• Jaký je původ slova klystýr? - poradna, odpovědi na dotaz

    Na této stránce naleznete veškeré odpovědi na dotaz na téma: Jaký je původ slova klystýr?. Hledáme pro vás ve více než 500 000 odpovědích. Dále zde naleznete další zajímavá související témata.

    Další informace

  • Další témata a dotazy - Jaký je původ slova klystýr?

  • klystýr...



    Další informace


  • Jaký je původ slava šunkofleky a historie tohoto pokrmu.

    Šunkafleky mají původ v německých zemích, ale historie těstovin spadá až do období starověkého Říma. A název je prostý šunka - uzenina a fleky - těstoviny.Doplňuji: a href"http://www.tradicnirecepty.cz/testoviny/recepty-sunkafleky/" rel"nofollow" http://www.tradicnirecepty.cz/ hellip /a

    Další informace


    Co mají společného dukátové buchtičky s dukáty, jaký je původ tohoto pokrmu?

    Dnes byly k obědu dukátové buchtičky s krémem. Tak mě napadlo proč se jim vlastně říká dukátové buchtičky? Co mají společného s dukáty?Neměly by být tedy ve tvaru penízků než malých buchet?Jaký má původ tento pokrm?Máte je rádi?

    Další informace


  • Máte v rezervě slova, která nahrazují slova sprostá?

    Já například používám kurde, kužva, kurec. A co vy ?

    Další informace


    Jaký je původ slova fix (popisovač)?

    Pamatuju si, že začátkem sedmdesátých let pod pojmem fix existoval (alespoň v Československu) pouze popisovač tlustý počítám 2-3cm, vylisovaný z hliníku jako silnější tuba na zubní pastu, a hrot byl z filcu (tipuju 5mm tlustý). Vyznačovalo se to nezaměnitelnou vůní, počítám že barva obsahovala toluen nebo něco podobného. Taky ten hrot při psaní typicky vrzal a hvízdal. A FIX na tom bylo napsáno, takže nikdo si pod tím pojmem nepředstavil nic jiného. Obrázek jsem bohužel nevygooglil. Někde jsem našel, že je to zkrácené Centrofix, ale to se mi nezdá, spíš se ta firma pojmenovala podle fixu. Odkud to slovo tedy pochází? Obchodní značka něčeho, co sem přišlo odněkud?

    Další informace


    Jaký je původ příjmení Huňka?

    Jako obvykle. Legrace, legrace - body za nesprávnou odpověď. Kapka aspoň uvedla odkaz, kolik je příjmení u nás.Příjmení Huňka vzniklo podle nářečního pojmenování věci. Huňka je sukno přikrývka, kabát z jednoho kusu sukna zimník halena.Dotyčný něco z těchto věcí nosil hodně často, a proto získal toto příjmení.Doplňuji:Uživatel Quentos odpověděl - vyměňte u za o.Určitě tato odpověď prospěla...Dostal bod od Miroslava a Kupkíny.

    Další informace


    Jaký je původ příjmení Mejzr?

    Doplňuji:Rod s příjmením Mejz pravděpodobně pochází z okolí Nymburka (náš přímo z Rozkoše u Kostomlat), ale zajímá mě jazykový původ jména - je to původní české, počeštělé německé nebo židovské?

    Další informace


    Jaký je původ jména Háva?

    Opět stačilo použít modrou lištu a dověděl(a) jste se víc:Příjmení Háva je odvozené od křesního jména Havel, které je latinského původu. Vykládá se jako „obyvatel Galie“.Některé hláskové varianty jména způsobili písaři při jejich zapisování do matrik.Podle Naší řeči 40/1957

    Další informace


  • Souvisí výraz vir a od toho odvozené výrazy virový, od latinského slova vir - Muž?, nebo to má jiný původ?

    Latinské slovo vir - muž, je základem výrazů, jako například triumvirát a pod. Běžně se setkváváme s pojmem vir, jako bacil a od toho virový a pod.Je zde souvislost, nebo ne? Jak je to? Děkuji.

    Další informace


    Jaký původ slova uprdnout a proč to označuje zrovna špatnou náladu?

    Původ slova z Rejzkova slovniíku prdět vulg., prdnout si, prd, prdel, prdelka, prdelatý, proprdět, uprdnout se, zaprdět, vyprdět se, sprdnout, naprdnout, vyprdnout se.Všesl. - p. pierdzieć, r. perdét’, ch. pr̷djeti. Psl. *pьrděti je příbuzné s lit. pérdžiu ‘prdím’, pirdis ‘prd’, sthn. ferzan ‘prdět’, angl. fart tv., wal. rhech ‘prd’, alb. pjerth ‘prdím’, ř. pérdomai tv., sti. párdatē ‘prdí’,všezie. onom. kořene *perd- ‘prdět’ Viz i: bzdít - bzdít nář. ‘pšoukat’. Stč. bzdieti, pzdieti, p.bźdieć, r. bzdet’, sln. pezdéti. Psl. *pьzděti, *bьzděti má dále paralely v lit. bezdė̷ti, lat. pēdere ‘prdět’, ř. bdéō ‘prdím’, něm.Fist ‘prd’, všezie.*pezd, které bylo podle všeho ‘tišší’ variantou onom. *perd- (viz: prdět) Naprd - přeneseně - od zvuku, hřmotu , který je v tomto případě zbytečný a nic neznamená, nestojí za nic.Vysvětlený význam ve slovenském zdroji a href"https://slovnik.azet.sk/synonyma/?qnaprd" rel"nofollow" https://slovnik.azet.sk/ hellip /a Stejně jako prd je nepříjemný ve společnosti, ale na druhé straně platí, , že lepší prd než tisíc doktorů, takže prospívá zdraví. Od toho se odvíjejí i přenesené významy.

    Další informace


    Jaký je původ slova sabotáž?

    Sabotáž úmyslné a zpravidla organizované ničení nebo znemožňování výroby, hospodářství, dopravy ap. z nepřátelství k státnímu zřízení. K tomuto slovníkovému významu jazykovědci dospěli od dřevěné pracovní body, která nejen působila hluk, ale především nositeli ztěžovala pohyb, tudíž vedla často k lajdácké práci, přes úmyslné ničení majetku či válečné sabotáže . .Slovo pochází z francouzštiny. jehož etymologie je nejistá sama o sobě . Symbolem sabotáže je tedy dřevěná bota. Slovo sabotáž je doloženo již v 16. století jako klapat, šlapat hlučně, dělat něco špatně. Význam sabotáže se symbolem boty se objevuje od 19. st. Odvíjí se od stávky tkalcovských dělníků,. Jiný zdroj uvádí původ od sabotáže železničářů při stávce (1910), kdy útočníci zničli dřevěné zařízení držící kolejnice apod.Symbolika dřevěné boty je založena na skutečnosti, že pracovníci, kteří měli být propuštěni ze zaměstnání kvůli špatné práci, nebo chtěli bojovat za zkrácení pracovní doby, začali házet dřevěné střevíce do strojního zařízení,. V něm totiž viděli nepřítele.. Zničené stroje bylo třeba opravit, takže se jistým způsobem odchod oddálil. .Mnohem později byla dřevěná bota také používání jako klín pod auta, na železnici..Největší sabotážní akci byla stávka tkalců v Lyonu (1801. Tkalci se bránili zavádění strojů tím, že házeli do strojů boty a ničili je.Knižní zdroj a net

    Další informace


    Jaký je původ slova rekomando ?

    Překvapilo mě, že již ve staročeštině je zachyceno sloveso rekomendovati, -uju, -uje ipf. - koho přěd kým, komu doporučovat.Není ale uvedené, kde se slovo vzalo.

    Další informace


    Jaký je původ slova maringotka?

    maringotka obytný vůz pro sezonní pracovníky’. Z francouzského . maringote neznámého původu, snad z nějakého vlastního jména. JIří Rejzek: Etymologický slovník-Novější vydání slovníku uvádí původ podle názvu francouzského města Maringues, kde se tyto maringotky vyráběly.Město Maringues se nazývá po jeho zakladateli, jde zřejmě o původ složený z germánského marenges: země - maro - slavný.Různé francouzské zdroje a href"https://www.filae.com/nom-de-famille/MARINGUES.html" rel"nofollow" https://www.filae.com/ hellip /a

    Další informace


    Jaký je původ jména Frankenstein? Nebo se jedná o příjmení?



    Další informace


    Jak vzniklo nebo jaký původ má přijmení Kravec a Gravecz?

    Jak vzniklo nebo jaký původ má přijmení Kravec a Gravecz?

    Další informace


  • Dobrý den , ráda bych věděla jaký původ má příjmení Bíma . Vůbec mě nenapadá z čeho toto příjmení mohlo mohlo vzniknout

    Bím, Bíma - německý nářeční výraz za Böhm Čech.Naše příjmeníDoplňuji:Dobrava Moldanová: Naše příjmení

    Další informace


  • prosim o vysvetleni vyznamu slova kompl a slova béčko

    Bratr má nový kompl.Nejsem žádné béčko.

    Další informace


    Proč je písmeno F v obojetných souhláskách, když nejsou vyjmenovaná slova po F? Znáte české slova kde je po F y?

    Písmeno F tvoří převážně slova zvukomalebná. onomatopoická. Takových slov hodně není, proto není protiklad I/Y.Existuje starší původní české slovo fi - dnes ve významu fuj.Z lat. viola vzniklo české slovo fiala (původně fiola). Z toho slova pak české slovo fialový. Podobně fialka, fialkový.Vl. zk.Doplňuji:Po f nejsou vyjmenovaná slova, protože mezi ně se řadí jen slova českého původu.Ale existují slova cizího původu, kde se u některých píše y, u jiných i.film, filtr, filantropie, filozofie atd. x fyzika, fyzický, fyziologie.

    Další informace


    Které je antonymum ke slovu běžet? Jak udělat rozbor slova sluníčko - předpona, kořen slova, přípona a koncovka?

    Nevíte někdo, prosím, antonymum ke slovesu běžet? Myslím si, že to bude stát, nebo jít, ale nejsem si jistý. Dále bych se rád zeptal, jestli je správně, pokud u slova sluníčko určím, že s je předpona, lun je kořen, íčk je přípona a o je koncovka. Předem děkuji za odpovědi.

    Další informace


    Jaký je původ příjmení Drbal?

    Příjmení Drbal je tvar příčestí minulého slovesa drbat nejen ten, kdo se drbe, ale i ten, kdo drbe, tedy pomlouvá.Můžete si vybrat...

    Další informace