• Kdy a jak vzniklo toto úsloví? - poradna, odpovědi na dotaz

    Na této stránce naleznete veškeré odpovědi na dotaz na téma: Kdy a jak vzniklo toto úsloví?. Hledáme pro vás ve více než 500 000 odpovědích. Dále zde naleznete další zajímavá související témata.

    Další informace

  • Další témata a dotazy - Kdy a jak vzniklo toto úsloví?

  • Kdy a jak vzniklo toto úsloví?



    Další informace


    Kde najdeme brka a jak se dostala do úsloví natáhnout brka či paprče?



    Další informace


  • S kterým španělským rodem (15. a 16. století), je spojeno úsloví Vem na to jed? Proč tomu tak je?

    Co nezmůže jed, přemůže dýka a meč.

    Další informace


    Proč je 1. leden považován za počátek nového roku, kdy to vzniklo a kdo tomu chtěl zabránit?

    A víte které země nemají počátek roku 1. ledna?

    Další informace


    Kdo nebo co je to Metuzalém a jak je vlastně starý? Kde a proč vzniklo toto přirovnání?

    se podle bible měl dožít stáří 969 let. A přitom není zdaleka sám, kdo měl údajně dosáhnout tak vysokého věku.Začneme-li od Adama, pak průměrný věk deseti biblických patriarchů před potopou byl 857,8 roku. Poslední z nich - Noe - se měl dožít 950 let. Taková čísla jsou většinou pokládaná za nereálná a vybájená, vztahující se k mytickým postavám.Co když je tomu ale jinak? Z hlediska současné vědy o stárnutí (gerontologie) jsou takováto čísla samozřejmě naprosto nepřijatelná. Jak jim tedy rozumět?Český astronom a historik starého hvězdářství Arnošt Dittrich vyslovil už v roce 1923 v knize Slunce, Měsíc a hvězdy zajímavý názor: Již na velmi nízkém stupni mohli lidé čítati čas počítáním novů. Skutečně nalézáme u mnohých národů ohlas z té doby v mínění, že za starodávna lidé žili mnohem déle než niní. Tak se vypravuje v bibli, že Adam žil 930 let, Metuzalém, jehož stáří se stalo příslovečným, dokonce 969 let. Čísla ta stanou se rozumnými, pokládáme-li je za světelné měsíce. Rok má zhruba 12 světelných měsíců. Adam byl živ asi 77 let. Metuzalém 81 let. Světelným měsícem je zde míněn cyklus synodického měsíce od novu k novu neboli lunace (29,53 dne).

    Další informace


    Jak a proč vzniklo toto téměř nesmyslné rčení?

    PIC KOZU DO VAZU.Už jste TO někdy použili?

    Další informace


  • Nevíte, kde se vzalo úsloví prší psi a kočky a jak se dá vysvětlit?

    U nás je známější varianta leje jako z konve ?

    Další informace


  • Často se používá k označení množství slovo spousta. Kolik to přesně je? A z čeho toto vzniklo?

    Zajímavý je původ slova. Spousta něco velikého ohromné stavení.Dnes jde stále o označení velkého množství či značný počet. Kolik - záleží na představě. Kdybychom to brali podle ohromného stavení, kolik čeho se vejde dovnitř ....

    Další informace


    Nevíte, jak vzniklo úsloví spálíme za sebou mosty.

    Jak chápete jeho význam?

    Další informace


    Nevíte, co znamená a odkud pochází úsloví Bozkať Čehůnům riť?

    Slyšela jsem kdysi dávno, ale nevím, v jakém významu se použilo.

    Další informace


    Má úsloví Má hlavu v pejru něco společného s Pelhřimovem?

    Podle legendy byl název města Pehřimov odvozený od latinského Pelegrimus (poutník).Pýr - nespisovně pejr dnes plevel, původně předchůdce pšenice, jinak také zrno pšenice špaldy. (Etymologický slovník J. Rejzka) Takže i bývalý poutník mohl mít hlavu schovanou v pejru, tedy v obilí. Současný obyvatel Pelhřimova hlavu do obilí či plevele nestrká, ale má starosti, které ho tíží, ubližují nejen jemu tak, jako škodí plevel-pýr a ničí vše ostatní.

    Další informace


    Jaký má význam a původ úsloví - když nechám někoho ve štychu?

    Co je to štych?

    Další informace


    Jaký je význam spojení velké(ý) kulové(ý)? Kdy vzniklo?

    Je to jen slovní obratVelký kulový (dle pravidel českého pravopisu Velké kulové), je jedním z charakteristických rysů socialistického zřízení. Již na druhé stranické schůzi Socialistické strany Svazu sovětských socialistických republik bylo rozhodnuto, že právě Velké kulové jest tou pravou náhražkou za zbytečné, ideologicky překonané a krajně nevyhovující předměty, vyskytující se v buržoazní prohnilé éře v oblastech městské zástavby (jako jsou kupříkladu všemožné sochy, fontány, kašny či stromy), v samotných lidských obydlích (tj. nábytek, spotřebiče a zásoby), v krajině (kopce, remízky, zvířena) a vůbec všude.Mnozí lidé o sobě či o svých blízkých tvrdí, že umí Velký kulový. Nevěřte jim. Lžou. Tvorba Velkého kulového je práce velice sofistikovaná, složitá a vyžaduje speciální odborné vyškolení

    Další informace


    Jaký je význam a původ úsloví dostat se na koráb, být na korábě?

    Používáte je někdo?Doplňuji:Já toto úsloví rovněž neznám, slyšela jsem je včera v rozhlase poprvé.

    Další informace


    Jaký je význam a původ úsloví chytit příležitost za pačesy?

    Já jen doplním, že původ úsloví vznikl tak, že bohyně štěstí Fortuna, měla hodně vlasů ve předu,ale v zádu jich měla málo. Takže ten kdo stál před ní, jí mohl chytit za vlasy, ten kdo jí minul a prošel okolo ní měl smůlu, jelikož jí neměl za co chytit.

    Další informace


    Jak vzniklo úsloví a jaký je jeho původní a současný význam: Neznáme dne ani hodiny a někdo je lstivý jako had?

    Někdo je lstivý jako had - Byl to právě had, kdo podal Evě zakázané jablko ze stromu poznání, načež byla i s Adamem vypovězena z ráje.

    Další informace


    Jak vzniklo přísloví sladký jak cecek?

    Sladký jako cecek – rčení, které se hojně používá v situaci, je-li něco opravdu sladké, až přeslazené. Dá se říct, že když je dítě kojené, tak první období je pro dítě ve znamení sladké chuti.Rčení zřejmě vzniklo jako pojem sladkosti a mateřského symbolu ňader..Cecek je lidové pojmenování pro struk. Opakování souhlásek - zvukomalebné. Původ z cecat sát, podobně cucat, cumlat - také mazlit se.Významy se posunuly a některé se staly i expresívními. Např. nacucat se - hanlivě pro pití alkoholu. Stejně ironicky sladký jako cecek přeslazené.Místy se užívá pojem kozí cecky, cecavky, druh sliv - přenesení významu na slívy, které jsou zřejmě sladké. Je to zřejmě krajové pojmenování, u nás se neužívá, takže neznám.Původ slova cecek ze Machkova Etymologického slovníku.

    Další informace


    Jak vysvětlíte staré úsloví,které tvrdí,že to nejlepší se získá z člověka i z oliv pod tlakem?

    Děkuji.

    Další informace


    1.Kdy mění síla rychlost tělesa a kdy zakřivuje trajektoriji? 2.Jak vzniká a jak se projevuje povrchové napětí kapalin?

    No já bych řekl ( hledat to nebudu) že vždy když dojde ke změně působení síly na pohybující se těleso dojde ke změně rychlosti a to vkladném nebo záporném smyslu.Trajektorii ( předpokládám že letícího tělesa) zakřivuje vždy, když je síla tak veliká že nedokáže udělit tělesu zrychlení větší než je gravitační zrychlení na Zemi 9,81m/s2. Říká se tomu že těleso letí po balistické dráze. V takovém případě rychlost tělesa obsahuje i složku volného pádu. Pokud síla udělí větší zrychlení než je 9,81m/s2 stane se z tělesa družice, která bude obíhat po oběžné dráze kolem Země.Otázky je třeba pokládat srozumitelněji a přesněji!Povrchové napětí je síla která vznika v molekulách kapaliny na rozhraní kapalin a plynů. Způsobuje, že kapalina drží do určité míry pohromadě v nějakém tvaru. Mimo jiné umožňuje kapalinám kapat !Doplňuji:Povrchové napětí vody také umožňuje některému hmyzu pohybovat se po hladině vody.

    Další informace


  • Moc prosím,aby mi někdo napsal původ slova střída neboli pastouška.proč vzniklo toto slovo

    nevím,kde to mám hledat. byla bych strašně ráda,kdyby mi někdo,kdo se zabývá češtinou an to odpověděl

    Další informace