• Z čeho a jak vzniklo slovo stodola? - poradna, odpovědi na dotaz

    Na této stránce naleznete veškeré odpovědi na dotaz na téma: Z čeho a jak vzniklo slovo stodola?. Hledáme pro vás ve více než 500 000 odpovědích. Dále zde naleznete další zajímavá související témata.

    Další informace

  • Další témata a dotazy - Z čeho a jak vzniklo slovo stodola?

  • Zajímá mě, jaké (které) slovo slovo může viset jen tak na rameni, jaké (které) slovo je dobré mít v autě atd.?



    Další informace


    Jak vzniklo slovo parach?Setkala jsem se s tímto výrazem jako krajovým označením pro děti - paraši.Děkuji.



    Další informace


  • Z čeho vzniklo slovo mrtvola ?

    Z čeho vzniklo slovo mrtvola ?

    Další informace


    Z čeho vzniklo a odkud pochází spojení roh hojnosti?

    Jak se mu také jinak říká a proč?

    Další informace


    Starší lidé a nejen křesťané dodnes používají místo slova děkuji zaplať Pán Bůh , z čeho to vzniklo ?

    Pokud vím, tak Bůh nikdy nic neplatil.

    Další informace


    Jak vzniklo slovo kostka? Kolik má slov významů? Od kterého slova je původ odvozený?

    Se slovem kost určitě souvisejí slova kostlivec, kostnice, zkostnatělý, kostice, vykostit a do příbuzenstva patří i název rostliny kostival, dále dnes už nepoužívaný termín kostík a také asi pro mnohé překvapivě kostka.Ano, ta, se kterou hrajeme třeba Člověče, nezlob se, když mám jmenovat tu nejnevinnější z kostkových her, i ta, která se vyskytuje třeba na kostkované sukni.

    Další informace


    Jak vzniklo slovo kasárna??

    historie slova kasárnaDoplňuji:PROSÍM NEPIŠTE, CO SLOVO KASÁRNA ZNAMENÁ, TO SNAD VĚDÍ VŠICHNI. ZAJÍMÁ MĚ, JAK VZNIKLO z jakého jazyka (zřejmě z němčiny, ale chtěla bych to vědět přesně). Odpověď typu, že kasárna je obytná budova mi připadá primitivní.

    Další informace


    Jak vzniklo slovo - pozdrav AHOJ?

    Běžně používaný pozdrav Ahoj je zdánlivě bez významu, ale není tomu tak. Je to zkratka latinského spojení Ad Honorum Jezus, což přeloženo do češtiny znamená Ke cti Ježíše. Dříve byl používán námořníky jako pozdrav před vyplutím na nebezpečné moře. (až zjistím víc, doplním pokud máte někdo přesnější informace, napište mi :-) )Nedávno jsem na netu ( a href"http://www.katolik.cz" rel"nofollow" www.katolik.cz /a ) našel tento výklad pozdravu ahoj:Výklad pozdravu ahoj s křesťanskou motivací je sice docela populární, ale podle všeho mylný. Tento výklad předpokládá, že pozdrav ahoj vznikl ze zkratky latinského ad honorem Iesu, tedy „ke cti Ježíšově“.Ve skutečnosti tomu tak ovšem není.Tento pozdrav pochází z anglicky mluvícího prostředí, tedy z Britských ostrovů, kde je doložen k roku 1751. Vznik pozdravu jako zkratkového slova v té době je absurdní představa. K nám se dostal nejspíše přes Německo. Skutečně se tak zdravili (a dost možná ještě zdraví) námořníci, v našich zemích to převzali a rozšířili zvláště vodáci a trampové. Anglický původ vysvětluje i nezvyklý přízvuk na druhé, resp. poslední slabice.Dotyčný pozdrav bývá v angličtině zapisován pouze ahoy ypsilonem nikdy Ježíšovo jméno v transkripci nezačínalo. Možnosti výkladu jsou dvojí:Základem je pravděpodobně anglické slovo hoy, tedy „loď“ nebo „člun“, zvl. „menší nákladní loď“. Počáteční a- pak může být neurčitý člen a nebo prostě jen zvolací citoslovce. Druhá možnost je, že hoy je v angličtině pouze zvolací citoslovce, něc

    Další informace


  • Z čeho vzniklo slovo čurbes?

    Zajímavé, že oficiální etymologický slovník od J. Rejzka, stejně tak SNČ uvádějí, že původ je NEJASNÝ.SSJC uvádí jen SNAD - z jidiš.K tomu se přiklání i Národní korpus českého jazyka.Oba výrazy - pajzl i čurbes POVAŽUJE za přejaté z jidiš. Jidiš, dnes už téměř zaniklý jazyk východoevropských chasidských štetlů, zanechal v dnešní češtině jen malou stopu: chucpe, mišpoche, košer a možná i čurbes, kibic, ksindl. -Německo-český slovník zmiňuje výraz čurbes jako hybridní slovo zlodějské hantýrky - herberk z čor (cikánsky zloděj) a z bajs (v hantýrce z jidiš) dům, krčma. Podobně jako pajzl. Stejně uvádí časopis Naše řeč. uvádí význam - čurbes zlodějská krčma.Takže co dodat - oficiální jazykové slovniky potvrzují, že není vždy jasný původ slov...

    Další informace


    Podle čeho vzniklo pojmenování nadzvukové jednotky mach?

    Nemá s tím něco společného Mach a Šebestová?

    Další informace


    Jak vzniklo slovo živočich? Tipuji správně, že je to spojení života a čichu? Proč čichu?

    Pokud v tom jsou smysly, tak proč potom živočich není třeba živozrak? Nebo živosluch?Nebo živosah... živožer?

    Další informace


    Jak vzniklo slovo lehkoatletických?

    1. pád lehkoatletický, je to jméno, takže se skloňuje. Co vám říká sousloví lehká atletika?Zkuste sama, je to lehké.

    Další informace


    Jak vzniklo slovo brigáda ?(etymologický slovník doma nemám)

    Slovo brigáda se k nám dostalo z ruštiny. V ruštině byly tzv. artěly, skupiny, brigády, v nichž pracovali jako jedni z prvních burlaci.V latině existovalo slovo brigant vlastně člen brigády.Doplňuji:Brigant - původní výzam: darebák, lupič, loupežník, vyvrheľ.Dnes brigáda: vyšší vojenský zväzok medzi plukom a divíziou dobrovoľnáspoločensky užitočná práca, skupina pracovníkov, najmä dobrovoľných - Slovník.sk.Etymologický slovník a Naše řeč.

    Další informace


    Jak vzniklo slovo nimrod?



    Další informace


    Jak vzniklo slovo holedbat?



    Další informace


    Jak vzniklo slovo fofr a je to spisovný výraz?

    Zní mi to jako typicky hovorový tvar, kterým si češi upravili slovo spěch , aby to znělo ještě trochu rychleji.No a já teď pádím pryč, protože dnes dopoledne fofr mám. Tak se tu zatím mějte.PS: Dobré ráno. :)

    Další informace


    Jak vzniklo slovo autogram?

    Má to něco společného s autem a váhovým gramem?

    Další informace


    Jak a z čeho vzniklo slovo brynda?

    Brynda - výraz nespisovný.1. řídká kaše, břečka2. slabá káva3. nepříjemnosti, komplikace.Původ asi z moravského brýzgat kapat tekutinou, přeneseně tlachat, kecat (nluvit hloupě, zbytečně lhát, nemluvit zcela pravdu pokecat se popovídat pbryndat), nebo z brouzdat, které pochází rovněž z brýzgat. (Macehk). Další možnost z německého Brühe břečka. (Rejzek).Autoři Machek a Rejzek se názorem na původ liší - je vidět i v odpovědi.Ještě jsem se dívala na příjmení Brynda - Moldanová uvádí původ od špatného nápoje nebo od slvoesa bryndat, rozlévat.Doplňuji:Ještě jsem našla další. názory. Podle V. Machka slovo i jeho starší varianty (žbrynda, žbryndat) vznikly ze starého brýzgat (dosud živé na Valašsku) ve významu stříkat, šplíchat, slintat a přeneseně tlachat, kecat („bryndat“ slovy). Brynda či bryzga byla jen tak do talíře nalítá polévka, „našplíchaný nápoj“ (v obou případech nevalné chuti i kvality).Podle novější teorie není prvotní sloveso bryndat, ale podstatné jméno brynda, vzniklé přidáním citově zabarvené přípony -nda (viz i sranda, bžunda aj.) k původně německému Brühe (hovězí polévka, vývar). Přeneseně se slova užívá v němčině i ve významu „břečka“, a proto úsloví in der Brühe sitzen znamená „sedět v břečce“ (v něčem nepříjemném).Slovníček výrazů používaných v hotelové konverzaci Něco rovněž v rozhlasové relaci a href"http://media.rozhlas.cz/_audio/00532219.mp3" rel"nofollow" http://media.rozhlas.cz/ hellip /a jinak diskuze

    Další informace


  • Z čeho/odkud/ vzniklo pojmenování šrajtofle?

    Pochází z německého slova Schreibtafel - byvala to pomůcka např. u školáčků psací tabulka, záznam dluhu u hokynáře atd.

    Další informace


  • Jak vzniklo slovo Hlod mám tím na mysli hláška, vtip ??

    Nespisovné slovo hlod v přeneseném významu velmi vtipný nebo naopak velmi hloupý výrok.Pochází ze slova hlodati, hlod , stsl. glod - jinak slovo všeslovanské hryzání, kousání (především u zvířat) jinak další výnam vše podléhá změně. Pozdějí hlod trápení - souvisí se svědomím. Podobné slovo v laltině rödere.Jinak hlodání od zvířat se přeneslo na hlodání - okusování u člověka. Potíže např. s ohlodáváním kosti. Odtud - zase další asociace - posun do oblasti jednání - některá slova dovedou člověku ubížit, stalo se, že tehdy hlodaly dotyčného výčitky svědomí. Jinému nevadila - bral hlod jako vtip ... Dá se uvažovat různě, jak tvrdí odborníci .. mohlo to tak být ...Vše souvisí s něčím. Nikdy se už nedovíme, kdo první vyslovil.Dnes nejen různé hlody vypovídají jen a jen o tom, kdo je vysloví.Zaprášené a sterilní slovníky a vl. věd.

    Další informace