak:Takže pitomý byl původně tlustý člověk., neukázněný, omámený jídlem, který neznal svou míru. Když byl hladový, tak se stal nepříjemným atd.

    Další informace


    Jak vzniklo slovo fabrika? Z jakého jazyka pochází?

    Původ slov fabrika a fabrikant:Do češtiny přešly z němčiny, pokud jde o fabrikanta zcela beze změny, v případě fabriky jsme si k německému Fabrik přidali samohlásku a. Do němčiny se ta slova dostala z latiny. Fabrica tam byla dílna, protože fabricare znamenalo vyrábět.

    Další informace


    Jak vzniklo slovo zabřednout?

    V jiných jazycích téměř neexistuje - leda opisem.

    Další informace


    Jak vzniklo slovo kráčmera a komu/čemu se tak říká?

    Podle SNC je kráčmera nehezká nesympatická žena, někdy i jako hanlivá nadávka.Souvisí se jménem Kráčmer, Kračmar Krčma, Krečmer -nejspíše lužickosrbského původu, patrně pochází z korčmar (krčmář, hospodský, šenkýř, výčepní).Hojně se používá i v němčině a href"https://cs.wikipedia.org/wiki/Kr%C3%A1%C4%8Dmer" rel"nofollow" https://cs.wikipedia.org/ hellip /a Že by pojmenování vzniklo původně jako nadávka pro nepoctivou a ošklivou krčmářku? Nemusela být ošklivá vzhledem, ale byl třeba hubatá, která nešla pro ostré slovo daleko, nepříjemná, nemilá.Slovo krčma mohlo vznikout od slovesa krčit se, nebo od podle jména krč, kdy původní krčmy vznikaly na místě, kde byl vykácený les s krči.J. Rejzek Etymologický slovník

    Další informace


    Jak vzniklo slovo autogram?

    Má to něco společného s autem a váhovým gramem?

    Další informace


    Jak a z čeho vzniklo slovo žuvr a co přesně znamená?

    Ne, tak to není ono. Měl by to být asi kámen určitý velikosti. Je to tady teda hodně používaný slovo. Tady všichni mluví o žuvrech, nebo žubrech (většinou děti). Když jsem byl dítě já, také jsme říkali žubry, ale později se ukázalo, že správně to prej měli být žuvry.Žuvry by měly být asi trošku větší, protože vždycky, když jsem onehdá kamenem trefil kohokoli kamkoliv, tak se kroutil a vždycky řekl to samý- héééj, taký žubr?? A nebo- to se řekne, žubrama (žubrákama) se nesmíí!Tak víte někdo přesně? )))

    Další informace


    Jak a proč vznikla věta: Dávám ti své slovo. a taky o jaké slovo tedy jde?



    Další informace


  • Z čeho vzniklo slovo UFON?

    Ufon je domnělý cestovatel v dopravním prostředku s názvem UFO - tj. v překladu neidentifikovaný nebo neidentifikovatelný létající objekt (předmět).

    Další informace