• Jaký je význam spojení velké(ý) kulové(ý)? Kdy vzniklo? - poradna, odpovědi na dotaz

    Na této stránce naleznete veškeré odpovědi na dotaz na téma: Jaký je význam spojení velké(ý) kulové(ý)? Kdy vzniklo?. Hledáme pro vás ve více než 500 000 odpovědích. Dále zde naleznete další zajímavá související témata.

    Další informace

  • Další témata a dotazy - Jaký je význam spojení velké(ý) kulové(ý)? Kdy vzniklo?

  • V které době a v které zemi byly povoleny v křesťanském světě první kremace? Kdy vzniklo první krematorium?

    1874 vstupuje v platnost nový italský zdravotní zákon, který jako první v křesťanském světě povoluje zpopelňování zesnulých v krematoriích. Německý inženýr Frederic Siemens postavil a vyzkoušel žároviště podobné současným kremačním pecím. [zdroj?]1876 první novodobé krematorium v italském Milanu

    Další informace


    Prosím, vysvětlete mi, kdy je mláďátek, kdy je přáďátek a kdy bylo na rozchodnice. Jedná se o časové údaje.

    Pokud někdo zná staré zvyky, obyčeje, pranostiky...

    Další informace


    Jaký je význam a původ spojení Ty jsi pěkná kost?

    Občas říká muž ženě ...

    Další informace


    Jak vzniklo slovo MEJDAN? Z čeho pochází? Význam znám...

    slovo mejdan znamená zápas, původně zápasiště (což je význam dnes málo užívaný), v hovorové řeči zábavu, flám. Pochází ze srbochorvatského mejdan a to z arabského majdánvolné prostranství

    Další informace


    Jak vzniklo slovní spojení bez okolků?

    okolky ´rozpaky, průtahy, nespisovně cavyky. Bez okolků - např. vyřídit přímo, bez průtahů, nedělat cavyky.Okolek kolem, okolo něčeho, okolo domu atd. často musel obcházet, význam i pro kruh. Původ od slova kolo.Takže okolky vytáčky, uhýbání od přímého jednání (zvl. v řeči) - někdo nešel přímo k věci., odbočoval, nejednal přímo atd.Tvar mn. čísla podle kmenového skloňhování.Slovo okolky se zachovalo ve spojení - bez okolků.Původ slova kolo kolo,kruh’,vše k ie. *ku̯el- ‘pohybovat se, otáčet se’Podle Staročeské mluvnice -Ještě jsem zapomněla na cavyky Etymologové říkají, že slovo cavyky je české a že jeho varianty se vyskytují v různých českých a moravských nářečích. Václav Machek ve svém slovníku uvádí tyto nářeční podoby našeho cavyky: cabiky, cafiky, cahoty a cahorty a také východočeské sloveso calikovat, dělat něco po kouskách. Podle Machka původní význam slova cavyk byl váda, hašteření, hluk, povyk , cavykovat prý znamenalo hulákat a hašteřit se. Jak podle Machka, tak i podle současných etymologů vznikla slova cavyk a cavyky spojením dvou jiných českých výrazů. Do jednoho slova se prý spojily výrazy cáry a povyk.Musím ale dodat, že jde o slovo cáry v dnes už nepoužívaném, ale například v Jungmannově slovníku zachyceném významu tohoto slova, totiž okolky. Takže cavyky by bylo - a žádná jiná teorie vzniku tohoto výrazu neexistuje - v jistém slova smyslu zkratkové slovo. atd. Ach jo, ještě odkaz a href"http://www.rozhlas.cz/regina/slova/_zprava/cavyky 78362" rel"nofollow

    Další informace


    Ahoj,jak vzniklo spojeni Stare Mesto?

    Muze to byt neco, jako nazev nejstarsiho hlavniho mesta ve state?Ani nevim zda,se pise Stare mesto a nebo jak mam z vrchu uvedene.Dik za vysvetleni.Doplňuji:Myslim tim,v jakemkoliv state.Mesta treba:Praha,Jeruzalem apod.Muze to mit souvislost?

    Další informace


  • Jaký je rozdíl mezi doživotím a rozsudkem ve výši 150 let vězení a proč se podobně velké tresty udělují místo doživotí?

    Jde mi o kauzu Berniho Madoffa, ve které nebylo uděleno doživotí, viz: 10. března 2009 proběhlo první jednání soudu, ve kterém za zpronevěru padesáti miliard dolarů finančníkovi hrozil až dvacetiletý trest odnětí svobody. Případ mimo jiné odhalil slabiny v regulačním systému amerických finančních trhů. 12. března 2009 Madoff u soudu přiznal vinu u všech 11 obvinění, podle kterých klamal investory a zpronevěřil až 50 miliard dolarů. Madoff zároveň poté, co se přiznal, prohlásil: „Hluboce se omlouvám a stydím se“.Americká federální prokuratura pro něj požadovala trest 150 let vězení a pokutu 170 miliard dolarů za zpronevěru až 65 miliard dolarů. Rozsudek zahrnující odnětí svobody v maximální výši byl vynesen 29. června 2009. Zdroj: a href"https://cs.wikipedia.org/wiki/Bernard_Madoff" rel"nofollow" https://cs.wikipedia.org/ hellip /a

    Další informace


  • potrebovala bych zjistiz kdy kdy se meni jaro, leto, podzim a zima + dny kdy se meni letni a zimni cas. dekuji.

    potrebovala bych zjistiz kdy kdy se meni jaro, leto, podzim a zima + dny kdy se meni letni a zimni cas. dekuji.

    Další informace


  • Neznáte nějaké slovní spojení, které má v různých jazycích různý význam?

    Neznáte někdo nějaké takové spojení, nejlépe dvě slova, která mají v různých jazycích různý význam? Pro jedno slovíčko - například den - česky, anglicky doupě, německy tvar členu, ale znáte někdo více výrazů? Děkuji.

    Další informace


    Jaký je význam a původ spojení koukol mezi pšenicí?

    Tak význam je takový, že je něco špatného mezi dobrým, užitečným a původ hledat zde,, a href"http://www.rozhlas.cz/strednicechy/slova/_zprava/174509" rel"nofollow" http://www.rozhlas.cz/ hellip /a Doplňuji:Přesně je to takhle. V českém překladu Matoušova evangelia si můžeme přečíst příhodu o tom, jak jeden člověk nasel na své pole obilí a v noci přišel nepřítel, který na oseté pole, v Novém zákoně se píše, nasál semena koukolu. Obilí vzešlo a mezi obilím se ukázal i koukol. Služebníci chtěli koukol vytrhat, ale pán jim to nedovolil, protože by prý s koukolem mohli vytrhat i pšenici, ať počkají do mlácení a teprve pak oddělí koukol od pšenice. Ta příhoda je podobenstvím a říká zhruba tohle: na třídění dobrého od zlého je dobré počkat, až se věc úplně vyjasní, když se to uspěchá, můžeme ublížit dobrému. V původní Bibli příhoda opravdu je, jenže se v ní nevyskytuje koukol. S koukolem je ostatně ta historka dost nesmyslná. Koukol se od pšenice dá rozeznat prakticky hned poté, co rostliny vzejdou, a jen slepý by s koukolem mohl vytrhat i pšenici. V původním znění Bible byla na poli mezi obilím rostlina zvaná zizanie, česky jílek mámivý. A to je rostlina, která než nasadí klas, je k nerozeznání podobná pšenici, jak se píše v knížce Zakopaný pes.

    Další informace


    Jaký je překlad spojení I Origins?

    Za informace předem děkuji!* A proč je safra kategorie Jazyky pod vědou?! Trvalo mi pět minut to najít!! :-( *quentos: Je to název filmu, který jsem viděl, a tak mě zajímal jak se to vlastně jmenuje :-) Žádný kontext tam není.

    Další informace


    Jak, kdy, kde a z čeho vzniklo příjmení Suda?

    prosím o podrobné vysvětlení historie příjmení Suda

    Další informace


    Jak vzniklo slovo kotec a proč jej používáme ve spojení s psím zázemím (boudou)?

    To bude spíš pro nějaký koty, ne?

    Další informace


    Jak vzniklo nebo jaký původ má přijmení Kravec a Gravecz?

    Jak vzniklo nebo jaký původ má přijmení Kravec a Gravecz?

    Další informace


    Co znamená: Proti gustu žádný dišputát? Jaký význam toto pořekadlo má a kde vzniklo?

    Jak to vzniklo nevim,ale moje babicka vzdy tohle rikala,kdyz jsme meli treba jinou chut.Neobvyklou skladbu jidla.Nebo delali neco jinak,nez bylo obvykle,zabehle.

    Další informace


    Neupejpejte se. Jedná se o spisovné spojení nebo jde o alternativu ke spojení: Nezdráhejte se.?

    Dá se to tak brát. Upejpat je expesívní vyjádření, taktže je to spíš varianta hovorová. Záleží na kontextu, zda je to výraz určený i pro psaný jazyk, třeba když jde o metaforu.Dále to může bý stydlivý, váhat, zdrženlivý atd. .Jako vždy jsem se podívla do Rejzkova slovníkaupejpat se - expr. ‘ostýchavě se zdráhat’, upejpavý.Expr.útvar,jenž možn ásouvisí s :piplat (se). piplat (se) expr., piplavý, vypiplat. Polsky pyplać ‘pomalu dělat’, rr. pýplit’ tv., sln. pípati ‘drápat, párat, dotýkat se’, csl. pipati ‘dotýkat se’. Expr. útvary ze zdvojeného kořene *pi-p- onom. původ

    Další informace


  • Jaký průměr má nejsilnější silon na ryby a jak velké ryby se tím dají polapit?

    Z jakého je vůbec materiálu a jak se jmenuje?

    Další informace


  • Jaký je v angličtině rozdíl v popisu bolesti? Kdy se používá ACHE a kdy throat?

    Moc tomu nerozumím, ache je bolest, throat je hrdlo/krk, throat-ache je bolest v krku.EDIT:Jestli jsi myslela rozdíl mezi ache a pain , tak pain je bolest duševní, žal, utrpení.

    Další informace


  • Co spolehlive zabere na tezkou zacpu (zpusobenou leky), kdy nemocny nebyl 12 dni na velke???

    Co se deje se snedenou stravou po celou tu dobu?

    Další informace


  • Jaký průměr kroužku mají v nosu býkové podle normy? Bude to dáno podle toho jak velké to vyrobí kovář u zakázky JZD?

    Čím větší kroužek, tak tím větší zápřah může býk mít? Malý má zápřah na lano a velký třeba lano za traktorem?

    Další informace