• Pomůžete mně najít původ, případně význam slova kučera(y)? - poradna, odpovědi na dotaz

    Na této stránce naleznete veškeré odpovědi na dotaz na téma: Pomůžete mně najít původ, případně význam slova kučera(y)?. Hledáme pro vás ve více než 500 000 odpovědích. Dále zde naleznete další zajímavá související témata.

    Další informace

  • Další témata a dotazy - Pomůžete mně najít původ, případně význam slova kučera(y)?

  • Jaký je původ slova



    Další informace


  • význam a původ příjmení Toms ? :)

    Příjmení Toms je odvozené z křestního jména Tomáš, a to z aramejského théoma dvojče, blíženec.D. Moldanová: Naše příjmení

    Další informace


    Znáte přenesený význam slova suchar a jeho původ? Suchaři - za socialismu ideální obyvatelé komunistického státu. Proč?

    Převzato z rozhlasové relace Okolo češtiny.Je zajímavé, že slovo suchar v přeneseném významu poprvé použil v r. 1953 komunistický politik Václav Kopecký, když v jednom projevu prohlásil, že suchaři jsou ideálními obyvateli komunistického státu.

    Další informace


    Kdo to byl král David? Jaký je význam a původ symbolu Davidova hvězda? Kde se s ní můžeme setkat?

    Dnes má svátek David.

    Další informace


    Jaký má původ a význam rčení Vypadá jako sedm hladových let?

    Ve zkratce:Původ a význam tohoto rčení,musíme hledat v Bibli,konkrétně ve starém zákoně.Josef, syn Jákoba a Rachel obdržel dar vykladaní snů od Boha a z otroka se stal faraonův správce majetku.Ten viděl ve snu- sedm tučných krav a plné klasy - blahobyt,pak-sedm hubených krav a prázdné klasy - sucho.Josef jako dobrý hospodář, nashromáždil v době blahobytu zásoby potravin, takže i když pak bylo sucho, v Egyptě se hladomor nekonal.Význam:šetřit se má když je z čeho a přitom myslet na budoucnost,která pak nepřekvapí. Škoda ,že si z tohoto příběhu,nevzali ponaučení naši vládci. Nezačali by šetřit teď,když už je všechno rozkradené.

    Další informace


    Jaký je význam a původ příjmení Mastík? Děkuji

    Příjmení Mastík pochází z obecného jména původně ve významu tuk z nepravidelné zdrobněliny obecného jména mast upravené vlivem přirozeného rodu.Podobně Mastil, Mastník, Mastný.Můžete uvažovat, proč získal dotyčný toto příjmení.D. Moldanová: Naše příjmení

    Další informace


  • Význam, původ příjmení Hros?

    Jde o slovenské příjmení. Jestli je používáno i v ČR českými občany, nevím. Děkuji

    Další informace


    Pomůžete mně prosím? Odhadnete význam úsloví?

    Ptám se opět za svou sousedku.Má udělat průzkum a zeptat se několika známých, zda odhadnou význam přísloví či úsloví, která jim učitelka zadala. Možná je něco na netu, ale spíš učitelku zajímá vlastní pochopení. Já jsem některá neslyšela, odhaduji. Zkusíte? Děkuji za jakékoliv vysvětlení.1. Uťal kohout a ucho zazpívalo.2. Dej psu špatné jméno a můžeš ho pověsit.3. Kudy kovář s kleštěmi, tudy i rak s klepetem.4. Sám sobě ježek kadeřav.Doplňuji:Prosím, nechce se ještě někdo zamyslet nad významem úsloví?

    Další informace


    Pomůžete mně prosím s doplněním slov (odvozených, složených či sousloví), která souvisejí s pojmem voda?

    Zjišťuji pro svou známou. Něco máme, ale více hlav, více rozumu. Příklad - vodní, vodovod, destilovaná voda ...Děkuji.

    Další informace


    Nevíte prosím, jaký mají původ slova kivi a kiwi, která v češtině pravopisně rozlišují pojmenování ptáka a ovoce?

    Děkuji.

    Další informace


    Je původ slova pád ve významu případ, záležitost, věc, událost stejný jako ve významu pád- pohyb, úpadek a pod.?

    Je toho trochu víc, jak je vidět, vývoj nebyl jednoduchý. Základ pro všechna slova je stejný, jen význam se pozměňoval za různých okolností. Okopírovala jsem od J. Rejzka v první části slova, která uvedl. Dnes podl PSJCPád na zem, pobybem dopředu (např. kůň) ztráta moc, spád (verše), mravní úpadek, zahynutí, pád města (dobytí), případ (záležitost, věc) atd. J. Rejzek: Etymologický slovník padat, padnout, padací, pád, pádný, padák, padavka, zapadat, západ, západní, odpadat, odpad, odpadní, napadat, nápad, propadat, propad, připadat, případ, případný,spadat, spad, spád, rozpadat se, rozpad, upadat, úpadek, vypadat, vypadnout, výpad, přepadnout, přepadení, vpadnout, vpád ajMísto padnout bylo stč. pásti, 1 .os. přít. padu, podobné tvary i v jiných slov. jazycích.Všesl. - p. padać, stsl. padatiPraslovanské *padatia* pasti (z*pad-ti )je příbuzné se sthněmeckým gifezzan a stindickým pádyatē ‘padá, hroutí se’ , to od indoevropského . *ped- ‘padat’, které je možná totožné s *ped- ‘noha’Slovanský. tvar je možná i výsledkem kontaminace s ie. kořenem *pōl- tv., který je v lit. pùlti a něm. fallen. Etymolog V. Machek uvádí takto:1. padati od pasti, já padu. Už ve starší češtině za padu, tvar padnu, padl.Tvar pád - ((ale pádem - ležet pod puklinou), spád, vpád atd.Od slovesa padat jsou odvozena slova - padlí, padavka, listo-pad, vodo-pád, přídavná jména pádný, nápadný, případný. .Od starého tvaru pasti pak slova past, propast atd. -Novočeské napadnouti učinit útok nápad - napadla mě

    Další informace


    Jaký má význam a původ úsloví - když nechám někoho ve štychu?

    Co je to štych?

    Další informace


    Jaký má původ a význam spojení panická hrůza (panický strach)?

    jestli to není třeba takhle,panický strach/hrůza - od Pan (řecky Πάν) je řecký bůh lesů, pastvin, stád a také pastýřů a lovců, kteří ho uctívali. V římské mytologii byl později ztotožněn s Faunem. Měl polozvířecí podobu: porostlý srstí, měl rohy, kozí kopýtka, bradu a ocas. - naháněl velký strach svým křikem a vzhledem tomu, kdo ho vyrušil ze spánku nebo při jeho toulkách lesem

    Další informace


    Jaký je původ slova povít?

    Mám na mysli sloveso rodit. Uvádí se v literatuře například Erben - žena povila dítě. Do jaké slovesné třídy patří a jaký je imperativ - povij?Děkuji předem.

    Další informace


    Jaký je původ slova šumafuk?



    Další informace


    Jaký je původ a význam úsloví zatnout tipec?

    Používáte je?

    Další informace


    Jaký je původ a význam frazeologismu být na mol?

    Znáte i jiná synonymní pojmenování pro tuto činnost ?Doplňuji:Opět se potvrdilo, že názory na vznik určitého jevu se různí.

    Další informace


  • Zajímá mě původ slova všudy. Použití je jasné - různá rčení, jako se vším všudy nebo ve všem všudy. Ale původ?

    Vždy se totiž používá v spojení s běžným slovem, ale k tomuto slovu nevím o žádném podobném a ani si vlastně nedokážu představit, co to vlastně to všudy má být. Všudy přeci nemůže být všechno , protože když si něco užíváme se vším , je to stejné jako když si užíváme se vším všudy . Proč tam tedy pokládáme ještě to slovo všudy ? No, snad jsem otázku doplnil dostatečně a pokud se najde někdo, kdo mi tuto záhadu vyjasní, budu rád :)

    Další informace


    Nemohu nikde najít význam slova obskulentní, ví někdo? Díky

    To je zcela v pořádku, že to nemůžeš nikde najít, protože takové slovo neexistuje.EDIT:Podle mě je to nesmyslná spatlanina slov obskurní a obsolentní . Jejich význam viz slovník cizích slov.

    Další informace


    Jaký je původ slova Slovan?

    Doplňuji:Jaký je původ slova Evropa ???

    Další informace