• Jak vzniklo úsloví jen na skok, nebo se zdržíte? - poradna, odpovědi na dotaz

    Na této stránce naleznete veškeré odpovědi na dotaz na téma: Jak vzniklo úsloví jen na skok, nebo se zdržíte?. Hledáme pro vás ve více než 500 000 odpovědích. Dále zde naleznete další zajímavá související témata.

    Další informace

  • Další témata a dotazy - Jak vzniklo úsloví jen na skok, nebo se zdržíte?

  • Slyšeli jste upravené úsloví Láska prochází žaludkem, ale polykat mě nikdo nedonutí?Jak slova chápete?



    Další informace


    Jak chápete úsloví Jsi jen prach a v prach se obrátíš? Zdravím...



    Další informace


    Dělají mnozí lidé urputně věci či činy jen proto, aby byli obdivováni nebo uznáváni, nebo je to jen pro ty peníze a moc?



    Další informace


    Co znamená úsloví bez ztráty květinky?



    Další informace


  • To najely tanky ve válce třeba jen 50km? Na tomto webu, mají najeto všechny jen desítky kilometrů. Jak to je?



    Další informace


  • Jak vzniklo uslovi: Jde to jak na dratkach.

    Z ceho nebo jak to vzniklo.Jde mi to jak ,ci jde mu to jak na dratkach.

    Další informace


  • Nevíte, kde se vzalo úsloví prší psi a kočky a jak se dá vysvětlit?

    U nás je známější varianta leje jako z konve ?

    Další informace


  • Zajímá mě,kde vzniklo úsloví,které jsem nedávno slyšela:Paragraf je;člověk se vždycky najde?

    Děkuji.

    Další informace


    Vzniklo v Brně úsloví jezdit kolem komína?

    1. Zda frazém jezdit kolem komína necestovat nikam daleko, jezdit jen po okolí vznikl v Brně, se nedá zjistit. Je zahrnutý do české frazeologie, která souvisí s prostorem.Možná souvisí s Komínem, když někdo z centra Brna jel kolem této obce, tedy nikam daleko, jen do okolí.2. Jezdit kolem Komína nebo přes Komín, není frazém, ale skutečnost, která se týká nejen Brňanů, ale všech, kteří tuto část Brna navštíví.Místní jméno Komín x obecné jméno komín jsou homonyma. Název obce Komín není zcela objasněn, etymologové však vylučují jeho souvislost se stavebním zařízením na odvod kouře. Důvodem je skutečnost, že slovo komín je u nás doloženo mnohem později než jméno obce Komín. Navíc i poté, co k nám slovo komín z italštiny proniklo, jednalo se ještě dlouho o reálii typicky městskou, ve středověké zemědělské osadě prakticky neznámou.Má se za to, že pojmenování značí buď usedlost, patřící Komovi (či Komoňovi a pod.), nebo je odvozeno od slovanského základu kom- (strmě, svisle, kolmo). Název obce je u nás ojedinělý . a href"https://cs.wikipedia.org/wiki/Brno-Kom%C3%ADn" rel"nofollow" https://cs.wikipedia.org/ hellip /a Obecný výraz komin Stč. komín ‘pec, otvor pro odvádění kouře’ je přejato ze stejného zdroje jako :kamna, pouze cesta převzetí je jiná as ipřes střhn .kamīn‘ krb, komín ’z lat. camīnus ‘pec, krb’ zř.kámīnos‘ pec ,cihelna’.Význam slova se postupně zúži l z ‘pec’ na ‘dymník (otvor k odvádění kouře)’ až na pozdější ‘trouby k odvádění kouře. V. Machek: Etymologický slov

    Další informace


    Skok ze stratosféry.

    Jsou někde popsány technické podrobnosti výstupu balonu Rakušana Baumgartnera do výše 39 km. Balon na hranici 38 km několikrát přestal stoupat a po chvilce opět začal. Zajímalo by mně zda to bylo způsobeno tím, že zvětšili objem balonu nebo nerovnoměrným složením atmosféry v této výšce. Pro zajímavost, balon měl objem 850 000 m3 !!!!!!!Doplňuji:Balon měl průměr cca 118 m .

    Další informace


    Má úsloví Má hlavu v pejru něco společného s Pelhřimovem?

    Podle legendy byl název města Pehřimov odvozený od latinského Pelegrimus (poutník).Pýr - nespisovně pejr dnes plevel, původně předchůdce pšenice, jinak také zrno pšenice špaldy. (Etymologický slovník J. Rejzka) Takže i bývalý poutník mohl mít hlavu schovanou v pejru, tedy v obilí. Současný obyvatel Pelhřimova hlavu do obilí či plevele nestrká, ale má starosti, které ho tíží, ubližují nejen jemu tak, jako škodí plevel-pýr a ničí vše ostatní.

    Další informace


    Koupíte za facku, když máte něco v pácu? Jaký je původ a význam těchto úsloví?

    Jaký je původ a význam těchto úsloví?Když chceme říct, že máme něco vyhlédnutého, že něco chceme, máme to v pácu.Pác je původem německý a dříve měl podobu pajc, což bylo z německého Beize, mořidlo.Odtud je i dosud běžně užívané sloveso pajcovat, mořit, nakládat, mazat mastí. V pácu, v pajcu, v mořidle mívali koželuhové výrobky a suroviny, se kterými měli další úmysly. A od koželuhů se úsloví rozšířilo do celého jazyka.Koupit něco za facku, má původ v pojmenování drobné mince, která u nás obíhala v 16. a 17, století. Mince se jmenovala podle německého názvu dnešního Bernu - batzen.Lidé si to zkrátili na bac, bác a později zkomolili na pác, pac, fac, případně fat.Šlo o drobný peníz a výraz- koupil jsme to za pác, za fac, za fatku s významem- koupil jsem lacino.Jde tedy o zkomoleninu starého úsloví koupil jsem za fatku.

    Další informace


    Kdy můžete dopadnout jako hubkař? Jak vzniklo toto úsloví?

    proč se říká, dopadl jak hubkařMožností, proč je tomu tak, se nabízí několik. Na Rožnovsku nesmí prý být na salaši jiného ohně nežli dřevěný, který si Valaši roznítí hned o poledni téhož dne, jak přijdou na salaš. Ve dveřích a naproti ve dřevěném sloupě vyvrtají díry. Do díry ve sloupu dají kousek „hubáně (hubky křesací), pak omotají o „kuladélko (tyčku) provaz a zastrčí kuladélko do obou protějších děr. Potom se jeden z valachů z koliby do dveří vší silou opře a druhý za provaz omotaný silně táhne. Kuladélko se točí a tím třením hubka zatlí. Pak se hubáň rozedmýchá a oheň v kolibě složí. Vyhasne-li oheň, je to zlým znamením, ihned musí se přinésti ze sousedního salaše.

    Další informace


    Jak má původ a význam úsloví pro stromy nevidět les?

    Znáte nějaký výrok v souvislosti se slovem les?

    Další informace


    Hovorově se používá slovo onehdá. Jak vzniklo? A kdy to přesně je ?

    Etymologický slovník uvádí, že první část složeného slova one - nelze doložit.Ale u příslovce ondy onehdy (kdy) uvádí význam nedávno, jednou.U všech slov není možné původ zjistit.Doplňuji:Ještě odpověď na další část otázky. Zminíila jsem se, že původ části slova nelze doložit stejně tak, jako se nedá zjistit, v kterém období slovo vzniklo - zda v pračeštině nebo až ve staročeštině.

    Další informace


    Co znamená a jaký má původ úsloví: Hoří mu za zadkem koudel?

    Proč ne třeba tráva?Co je vlastně koudel? K čemu se používá?

    Další informace


  • proč má kočka 9 životů a kdy nebo jak vzniklo?

    jako pořekadlo

    Další informace


    Jak si vykládáte úsloví „kolik třešní, tolik višní“ ?

    Určitě je několik možností výkladu přeneseného významu. tohoto úsloví.Představme si třeba složitou životní situaci. „Kolik situací, tolik je možných řešení“Chce je řešit a uvědomit si, které řešení bude mít efekt. Je nutné poznat příčinu, jestliže se to podaří, dá se odstranit i následek. Višně jsou kyselé možná příčina, třešně sladké následek.Třešně či višně? . Záleží na tom, co v životě převažuje – radost, štěstí či smutek, nenávist. Měli bychom dělat lidi kolem sebe šťastné, oni udělají šťastné i nás. Pak dochází k rovnováze.Kolik třešní, tolik višní. Kolik nápadů, tolik šťastných lidí.Ale platí to i v životě? Reálný svět, narozdíl od světa pohádkového, není černobílý. Stává se, že zlo lidi spojuje , že višní je často mnohem víc ...

    Další informace


  • Jak vzniklo úsloví, nebo věta tupá, jak štoudev ?? Děkuji

    Štoudev větší dřevěná nádoba, menší káď: (pochází z němčiny - der Wasserstiinder). Nádoba s jedním uchem, nabírala se jí (kromě jiného) voda ze studny, pak se v ní voda nesla do domu. Voda stříkala, špatně se nesla, také nabírání vody ze studny se bylo třeba naučit.Znám - blbý jako štoudev - špatná manipulace s nádobou. . Tupý svědčící o omezeném, pomalém chápání. Někdo se nenaučil vodu ze studny nabírat.Zase - těžko říct, kdo první vyslovil toto přirovnání.Doplňuji:Významy pro štoudev se postupem doby rozšiřovaly či zužovaly. Proto upřesňuji. Štoudev byla větši než vědro, měla dvě nebo jedno ucho, nahoře byla zúžená.Tak vypadaly štoudve, v nichž se nosila voda do chléva. V domácnosti byly větší, většinou měly nožičky a sloužily jako zásobárna vody pro vaření. Aby do nich nepadalo smetí, byl na nich poklop. Byly velmi těžké, když byly naplněné vodou, proto se nepřenášely a stály na místě. -Něco z literatury:Studna už nesloužila svému účelu.... a nikoho by nenapadlo tahat štoudve s vodou z takové hloubky. (M. Švandrlík).Původ a významy upraveny podle různých zdrojů - Etymologické slovníky, Staročeský slovník, Lidová určení, elektronická kniha apod.

    Další informace


  • Je možné najít štěstí jen a jen sám v sobě? Znamená štěstí jen absenci trápení?

    Skutečné štěstí je vždycky tam, kde je nehledáme. Přichází vždy jako dar a nedá se na životě vybojovat ani vyvzdorovat.— Nicolai Hartmann

    Další informace