• Setkáváte se někde s brajglem? Kde se u nás toto pojmenování vzalo, jaký je jeho původ a význam? - poradna, odpovědi na dotaz

    Na této stránce naleznete veškeré odpovědi na dotaz na téma: Setkáváte se někde s brajglem? Kde se u nás toto pojmenování vzalo, jaký je jeho původ a význam?. Hledáme pro vás ve více než 500 000 odpovědích. Dále zde naleznete další zajímavá související témata.

    Další informace

  • Další témata a dotazy - Setkáváte se někde s brajglem? Kde se u nás toto pojmenování vzalo, jaký je jeho původ a význam?

  • Odkud pochází a kde se vzalo slovo Fant



    Další informace


    Kde se vzalo a co znamena veta: Matko rozsvit, tata leze po zdi. ?



    Další informace


  • Používáte výraz holčina a zdá se Vám toto pojmenování v pořádku ?

    nepoužívám a nelíbí se mi ani výraz slečna, když ho používá mladej kluk, nejde mi nějak přes uši ..když jsem byla mladší říkala jsem jen holka a kluk :)Doplňuji:slečna je podle mě neprovdaná mladá žena ..když řeknu mám kluka v jakémkoliv věku to se mi zdá v pořádku, plácat, že jsem si našla muže se mi nelíbí :)) když se řekne mám holku vůbec mi to nepřipomíná lehkou děvu..ani výraz těhotná to jsem odbočila se mi tak protiví otvírá se mi kudla v kapse !! raději čekám miminko :)

    Další informace


    Kdo to byl král David? Jaký je význam a původ symbolu Davidova hvězda? Kde se s ní můžeme setkat?

    Dnes má svátek David.

    Další informace


    Kde se vzalo slovo Irák?

    Pokud vím, tak žádná ze starověkých říší na jeho území se tak nenazývala, Mohamedův chalífát ani Osmanská říše také ne.

    Další informace


    Jaký je původ a význam slova mumie?

    Víte o některých českých mumiích?

    Další informace


    Jaký je původ a význam jména Hynek? Doplníte příjmení jednoho významného nositele tohoto jména?

    ...tam na své pouti pozdravujte zemi.Ach zemi krásnou, zemi milovanou,kolébku mou i hrob můj, matku mou,vlasť jedinou i v dědictví mi danou,šírou tu zemi, zemi jedinou! Z které básně jsou jeho verše? Kterými slovy báseň končí?

    Další informace


  • Co hrozí člověku, který dražil za nás náš dům, byl to rodinný příslušník, pak nás využil a dům prodal?

    Pokud se dopustil podvodu, či jiného trestného činu, tak na něj můžete podat trestní oznámení. Pokud se jeho vina prokáže, tak trest mu určí soud. Pokud se nic neprokáže a podle práva bylo vše v pořádku, tak se mu nestane nic.

    Další informace


  • Všichni občas použijeme, že marodíme nebo že jsme marodi. Z čeho však vzniklo toto pojmenování?

    Napadlo mne to dnes náhodou. Přišel jsem na návštěvu k malému vnukovi. Je nemocný. Zeptal jsem se: jak se daří marode. Dostal jsem odpověď: Já nejsem marod, ale Ondra. Snažil jsem se vysvětlit, že se tro tzak říká, ale proč, jsem zdůvodnit neuměl

    Další informace


    Nevíte, kdo měl jako jeden z prvních politický průšvih? Prý po něm zůstalo toto pojmenování...

    Dnes jsou politické aféry na denním pořádku ...Něco jsem ráno zaslechla v rozhlase, ale slyšela jen poslední větu ...Doplňuji:Chudste, děkuji, to by mohlo být ono.

    Další informace


    Nevíte, kde se vzalo úsloví dveře dokořán a v jakém významu se používá?

    S kořenem jako něčím základním souvisí i příslovce dokořánTo vzniklo ze staročeského do kořen, tedy do základů, zcela.Silná a působivá slovní metafora, to dokořán: dveře byly otevřeny dokořán, tedy do svých kořenů.Doplňuji:Dokořán, tedy úplně, mohou být otevřeny nejen dveře, vrata, brána, okna, ale i ústa, pusa a huba, možná by se dalo také říct, že žena dokořán otevřela své krásné oči.

    Další informace


    Kde se vzalo v naší mateřštině ů? Je ještě v nějakém jazyce použito diakritické znaménko v podobě kroužku?

    „Kroužek je diakritické znaménko, které používá především čeština ve spojení s písmenem U pro označení délky: ů a severské jazyky (švédština, finština, dánština, norština) nad písmenem A: Å což značí výslovnost blízkou zavřenému [o].“ a href"https://cs.wikipedia.org/wiki/Krou%C5%BEek_(diakritika)" rel"nofollow" https://cs.wikipedia.org/ hellip /a V češtině máme dvě dlouhá u – s čárkou a kroužkem. Ú zůstalo ve slovech přejatých – túra, kúra atd, někdy s významem“cizosti“. Často se používá i v nářečí - štrúdl, nebo trúba. . Kroužkované u pak v českých slovech uprostřed nebo na jejich konci – kůra, dům, domů, košů atd.Původně ů v češtině neexistovalo – předcházelo mu ó – dóm, kóň, bóh a hradóv,. Toto ó se vyslovovalo se zaokrouhlenými rty – jako /uo/ – duom, buoh, hraduov.Jako to bylo dál? Asi v 16. století se slova s „uo“ začala vyslovovat a psát jako /ú/. Jak to často bývá, objevili se jedinci, kterým se tato změna nelíbila.Tentokrát to byli písaři, kteří místo čárky nad u začali psát malý kroužek - takže původní o zmenšili a přesunuli nad u.. Tento vzdor písařů zplsobil, že malinkaté o nad u jako pozůstatek uo je dnešní ů.Potvrdilo se, že každé zlo je občas k něčemu dobré. Od té doby rozlišujeme pravopis slov domácích a přejatých., pokud jde o dlouhá u.Vl. vědomosti z vývoje jazyka.

    Další informace


    Kde se vzalo u Aloise Jiráska známé, že země oplývá mlékem a strdím?

    A co je to strdí?

    Další informace


    Jaký mají původ a význam rčení, která pojmenovávají zimu?

    Např. Zima jako na viddrholci, mráz jako samec, venku je žabárna.Znáe ještě některé jiná pojmenování pro mrazivé dny?

    Další informace


    Jaký je význam a původ spojení koukol mezi pšenicí?

    Tak význam je takový, že je něco špatného mezi dobrým, užitečným a původ hledat zde,, a href"http://www.rozhlas.cz/strednicechy/slova/_zprava/174509" rel"nofollow" http://www.rozhlas.cz/ hellip /a Doplňuji:Přesně je to takhle. V českém překladu Matoušova evangelia si můžeme přečíst příhodu o tom, jak jeden člověk nasel na své pole obilí a v noci přišel nepřítel, který na oseté pole, v Novém zákoně se píše, nasál semena koukolu. Obilí vzešlo a mezi obilím se ukázal i koukol. Služebníci chtěli koukol vytrhat, ale pán jim to nedovolil, protože by prý s koukolem mohli vytrhat i pšenici, ať počkají do mlácení a teprve pak oddělí koukol od pšenice. Ta příhoda je podobenstvím a říká zhruba tohle: na třídění dobrého od zlého je dobré počkat, až se věc úplně vyjasní, když se to uspěchá, můžeme ublížit dobrému. V původní Bibli příhoda opravdu je, jenže se v ní nevyskytuje koukol. S koukolem je ostatně ta historka dost nesmyslná. Koukol se od pšenice dá rozeznat prakticky hned poté, co rostliny vzejdou, a jen slepý by s koukolem mohl vytrhat i pšenici. V původním znění Bible byla na poli mezi obilím rostlina zvaná zizanie, česky jílek mámivý. A to je rostlina, která než nasadí klas, je k nerozeznání podobná pšenici, jak se píše v knížce Zakopaný pes.

    Další informace


    Jaký je význam a původ příjmení Drahoš?

    Upřesňuji stylizaci marci1 z tištěné knihy Naše příjmení od D. Moldanové.Základem je příjmení Draha - jmenný tvar přídavného jména drahý.Příjmení Drahý vzniklo z osobního jména Draho-slav, Draho-mil apod.Draho-slav - komu je drahá sláva, Draho-mil - někdo je drahý, ale i milý.Z toho vznikly příponami další varianty - Drahan, Drahoň, Drahoš Drahuta td.Význam slova ve staročeštině1. drahý, nákladný, stojící mnoho peněz2. býti drah (o něčem) stát (kolik peněz), mít hodnotu3. drahý, cenný, vzácný‚ mající velkou hodnotu n. význam drahý kámen drahokam4. (o místě, období) vyznačující se drahotou5. expr. (o člověku, Bohu) drahý, milý, milovanýPodle Machkova slovníku je původ slova nejasný - snad od slovesa držet z indoevrpopského základu - být pevný, mít něco či někoho dlouho v oblibě, zakládat si na něčem či na někom atd. .

    Další informace


    Jak vzniklo úsloví a jaký je jeho původní a současný význam: Neznáme dne ani hodiny a někdo je lstivý jako had?

    Někdo je lstivý jako had - Byl to právě had, kdo podal Evě zakázané jablko ze stromu poznání, načež byla i s Adamem vypovězena z ráje.

    Další informace


  • Kde se vzalo slovo čančuličky?

    Našla jsem komentář pouze na FB:...Kdysi dávno - nějak hned potom co vyhynuli dinousauři a než se objevily první placaté monitory - jsem v práci vedla malý tým analytiků.Analytik ve výzkumu trhu musí být chytrý, přesný, kreativní a umět vidět věci v (business) souvislostech. To není zrovna obvyklá kombinace vlastností.Měla jsem to štěstí, že jsem si nové lidi do týmu mohla vybírat sama. Když na mě někdo ode dveří mával diplomy, nikdy mě to moc neohromilo.Říkala jsem jim: Hmm, to je moc krásný diplom, se spoustou čančuliček a barevných razítek... A na jakém vlastním projektu teď pracuješ? ..Tady u nás toto slovo používáme často v souvislostistrč si to do čančuliček, jako strč si do zádele :-D

    Další informace


    Jaký původ má pojmenování manžela dcery zeť ?

    Rejzek a Etymologický slovník uvádí:zeť. Stč. zět ‘zeť, švagr’. Všesl. (kroměluž.) - p. zięć, r. zjat’, s./ch. zȅt, stsl.zętь. Psl. *zętь je příbuzné s lit. žéntas,lot. znuots tv. a dále s ř. gnōtós‘známý, příbuzný’, sti. j͘ňātí- tv., cožukazuje nejspíš na ie. *ǵen- ‘znát’ (viz:znát) (A1), původní význam by tedybyl ‘známý’ (nejde tu o pokrevní příbuzenstvo)(Ma2). Možné však je pomýšleti na homonymní *ǵen- ‘plodit,rodit’, pak by byl původní význam asi‘příbuzný’ či ‘ploditel (nové generace)’.

    Další informace


    Baví vás stále odpovídat na otázky jaký význam, nebo původ mají příjmení?

    Ne, ale občas se takhle člověk dozví, jak se někteří uživatelé skutečně jmenují. :-) Možná jim začnu místo odpovědí psát informace, které jsem o nich zjistil na internetu.

    Další informace